مقالات عمومی

دنیای کریپتو اشباع شده از ICO ها؛ آیا زمان قانون گذاری درست نرسیده است؟

آیا باید به ارزهای دیجیتال به چشم اوراق بهادار نگریست؟ آیا دولت باید ICO را مانند IPO قانون گذاری کند؟ مقامات هنوز در پی بهترین و دقیق ترین تصمیم برای برخورد با چنین پدیده ای هستند. نمودار جدید رشد چند میلیارد دلاری این بازار را در پنج ساله گذشته نشان می دهد و همچنین به میزان بالای اهمیت و تاثیر گذاری SEC اشاره می کند.

طبق اطلاعات سایت کوین دسک، در این نمودار هر ستون ارزش دلاری ICO ها را برای هر سه ماه در طول پنج سال گذشته نشان می‌دهد. سپس خط آبی برای نشان دادن مجموع سرمایه جذب شده توسط ICO ها به نمودار افزوده شده است. این کار باعث سهولت در بررسی میزان پول موجود در ICO ها می‌شود.

ده ICO برتر در ۵ سال گذشته

  • تلگرام: ۸۵۰ میلیون دلار (۲۰۱۸)
  • تلگرام: ۸۵۰ میلیون دلار (دومین دوره ۲۰۱۸)
  • دراگون: ۳۲۰ میلیون دلار (۲۰۱۸)
  • هیوبی: ۳۰۰ میلیون دلار (۲۰۱۸)
  • فایل کوین:۲۶۲ میلیون دلار(۲۰۱۷)
  • تزوس: ۲۳۲ میلیون دلار (۲۰۱۷)
  • سیرین لبز: ۱۵۸ میلیون دلار (۲۰۱۷)
  • بانکور:۱۵۳ میلیون دلار (۲۰۱۷)
  • The DAO: حدود ۱۵۲ میلیون دلار (۲۰۱۷)
  • بانکرا: ۱۵۱ میلیون دلار (۲۰۱۷)

با وجود چنین ارقام بزرگی، دلیل این که چرا SEC می‌خواهد وارد این حوزه شود کاملا مشخص است. اینوست پدیا (Investopedia)، اوراق بهادار را به عنوان یک “سند مالی قابل تعویض و قابل مذاکره که نوعی ارزش پولی را در بر می گیرد” تعریف می کند. براساس گزارش ویلیام هینمن، رییس بخش ارزهای دیجیتال SEC، بیت کوین و اتر به علت غیرمتمرکز بودن به عنوان اوراق بهادار در نظر گرفته نمی شوند. شخص ثالثی در این میان وجود ندارد. به عبارت دیگر مالکیت مورد نظر SEC یا کارگزار ایجاد کننده IPO وجود ندارد.

هینمن با محافظه کاری اذعان کرد:

در طول زمان ممکن است سایر شبکه ها و سیستم های غیرمتمرکزی به وجود آیند که در آن احتیاجی به قانون گذاری توکن ها و کوین ها به عنوان اوراق بهادار نباشد.

سخنان هینمن بدان معنا است که SEC ارزهای دیجیتال را جداگانه بررسی کرده و آن ها را به عنوان اوراق بهادار تعیین خواهد کرد. ریپل مثالی از این رویه می‌باشد.

کمیسیون SEC دلایل بسیار زیادی برای بررسی و ارزیابی جداگانه ارزهای دیجیتال دارد. نمودارها نشان می‌دهد علی‌رغم کاهش سرعت ایجاد ارزهای دبجیتال در نیمه اول سال ۲۰۱۸، چگونه بازار از وجود ارزهای دیجیتال مختلف در حال انفجار است. تداوم علاقه به ICO ها یکی از دلایلی است که SEC یک وبسایت جعلی ساخت تا از طریق آن به سرمایه گذاران درباره ICO های مشکوک هشدار دهد. در آخر باید گفت که بسیاری از ICO ها  با بنیانگذاران جعلی و وایت پیپر های تقلبی کاملا کلاهبرداری می کنند. برخی از ارزهای دیجیتال کمتر مشکوک هستند، اما هنوز هم باید با دقت بیشتری آنها را مورد بررسی قرار داد.

شما چی فکر می کنید؟ آیا SEC باید در تنظیم و قانون گذاری بازار ارزهای دیجیتال دخیل باشد؟

منبع
howmuch

تیم تولید محتوا

تیم تولید محتوای میهن بلاکچین متشکل از جمعی از نویسندگان، محققان، تحلیلگران و مترجمان حوزه بلاکچین و رمزارزهاست. این تیم همواره در تلاش است تا مطالب به‌روز و کاربردی حوزه بلاکچین و ارزهای دیجیتال را در اختیار کاربران خود قرار دهد.

نوشته های مشابه

اشتراک
اطلاع از
0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا