اخبار آلتکوین

کاردانو استیبل کوین Djed را روی شبکه آزمایشی راه‌اندازی کرد

تیم کاردانو اعلام کرد استیبل کوین الگوریتمی شبکه خود با نام Djed بر روی شبکه آزمایشی عرضه شده است. این استیبل کوین پشتوانه رمزارزی خواهد داشت و مانند UST از پول‌های فیات در این زمینه استفاده نشده است.

به گزارش میهن بلاک چین و به نقل از zycrypto، اخیرا مفهوم استیبل کوین‌های الگوریتمی سروصدای زیادی در عرصه کریپتو ایجاد کرده است و در این میان استیبل کوین UST در مرکز این موضوع قرار دارد. به نظر می‌رسد این مفهوم در بین توسعه‌دهندگان کریپتو طرفدار پیدا کرده است. کاردانو و IOST اعلام کرده‌اند که با الگوبرداری از ترا، در صدد عرضه استیبل کوین الگوریتمی با پشتوانه رمزارز هستند و در این زمینه همانند ترا و ترون تصمیم گرفته‌اند که پشتوانه رمزارزهای آنها به صورت ارزهای فیات نباشد.

استیبل کوین‌های الگوریتمی در واقع رمزارزهایی هستند که ارزش آن‌ها با ارزهای فیات سنجیده می‌شود، اما پشتوانه آن‌ها رمزارزهای دیگر است و توسط قراردادهای هوشمند ارزش آن‌ها ثابت می‌ماند. این نسل جدید از استیبل کوین‌ها با استیبل کوین‌های متمرکز نظیر تتر و USDC که پشتوانه آنها ارزهای فیات است، متفاوت هستند. هدف این مدل جدید، ایجاد سیستم غیرمتمرکزتری است که خطرات موجود در استیبل کوین‌های صادرشده توسط شرکت‌های متمرکز را از بین ببرد.

طبق پست بلاگ کاردانو در روز چهارشنبه، استیبل کوین الگوریتمی کاردانو به اسم Djed اکنون در شبکه آزمایشی قرار دارد. ثبات قیمت Djed توسط توکن ADA فراهم می‌شود و پشتوانه آن توکنی با نام Shen است. Djed ابتدا در ماه سپتامبر (شهریور) سال گذشته معرفی شد و انتظار می‌رود برای پرداخت کارمزدها در شبکه کاردانو از آن استفاده شود.

در این بین، IOST در بیانیه خود در روز جمعه بیان کرده است که استیبل کوین‌ الگوریتمی آن در صدد برطرف کردن ۳ مشکل مهم در خصوص مفهوم استیبل کوین است. این سه مشکل عبارتند از: اطمینان از اعتبار داده‌های قیمتی اوراکل مورد استفاده، مدیریت تعداد توکن‌های در گردش استیبل کوین به منظور اطمینان از ثبات قیمت و مقابله با هزینه‌های ضدتورمی، طراحی یک مدل آربیتراژ قیمت کوتاه‌مدت به منظور کاهش نوسانات کوتاه‌مدت قیمت. توسعه این استیبل کوین توسط شرکت روش‌های پرداخت COTI انجام گرفته است.

تاثیرات استیبل کوین الگوریتمی

پس از آنکه ترا برنامه‌های خود به منظور پشتیبانی از terraUSD (UST) با ۱۰ میلیارد دلار بیت کوین را اعلام کرد، شاهد رشد ارزش بازار این استیبل کوین و رسیدن آن به رتبه سوم استیبل کوین‌ها بوده‌ایم. به علاوه، در حال حاضر terraUSD در رتبه دهم رمزارزها از لحاظ ارزش بازار قرار دارد.

شایان ذکر است که شبکه ترون نیز به تازگی از استیبل کوین الگوریتمی خود با نام USDD رونمایی کرده است. همین موضوع باعث شد تا علی‌رغم اصلاح شدید بازار، ترون نیز شاهد افزایش قیمت توکن TRX بوده است. قیمت TRX در ۲۴ ساعت گذشته تا ۵٪ و در هفت روز گذشته ۳۲.۷۱٪ افزایش یافته است.

از آنجایی که قانونگذاران، استیبل کوین‌ها را به عنوان تهدیدی برای ثبات امور مالی می‌دانند، جای تعجبی ندارد که صادرکنندگان بیشتری در مسیر استیبل کوین الگوریتمی قرار بگیرند تا نظارت‌های دولت بر آن‌ها کاهش یابد.

منبع
zycrypto

نوشته های مشابه

اشتراک
اطلاع از
0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا