متوسط مقالات عمومی

اندیکاتورهای بزرگ میزان نوسان قیمت بیت کوین را پیش‌بینی کرده بودند

قیمت بیت کوین در حال حاضر و در زمان نوشتن این مطلب ۹۱۶۶ دلار است. بیت کوین به عنوان ارزشمندترین ارز دیجیتال در بازار سرمایه شناخته می‌شود که از زمان اولین معامله خود تا به الان شاهد افت و خیزهای بسیار زیادی بوده است. اما با اینکه فراز و نشیب سرمایه‌گذاری در این مسیر بسیار است همچنان هر روزه شاهد حضور معامله‌گران تازه نفسی در بازار هستیم. ما در این مطلب قصد داریم در مورد نوسانات قیمت بیت کوین و همچنین رشد آن تا ۳ سال آینده صحبت کنیم.

مقایسه قیمت صرافی‌های ایرانی

با میهن بلاکچین، بهترین قیمت خرید و فروش ارزهای دیجیتال رو پیدا کن!

مقایسه صرافی

نوسانات قیمت بیت کوین و روند آن در ۳ سال گذشته

تحلیل قیمت بیت کوین

قیمت بیت کوین و روند افت و رشد آن همیشه در بازار سرمایه موضوع داغ و پر هیجانی بوده است. از اوایل ماه می میلادی قیمت این طلای دیجیتال همچنان در محدوده ۸۵۰۰ تا ۱۰۰۰۰ دلار بازی می‌کند. همچنین در چند ماه گذشته و به دلیل کاهش مقدار نوسانات این رقم بین ۹۰۰۰ تا ۹۵۰۰ دلار بوده است.

طبق گفته Skew، از سال ۲۰۱۷ تا به الان کاهش قیمت بیت کوین نه تنها عجیب بلکه کاملا ناگهانی بوده است – بیت کوین ۳ سال شاهد این افت و خیزها بوده است و ظاهرا تسلا مشغول گرفتن جای آن است – این دقیقا چیزیست که محققان Skew در این باره گفته‌اند.

از طرفی نوسانات قیمتی سال‌های اخیر آلت کوین‌ها باعث به وجود آمدن انتظارات بی جا شده‌اند. به طوری که الان همه منتظر یک حرکت بزرگ در بازه قیمتی بیت کوین هستند. این در حالی است که آلت کوین‌هایی مانند Chainlink، تزوس و کاردانو نسبت به بیت کوین و حتی اتر نرخ بالاتری داشته‌اند. به عنوان مثال با اینکه بازار رمز ارزها رکود سنگینی را تجربه می کند با این حال LINK در ماه جولای به بیشینه قیمت خود رسید. جالب است نه؟

جالب‌تر از همه اینکه تمایل نسبت به رمز ارزهایی که سرمایه کمتری در بازار دارند بیشتر شده است. این موضوع باعث شده تا معامله‌گرها چشم انتظار یک نرخ صعودی و ناگهانی در قیمت بیت کوین باشند. از طرفی داده‌های Skew نشان می‌دهند که عمده معاملات بیت کوین در آینده، مانند Bybit باعث یک افزایش ناگهانی در اپن اینترست (open interest) می‌شوند. در اینجا open interest به مجموع معاملات کوتاه و بلند مدتی که در بازار آینده در دسترس هستند اشاره دارد.

اپن اینترست BitMEX و Bybit در حال رسیدن به مبلغ ۶۵۰ و ۵۰۰ میلیون دلار است. این نشان می‌دهد که به زودی تریدرها می‌توانند نوسانات بازار را پیش بینی کنند. اینجا متریک‌های مختلفی نشان دهنده یک حرکت بزرگ در قیمت بیتکوین هستند. این در حالی است که ۴ شاخص کلیدی در اینجا نوید افزایش قیمت حتمی بیت کوین را می‌دهند.

هش ریت بیت کوین به بالاترین مقدار خودش رسیده است

دیتای استخراج شده از Blockchain.com نشان می‌دهد که هش ریت شبکه بیت کوین در ۸ جولای یک رکورد جدید ثبت کرده است و به مقدار ۱۲۵.۹۹ میلیون ترا هش در ثانیه رسیده است. این مقدار حتی از بیشترین هش ریتی که قبل از بلک فرایدی در ماه مارچ به آن رسیده بود هم بیشتر است!

بعد از اینکه هش ریت بیت کوین در ۱۱ می به نصف مقدار پاداش استخراج خود رسید به سرعت به سمت یک رکورد جدید روانه شد. کاهش پاداش استخراج (Halving) بیت کوین عموما باعث کاهش مقدار قابل توجهی از هش ریت می‌شود. دلیل این امر هم واضح است، زیرا تنها در یک شب مقدار پاداش استخراجی که ماینرها دریافت می‌کنند نصف می‌شود. بد نیست بدانید که بعد از رویداد هاوینگ بیت کوین، ماینرها مقدار کمتری بیت کوین استخراج می‌کنند و درآمد حاصل از آن هم کمتر می‌شود. اما همچنان هزینه استخراج همان است و تغییری نمی‌کند. به همین خاطرست که تحلیل‌گران بر این باورند در سال ۲۰۲۰ شاهد کاهش طولانی مدت هش ریت بیت کوین خواهیم بود.

در واقع بعد از هاوینگ بیت کوین، هشت ریت آن تا ۹۰.۲۹ میلیون ترا هش در ثانیه کاهش پیدا می‌کند. از طرفی در کمتر از دو ماه، به بالاترین نقطه قله می‌رسد. این بدین معنی است که بخش استخراج در شرایط مساعدی باقی می‌ماند و احتمال رخداد مارپیچ مرگ به شدت کاهش پیدا می‌کند.

هش ریت بیت کوین

مارپیچ مرگ زمانی اتفاق می‌افتد که اکثریت ماینرها در شبکه بیت کوین به طور همزمان کار استخراج را متوقف می‌کنند. همچنین به طور تئوریک اگر که برای مدت زمان کوتاهی کار استخراج بیت کوین سود چندانی نداشته باشد این امکان وجود دارد که شاهد مارپیچ‌های مرگ در بازار باشیم.

این هم در نظر بگیرید که به دلیل شرایط جوی و نزدیک شدن به فصل بارانی سیچوان چین، هزینه برق کمتر می‌شود. این یعنی ماینرها راحت‌تر می‌توانند به کار استخراج مشغول شوند و ضرر خودشان را جبران کنند. در نتیجه همه این‌ها باعث می‌شود که فشار فروش از روی بیت کوین برداشته شود.

ناهنجاری‌های قیمتی و تاثیر آن‌ها بر قیمت بیت کوین

طبق نموداری که توسط تریدر بین کوین Nunya Bizniz منتشر شده است، قیمت بیت کوین بعد از رویداد هاوینگ دامنه‌های مختلفی را تجربه می‌کند. این موضوع در گذشته منجر به سر و صدای زیادی شده است و گاها باعث شده که قیمت بیت کوین شاهد افزایش چشمگیری باشد.

در حال حاضر بیت کوین به نرخ دهم خودش وارد می‌شود. در سال ۲۰۱۲ و ۲۰۱۶ به ترتیب شاهد نرخ‌های ششم و پانزدهم بوده‌ایم که هر دوی آن‌ها ازدحام زیادی را به وجود آوردند. Nunya Bizniz اینطور می‌گوید که: Bitcoin being Bitcoin. اتفاقات جانبی که بعد از هاوینگ بر قیمت بیت کوین تاثیر می‌گذارند هنجارهای بسیاری به همراه دارند. در حال حاضر بیت کوین وارد فاز دهم خودش شده است و نزدیک به محدوده است. چه زمانی این موشک پرتاب می‌شود؟

این دامنه محدود، به عنوان یک روند خوش بینانه در نظر گرفته می‌شود، زیرا منجر به ساخت پایه و اساس قوی‌تری می‌شود. همچنین زمانی که بیت کوین از یک تجمع کوتاه مدت خارج می‌شود ممکن است وارد یک روند اصلاحی کاهشی و شیب دار شود که خب قطعا آن را آسیب‌پذیر می‌کند.

تایید سیگنال خرید روبان هش (Hash Ribbons)

مدیر مالی Capriole چارلز ادواردز در ۱۳ جولای اعلام کرد که سیگنال خرید ربان هش مورد تایید قرار گرفته است. ادوارد که خودش این شاخص را بنا کرده است در یک توییتی اینطور گفت که: سیگنال خرید روبان هش مورد تایید قرار گرفته است. سیگنال post-halving به احتمال زیاد شرایط ویژه‌ای دارد. همچنین تا زمانی که نیمه بعدی آغاز شود ممکن است زمان زیادی طول بکشد. یک دوره گاوی بزرگ آغاز شده است.

شاخص ربان هش کمترین مقدار بیت کوین را پیش بینی می‌کند. چطور؟ با استفاده از پیش بینی کاپیتولاسیون ماینرها و  ارزیابی نرخ هش. این شاخص بر این پایه است که قیمت بیت کوین بعد از اینکه ماینرها اقدام به فروش می‌کنند و حتی بعد از اینکه به کمینه قیمت خود رسید سیر نزولی را طی خواهد کرد. هم بالاترین نرخ بیت کوین و هم سیگنال خرید ربان هش هر دو نشان می‌دهند که ماینرها قبلا هم فاز فروش را پشت سر گذاشته‌اند.

تجمع برداشت‌ها برابر است با یک هودل بزرگ

نمودار HODLwave که توسط یکی از معامله‌گران بازار کریپتوکرنسی‌ها به اسم ویلی وو طراحی شده است نشان می‌دهد که تقاضا برای بیت کوین افزایش پیدا کرده است و شاهد موج جدیدی خواهیم بود. مقادیر پایین HODlwaves در منفی بازار در حال افزایش است، زیرا سرمایه جدیدی وارد بازار می‌شود. ویلی وو این مدل را در وبسایت خودش به طور کامل توضیح داده است: حد فاصل‌های فوقانی مقدار سرمایه را نشان می‌دهند (کوین‌های قدیمی که جابجا نشده‌اند) در حالی که حد فاصل‌های پایینی میزان تقاضاهای جدید را نشان می‌دهند. (کوین‌هایی که اخیرا جابجا شده‌اند) همچنین نمای کلی نمودار نشان می‌دهد که تقاضای جدید چطور به وسیله چرخه گاوی ایجاد می‌شوند.

در این جا دیتاپوینت‌های مختلف حاکی از این هستند که سرمایه‌گذاران بلند مدت همچنان سرمایه‌گذاری خودشان بر روی بیت کوین را ادامه می‌دهند. زیرا همان طور که مشخص است بازار شاهد موج جدیدی از سرمایه و معامله‌گرها خواهد بود. داده‌ها نشان می‌دهند که بیت کوین ممکن است در مرحله انباشت قرار بگیرد. مرحله‌ای که در آن سرمایه‌گذاران قدیمی و جدید، خودشان را برای یک بازار گاوی بلند مدت آماده کرده‌اند.

مدیر مالی ارشد Altana، Alistair Milne بر این باور است که HODLing بیانگر روند صعودی (Bullish) بیت کوین است. علاوه بر این Rafael Schultz مدیر فنی شرکت Glassnode با نقاط داده‌ای on-chain موافق است:

سرمایه بیت کوین در بیش از یک سال هیچ تغییری نکرده است: ۶۲%. سرمایه کلی بیت کوین در حال سوددهی: ۷۷%. اکثر معامله‌گرها می‌توانند در این بازار به سوددهی برسند اما به جای آن هودل را انتخاب می‌کنند. چطور می‌توانید با بیت کوین به سوددهی نرسید؟

متغیرهای خارجی موثر بر قیمت بیت کوین

محققان شرکت Glassnode به این نتیجه رسیده‌اند که نیروهای خارجی باعث می‌شوند روند صعودی بیت کوین دچار اختلال شود و کاهش پیدا کند. Liesl Eichholz مدیر استراتژی‌های رشد این شرکت گفته است که: عوامل خارجی بازار مانند مشکلات سیستمی و ارتباط با بازارهای سنتی ممکن است از تغییر رویه بیت کوین جلوگیری کنند. اما با این حال سیگنال‌های بازار بسیار قوی هستند.

Cointelegraph در ۱۵ جولای اعلام کرد که شاخص‌های فنی بازار نشان می‌دهند که تجمع در بازار ایالات متحده بیش از حد شده است. اگر که با توجه به اصلاح اخیری که در بیت کوین و سهام رخ داده است مجددا سهام افت داشته باشد، احتمال اینکه بیت کوین در محدوده آسیب پذیری قرار بگیرد بسیار زیاد است.

از طرفی همچنان این ریسک وجود دارد که با عقب نشینی بازار سهام ایالات متحده، تقاضا برای دارایی‌هایی که ریسک بیشتری دارند کمتر شود. اما تلاقی بین بالاترین رکورد نرخ هش، افزایش فعالیت‌های HODLing، سیگنال خرید ربان هش و الگوی قیمت بیت کوین همگی باعث شده‌اند که تمامی معامله‌گرها با نگاهی خوش بینانه وارد سه ماهه چهارم سال ۲۰۲۰ شوند.

منبع
cointelegraph

نوشته های مشابه

اشتراک
اطلاع از
0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا