پیشرفته سیستم‌های کسب درآمد

آموزش کسب درآمد با پروتکل Anchor + معرفی چند استراتژی ییلد فارمینگ

انکر (Anchor) یک پروتکل دیفای مبتنی بر بلاک چین ترا (Terra) است که در بخش Savings خود، سود تقریبا ثابت ۲۰ درصدی به کاربران ارائه می‌دهد. در این مقاله، به آموزش کسب درآمد با پروتکل Anchor می‌پردازیم و چند استراتژی Yield Farming در پروتکل انکر را معرفی می‌کنیم. با ما همراه باشید.

آموزش کسب درآمد با پروتکل Anchor: ساخت کیف پول

از آنجایی که انکر بر روی شبکه بلاک چین ترا قرار دارد، برای شروع کار با این پروتکل ما نیاز به کیف پول Terra Station داریم، که یک والت افزونه مرورگر است. ابتدا باید این ولت را دانلود کنیم تا بتوانیم کوین LUNA و توکن‌های UST را در آن ذخیره کنیم. بر روی Add to Chrome کلیک کنید تا کیف پول نصب شود.

نصب کیف پول Terra Station - آموزش کسب درآمد با پروتکل Anchor
نصب کیف پول Terra Station

کیف پول ترا استیشن همچنین بر روی سیستم‌عامل‌های IOS و اندروید نیز موجود است. پس از نصب افزونه، شما باید یک کیف پول جدید بسازید. یادتان باشد که کلمات بازیابی یا سید خود خود را بر روی کاغذ به ترتیب بنویسید و آن را در جای امنی نگه دارید. اگر این عبارات بازیابی را گم کنید، دیگر نمی‌توانید به دارایی‌های خود دسترسی داشته باشید.

پس از ساخت کیف پول، اکنون شما نیاز دارید تا توکن‌های UST یا در صورت نیاز LUNA نیز را به کیف پول خود انتقال دهید.

از کجا کوین لونا و توکن UST را تهیه کنیم؟

این رمز ارزها در صرافی‌های متمرکز و غیرمتمرکز متعددی مبادله می‌شوند. می‌توانید آنها را در سایت کوین مارکت کپ پیدا کنید. برای این کار، ابتدا وارد Coinmarketcap.com شوید و در قسمت جستجو، LUNA را سرچ کنید.

یافتن صرافی‌ها برای خرید لونا و UST - آموزش کسب درآمد با پروتکل Anchor
یافتن صرافی‌ها برای خرید لونا و UST

کوین لونا را انتخاب کنید و به بخش Market بروید. تمام صرافی‌هایی که این کوین در آنها خرید و فروش می‌شود، به شما نمایش داده می‌شود. همچنین می‌توانید با جستجو در گوگل، صرافی‌های ایرانی که این کوین را مبادله می‌کنند را نیز پیدا کنید و آن را خریداری کنید. همین مرحله را برای توکن UST نیز تکرار کنید و آن را خریداری کنید؛ البته این توکن در زمان نگارش این مقاله، در صرافی‌های ایرانی وجود ندارد؛ یا می‌توانید آن را از یک اکسچنج خارجی خریداری کنید و یا در کیف پول ترا استیشن، در بخش Swap، کوین LUNA را تبدیل به UST کنید.

صرافی‌هایی که لونا خرید و فروش می‌کنند - آموزش کسب درآمد با پروتکل Anchor
صرافی‌هایی که لونا خرید و فروش می‌کنند

پس از خرید این رمز ارزها، شما باید آنها را به کیف پول Terra Station انتقال دهید. برای این کار، اکستنشن این ولت را باز کنید و آدرس خود را کپی کنید و در بخش Withdraw صرافی پیست کنید تا به کیف پول شما منتقل شود.

آدرس کیف پول ترا استیشن - آموزش کسب درآمد با پروتکل Anchor
آدرس کیف پول ترا استیشن

آموزش کسب درآمد با پروتکل Anchor: روش‌های کسب درآمد

زمانی که کیف پول خود را آماده کردید و رمز ارزها را نیز تهیه کردید، اکنون می‌توانید شروع به کسب درآمد از پروتکل انکر کنید. بخش Earn پروتکل Anchor را باز کنید تا توکن‌های UST خود را واریز کنید.

این بخش ساده‌ترین استراتژی برای کسب درآمد از پروتکل انکر است و بسیار شبیه به سپرده‌گذاری بانکی است؛ تنها تفاوت آنها سود بیشتری است که انکر تولید می‌کند. اکنون سود بخش Savings این پروتکل حدود ۲۰ درصد به صورت سالیانه است.

برای کسب درآمد از Savings انکر، باید توکن‌های UST خود را با کلیک بر روی Deposit، سپرده‌گذاری کنید.

سپرده‌گذاری UST در بخش Savings - آموزش کسب درآمد با پروتکل Anchor
سپرده‌گذاری UST در بخش Savings

هر مقداری که خواستید، می‌توانید واریز کنید و هیچ حداقل و حداکثری وجود ندارد. پس از واریز UST، بر روی Proceed کلیک کنید و تراکنش را در صفحه باز شده کیف پول Terra Station تایید کنید.

سپرده‌گذاری UST در بخش Savings - آموزش کسب درآمد با پروتکل Anchor
سپرده‌گذاری UST در بخش Savings

شما توانستید با موفقیت در بخش Savings توکن واریز کنید و سود سالیانه دریافت کنید. قسمت Earn یک ماشین حساب نیز دارد که می‌توانید درآمد حدودی خود را (نسبت به مبلغ واریزی خود) به صورت سالیانه، ماهیانه، هفتگی و روزانه به صورت توکن aUST مشاهده کنید.

سپرده‌گذاری UST در بخش Savings - آموزش کسب درآمد با پروتکل Anchor
سپرده‌گذاری UST در بخش Savings

توکن‌های aUST برای بخش Savings پروتکل Anchor به کار می‌روند؛ پس از واریز USTهای خود در انکر، توکن‌های aUST را به صورت اتوماتیک دریافت می‌کنید و اگر خواستید سودهای خود را تبدیل به UST کنید، به راحتی از طریق کیف پول ترا استیشن می‌توانید این کار را انجام دهید.

مزایای Savings

 • ریسک پایین: UST یک استیبل کوین است که قیمت آن برابر با ۱ دلار است؛ بنابراین از نوسانات شدید کریپتوکارنسی‌ها در امان هستید.
 • سود زیاد: سود سپرده‌گذاری در پروتکل Anchor حدود ۲۰ درصد ثابت است و این درصد سود بیشتر از سود بانکی است (البته نه در بانک‌های ایران)
 • سادگی و سرعت: فرآیند سپرده‌گذاری در انکر بسیار ساده‌تر و سریع‌تر از سپرده‌گذاری در بانک‌هاست.

آموزش کسب درآمد با پروتکل Anchor: وام‌گیری

روش دیگری که می‌توانید با پروتکل انکر کسب درآمد کنید، این است که با استفاده از توکن‌های bLUNA به عنوان وثیقه، رمز ارز UST وام بگیرید. این کار از قسمت Borrow انجام می‌شود.

وام‌گیری در پروتکل Anchor - آموزش کسب درآمد با پروتکل Anchor
وام‌گیری در پروتکل Anchor

قبل از وام‌گیری، شما نیاز به توکن bLUNA دارید. برای این کار بر روی قسمت Bond کلیک کنید.

تبدیل LUNA به bLUNA - آموزش کسب درآمد با پروتکل Anchor
تبدیل LUNA به bLUNA

تب MINT را انتخاب کنید و مقدار LUNA که می‌خواهید تبدیل به bLUNA کنید را انتخاب کنید. سپس یکی از ولیدیتورهایی که در لیست وجود دارند را انتخاب کنید. ما Everstakeone را انتخاب می‌کنیم.

انتخاب ولیدیتور - آموزش کسب درآمد با پروتکل Anchor
انتخاب ولیدیتور

پس از انتخاب Validator، بر روی Mint کلیک کنید و تراکنش را در ترا استیشن تایید کنید. اکنون شما دارای توکن bLUNA هستید و می‌توانید با استفاده از آن، وام بگیرید. درست مانند aUST، این توکن نیز از طریق بخش Swap ترا استیشن قابل تبدیل به کوین LUNA است. همچنین این کار را می‌توانید از طریف سوزاندن bLUNAها انجام دهید. برای این کار می‌توانید از بخش Burn و به دو روش اقدام کنید:

سوزاندن bLUNA برای بازخرید لونا - آموزش کسب درآمد با پروتکل Anchor
سوزاندن bLUNA برای بازخرید لونا
 • روش Burn: در این روش سوزاندن این توکن‌ها و بازخرید LUNA، بین ۲۱ تا ۲۴ روز زمان می‌برد. دقت کنید که در این روش، ممکن است مقدار کوین دریافتی نهایی شما، کمتر از مقداری باشد که برای سوزاندن انتخاب کرده‌اید؛ زیرا اگر ولیدیتور انتخابی شما قابل اطمینان نباشد و برخی روزها آفلاین باشد، جریمه می‌شود و این جریمه بر روی دریافتی شما تاثیر منفی می‌گذارد. پس ولیدیتور را باید با دقت انتخاب کنید.
 سوزاندن bLUNA برای بازخرید لونا - آموزش کسب درآمد با پروتکل Anchor
سوزاندن bLUNA برای بازخرید لونا
 • روش Instant Burn: با این روش می‌توانید در لحظه توکن‌های bLUNA را بسوزانید و لونای اصلی خود را بازخرید کنید. در این روش نیازی به انتظار نیست؛ اما مقدار کوین دریافتی شما کمتر خواهد بود.
آموزش کسب درآمد با پروتکل Anchor - سوزاندن bLUNA برای بازخرید لونا
سوزاندن bLUNA برای بازخرید لونا

در بخش سوم یعنی Claim، شما می‌توانید لوناهای اصلی خود و همچنین bLUNAهایی که هنوز به عنوان وثیقه قرار نداده‌اید را برداشت کنید.

بخش Claim‌ برای برداشت رمز ارزها - آموزش کسب درآمد با پروتکل Anchor
بخش Claim‌ برای برداشت رمز ارزها

برای وام گرفتن توکن‌های UST به بخش Borrow بازگردید و bLUNAهایی که دریافت کرده‌اید را وثیقه‌گذاری کنید. در بخش Collateral List می‌توانید با انتخاب گزینه Provide این کار را انجام دهید.

وثیقه‌گذاری bLUNA - آموزش کسب درآمد با پروتکل Anchor
وثیقه‌گذاری bLUNA

وثیقه‌گذاری bETH

یک دارایی دیگر به نام bETH را نیز می‌توانید به عنوان وثیقه قرار دهید. برای دریافت این توکن، شما باید ابتدا کوین اتر خود را به شبکه ترا انتقال دهید و سپس با استفاده از پلتفرم Lido آن را تبدیل به bETH کنید. برای این کار، وارد Anchor.lido.fi شوید.

 وثیقه‌گذاری bETH - آموزش کسب درآمد با پروتکل Anchor
وثیقه‌گذاری bETH

در بالای صفحه، To bETH را انتخاب کنید و کمی پایین‌تر، بر روی زبانه کلیک کنید تا شبکه اتریوم را انتخاب کنید. مقدار اتر خود را انتخاب کنید و در پایین این بخش، آدرس کیف پول Terra Station را وارد کنید. با این کار، کوین ETH شما تبدیل به توکن Wrap شده شبکه ترا یعنی bETH خواهد شد. در بخش You Will Receive نیز مقدار توکن دریافتی خود را مشاهده می‌کنید. پس از وارد کردن این قسمت‌ها، بر روی دکمه آبی کلیک کنید.

اکنون توکن bETH شما در کیف پول ترا استیشن قرار دارد و می‌توانید از آن به عنوان وثیقه استفاده کنید. از این مرحله به بعد، برای وثیقه‌گذاری هر دو توکن bLUNA و bETH باید کارهای یکسانی را انجام دهید.

برای وام‌گیری، یک اندیکاتور “نسبت وام به ارزش (LTV)” به شما نمایش داده می‌شود. این اندیکاتور نسبت بین مقدار وام دریافت شده توسط شما و ارزش وثیقه شما را نشان می‌دهد؛ هر چه مقدار این نسبت بیشتر باشد، احتمال بیشتری وجود دارد که قیمت LUNA کاهش پیدا کند و وثیقه شما لیکویید شود. در واقع در پروتکل Anchor، وام‌گیری تنها در صورتی ممکن است که میزان LTV در ۵۰ درصد قرار داشته باشد. اگر میزان وام به ارزش به ۶۰ درصد برسد، وثیقه شما لیکویید خواهد شد. 

اطلاعات وام و وثیقه - آموزش کسب درآمد با پروتکل Anchor
اطلاعات وام و وثیقه

در بخش Borrow، نسبت LTV خود را مشخص کنید. پس از مشخص کردن این قسمت، شما مقدار UST که می‌توانید وام بگیرید را مشاهده می‌کنید. میزان LTV را خیلی زیاد انتخاب نکنید تا ریسک لیکویید شدن را کاهش دهید. پروتکل انکر توصیه می‌کنید که آن را ۴۵ درصد تعیین کنید.

مشخص کردن نسبت LTV - آموزش کسب درآمد با پروتکل Anchor
مشخص کردن نسبت LTV

در همین قسمت Borrow، شما ارزش وثیقه خود را به همراه میزان وامی که دریافت کرده‌اید و Net APR را مشاهده می‌کنید. Net APR اختلاف بین درصد سود سالیانه (که به صورت توکن بومی این پلتفرم یعنی ANC پرداخت می‌شود) و نرخ بهره سالیانه‌ای که باید به پلتفرم پرداخت کنید را مشخص می‌کند. زمانی که Net APR یک عدد مثبت است، یعنی پاداش ANC که به وام‌گیرندگان پرداخت می‌شود، بیشتر از نرخ بهره‌ای است که باید به پروتکل بپردازند.

اطلاعات وام و وثیقه - آموزش کسب درآمد با پروتکل Anchor
اطلاعات وام و وثیقه

آموزش کسب درآمد با پروتکل Anchor: سپرده‌گذاری یا استیکینگ

در بخش Govern، شما می‌توانید توکن‌های ANC خود را سپرده‌گذاری یا Stake کنید و یا این توکن‌ها را به همراه UST در استخر نقدینگی قرار دهید. همچنین در این قسمت شما می‌توانید پاداش‌های استیکینگ ANC، وام‌گیری توکن UST و قرار دادن استخر نقدینگی ANC و UST را مشاهده کنید و با کلیک بر روی دکمه Claim All Rewards، تمام این سودها را برداشت کنید.

استیکینگ در پلتفرم انکر - آموزش کسب درآمد با پروتکل Anchor
استیکینگ در پلتفرم انکر

برای استیکینگ توکن‌های ANC، بر روی گزینه Gov Stake کلیک کنید.

استیکینگ در پلتفرم انکر - آموزش کسب درآمد با پروتکل Anchor
استیکینگ در پلتفرم انکر

در صفحه باز شده، مقدار ANC که می‌خواهید سپرده‌گذاری کنید را انتخاب کنید و سپس بر روی دکمه Stake کلیک کنید و تراکنش را در کیف پول خود تایید کنید. هر زمانی که خواستید توکن‌های خود را از حالت استیکینگ خارج کنید، بر روی گزینه Unstake کلیک کنید و مقدار توکن را مشخص کنید.

استیکینگ در پلتفرم انکر - آموزش کسب درآمد با پروتکل Anchor
استیکینگ در پلتفرم انکر

تبدیل توکن‌ها در پروتکل انکر

همچنین در صفحه Govern با انتخاب Trade ANC، می‌توانید توکن‌های ANC و UST را به یکدیگر تبدیل کنید.

مبادله توکن‌های ANC و UST - آموزش کسب درآمد با پروتکل Anchor
مبادله توکن‌های ANC و UST

دقت کنید که اگر می‌خواهید UST را به ANC تبدیل کنید، باید مقداری UST برای پرداخت کارمزد تراکنش داشته باشید و برعکس، اگر می‌خواهید ANC را به UST تبدیل کنید، باید مقداری ANC داشته باشید.

مبادله توکن‌های ANC و UST - آموزش کسب درآمد با پروتکل Anchor
مبادله توکن‌های ANC و UST

آموزش کسب درآمد با پروتکل Anchor: تامین نقدینگی و ییلد فارمینگ

همانطور که قبلا اشاره کردیم، شما علاوه بر استیک کردن توکن ANC، می‌توانید رمز ارزهای ANC و UST را در استخر قرار دهید و تبدیل به تامین‌کننده نقدینگی این پروتکل شوید. با تامین نقدینگی این دو توکن، شما یک LP Token دریافت می‌کنید که نماینده سرمایه شماست. با سپرده‌گذاری این توکن LP یا توکن نقدینگی در این پروتکل، شما می‌توانید پاداش ییلد فارمینگ یا کشت سود دریافت کنید.

برای تامین نقدینگی، در بخش Govern بر روی دکمه ANC-UST LP کلیک کنید.

تامین نقدینگی در پروتکل انکر - آموزش کسب درآمد با پروتکل Anchor
تامین نقدینگی در پروتکل انکر

به قسمت Pool بروید و مقدار توکن ANC خود را مشخص کنید. پلتفرم به طور خودکار معادل ارزش ANC شما، UST را انتخاب می‌کند. در زمان نگارش این مقاله، قیمت ANC برابر با ۳.۶۸۶ UST است.

 تامین نقدینگی در پروتکل انکر - آموزش کسب درآمد با پروتکل Anchor
تامین نقدینگی در پروتکل انکر

بر روی Add Liquidity‌ کلیک کنید و تراکنش را تایید کنید تا LP Token خود را دریافت کنید. این توکن‌ها را می‌توانید در قسمت Stake سپرده‌گذاری کنید و توکن‌های ANC پاداش بگیرید. همچنین می‌توانید با سوزاندن توکن‌ LP خود، نقدینگی خود را برداشت کنید.

استیکینگ LP Token در پروتکل انکر - آموزش کسب درآمد با پروتکل Anchor
استیکینگ LP Token در پروتکل انکر

مزایای تامین نقدینگی و Yield Farming در پروتکل انکر

 • سود بالا: سود این روش بیشتر از Savings این پروتکل است. همچنین اگر قیمت ANC افزایش یابد، شما درآمد اضافی نیز کسب می‌کنید.
 • امکان فارم کردن توکن نقدینگی برای دارندگان توکن ANC وجود دارد. به علاوه با تامین نقدینگی، کارمزد مبادلات کاربران را نیز دریافت می‌کنید.

معایب تامین نقدینگی و کشت سود

 • خطر ضرر ناپایدار (Impermanent Loss): این اتفاق زمانی رخ می‌دهد که نسبت توکن‌ها در استخر تغییر می‌کند و این موضوع باعث می‌شود زمانی که می‌خواهید توکن‌های خود را از استخر خارج کنید، کمتر از میزانی که در آن قرار داده‌اید را دریافت کنید.
 • کاهش قیمت ANC: اگر قیمت ANC کاهش یابد، سود شما به عنوان تامین کننده نقدینگی نیز کاهش می‌یابد.

استراتژی‌های ییلد فارمینگ در پروتکل Anchor

با ترکیب امکانات مختلفی که در پلتفرم انکر وجود دارد، شما می‌توانید استراتژی‌های مختلفی برای کشت سود پیاده کنید. ما برخی از این روش‌ها را معرفی می‌کنیم تا بتوانید سودآوری بیشتری داشته باشید.

اولین استراتژی: ترکیب وام‌ها و سپرده‌گذاری در Savings

دارندگان توکن‌های bLUNA می‌توانند آنها را به عنوان وثیقه قرار دهند، UST وام بگیرند و بعد، این USTها را در Savings واریز کنند تا حدود ۲۰ درصد هم از اینجا سود دریافت کنند. مراحل بدین صورت است:

 • در قسمت Bond کوین LUNA را به bLUNA تبدیل کنید.
 • در بخش Borrow توکن bLUNA را وثیقه‌گذاری کنید و UST وام بگیرید.
 • در تب Earn توکن UST را واریز کنید. با انجام این کارها، شما همزمان از وام و Savings سود دریافت می‌کنید.

مزایا:

 • افزایش درآمد
 • تثبیت نرخ سود: حتی اگر قیمت LUNA کاهش یابد، شما همان مقداری که UST وام گرفته‌اید را بازپرداخت می‌کنید و اگر قیمت لونا افزایش یافت، سود شما بیشتر می‌شود.

معایب:

 • خطر لیکویید شدن وثیقه: اگر قیمت لونا کاهش یابد و ارزش وثیقه شما کمتر از وام باشد، وثیقه شما به طور خودکار لیکویید می‌شود.

دومین استراتژی: ترکیب وام‌ها و تامین نقدینگی

این روش مشابه استراتژی قبلی است؛ با این تفاوت که به جای واریز توکن در بخش Savings، نقدینگی پروتکل را تامین می‌کنید. این روش سود شما را افزایش می‌دهد، اما با خطر نوسان قیمت ANC نیز مواجه می‌شوید.

درصد سود سالیانه (APR) تامین نقدینگی استخر ANC-UST به طور مداوم نسبت به فعالیت‌هایی که در پروتکل انکر صورت می‌گیرد، تغییر می‌کند. در زمان نگارش، APR این استخر ۷۹.۲ درصد است.

مزایا:

 • افزایش درآمد
 • کاهش ریسک: به دلیل استفاده از استیبل کوین‌ها

معایب:

 • نوسان قیمت ANC: این نوسانات باعث کاهش سودآوری می‌شود.

سومین استراتژی: ترکیب وام‌ها و سپرده‌گذاری توکن ANC

در همین استراتژی، شما می‌توانید ابتدا وام UST خود را دریافت کنید و سپس از بخش Trade ANC ، آنها را تبدیل به توکن ANC کنید و آنها را در قسمت Gov Stake سپرده‌گذاری کنید. البته سودآوری این روش کمتر از استراتژی قبلی است و ریسک آن نیز بیشتر است و بیشتر برای دارندگان توکن ANC مفید است.

مزایا:

 • افزایش درآمد

معایب:

 • نوسان قیمت توکن ANC: نوسان قیمت این توکن باعث کاهش سودآوری می‌شود.

جمع‌بندی

پروتکل انکر امکانات مختلفی به کاربران ارائه می‌دهد و یکی از مزایای آن نسبت به مابقی پروتکل‌ها، ارائه سود تقریبا ثابت ۲۰ درصدی برای سپرده‌گذاری استیبل کوین UST در بخش Savings است. این درصد سود سالیانه بسیار بیشتر از پلتفرم‌های مشابه است. در این پلتفرم همچنین کاربران می‌توانند به ییلد فارمینگ و تامین نقدینگی بپردازند و سود خود را افزایش دهند. در این مقاله به آموزش کسب درآمد با پروتکل Anchor پرداختیم و سپس ۳ استراتژی Yield Farming برای افزایش سودآوری معرفی کردیم.

منبع
anchorprotocol

نوشته های مشابه

2 دیدگاه
جدید ترین
قدیمی ترین محبوب ترین
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا