متوسط مقالات

گوشی هوشمند HTC Exodus 1S که نود کامل بیت کوین می باشد !!

گوشی هوشمند HTC Exodus 1S در اکتبر ۲۰۱۹ راه اندازی شد و ابزاری را برای مشتاقان بیت کوین (bitcoin) ایجاد کرد که هم امنیت یک کیف پول سخت افزاری را دارد و هم حریم خصوصی و حکم فرمایی یک نود کامل را ارائه می دهد. قیمت این دستگاه در سال ۲۰۱۹ حدودا ۲۴۵ دلار بود که البته باید مالیات حمل را هم به این مبلغ اضافه کرد. صفحه نمایش این گوشی ۵.۷ اینچ می باشد و دستگاهی چند منظوره است. این دستگاه یکی از شگفتی های نوظهور در جهان ارز های دیجیتال است.

بررسی قابلیت های نرم افزاری و سخت افزاری این گوشی رضایت بخش بوده است. البته انتظار می رود که کار های بیشتری بر روی آن انجام گیرد. در این نوشتار، به بیان نقاط قوت و ضعف این دستگاه می پردازیم، بنابراین خواندن این نوشتار برای خریداران احتمالی مفید می باشد.

اجزای تشکیل دهنده این گوشی 

بیت کوین

اگر پوشش پلاستیکی این دستگاه را بردارید، با تلفنی مشکی و براق مواجه می شوید. این دستگاه بسیار شبیه یک گوشی آیفون (iPhone) استاندارد است. البته برای کاهش هزینه ها، تغییراتی به نسبت آیفون در آن وارد شده است. به عنوان مثال، دوربین دوگانه آیفن را ندارد و به جای آن از تک دوربین استفاده شده است. این دستگاه بسیار خوش دست تر از محصول شرکت اپل (apple) می باشد.

از لوازم همراه HTC، می توان کابل شارژ، دوشاخه و تعدادی هدفون را نام برد. دفترچه راهنمای این دستگاه از زبان های مختلف پشتیبانی می کند. یک کارت با برند زیون(Zion) نیز برای نوشتن کلید های سید (seed) در آن موجود می باشد. یک سنجاق برای باز کردن جعبه سیم کارت و تعداد زیادی برچسب HTC نیز در آن موجود می باشد.

HTC Exodus 1S به عنوان یک گوشی هوشمند و نود کامل بیت کوین

این گوشی یک دستگاه اندروید (Android) است که تهیه آن از لحاظ مالی خیلی مشکل نمی باشد. آن دارای یک طراحی ماهرانه و رم (RAM) چهار گیگ می باشد. ویژگی های سخت افزاری این دستگاه به نسبت Exodus 1 اصلی کاهش یافته است و هدف از این کار، تقلیل هزینه ها بوده است که منطقی هم می باشد.

من (نویسنده مقاله) دو هفته این دستگاه را مورد استفاده قرار دادم و متوجه شدم که ویژگی های عمومی آن مانند ارسال پیام و یا ایمیل بدون مشکل می باشد. دستگاه برای این گونه عملکرد های معمولی هیچ نوع مشکل یا تاخیری نداشت. سیستم عامل اندروید این دستگاه به نسبت حالت استاندارد کمی پایین تر می باشد و به اندازه اپل نیز کاربر پسند نمی باشد. این دستگاه حریم خصوصی بسیار خوبی را برای شما فراهم می آورد و می توانید قابلیت جستجوی گوگل (google) را از آن حذف کنید.

آنچه من در مورد این دستگاه متوجه شدم، عمر باتری بالای آن می باشد. در اوایل، دستگاه را در مدت زمان ۱۰ تا ۱۲ روز تنها یکبار شارژ می کردم و در تمامی این مدت دستگاه به وای فای (WiFi) نیز متصل بود. نبودن سیم کارت در آن، دلیل مهمی برای ابقای شارژ می باشد. البته بعد از همگام سازی نود کامل، این قابلیت به شدت افت کرد و دستگاه هر روز به شارژ نیاز داشت.

دوربین های این دستگاه از استاندارد های سال ۲۰۱۹ و ۲۰۲۰ پایین تر هستند و زیاد مناسب هواداران عکاسی نیستند. شفافیت و کیفیت این دوربین ها خیلی بالا نیست و البته کسی هم از یک دستگاه ۲۴۵ دلاری چنین انتظاری ندارد. دوستداران بیت کوین و بلاک چین (blockchain) هم که این دستگاه را به خاطر دوربین های آن تهیه نمی کنند.

قبل از همگام سازی نود کامل 

بیت کوین

 نود کامل بیت کوین ویژگی منحصر به فرد این دستگاه است و بسیاری به خاطر همین ویژگی اقدام به خریداری این دستگاه می کنند. برای دانلود بلاک (block) آغازین و همگام سازی دو کار باید انجام دهید، اولا یک کارت حافظه بالای ۲۶۰ گیگ در اختیار داشته باشید و دوما دانلود را از طریق اپلیکیشن زیون (Zion Application) دستگاه انجام دهید.

در حالی که داشتن کارت حافظه منطقی است، اما گزینه دوم آزادی و مدیریت مالی را محدود می کند. زیون در اینجا یک برنامه اختصاصی است و به عنوان کیف پول و داشبورد (dashboard) شما عمل می کند. بنابراین به منظور اعتبار سنجی و دانلود کل تاریخچه تراکنش های بیت کوین، باید از سیاست های حریم خصوصی HTC اطاعت کنید و ورود بعضی ویژگی ها و کنار گذاشتن بعضی دیگر را بپذیرید.

البته کیف پول زیون تنها منحصر به بیت کوین نیست و ویژگی هایی اضافی هم دارد. از جمله این ویژگی های اضافی می توان به برنامه های غیر متمرکز میکر (Maker) و آگور (Augur) اشاره کرد. این قضیه ثابت می کند که تلاش های این گوشی تنها متمرکز بر بیت کوین نیست.

کیف پول بیت کوین این دستگاه نیز فاقد برخی ویژگی های مهم می باشد. این کیف پول، سگویت (SegWit) را پشتیبانی نمی کند و کارمزد کیف پول آن هم بالا می باشد. تنظیم دستی کارمزد نیز از طریق این کیف پول انجام نمی شود. پس نمی توان این دستگاه را معادل کامل موبایلی بیت کوین کور (Bitcoin Core) در کامپیوتر خود دانست.

در کل، اکوسیستم (ecosystem) این دستگاه و ادغام کیف پول سخت افزاری از منظر نرم افزاری مایوس کننده می باشد. این ایده در کل، آزادی مالی بیشتری برای ارسال و دریافت پرداختی ها را فراهم می آورد اما برنامه زیون آن مقداری محدود کننده می باشد.

همگام سازی نود کامل بیت کوین 

بیت کوین

در اکثر کامپیوتر ها، همگام سازی نود کامل بیت کوین حدود ۲ تا ۳ روز طول می کشد و عواملی مانند سرعت اینترنت و اختصاص رم در این میان تاثیرگذار می باشند. HTC Exodus 1S دارای ویژگی های خاصی است که این دانلود و اعتبار سنجی را در کمتر از یک هفته انجام می دهد. البته در مورد تجربه من، این زمان ۱۵ روز بود.

من روز اول را از دست دادم زیرا مسیریابی از طریق تور (Tor) را فعال کرده بودم. ظاهرا این عملکرد را باید بعد از تکمیل همگام سازی فعال کرد. من همزمان با همگام سازی این دستگاه، نود کامل دیگری را نیز با استفاده از همان وای فای مدیریت می کردم و این باعث کاهش سرعت اینترنتم شد.

متاسفانه در بهترین حالت هم، برنامه زیون اجازه استفاده تلفن از بیش از ۱۶۵ مگابایت رم را نمی دهد که این چیزی در حدود ۴ درصد از ظرفیت دستگاه است. Exodus 1S به طور متوسط تنها ۸۵ مگابایت از حافظه خود را مورد استفاده قرار داد.

افرادی که در حال همگام سازی نود کامل در این دستگاه هستند، در این حالت از گوشی برای مقاصد دیگری استفاده نمی کنند و این می توانست تبدیل به موقعیتی شود و این افراد بتوانند از ظرفیت بیشتری از رم دستگاه استفاده کنند که متاسفانه این مسئله از جانب توسعه دهندگان این دستگاه نادیده گرفته شده است.

این قضیه چیزی نیست که در به روز رسانی آینده بتوان آن را اصلاح کرد. شروع همگام سازی اولیه و روشن کردن تور و اختصاص دادن فضای بیشتری از رم به همگام سازی، نیازمند تنظیماتی در برنامه زیون می باشد. خوشبختانه قرار است که شرکت بر روی این قضیه در آینده کار کند.

استفاده از نود کامل در این دستگاه 

بیت کوین

بعد از اتمام ۱۵ روز، حال زمان امتحان کردن تعدادی از کاربرد های بیت کوین و لایتنینگ (lightning) بود. همان طور که قبلا اشاره شد، برنامه زیون به عنوان یک کیف پول، مایوس کننده عمل می کند و گزینه های بسیار بهتری به جای آن موجود است. نود کامل این دستگاه نمی توانست با هیچ اکوسیستم بیرونی کار کند و گزینه هایی برای یک اتصال خاص در این میان موجود نیست و تنهای یک نمای عمومی موجود است که اجازه اتصال های داخلی را می دهد.

در مرحله بعد، خواستم از لایتنینگ با استفاده از نود کامل ایجاد شده در این دستگاه استفاده کنم که موفق نشدم. من برای این کار، کیف پول هایی را دانلود کردم که نتوانستم هیچکدام از آنها را به نود کامل دستگاه متصل کنم. البته قرار است که در به روز رسانی های آینده این عیب مرتفع گردد. قرار است که در کنفرانس ۲۰۲۰ سان فرانسیسکو (San Francisco)، ویژگی ها و نما های جدید این دستگاه معرفی شوند.

بهبود هایی باید صورت بگیرد 

بیت کوین

همان طور که گفته شد، این گوشی هوشمند برای همه چیز مناسب است جز برای آن ویژگی اصلی که برای آن طراحی شده است. فرآیند همگام سازی این دستگاه طولانی است و در حال حاضر، عملکرد آن نیز تنها محدود به کیف پول فراهم شده توسط برنامه زیون است. قطعا HTC باید کاری کند که این نود کامل به مانند یک نود کامل روی کامپیوتر کارایی داشته باشد. طبیعتا در این میان باید ویژگی هایی مانند سگویت، لایتنینگ، تنظیم دستی کارمزد تراکنش ها و غیره به نود کامل دستگاه اضافه شود.

یک بهبود دیگر که باید در این زمینه صورت بگیرد، افزایش استفاده از ظرفیت رم می باشد. طبیعتا در مواقع شارژ و بیکاری می توان ظرفیت بیشتری از رم را مورد استفاده قرار داد و طرفداران بیت کوین هم نسبت به این قضیه آگاهی دارند و در هنگام همگام سازی از گوشی برای مقاصد دیگر استفاده نمی کنند.

همچنین جایگزین کردن نما های اتریوم (Ethereum) با بیت کوین نیز قدمی مثبت می باشد و واضح است که جمعیت هدف در اینجا افرادی هستند که کاملا از ایده بیت کوین آگاه هستند و می خواهند که حریم خصوصی، امنیت و حکمفرمایی خود را به حداکثر برسانند.

HTC Exodus 1S قیمت مناسبی دارد و ابزاری پیشگام در فضای بیت کوین می باشد. اما این دستگاه به منظور اینکه کاربران بیت کوین را راضی کند، لازم است که عملکرد های بیشتری را فراهم آورد و به خارج از اکوسیستم محدود زیون پا بگذارد. اتصال این نود کامل بیت کوین به برنامه های شخحص ثالث، اقدامی مثبت در این راستا می باشد. بهینه سازی زیون برای تازه وارد ها هم در این میان حائز اهمیت است. نظر شما چیست؟ آیا می توان این دستگاه را با وجود نقص هایی که دارد، اقدامی بزرگ در فضای بیت کوین نامید؟ نظرات خود را با ما در میان بگذارید.

منبع
bitcoinmagazine

نوشته های مشابه

1 دیدگاه
جدید ترین
قدیمی ترین محبوب ترین
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا