اخبار خارجی

ارزش تتر برای مدت کوتاهی تا ۰.۹۵ دلار کاهش یافت

در بحبوحه بحران استیبل کوین‌ها، تتر نیز ارزش ۱ دلاری خود را از دست داد. تتر اولین و بزرگترین استیبل کوین با پشتوانه دلار با کاهش قیمت مواجه شده است.

به گزارش میهن بلاکچین و به نقل از دیکریپت، قیمت تتر، بزرگترین استیبل کوین جهان در روز پنج‌شنبه با ۵٪ کاهش مواجه شد و به ۰.۹۵ دلار رسید.

طبق اطلاعات کوین مارکت کپ، این استیبل کوین اندکی بازیابی شده است اما هم‌چنان با قیمت ۰.۹۹ دلار معامله می‌شود. در حال حاضر ارزش بازار تتر بیش از ۸۲ میلیارد دلار است.

نوسان قیمت تتر در بحبوحه هفته پرتنش در صنعت استیبل کوین‌ها و پس از فروپاشی استیبل کوین UST و کاهش قیمت بیت کوین به وقوع پیوسته است.

در این بین، UST که سومین استیبل کوین بازار به شمار می‌رفت، هفته گذشته برای اولین بار چند سِنت از پشتوانه دلاری خود را از دست داد.

هرچند از آن زمان تاکنون، فروپاشی UST باورنکردنی بوده است. قیمت UST در تاریخ ۱۱ می (۲۱ اردیبهشت) با کاهش ۷۱٪ نسبت به پشتوانه دلاری خود به ۰.۲۹۹۸ دلار رسید. در حال حاضر قیمت این استیبل کوین ۰.۶۲ دلار است.

استیبل کوین‌های USDT و UST دو نوع استیبل کوین متفاوت هستند. UST یک استیبل کوین الگوریتمی است؛ با این حال پشتوانه USDT ذخایر شرکت تتر است.

قیمت استیبل تتر USDT
نمودار ارزش استیبل کوین تتر USDT

هر USDT به ازای یک دلار دارایی سپرده‌گذاری‌شده در ذخایر تتر صادر می‌شود. طبق گزارش شفافیت تتر، این دارایی‌ها شامل پول نقد، اوراق قرضه شرکتی، اوراق تجاری و سایر دارایی‌ها است.

۸۳.۷۴٪ از ذخایر تتر که پشتوانه USDT هستند پول نقد و معادل‌های آن است. ۴.۶۱٪ را اوراق قرضه شرکتی و فلزات گرانبها تشکیل می‌دهد. ۵.۲۷٪ وام‌های دارای وثیقه است و ۶.۳۸٪ نیز را سایر سرمایه‌گذاری‌ها نظیر توکن‌های دیجیتال در برمی‌گیرد.

طبق گزارش تتر، از ۸۳.۷۴٪ پول نقد فقط ۶.۳۶٪ به صورت پول نقد و سپرده‌های بانکی است. اخیرا بازخرید (redemption) این دلارهای دیجیتالی بسیار زیاد بوده است.

طبق گفته پائولو آردوینو مدیر ارشد فناوری تتر، طی ۲۴ ساعت گذشته بیش از ۳۰۰ میلیون دلار USDT بازخرید شده است. گفتنی است به فرایند تبدیل USDT به دلار، بازخرید گفته می شود.

در بازخرید USDT، یک دلار از ذخایر تتر به کاربر ارسال می‌شود و یک USDT از موجودی این استیبل کوین حذف می‌شود. 

آردوینو در این خصوص در توییتر نوشته است:

به دنبال بازخرید USDT، طی ۲۴ ساعت گذشته بیش از ۳۰۰ میلیون دلار بازخرید شده است.

شرکت تتر هنوز درباره این موضوع اظهارنظری بیان نکرده است.

سایر استیبل کوین‌ها نظیر USDC و BUSD که پشتوانه آنها نیز دلار است، با اندک قیمتی بیشتر نسبت به USDT معامله می‌شوند.

نظرات مختلفی در خصوص کاهش ارزش ۱ دلاری تتر منتشر شده است. برخی بر این باورند که کاربران تفاوت مکانیسم استیبل کوین USDT را با UST نمی‌دانند و در جریان اخبار منتشر شده، از روی ترس دست به فروش گسترده تتر زده‌اند. در تصویر زیر مشاهده می‌کنید که در طی یک سواپ بین تتر (USDT) به USDC، کاربری برای خروج از تتر، به میزان ۹ میلیون دلار متضرر شده است. ممکن است این کاربر از روی ترس یا آگاهی دست به انجام این تراکنش زده باشد.

فروش تتر با ۹ میلیون دلار ضرر
منبع: arbiscan
منبع
decrypt

نوشته های مشابه

0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا