تحلیل آنچین

تحلیل‌گر کریپتو کوانت: رویداد «تسلیم ماینرها» ممکن است اتفاق افتاده باشد

رویداد تسلیم ماینرها به طور تاریخی یکی از ملزومات رسیدن بازار خرسی بیت کوین به کف قیمت است. تحلیل‌گر کریپتوکوانت معتقد است با توجه دارایی ماینرها این رویداد را پشت سر گذاشته‌ایم؛ اما این ادعا تا چه حد قابل اطمینان است؟ آیا می‌توان گفت کف بازار خرسی فرارسیده است؟

مقایسه قیمت صرافی‌های ایرانی

با میهن بلاکچین، بهترین قیمت خرید و فروش ارزهای دیجیتال رو پیدا کن!

مقایسه صرافی

به گزارش میهن بلاکچین و به نقل از کوین تلگراف، خولیو مورنو (Julio Moreno)، تحلیل‌گر ارشد پلتفرم تحلیل داده‌های آنچین کریپتوکوانت (CryptoQuant) معتقد است می‌توان از شاخص‌های آنچین نتیجه گرفت رویداد «تسلیم ماینرها» پشت سر گذاشته شده است.

رویداد «تسلیم‌ ماینرها (Miner Capitulation)» به رویدادی گفته می‌شود که در آن به علت کاهش قیمت بیت کوین و در نتیجه کاهش سودآوری استخراج، ماینرها برای تامین هزینه‌های جاری عملیات استخراج، ناچار به فروش بیت کوین می‌شوند. این موضوع به نوبه خود تاثیر چشمگیری در کاهش قیمت BTC دارد و به طور تاریخی تا زمانی که این رویداد به وقوع نپیوندد به کف بازار خرسی نرسیده‌ایم.

وضعیت ماینرها امروز نسبت به مارچ ۲۰۲۰ (اسفند ۱۳۹۸، همزمان با آغاز کرونا) تغییر چشمگیری کرده است و از سودآوری بی‌سابقه آن‌زمان به کاهش حاشیه سود و حتی ضررده شدن استخراج رسیده است. داده‌های آنچین نشان می‌دهند با ۷۰٪ نزول قیمت بیت کوین از ATH و رسیدن به سطح ۱۷٬۶۰۰ دلار، کیف پول‌های استخراج‌کنندگان بیت کوین حجم زیادی BTC را به صرافی‌ها ارسال کردند. و تحلیل‌گر کریپتوکوانت معتقد است این امر به طور تاریخی، مقدم بر مراحل نهایی فروش بیت‌کوین است. مورنو اظهار داشت:

داده‌های ما نشان می‌دهد «رویداد تسلیم ماینرها» اتفاق افتاده است، که در چرخه‌های قبلی معمولا قبل از رسیدن قیمت به کف رخ داده است.

فروش ماینرها در این ماه به شدت مورد توجه فعالان بازار بوده است. حتی حساب توییتری با نام Bitcoin وضعیت ماینرها را «در حال تخلیه شدن از کوین» توصیف می‌کند:

فروش عمومی بیت کوین توسط ماینرها شتاب گرفته است.

ماینرهای بیت کوین در حال تخلیه شدن از کوین هستند.

خروجی بیت کوین ماینرها
خروجی بیت کوین ماینرها؛ منبع: توییتر

همچنین کی یونگ جو (Ki Young Ju) مدیر عامل کریپتوکوانت اظهار داشت:

برای ماینرها زمان تصمیم‌گیری فرا رسیده است.

شرایط برای ماینرها دشوار است اما اکثر ماینرها فعال باقی مانده‌اند، به نحوی‌که سختی شبکه بیت کوین تنها اندکی از رکورد تاریخی ‌اش برابر با ۳۰ تریلیون، کاهش یافته است و در حال حاضر برابر با ۲۹.۲۳ تریلیون است.

سختی شبکه و هش ریت بیت کوین
سختی و هش‌ریت شبکه بیت کوین

پس از اینکه نهنگ‌ها برای خرید بیت کوین در نزدیکی ۱۹٬۰۰۰ دلار ورود کردند، کی یونگ جو، از ورود نهنگ‌های «جدید» خبر داد. او خاطرنشان کرد که جریان خروج بیت کوین از کوین بیس (Coinbase)، صرافی بزرگ ایالات متحده، به بالاترین حد خود از سال ۲۰۱۳ رسیده است.

زمان خوش‌آمدگویی به نهنگ‌های جدید است.

میانگین ارزش دلاری خروجی بیت کوین از صرافی کوین بیس به بالاترین حد خود در ۹ سال گذشته رسیده است. میانگین ورودی نیز بالاست.

اخیرا ورودی/خروجی نهنگ‌ها به/از صرافی‌ها رشد شدیدی داشته، اما در واقع، ذخیره BTC با در نظرگرفتن تمام صرافی‌ها تغییر چندانی نکرده است.

خروجی بیت کوین از کوین بیس پرو
خروجی بیت‌کوین از کوین‌بیس‌پرو؛ منبع: کریپتوکوانت

با این وجود، تریدر و تحلیل‌گر معروف با نام مستعار Rekt Capital، مجدد در مورد حجم کلی خرید ابراز تردید کرد و اظهار داشت همچنان خرس‌ها کنترل بازار را در اختیار دارند.

با وجود اینکه قیمت بیت کوین حدود ۲٬۰۰۰ دلار کمتر از میانگین متحرک ۲۰۰ هفته‌ای است، که یک سطح حمایت کلیدی در بازارهای نزولی قبلی به حساب می‌آمد، هنوز اشتیاق چندانی برای خرید بیت کوین در بازار مشاهده نمی‌شود. Rekt Capital در توییتر گفت:

حجم فعلی خرید بیت کوین با وجود افزایش شدید حجم فروش، همچنان از حجم خرید در بازار خرسی ۲۰۱۸ در میانگین متحرک ۲۰۰ هفته‌ای پایین‌تر است؛ چه رسد به حجم خرید در مارچ ۲۰۲۰ (اسفند ۱۳۹۸).

میانگین متحرک ۲۰۰ هفته ای و حجم
میانگین متحرک ۲۰۰ هفته‌ای و حجم؛ منبع: توییتر

منبع
cointelegraph

نوشته های مشابه

اشتراک
اطلاع از
0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا