متوسط آموزشیصرافی

آموزش کار با صرافی غیر متمرکز کاتانا (Katana) + ویدیو

تعداد صرافی‌های غیرمتمرکز روزبه‌روز در حال افزایش است. دکس‌های شناخته شده‌ای مانند یونی سواپ روی شبکه اتریوم و پنکیک سواپ روی بایننس اسمارت چین وجود دارد؛ اما رقابت در شبکه‌های مختلف نیز بیش از پیش شده و دکس‌های جدیدی روی شبکه‌های مختلف راه‌اندازی می‌شوند. در این مطلب به‌سراغ آموزش کار با صرافی غیر متمرکز کاتانا که روی شبکه رونین ایجاد شده است، رفته‌ایم. برای اطلاع از نحوه کار با قسمت‌های مختلف آن مانند سواپ، استخرهای نقدینگی و فارم با میهن بلاکچین همراه باشید.

آموزش ویدیویی کار با صرافی غیر متمرکز کاتانا

در دقیقه ۶:۴۲ ویدیو، عدد مربوط به Liquidity provider fee که ۰.۰۰۳ است، به اشتباه ۰.۳ بیان شد.

کاربران گرامی میهن بلاکچین، در صورتی که ویدیوی این مطلب برای شما به‌نمایش درنمی‌آید، VPN خود را خاموش کرده و سپس صفحه را رفرش کنید. بعضی ویدیوهای سایت آپارات برای IPهای خارج از ایران به نمایش درنمی‌آیند.

پلتفرمی که در این مقاله، آموزش و نحوه کار با آن را آموزش داده‌ایم، کاتانا نام دارد و یک بازار ساز خودکار است. این دکس روی شبکه رونین راه‌اندازی شده است و از این رو برای بازیکنان بازی اکسی اینفینیتی (Axie Infinity) بسیار کارامد است؛ زیرا توکن‌ها این بازی یعنی AXS و SLP در این پلتفرم قابل معاوضه هستند. اتر رپدشده روی شبکه رونین و USDC از دیگر ارزهای دیجیتال موجود در دکس کاتانا است. کوین شبکه رونین یعنی RON نیز به زودی به این پلتفرم اضافه خواهد شد.

در گام اول باید کیف پول رونین خود را به این پلتفرم اضافه کنید. در صورتی که حسابی در این کیف پول ندارید، ابتدا باید یکی از افزونه‌های مرورگر کروم یا فایرفاکس را نصب کنید و سپس اقدام به ساخت کیف پول رونین کنید.

بخش سواپ در دکس کاتانا

آموزش سواپ کاتانا

در بخش سواپ، با انتخاب توکن‌های گفته شده، می‌توانید هر کدام از آن‌ها را به یکدیگر تبدیل کنید. در سواپ و در بخش تنظیمات که به شکل چرخ‌دنده نشان داده شده است، می‌توان میزان اسلیپیج و مدت زمان فعال بودن تراکنش را تعیین کرد.

پس از انتخاب توکن اولیه و توکن هدف، اطلاعاتی به شما نمایش داده می‌شود.

  • کارمزد تامین‌کنندگان نقدینگی (Liquidity provider fee): در این قسمت میزان کارمزدی که از تراکنش شما به تامین‌کنندگان نقدینگی تعلق می‌گیرد، نشان داده می‌شود. نکته جالب درباره این صرافی غیرمتمرکز این است که از ۱۰۰ تراکنش اول کاربران، کارمزد دریافت نمی‌کند.
  • مسیر تبدیل (Route): میر تبدیل، مسیر معاملاتی است که برای سفارش شما طی شده است. این مسیر ممکن است مستقیم باشد (Token A -> Token B) یا ممکن است یک بریج (Token A -> Token B -> Token C) وجود داشته باشد. در دکس کاتانا مسیر انجام معامله مستقیم است.
  • اثر قیمتی (Price Impact): هر مبادله روی قیمت دارایی‌های درون استخر اثر می‌گذارد. اندازه مبادله و شرایط بازار بر Price Impact تاثیر دارد.
  • حداقل میزان دریافتی (Minimum Received): حداقل مقداری که با توجه به میزان اسلیپیجج، مبادله‌کننده دریافت می‌کند، در Minimum Receivrd مشخص می‌شود.
  • تغییر اسلیپیج (Slippage tolerance): مقداری است که در تنظیمات تعیین شده است.

استخر نقدینگی در دکس کاتانا

استخر نقدینگی در صرافی غیر متمرکز کاتانا

استخرهای نقدینگی به محل‌هایی گفته می‌شود که سرمایه افراد در قراردادهای هوشمند بلوکه می‌شوند. این سرمایه‌ها نقدینگی مورد نیاز صرافی‌ها را تامین می‌کنند.

هر کسی می‌تواند به استخرها سرمایه وارد کند. به این افراد تامین‌کنندگان نقدینگی می‌گویند. یکی از راه‌های کسب درآمد، تامین نقدینگی استخرهای نقدینگی است. در ازای این کار، پلتفرم‌ها به آن‌ها با توجه به میزان سرمایه‌شان، بخشی از کارمزد تراکنش‌ها را اختصاص می‌دهد. 

استخرهای نقدینگی به‌صورت جفت ارز هستند. یعنی برای تامین نقدینگی توکن A، به همان میزان و معادل ارزش دلاری باید از توکن B نیز وارد استخر کرد.

در حال حاضر استخرهای دکس کاتانا شامل جفت‌ارز‌های زیر می‌شوند:

  • WETH / AXS
  • WETH / SLP
  • WETH / USDC

پس از ورود سرمایه به استخر نقدینگی، سیستم به شما LP توکن می‌دهد. این نوع از توکن نشان‌دهنده مالکیت شما در استخر است. علاوه‌بر این از LP توکن می‌توان در بخش فارم برای کسب درآمد استفاده کرد.

فارم در دکس Katana

فارم دکس کاتانا

فارمینگ یا ییلد فارمینگ به فرایندی می‌گویند که کاربران با تامین نقدینگی پروتکل‌های دیفای (Defi)، توکن‌ها و کوین‌ها شبکه رو به‌عنوان پاداش دریافت می‌کنن.

همان‌طور که گفتیم، در ازای تامین نقدینگی استخرها، به تامین‌کنندگان نقدینگی LP توکن داده می‌شود. ال پی توکن را می‌توان به بخش فارمینگ منتقل کرد و پاداش کشت سود گرفت. علاوه بر درآمد حاصل از کارمزد تراکنش، فارمینگ نیز به کاربران سود پرداخت می‌کند.

شما می‌توانید در فارم کاتانا در دو فارم WETH / AXS و WETH / SPL سپرده‌گذاری (Staking) انجام دهید.

جمع‌بندی

در این مطلب، به آموزش ویدیوی کار با صرافی غیر متمرکز کاتانا پرداختیم. در ویدیو و مقاله آموزش کار با این صرافی غیرمتمرکز، بخش‌های مختلف مانند سواپ، استخر و فارم را توضیح داده‌ایم. آیا شما تجربه کار با این صرافی غیرمتمرکز را دارید؟

منبع
میهن بلاکچین

نوشته های مشابه

1 دیدگاه
جدید ترین
قدیمی ترین محبوب ترین
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا