مقالات عمومیویدیو

مصاحبه با مدیرعامل Synthetix؛ در دیفای به شفافیت در نظارت نیاز داریم

سایت کوین تگلراف با کین وارویک (Kain Warwick) موسس پروتکل سینتتیکس گفتگویی داشته است. او به سوالات بسیاری درباره اکوسیستم دیفای و احتمال ورود نهادهای نظارتی به امور مالی غیرمتمرکز پاسخ داده است. وارویک پیش از راه‌اندازی سینتتیکس یک پلتفرم معاملاتی ارز دیجیتال در استرالیا را مدیریت می‌کرد. Synthetix یک پروتکل نقدینگی اوراق مشتقه مبتنی بر شبکه اتریوم است که صدور و ترید دارایی‌های ترکیبی همچون ارز‌های فیات، ارز‌های دیجیتال، طلا، سهام و غیره را امکان‌پذیر می‌کند. در ادامه می‌توانید ویدئوی مصاحبه با مدیرعامل Synthetix را تماشا کنید.

کاربران گرامی میهن بلاکچین، در صورتی که ویدیوی این مطلب برای شما به‌نمایش درنمی‌آید، VPN خود را خاموش کرده و سپس صفحه را رفرش کنید. بعضی ویدیوهای سایت آپارات برای IPهای خارج از ایران به نمایش درنمی‌آیند.

مدیرعامل Synthetix: نحوه حاکمیت پلتفرم‌های دیفای باید تغییر کند

وارویک در پاسخ به این سوال که بزرگ‌ترین رویداد حال حاضر امور مالی غیرمتمرکز یا DeFi چیست، خاطر نشان کرد که با توجه به اینکه رویکرد فعلی حاکمیتی در رای‌گیری توکنی بسیار ناکارآمد است، فکر می‌کند ترند اوایل سال ۲۰۲۲ تغییر در ساختار حاکمیت‌ها خواهد بود. او همچنین گفت: «کاری که ما در سینتتیکس و پروتکل‌هایی همچون Yearn Finance انجام می‌دهیم، جلوگیری از رای‌گیری مستقیم توسط اجرای فرآیندهایی تفویض اختیار و دموکراسی نیابتی است».

مصاحبه‌گر در ادامه برنامه‌های سینتتکیس برای افزایش دسترسی مردم عادی به محصولات DeFi پرسید. وارویک در پاسخ از مقیاس‌پذیری به‌عنوان یک معضل همیشگی نام برد. او عنوان کرد که پرداخت صدها دلار برای یک تراکنش تنها برای نهنگ‌ها امکان‌پذیر است و به همین دلیل ما همکاری نزدیکی با تیم آپتیمیسم (Optimism) آغاز کردیم. با وجود کُند پیش رفتن پروژه‌هایی که با هدف مقیاس‌ پذیری به وجود آمده‌اند، تیم Synthetix معتقد است که تا قبل از شروع سال میلادی آتی به امکانات بیشتر برای افزایش سرعت کار خود دست خواهند یافت.

اهمیت DAOها در اکوسیستم امور مالی غیرمترکز

وارویک همچنین اهمیت سازمان‌های خودمختار غیرمتمرکز یا DAOها را در توسعه اکوسیستم‌های دیفای بسیار زیاد توصیف کرد. او در این زمینه توضیح داده که پروتکل‌هایی همچون سینتتیکس با حذف موسسات متمرکز و گنجاندن فرآیند‌های حاکمیتی در DAO در عین ساختارشکنی، ترکیب‌ ایده‌های مختلف بوده است.

وارویک در پاسخ به اینکه آیا نظارت جامعه حاکمیتی مانع از رشد سریع پروژه‌ها نمی‌شود گفت: «مشخصاً این کار نوعی دادوستد است. پروژه‌هایی مثل یرن فایننس با وجود مشارکت خیل زیادی از اعضای کامیونیتی از پس مدیریت و ایجاد توازن برآمدند». او درباره اینکه آیا به‌اندازه کافی درباره سازمان‌های خودمختار غیرمتمرکز صحبت شده است یا خیر، اظهار کرد که در فضای خارج از امور مالی غیرمتمرکز هنوز چندان به اهمیت DAOها پرداخته نشده است.

کین وارویک خاطر نشان کرد که برای جایگزینی سازمان‌های خودمختار غیرمتمرکز با ساختار حاکمیتی سنتی فرصت از دست رفته و این کار دیگر امکان‌پذیر نیست. اما می‌توان امیدوار بود که نحوه حاکمیت سیستم‌های متمرکز توسط DAO به چالش کشیده شود.

در ادامه مصاحبه‌گر نظر وارویک را درباره نحوه ترکیب و تعامل امور مالی سنتی و امور مالی غیرمتمرکز پرسید. او نظارت را در این زمینه مفید است اما همچنان به شفافیت در نظارت نیاز داریم. با توجه به اینکه بسیاری از پروتکل‌های دیفای در عین استفاده از راه‌حل‌های غیرمتمرکز، رویکردهای متمرکز همچون احراز هویت (KYC) و قوانین مبارزه با پولشویی (AML) را به‌کار می‌گیرند، اما هنوز خیلی از موارد برای آن‌ها روشن نیست.

منبع
youtube

سپیده برون

از زمانی که یادم هست مشغول نوشتن بودم؛ یک روز داستان، روز بعد فوتبال و گیم، روز دیگر دیجیتال‌ مارکتینگ و IT و الان هم کریپتوکارنسی و بلاکچین. به نظرم کریپتو همان روایت تک‌خطی از رشته‌ای است که همیشه دنبالش بودم؛ کار هیجان‌انگیزی که نه تنها همیشه حرف تازه‌ای برای رو کردن دارد، بلکه پا در کفش بقیه رشته‌ها هم می‌کند و تنها وقتی می‌خوابد که نابود شود. من به بازی کردن، سردرآوردن از خم و چم تکنولوژی، باز هم بازی کردن، اخبار قانون‌گذاری و اقتصاد آزاد و غیر متمرکز علاقمندم.

نوشته های مشابه

0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا