سرمایه گذاری

چگونه ICO مناسبی را برای سرمایه گذاری انتخاب کنیم؟

ICO های زیادی وجود دارند که هر کدام از آنها وعده سود و منافع زیاد می دهند. اما قبل از اینکه هیجان زده شوید و پولی را که به سختی بدست آورده اید برای هر پروژه ای بفرستید، به یاد داشته باشید که بسیاری از این پروژه ها ناگزیر شکست می خورند و یا کلاهبرداری از آب درمی آیند.

به یاد داشته باشید که همه ارز های دیجیتال و پلتفرم اتریوم به طور کلی بر اساس یک فناوری آزمایشی می باشند. اکثر ICO ها متکی به اتریوم هستند و آنها خودشان هم یک مکانیسم بسیار تجربی می باشند. در واقع اینها آزمایش هایی بر بالای یک آزمایش می باشند.

یک پروژه معمولی که ICO برگزار می کند دارای یک وبسایت و یک وایت پیپر می باشد و تا آنجا که امکان دارد اطلاعات کافی در مورد پروژه و اهداف آن دارد. در وبسایت و وایت پیپر اعضای تیم و تجربه های مرتبط آنان توصیف می شود، ایده و نقشه راه بیان می شود، اهداف تقریبی و وسیله رسیدن به آنها ذکر می شود و بسیاری از موارد دیگر هم بیان می شود.

چیزی که پروژه ندارد یک محصول عملی و نهایی است. پس در اساس ICO بیان یک ایده است و تیم راه حل خود برای رسیدن به آن ایده را بیان می کند و از مردم می خواهد که برای تامین بودجه این کار برای آنها پول بفرستند و در سودآوری پروژه شریک شوند. شما باید همه جوانب یک پروژه را بسنجید و در نهایت خودتان تصمیم بگیرید که آیا پول خود را در معرض ریسک قرار می دهید و در آن پروژه شرکت می کنید یا نه.

شایان ذکر است که در بعضی مواقع این ریسک نتیجه می دهد. به عنوان مثال ایاس (EOS) یک ICO برگزار کرد و هیچ محصول کاری و یا حتی پلتفرمی نداشت اما تنها در ۵ روز توانست ۱۸۵ میلیون دلار پول جمع آوری کند. علاوه بر این، ترید این توکن با قیمت ۰.۹۲۵ دلار آغاز شد و چند روز بعد از ICO به ۵ دلار رسید.

آیا باید در ICO سرمایه گذاری کنم؟

هر راهنمایی در مورد امور مربوط به ارز دیجیتال این توصیه ساده را به شما می دهد که تنها آنقدر سرمایه گذاری کنید که توان از دست دادنش را داشته باشید. مغز متفکر اتریوم و شاید برجسته ترین فرد در جهان کریپتو ویتالیک بوترین در این باره چنین می گوید:

ارز های دیجیتال هنوز یک طبقه دارایی جدید و بسیار پر نوسان هستند و در هر زمانی امکان دارد که قیمت آنها به نزدیک صفر برسد. بیش از آنچه که می توانید از دست دهید، پول وارد این ماجرا نکنید. اگر می خواهید بدانید که در کجا باید پس انداز های خود را ذخیره کنید، باید بگویم که دارایی های سنتی هنوز ایمن ترین هستند.

چگونه متوجه شویم که یک ICO کلاهبرداری است؟ در ادامه به تمام مواردی که باید به هنگام شرکت در یک ICO مورد توجه قرار دهید پرداخته شده است:

 هر اطلاعاتی را که می توانید در مورد تیم توسعه پیدا کنید

نحوه شرکت در ICO

ابتدا مطمئن شوید که توسعه دهندگان ناشناس نیستند. اگر توسعه دهندگان ناشناس باشند علامت خطر می باشد. اگر نام هایی موجود است به دقت آنها را در گوگل جستجو کنید و مخصوصا بر تیم توسعه و هیات مشاور متمرکز شوید. بسیاری از ICO های جعلی چند شخص برجسته را معرفی می کنند و مدعی می شوند که این افراد با آنها همکاری دارند که یکی از این افراد اغلب ویتالیک بوترین است. مطمئن شوید که همیشه چندین بار چنین اطلاعاتی را بررسی می کنید.

در مورد مکانی که اعضای تیم تحصیلات خود را در آن انجام داده اند و در مورد رشته آنها اطمینان حاصل کنید. همچنین در مورد کار هایی که اعضای تیم قبلا انجام داده اند نیز تحقیق کنید. بر تجربه مرتبط اعضای تیم، ICO هایی که قبلا در آن شرکت کرده اند و میزان تاثیر گذاری آنها متمرکز شوید. چیزی که در اینجا مهم است این است که آیا تجربه قبلی اعضای تیم برای موفقیت در این پروژه خاص کافی است؟

یک نشانه رضایت بخش وقتی است که اعضای تیم لینک اکانت های گیت هاب (GitHub)، لینکداین (LinkedIn) یا توییتر خود را در وبسایت ICO می دهند. حتی در آن صورت هم بررسی کنید که این اکانت ها چقدر معتبر هستند، چقدر از ایجاد آنها می گذرد و چه میزان فعالیتی از این اکانت ها دیده شده است. جعل کردن اکانت های شبکه های اجتماعی کار سختی نیست.

 جامعه و رسانه ها را بررسی کنید

همواره مطمئن شوید که یک ICO جامعه پشتیبان گسترده و مهمتر از همه جامعه ای عمومی و باز داشته باشد. یک Slack یا تلگرام عمومی که در آن گفتگو صورت گیرد معمولا نشانه خوبی برای سرمایه گذاران است. منابع دیگری مانند فیسبوک، توییتر و ردیت (Reddit) می تواند بسیار برای ارزیابی یک ICO مفید باشد.

مواظب پست ها و موضوعات به اصطلاح پاداشی باشید. خیلی رایج است که از افراد تقاضا می شود که اطلاعات مثبتی درباره پروژه برای پاداش های معینی انتشار دهند تا هم توجه رسانه ها و هم توجه جامعه را به سمت پروژه جلب کنند. پست های پاداشی ضرورتا به این معنی نیست که یک ICO کلاهبرداری است اما یک پروژه آینده دار با اعضای باتجربه در تیم خود و با داشتن یک کمپین ترویجی مناسب نیاز به متوسل شدن به چنین تاکتیک هایی ندارد.

در عوض آنها مراقب پوشش رسانه های ضروری با اعلام کردن اخبار، تبلیغات در مورد پروژه و انجام مصاحبه هستند. حضور تیم در رسانه های اجتماعی و ارتباط تیم با سرمایه گذاران نیز نشانه خوبی است.

 مرحله ای که پروژه در آن است و سرمایه گذاری های صورت گرفته در آن را بررسی کنید

ico در کریپتو

قانون استانداردی وجود ندارد که بگوییم پروژه باید قبل از برگزاری ICO در آن مرحله باشد. در برخی موارد تنها یک وایت پیپر و نقشه راه تقریبی وجود دارد. گاهی اوقات یک نسخه آزمایشی از یک محصول وجود دارد و یا حتی یک محصول راه اندازی شده وجود دارد که شاید عملکرد محدودی داشته باشد.

البته همیشه ایمن تر است که در پروژه هایی سرمایه گذاری کنیم که تا آنجا که ممکن است به راه اندازی یک محصول کاملا عملکردی نزدیک باشند. به عنوان یک قاعده عمومی، سرمایه گذاران تمایل دارند که اولویت را با پروژه هایی قرار دهند که حداقل چند سطر کد کاری داشته باشند. البته باید گفت که نمونه های زیادی از ICO هایی وجود دارد که به موفقیت رسیده اند و کدی اصلا نوشته نشده است.

یک نشانه اطمینان بخش دیگر سرمایه گذاری های خطر پذیری است که در آن پروژه صورت گرفته است. سرمایه گذاری های اساسی معمولا بزرگ و از جانب افراد باتجربه می باشند، بنابراین آنها در پروژه هایی سرمایه گذاری نمی کنند که کمترین احتمال شکست برای آنها متصور باشد. البته فراموش نکنیم که همه اشتباه می کنند.

ICO ها معمولا در مورد حضور چنین سرمایه گذاری هایی در پروژه خود تبلیغ می کنند مخصوصا اگر این سرمایه گذاری مرتبط به ارز دیجیتال و مشهور باشد. در این حالت صحبت از چنین سرمایه گذاری هایی با حروف بزرگ و در صفحه اول وبسایت می آید. با دقت به بررسی و تحقیق در مورد این ادعا ها بپردازید و ببینید که آیا آنها درست هستند یا نه.

بیانیه های آن پروژه را در BitcoinTalk بخوانید

BitcoinTalk.org بزرگترین فوروم اختصاص یافته به بیت کوین و هر چیز مرتبط با کریپتو می باشد. در مورد ICO ها این صفحه بسیار مفید می باشد و در اینجاست که اعلامیه های پروژه منتشر می شود. اگر قصد سرمایه گذاری در یک ICO را دارید و می بینید که آن ICO در این فوروم موجود نیست، آن را رها کنید.

مطمئن شوید که مباحث مربوط به یک ICO را در این فوروم به دقت بخوانید، مخصوصا اگر فاقد دانش لازم برای درک جنبه های فنی یک پروژه هستید. اساسا این رشته ها تلاشی همگانی برای ارزیابی مشروعیت یک ICO می باشد.

در جامعه ارز دیجیتال و مخصوصا در این فوروم، اعتبار کاربر بیشترین اهمیت را دارد. هر پستی شامل رتبه حال حاضر کاربر و تعداد پیام های گذشته می باشد. معمولا هر چه رتبه کاربر بالاتر باشد، قابل اعتماد تر می باشد.

آن بیانیه ها همچنین مکانی عالی برای بررسی این نکته است که توسعه دهندگان پروژه چقدر فعال و پاسخگو می باشند. اگر آنها به سوالات معینی جواب ندهند و یا در رشته مباحث فعال نباشند، این می تواند یک علامت خطر باشد. همچنین شما می توانید برای توسعه دهندگان پیام شخصی بفرستید و بررسی کنید که آنها چقدر پاسخگو می باشند.

 وایت پیپر را بخوانید

whitepaper وایت پیپر چیست

این راهنمای کلی می تواند در چند کلمه خلاصه شود: دقیقا بدانید که در چه چیزی سرمایه گذاری می کنید و هیچ روشی برای یادگیری در مورد پروژه تا حد ممکن از خواندن وایت پیپر آن بهتر نیست. ICO یک فروش عمومی است که به جذب وجوه از سرمایه گذاران غیر رسمی دلالت دارد. بنابراین توسعه دهندگان باید قادر باشند که اهداف پروژه و ابزار رسیدن به این اهداف را به بیان ساده تعریف کنند.

یک وایت پیپر خوب همچنین طرح هایی از چارچوب قانونی بین سرمایه گذاران و توسعه دهندگان است. مهمتر از همه این است که شامل شرایط و ضوابط برای آن ICO باشد. علاوه بر این باید توضیح مفصلی در مورد توزیع توکن مخصوصا زمان و نحوه ارسال توکن ها به سرمایه گذاران داشته باشد. نشانه ای خوب زمانی است که توزیع توکن مرتبط با نقشه راه  باشد زیرا مقدار بودجه معینی برای هر مرحله از پروژه مورد نیاز است.

یک سوال اساسی دیگر که وایت پیپر باید جواب دهد این است که چرا آن پروژه نیاز به توکن اختصاصی خود دارد؟ چرا دقیقا نمی توان از کریپتو های قوی و موجود مانند بیت کوین و اتریوم استفاده کرد؟ همین سوال در مورد استفاده از فناوری بلاک چین هم مطرح است.

همچنان که قبلا ذکر شد، یک پروژه مشروع برای سرمایه گذاران احتمالی حداقل نوعی نقشه راه فراهم می کند. اگر نقشه راه شامل بررسی مفصل نحوه استفاده از پول جمع آوری شده باشد، این می تواند نشانه خوبی باشد.

سرانجام و شاید مهمتر از همه، شما باید مطمئن شوید که وجوه در یک کیف پول شخص ثالث ذخیره شده است. بهترین سناریو در اینجا این است که این سرویس شخص ثالث توسط یک فرد یا یک شرکت ایجاد نشده باشد بلکه در عوض با استفاده از قرارداد های هوشمند اتریوم انجام شده باشد.

 ارزیابی کیفیت کد 

اگر پروژه ای اصلا کد کاری قبل از ICO ندارد یا دارد ولی متن باز نیست، این می تواند یک علامت خطر برجسته باشد. اگر شما مقدار کمی تجربه برنامه نویسی داشته باشید و بدانید که چگونه کد بخوانید، قطعا باید در مورد ارزیابی یک ICO از مهارت های خود استفاده کنید. تنها با تحلیل کد پروژه می توان به درک زیادی در مورد پروژه و توسعه دهندگان آن رسید.

 از سرمایه گذاران مخاطره پذیر موجود در پروژه بیاموزید

چنین سرمایه گذارانی از سرمایه گذاری امرار معاش می کنند و این امر آنها را تبدیل به مشکل پسند ترین مشارکت کنندگان می کند. آنها با دقت همه جوانب پروژه را با در نظر گرفتن یک چیز خیلی خاص در ذهن بررسی می کنند و آن چیز خاص این است که این سرمایه گذاری منجر به چه مقدار سود خواهد شد؟ علاوه بر این، در اینجا علوم رفتاری نیز درگیر است. یک قاعده عمومی در جهان سرمایه گذاری وجود دارد و آن این است که هرگز برای یک استارت آپ خوب نیست که پول بسیار زیادی را سریعا دریافت کند زیرا متقاعد می شوند که وجوه را تنها به دلیل موجود بودن باید خرج کرد.

علاوه بر این، چنین سرمایه گذارانی نیازمندی های سخت گیرانه و خیلی شفافی در مورد برگشت پول و سودآوری پروژه مورد علاقه خود دارند. آنها حتی به سرمایه گذاری در پروژه هایی که چنین نیازمندی هایی را برآورد نمی کند، فکر نمی کنند.

حتی اگر شما یک سرمایه گذار غیر رسمی هستید و قصد ندارید با مقادیر زیادی پول مشارکت کنید، درس های زیادی را می توانید از سرمایه گذاران فوق الذکر بیاموزید. آگاه باشید که در چه چیزی سرمایه گذاری می کنید و تحقیق خود را انجام دهید. ریسک های خود را بشناسید و هرگز در یک ICO مشارکت نکنید که بر طبق استاندارد های شما نیست.

آیا ICO ها حباب هستند؟ 

ICO

تاریخ تمایل دارد که خودش را تکرار کند. روزی حباب دات کام ها با هجوم برای استخراج طلا که در گذشته صورت گرفته بود، مقایسه می شد. حالا جنون موجود در حول و حوش ICO ها با حباب دات کام مقایسه می شود . البته این اصلا غیر منطقی نیست و سرمایه گذاری در ICO ها نیز مانند دات کام ها بدون ترس و تنها بر اساس حدس و گمان انجام می شود.

به عنوان سرمایه گذار شما باید به این درک برسید که اکثر این ICO ها نافرجام می مانند و به اهداف خود نمی رسند و یا اصلا کلاهبرداری از آب درمی آیند. ICO های دیگری مانند Stratis که در بالاترین نقطه قیمت خود حدود ۱۴۰۰۰۰ درصد بالای قیمت ICO بود نیز یافت می شوند که به موفقیت کامل رسیده اند.

با استفاده از نکات فوق الذکر می توانید دریابید که ارزش یک ICO چقدر است و می توانید متوجه شوید که آیا سرمایه گذاری شما اصلا سودی برای شما به ارمغان خواهد آورد.

موضوعات قانونی مربوط به ICO ها

قبل از اندیشیدن به شرکت در یک ICO، مطمئن شوید که این ICO قانون را نقض نمی کند. ICO ها آشکارا در بعضی حوزه های قضایی مانند چین و کره جنوبی ممنوع شده اند. و در حالی که در کشورهای بسیاری اجازه ICO داده می شود و هنوز قانون گذاری در مورد آن صورت نگرفته است اما اکثر قانون گذاران محلی در حال حاضر مشغول توسعه قوانینی هستند که چارچوب معینی را برای ICO ها فراهم کنند و محدودیت های خاصی را بر استارت آپ ها و سرمایه گذاران اعمال کند.

منبع
cointelegraph

نوشته های مشابه

0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا