اکسچنج غیرمتمرکز ؛ راهکاری برای رسیدن به عدالت!

بعد از گذشت چند سال از عمر ارزهای دیجیتال و گسترش این نوع پول، سایت‌هایی که از طریق آنها می‌توان این ارزها را خرید و فروش کرد هم رونق زیادی گرفت. این پلتفرم‌ها که با نام اکسچنج برای همه آشنا شده است، به صورت متمرکز و توسط یک شرکت و یا یک گروه کنترل و مدیریت می‌شود. این ویژگی متمرکز بودن آنها به نوعی در تناقض با ماهیت غیرمتمرکز بودن این ارزها محسوب می شود. به همین دلیل هم بحث اکسچنج‌های غیرمتمرکز که نهاد مرکزی پشتوانه آنها نباشد، این روزها بسیار داغ شده است. در حال حاضر اکسچنج متمرکز قطعا پاشنه آشیل فضای ارز دیجیتال می‌باشند و شاید مانع رشد اکسچنج غیرمتمرکز شود.

اگرچه بیت کوین، اتریوم و سایر ارزهایی دیجیتال در مقابل کاربران مخرب و مداخله دولت ها انعطاف پذیری نشان داده‌اند اما اگر اکسچنج هایی که در آن ها این ارزهای دیجیتال مبادله می‌شوند با شکست روبرو شوند انتقادها گریبان گیر زیرساخت بیت کوین و اتریوم خواهد بود. اکسچنج های متمرکز حتی توسط دولت‌ها مورد حمله قرار گرفته‌اند. برای مثال اکسچنج آپ‌بیت (Upbit) توسط دولت کره مورد حمله قرار گرفت. پس شاید زمان آن رسیده است که با غیرمتمرکز سازی این بستر، مبادلاتی امن و بی دردسر برای همه مهیا شود.

اتردلتا (EtherDelta) اولین اکسچنج محبوبی است که به کاربران خود اجازه کنترل کلیدهای خصوصی را داد و برای آنها ترید در محیط غیرمتمرکز را فراهم کرد. مشکلات امنیتی و کاربردی موجود در این پروژه باعث شد که این اکسچنج جایگاه خود را به IDEX واگذار کند. نسخه بتای IDEX در سپتامبر ۲۰۱۷ منتشر شد. IDEX یکی از اکسچنج های غیرمتمرکز است که ۸۱ درصد حجم مبادلات بر روی پلتفرم آن انجام می‌شود.

استفاده از پروتکل ۰X در اکسچنج های غیرمتمرکز

تقریبا از هر ۱۰ اکسچنج، ۷ مورد از آنها از الگوریتم ۰X استفاده می‌کنند. پروتکل ۰X روی شبکه اتریوم‌ اجرا می‌شود و کاملا کد باز (open source) طراحی شده است. با استفاده از بلاک چین اتریوم روش های سنتی تغییر یافته است و یک سری بازار پیش بینی به وجود آمده که این تغییرات در یک زنجیره آفلاین انجام می‌شود.

پروتوکل ۰X راهکاری ارائه داده تا سفارشات برای تراکنش در یک زنجیره آفلاین ذخیره شود. هنگامی که مبادلات در بلاک چین اتریوم صورت می‌گیرد، کاربران می‌توانند سرمایه خود را کنترل کنند و درخواست ها توسط شخص ثالث با نام ری‌لیرز (Relayers) انجام می‌شود. شخص ثالث درخواست ها را با استفاده ازپروتکل ۰X دریافت می‌کند و می‌تواند زیرساخت های با کیفیت ایجاد کند. پس از ثبت سفارش، فرد درخواست دهنده منتظر پذیرش سفارش خود می‌ماند در حالی که اکسچنج در زیرساخت بلاک چین درخواست را بررسی می‌کنند.

در همین راستا کم کم بازیگران مهم این صنعت به اکسچنج های غیرمتمرکز توجه ویژه ای پیدا کرده‌اند. اکسچنج هایی مانند GDAX که زیرمجموعه کوین بیس می‌باشد و اکسچنج بایننس اولین شرکت‌هایی بودند که اعلام کردند به زودی پلتفرم غیرمتمرکز خود را ایجاد خواهند کرد. این اکسچنج‌ها به “سرمایه گذاری در زیرساخت های غیرمتمرکز” پایبند هستند و با رشد این تکنولوژی قطعا بسیاری از اکسچنج های دیگر نیز به سمت غیرمتمرکز شدن قدم برمی‌دارند.


54321
امتیاز 5 از 1 رای

منبع cryptoglobe
ممکن است شما دوست داشته باشید

ارسال نظر