اطلاعیه صرافی

ناگفته های مدیر صرافی بایننس؛ پیش بینی های او درباره آینده بازار

هفته گذشته، در کنفرانس سنگاپور، فرصتی برای مصاحبه با یکی از موفق ترین و مطرح ترین چهره های فضای کریپتو، چانگ پنگ ژائو (نام مستعار CZ) بنیانگذار و مدیر عامل شرکت بایننس، بزرگترین صرافی ارزهای دیجیتالی در جهان پیدا شد.

در طی مصاحبه، در مورد موضوعات مختلفی از جمله آغاز کار CZ در عرصه ی کریپتو، نظر او در رابطه با روش جدید صرافی ها تحت عنوان ماینینگ فی تراکنش، علاقه بایننس به صرافی های غیر متمرکز، نقش دیگر صرافی های کریپتو مانند بیتمکس BitMEX، مقررات مربوط به مبادلات ارز رایج با ارز دیجیتالی، کوین های پایدار، حجم معاملات جعلی، روند فهرست بندی کوین بایننس، آینده بایننس، گفتگو شد و از CZ پرسیده شد که انتظار دارد چه زمانی بازار افزایشی بعدی بیت کوین آغاز شود.

CZ  کار خود را با ساختن موتورهای تجاری در بورس اوراق بهادار توکیو، Tradebook Bloomberg و Fusion Systems آغاز کرد. سپس، در سال ۲۰۱۳، پس از آموزش و کسب اطلاعات درباره بیت کوین، او در شرکت های مطرحی مانند بلاک چین، OKCoin و BijieTech مشغول به کار شد. در نهایت، در ماه جولای سال ۲۰۱۷، CZ یک صرافی کاملا کریپتویی را به نام بایننس افتتاح کرد. کمتر از هشت ماه پس از جذب سرمایه با توکن BNB از طریق ICO، او توانست این استارتاپ را به بزرگترین صرافی ارزهای دیجیتالی تبدیل کند و به سرعت بایننس را به سود ۲۰۰ میلیون دلاری در سه ماه نخست برساند، که این صرافی براساس میزان سود دهی بسیار مشهورتر از بزرگترین بانک کشور آلمان است.

  • چگونه وارد عرصه کریپتو شدید؟

CZ: من ارزهای دیجیتالی را از بابی لی و رون کائو در سال ۲۰۱۳ یاد گرفتم. راجع به وایت پیپرها مطالعه کردم. در آن زمان اسناد زیادی وجود نداشت. بنابراین به چند کنفرانس رفتم. بعد از کنفرانس دوم در سال ۲۰۱۳ به لاس وگاس رفتم و با خود گفتم “خوب، من این کار را تمام وقت انجام خواهم داد.” بنابراین کار خود را ترک کردم و وارد این عرصه شدم.

  • فضای صرافی ها بسیار رقابتی است؛ آیا شما روش جدید صرافی ها برای جذب کاربر ( ماینینگ فی تراکنش) را یک تهدید برای شغل خود قلمداد می کنید و یا آن را امری مضر برای این اکوسیستم می دانید؟

CZ: من فکر می کنم بسیار واضح است که این مساله زیان آور است. البته این یک تهدید نیست. صرافی ها سعی خواهند کرد این کار را انجام دهند. این یک روش بسیار پیچیده برای جذب پول است. قانون عرضه و تقاضا به ما می گوید از آنجا که همیشه توکن پلتفرم های بیشتری برای ارائه وجود دارد، شما تقریبا می توانید تضمین کنید که قیمت در طول زمان کاهش خواهد یافت. بنابراین، این راه مسیر درست و سرانجام درستی نخواهد داشت.

  • آیا فکر می کنید بایننس با توجه به اشتیاقی که نسبت به صرافی های غیر متمرکز دارد بسیار بزرگتر و گسترده تر خواهد شد؟

CZ: حتما. من فکر می کنم صرافی های غیر متمرکز آینده ی این فضا هستند، اما چندین سال طول می کشد تا به این نقطه برسیم. ما در روند این توسعه و پیشرفت شرکت می کنیم. اما برنده این رقابت هنوز مشخص نیست. بنابراین، این بیشتر شبیه یک آزمایش است. من فکر می کنم این پدیده بیشتر یک نوآوری است. ما هنوز در اولین مرحله این صنعت قرار داریم.

  • به نظرمی رسد قوانین، باعث اصطکاک در بخش تبادل ارز دیجیتالی با ارز رایج می شود.  شما چگونه پیش رفت خود را در این زمینه ارزیابی می کنید؟

CZ: در کل بسیار خوب است. صرافی های با قابلیت تبدیل کریپتو/فیات طول می کشد تا راه اندازی شوند، زیرا ما در واقع برخی از بخش ها را کنترل نمی کنیم، به خصوص در مورد حساب های بانکی، درگاه های ارزهای رایج و غیره. بنابراین، کمی دشوار است. این شکل از صرافی بسیار پیچیده تر از مدل خالص کریپتویی است زیرا ما با کریپتو خالص همه چیز را کنترل می کنیم و همه چیز به خوبی انجام می شود.برای اکسچنج کریپتو/فیات در سنگاپور، ما نسخه بتای را پیاده سازی کردیم. بنابراین امیدوارم، اگر همه چیز طبق روال انجام شود، ظرف چند ماه، ما می توانیم آن را به صورت عمومی منتشر کنیم. ما کاملا با قوانین سازگار هستیم و از آنها پیروی می کنیم … اما من فکر می کنم پیشرفت های بسیار خوبی در سراسر دنیا صورت گرفته است. در آینده مقررات بهتری به وجود خواهد آمد… و ارزهای با ثبات  (اسیبل کوین) قانونی منتشر خواهد شد، آن ها برای ارزهای رایج بسیار مناسب هستند. بنابراین، من فکر می کنم همه چیز خیلی خوب است.

  • ارز با ثبات (ارزهایی مانند تتر) حضوری انفجاری و گسترده داشته اند … کوین هایی دلار جمینی، تتر، TRUEUSD و … . آیا شما ارز با ثبات مورد علاقه ای دارید؟ تاثیراتاین ارزها را بر بازار کریپتو چگونه ارزیابی می کنید؟

CZ:  من فکر می کنم کوین های پایدار بسیار بزرگ هستند. من گمان می کنم که مردم از تاثیرات کوین های پایدار قانونی آگاهی ندارند. من این مطلب را همیشه به عنوان شوخی می گویم که: “اگر مردم این تاثیرات را درک کنند، قیمت بیت کوین در لحظه افزایش خواهد یافت.” کوین های پایدار کانال بسیار خوبی برای داد و ستد ارزهای رایج و گسترش آنها در فضای کریپتو است. بنابراین  ارزیابی من از کوین های پایدار بسیار مثبت است. ما همیشه طرفدار کوین های پایدار هستیم و تمام تلاش خود را در راستای پیشرفت آنها انجام می دهیم. من هرگز کوین پایدار خاصی را مد نظر ندارم و هرگز حرفی در رابطه با اینکه یکی از آنها خوب و دیگری بد است نزده ام. اگر من حرفی بزنم مردم تحت تاثیر قرار می گیردند و آیا این دخالت در روند بازار نیست؟ ما  تلاش داریم تا جایی که امکان پذیر است از تمامی این کوین های پایدار حمایت کنیم اما تصمیم را برعهده خود بازار و سرمایه گذاران این حوزه می گذاریم … چالش های عملیاتی زیادی برای کوین های پایدار جدید وجود دارد که در زندگی واقعی با آنها روبرو نبوده ایم… چه میزان برای مردم انجام KYC آسان است؟ به چه میزان مردم کشورهای خارجی را پذیرا هستند؟ آیا فرآیند سپرده گذاری و دریافت پول سریع است و آیا محدودیتی وجود دارد؟ آیا می توانند یک میلیون، ده میلیون و یا صد میلیون کاربر را اداره کنند؟ اینها مواردی نیستند که به سادگی قابل تشخیص باشد. بنابراین، در آینده خواهیم دید.

  • گزارش های متعددی وجود دارد مبنی بر اینکه حدود ۶۰ درصد از مبادلات صرافی ها جعلی است. بدیهی است که واژه ی “جعلی” نیاز به تعریف دارد، اما نظر شما در این مورد چیست و آیا شما فکر می کنید چنین مبادلاتی در صرافی بایننس اتفاق می افتد؟

CZ : سوال شما از بینش زیادی نشات می گیرد، اما چطور می توان مبادلات جعلی یا پول شویی را تعریف کرد؟ اگر یک معامله گر از یک معامله گر دیگر خریداری کند و دوباره به همان معامله گر بفروشد، از دیدگاه یک صرافی، این بد است؟ و تا چه حد می توان این اتفاق را پول شویی دانست؟ اگر شما ظرفیت و میزان مبادله بین دو حساب را تا سقف ۱۰۰۰۰ دلار تعریف کنید و پس از مبادله چنین مبلغی حسابها را مسدود کنید، آنها چه کاری انجام خواهند داد؟  آنها تا ۹۹۰۰۰ دلار مبادله و سپس تراکنش را متوقف می کنند. بنابراین، تعریف و مبارزه با این مساله بسیار دشوار است. ما  باید برای پیشگیری از چنین اتفاقی از مکانیسم های بسیار پیچیده ای استفاده کنیم. در حال حاضر، اگر صرافی هایی در حال انجام چنین مبادلاتی هستند اتفاق بدی است.  هیچ صرافی مدعی انجام چنین مبادلاتی نیست اگر تعدادی این کار را انجام دهند ما انجام نمی دهیم. جدای از این مطلب صرافی های دیگری وجود دارندکه تراکنش های ماینینگ را انجام می دهند و باعث تحریک این گونه مبادلات می شوند. ما با چنین اتفاقاتی قاطعانه مبارزه می کنیم اما کار آسانی نیست.

  • آینده بایننس را در ۵ سال آینده چگونه ارزیابی می کنید؟

CZ: در پنج سال آینده، من فکر می کنم این صنعت بسیار بزرگتر خواهد شد. بنابراین ما فقط می خواهیم چند سرویس کلیدی را در این صنعت ارائه دهیم. در حال حاضر، ما یک صرافی محبوب و مناسب برای کاربران هستیم، ما در حال گسترش فعالیت های خود در حوزه ارزهای دیحیتالی و فضای صرافی غیر متمرکز هستیم. ما می خواهیم همچنان یک بازیکن کلیدی در فضای رقابتی صرافی ها باشیم. من فکر می کنم کیف پولها پدیده ای بسیار جالب و بسیار مهم هستند. بنابراین، ما با Trust Wallet همکاری کردیم. آنها هیچ بازاریابی انجام نداده اند و ما می خواهیم فضای این کیف پول را توسعه دهیم. ما می خواهیم آن را به یک کیف پول محبوب تبدیل کنیم، و ما احتمالا کیف های متعدد، مانند کیف پول های سخت افزاری، کیف پول سازمانی و…  ایجاد خواهیم کرد. ما همچنین می خواهیم زمینه آموزش و خیریه را افزایش دهیم و این فقط مربوط به بخش مسئولیت های اجتماعی ما است. بنابراین ما همچنان به انجام این کارها ادامه خواهیم داد، و من فکر می کنم این صنعت در عرض پنج سال آینده خیلی بزرگتر و گسترده تر خواهد بود.

  • پس شما هنوز معتقد به افزایش ۱۰۰۰ برای هستید؟

CZ : قطعا. فکر می کنم خیلی بیشتر از این نیز خواهد بود. بنابراین من میخواهم آن توئیت را حفظ کنم و وقتی به این نقطه رسیدیم که واقعا نمی دانم چه زمانی است، آن را دوباره توئیت کنم.

  • از نظر شما شروع بازار افزایشی بعدی چه زمانی است؟

CZ:  من بازارها را تجزیه و تحلیل نمی کنم زیرا هر تحلیلی که ارائه دهم فوق العاده دقیق به نظر خواهد رسید و باعث خواهد شد تا مردم براساس بیانت و تحلیل های من به داد و ستد بپردازند. به عنوان یک اپراتور صرافی، بر قیمت ها کمی اثر گذار هستم، اما اگر به نمودار نگاه کنید، این نکته واضح خواهد بود که ما شاهد پشتیبانی بسیار قوی ۶۰۰۰ دلاری در سال ۲۰۱۸ هستیم، در حالی که در سال ۲۰۱۵ سطح پشتیبانی ۲۰۰ دلار بود. من به این روند سالانه نگاه می کنم. من به هیچ وجه احساس نمی کنم که ما در بازار کاهشی به سر می بریم. بله، خوب، اگر به صورت هفتگی یا ماهانه به بازار نگاه کنید، بله ما کمی روند کاهشی داشتیم، اما فقط بیت کوین ۲۰۰۰۰ دلاری فقط به مدت یک هفته و یا بیشتر بود … من همیشه به نتایج دراز مدت نگاه می کنم. بنابراین، من فکر می کنم که هر لحظه بازار افزایشی باز خواهد گشت و از لحاظ تاریخی، ماه های اکتبر تا دسامبر ماههای خوبی هستند. در ماه های قبل از کریسمس معمولا بازار روندی افزایشی پیدا می کند، اما من نمی گویم که این اتفاق امسال هم رخ خواهد داد.. من پیش بینی نمی کنم. من فقط واکنش نشان می دهم.

منبع
cryptoglobe

تیم تولید محتوا

تیم تولید محتوای میهن بلاکچین متشکل از جمعی از نویسندگان، محققان، تحلیلگران و مترجمان حوزه بلاکچین و رمزارزهاست. این تیم همواره در تلاش است تا مطالب به‌روز و کاربردی حوزه بلاکچین و ارزهای دیجیتال را در اختیار کاربران خود قرار دهد.

نوشته های مشابه

اشتراک
اطلاع از
0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا