اخبار آلتکویناخبار بلاکچین

بلاکچین لیسک (Lisk) به علت نقص فنی متوقف شد!

در ساعات اولیه صبح روز شنبه، معاملات انجام شده در بلاکچین لیسک به طور کامل متوقف شد. این اتفاق به دلیل یک تراکنش مخرب بود که سیستم امنیتی اتوماتیک این شبکه را فعال کرد.

مکس کوردک –مدیر اجرایی لیسک– بعد از این اتفاق در سایت ردیت پستی قرار داد و این اتفاق را به اجتماع لیسک توضیح داد. او در این پست نوشت:

یک فرد ناشناس یک تراکنش مخرب را به شبکه لیسک صبح روز شنبه ارسال کرد. به دلیل نقص فنی در پردازش تراکنش، تراکنش ارسالی معتبر تلقی شد. این تراکنش نامعتبر بود و برای سوء استفاده کردن از نقص فنی موجود  به وجود آمده بود.

بلاکچین لیسک در مقابل این مشکل، پردازش بلاک‌های جدید را متوقف کرد. همین امر باعث شد که  هیچ تراکنش‌ داخل شبکه انجام نگیرد . به همین علت صدها تراکنش که در این شبکه ایجاد شده بود، به مقصد تعیین شده نرسیدند.

در حال حاضر مشخص نیست که تراکنش مخرب با چه هدفی به داخل شبکه ارسال شده است. کوردک اعلام کرد که مشکل را پیدا کرده و نقص فنی موجود برطرف شده است. البته هنوز معلوم نیست که این اتفاق یک آزمایش یا یک حمله بوده است.

آیا متمرکز شدن برای لیسک، ریسک به حساب می‌آید؟

در نگاه اول، ممکن است به نظر برسد که این اتفاق فقط برای یک شبکه بلاکچین متمرکز رخ می‌دهد.

مکس اشاره کرد که علت توقف موقت شبکه، ناشی از سیستم امنیتی اتوماتیک لیسک است که به محافظت از شبکه بلاکچین لیسک کمک می‌کند. بسیاری از کاربران این پلتفرم برای وجود این سیستم ایمن و نوآورانه ابراز قدردانی کردند.

یکی از کاربران ردیت در این مورد نوشت:

خیلی جالبه که لیسک یک Antivirus در شبکه خود قرار داده است، در هیچ پروژه دیگه‌ای نظیر آن را نشنیده ام.

لیسک از پروتکل Delegated Proof Of Stake در تایید شبکه، کمک می‌گیرد. این پروتکل شبیه پروتکل POS است با این تفاوت که از نودهای منتخب در تایید شبکه کمک گرفته می‌شود. بسیاری از منتقدان معتقدند که DPOS پروتکلی است که طبیعت غیر متمرکز ارزهای دیجیتالی را متمرکزسازی می‌کند. سیستم‌های DPOS در امن کردن بلاکچین‌هایی که صدها میلیون دلار ارزش دارند، توانمندی خود را ثابت کرده اند.

اصلاحات انجام شده برای برطرف کردن نقص فنی لازم بود تا اطمینان حاصل شود که تمام سرمایه ها در شبکه در وضعیت امنی هستند، البته این در شرایطی است که این اشکال هرگز اتفاق نیفتد. با توجه به اتفاقاتی که برای شبکه بلاکچین لیسک رخ داد، انتظار می‌رفت که قیمت لیسک کاهش پیدا کند ولی علاوه بر اینکه کاهش قیمتی به وجود نیامد، لیسک حدود ۷ درصد افزایش قیمت داشت.

منبع
newsbtc

تیم تولید محتوا

تیم تولید محتوای میهن بلاکچین متشکل از جمعی از نویسندگان، محققان، تحلیلگران و مترجمان حوزه بلاکچین و رمزارزهاست. این تیم همواره در تلاش است تا مطالب به‌روز و کاربردی حوزه بلاکچین و ارزهای دیجیتال را در اختیار کاربران خود قرار دهد.

نوشته های مشابه

اشتراک
اطلاع از
4 دیدگاه
جدید ترین
قدیمی ترین محبوب ترین
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا