اخبار بیت کوین

شبکه بیت کوین چند هاوینگ تا صفر شدن پاداش بلاک فاصله دارد؟

کمتر از یک سال تا هاوینگ بیت کوین باقی مانده و بسیاری از سرمایه‌گذاران و تحلیلگران به این رویداد چشم دوخته‌اند. بسیاری معتقدند روزهای شوم بازار نزولی اخیر بالاخره با فرا رسیدن هاوینگ به پایان می‌رسد و چرخه صعودی بیت کوین مجددا از سر گرفته خواهد شد.

اما فارغ از چرخه‌های صعودی بیت کوین و تاثیر احتمالی هاوینگ بر قیمت این ارز دیجیتال، یک سوال ممکن است ذهن علاقه‌مندان به معماری بلاکچین بیت کوین را درگیر کرده باشد؛ شبکه بیت کوین چند هاوینگ تا صفر شدن پاداش بلاک فاصله دارد؟ به بیان دیگر، چند هاوینگ دیگر در این شبکه رخ خواهد داد؟

هاوینگ یکی از ویژگی‌های کلیدی شبکه بیت کوین است که آن را از سایر ارزهای فیات متمایز می‌کند. این اتفاق تقریبا هر چهار سال یک بار یا پس از استخراج هر ۲۱۰،۰۰۰ بلاک رخ می‌دهد و طی آن، میزان استخراج بیت کوین به نصف کاهش می‌یابد.

عرضه بیت کوین ۲۱ میلیون واحد است، این یعنی در نهایت روزی استخراج بیت کوین تمام خواهد شد و تنها ۲۱ میلیون واحد از این ارز در سراسر دنیا وجود خواهد داشت. در صورتی که روند استخراج بیت کوین طبق نقشه طراحی شده توسط ساتوشی ناکاموتو جلو برود، انتظار می‌رود ۱۱۷ سال دیگر، یعنی در سال ۲۱۴۰ میلادی (۱۵۱۸ شمسی) آخرین واحد بیت کوین استخراج شود.

نزدیک به ۱۴ سال از عمر شبکه بیت کوین می‌گذرد و این بلاکچین ۳ هاوینگ را تجربه کرده است و هاوینگ بعدی در سال ۲۰۲۴ رخ خواهد داد. با توجه به اینکه هاوینگ به طور تقریبی هر چهار سال یک بار انجام می‌شود، انتظار می‌رود بلاکچین بیت کوین در مجموع ۳۲ هاوینگ را تا زمان استخراج آخرین واحد از این ارز دیجیتال تجربه کند، این یعنی ۲۹ هاوینگ دیگر باقی مانده است.

جزییات تمام هاوینگ‌های بلاکچین بیت کوین - منبع: Binance Feed
جزییات تمام هاوینگ‌های بلاکچین بیت کوین – منبع: Binance Feed

همانطور که در نمودار بالا مشخص است، در روزهای ابتدایی کار شبکه بیت کوین، در ازای استخراج هر بلاک، ماینرها ۵۰ واحد BTC دریافت می‌کردند. با این حال، این تعداد با پشت سر گذاشتن هاوینگ‌ها کاهش یافت و در حال حاضر، پس از هاوینگ سوم ماینرها تنها ۶.۲۵ واحد بیت کوین پاداش می‌گیرند.

نکته جالب‌تر اینجاست که پس از هاوینگ ششم، یعنی در سال ۲۰۳۲، پاداش بلاک شبکه بیت کوین به زیر ۱ واحد BTC کاهش می‌یابد. این یعنی کمتر از ۹ سال دیگر، ماینرها تنها برای استخراج ۰.۷۸۱۲۵ واحد بیت کوین با یکدیگر رقابت می‌کنند! به علاوه، با گذشت زمان این رقم به طور مداوم کمتر خواهد شد؛ به طوری که پس از هاوینگ آخر بیت کوین در سال ۲۱۳۶، تنها ۰.۰۰۰۰۰۰۰۱ واحد بیت کوین به ازای هر بلاک استخراج خواهد شد.

به نظر شما تا آن زمان قیمت بیت کوین چقدر است؟ آیا در حدی خواهد بود که ارزش استخراج را داشته باشد؟ در این صورت، بیت کوین به معنای واقعی کلمه یک ذخیره ارزش خواهد بود؟

منبع
میهن بلاکچین

علی ابراهیمی

اول مهندسی کامپیوتر میخوندم اما بعد تصمیم گرفتم برم سمت علاقم و دندونپزشکی، با این حال اونقدر فضای کریپتو واسم جذاب بود که تصمیم گرفتم وارد این دریای عمیق بشم. به نظرم کریپتو یه سبک زندگیه و باید باهاش زندگی کرد تا موفق شد. دیفای علیرغم پیچیدگی‌هایی که داره حوزه مورد علاقه منه و به نظرم زودتر از چیزی که فکرش رو بکنیم جهان رو متحول می‌کنه.

نوشته های مشابه

اشتراک
اطلاع از
1 دیدگاه
جدید ترین
قدیمی ترین محبوب ترین
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا