اخبار آلتکویناخبار بلاکچیناخبار عمومی

چینالیسیس: بیش از ۹۰٪ قدرت رای‌دهی در DAOها در اختیار ۱٪ از هولدرها است

گزارش جدید چینالیسیس نشان می‌دهد سازمان‌های مستقل غیرمتمرکز که به اختصار DAO نامیده می‌شوند؛ بر خلاف نام و شعارشان به هیج وجه غیرمتمرکز نیستند. این مطالعه که ۱۰ دائوی مهم را (بدون ذکر نام) بررسی کرده است نتیجه گرفته است در آن‌ها بیش از ۹۰٪ قدرت رای در اختیار کمتر از ۱٪ از هولدرهای توکن حاکمیتی است.

به گزارش میهن بلاکچین و به نقل از کوین تلگراف، سازمان‌های مستقل غیرمتمرکز (DAO) به یکی از جنبه‌های مهم فضای کریپتو تبدیل شده‌اند و بسیاری، این نوع اداره سازمان را آینده نظارت مشارکتی و غیرمتمرکز تلقی می‌کنند.

در واقع DAO ها سازمان‌هایی فاقد سلسله مراتب متمرکز هستند و هدف آن‌ها، حاکمیت از پایین به بالا است و ایده اولیه این روش حاکمیت مشارکت جمعی کاربران در روند تصمیم‌‌سازی سازمان‌ها بوده است. با وجود این، تحقیقات اخیر نشان می‌دهد DAO ها آن‌طور که باید، غیرمتمرکز نیستند.

گزارش اخیر چینالیسیس به تحلیل فعالیت ۱۰ سازمان مستقل غیرمتمرکز مهم پرداخته است و به این نتیجه رسیده است که به طور میانگین در این DAO ها، ۹۰٪ قدرت رای‌دهی در اختیار کمتر از ۱٪ هولدرها است. اما این واقعیت با علت وجودی دائوها در تضاد کامل است.

۹۰ درصد قدرت رای‌دهی در DAO
در ۱۰ دائو مهم بررسی‌شده توسط چینالیسیس، ۹۰٪ از قدرت رای در اختیار کمتر از ۱٪ از هولدرها است؛ منبع: چینالیسیس

یکی از نمونه‌های تمرکز قدرت تصمیم‌گیری در دائوی سول‌اند (Solend) است که یک پلتفرم وام‌دهی بر بستر بلاکچین سولانا است.

تیم Solend در تلاش بود کنترل حساب یکی از نهنگ‌ها را در اختیار بگیرد و لیکویید کردن بعضی معاملات را از طریق میزهای OTC انجام دهد تا از ایجاد دومینوی لیکویید شدن در دفتر سفارشات صرافی غیرمتمرکز خود جلوگیری کند. تیم سول‌اند برای رسیدن به این مقصود پیشنهادی در دائوی خود ایجاد کرد و آن را بین عموم کاربران (هولدرهای توکن حاکمیتی) به رای گذاشت. جالب اینجاست که در رای‌گیری این پروپوزال که با ۱.۱ میلیون رای مثبت در مقابل ۳۰ هزار رای منفی تصویب شد، حدود ۱ میلیون رای مثبت از طرف یک کاربر بود که مقدار بسیار زیادی توکن حاکمیتی در اختیار داشت. نتیجه این رای‌گیری پس از انتقادات فراوان باطل اعلام شد.

توییت fatman
اشاره FatMan حساب معروف توییتر به ماجرای سول‌اند؛ منبع: توییتر

در گزارش چینالیسیس عنوان شده است که اگرچه تمام دارندگان توکن نظارتی دارای حق رای هستند، اما با توجه به تعداد توکن‌های مورد نیاز برای ایجاد پروپوزال جدید و تصویب آن، این امر برای کاربران عادی به آسانی ممکن نیست. این گزارش تخمین زده است که در DAO های مورد بررسی، ۰.۱٪ تا ۰.۰۱٪ از هولدرهای توکن حاکمیتی، به تعدادی توکن‌ دارند که می‌توانند هر زمان که تمایل داشته باشند پروپوزال جدیدی ایجاد کنند. در مورد تصویب پروپوزال‌ها نیز در این گزارش بیان شده است که تنها ۰.۰۱٪ تا ۰.۰۰۳۳٪ از هولدرها برای تصویب پروپوزال کافی هستند.

اکوسیستم دیفای ۸۳٪ از کل ارزش خزانه DAO‌ ها را در اختیار دارد و ۳۳٪ از کل تعداد DAO ها را شامل می‌شود. به غیر از دیفای، سرمایه‌گذاری‌های خطرپذیر (VC)، زیرساخت‌ها و توکن‌های NFT سایر اکوسیستم‌هایی هستند که در DAO ها با رشد همراه بوده‌اند.

منبع
cointelegraph

نوشته های مشابه

اشتراک
اطلاع از
1 دیدگاه
جدید ترین
قدیمی ترین محبوب ترین
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا