متوسط مقالات

اکوسیستم MahaDAO؛ پلتفرمی که مشکل کاهش ارزش پول را برطرف می‌کند

یکی از مشکلات فعلی سیستم اقتصادی، وقوع تورم در اقتصاد کشورهاست که در درازمدت باعث کاهش ارزش پول در سراسر جهان شده و قدرت خرید با استفاده از این ارزها را کاهش داده است؛ مأموریت اکوسیستم MahaDAO اصلاح مشکلات ناشی از تورم سیستم‌های اقتصادی جهان است.

اکوسیستم MahaDAO چیست؟

اکوسیستم MahaDAO

MahaDAO یک سازمان مستقل غیرمتمرکز (DAO) است که توسط اعضای جامعه MAHA اداره و مدیریت می‌شود و روی شبکه (بلاکچین) Matic ساخته شده است. دارندگان توکن  نقش اصلی را در عملکرد و نگهداری از ساختار غیرمتمرکز این اکوسیستم دارند.

Steven Enamakel بنیان‌گذار و مدیرعامل اکوسیستم MahaDAO است. علاقه او به علوم کامپیوتر و اقتصاد، انگیزه اصلی او برای توسعه MahaDAO بوده است. وی چندین مقاله، درمورد اینکه چطور جامعه رمزارزها می‌توانند به اقتصاد کمک کنند، نوشته است. قبل از انحلال سیستم Bretton Woods، تورم غیرمتداول بود و تورم شدید وجود نداشت. دلیلش این بود که دولت‌ها باتوجه‌به میزان ذخایر طلایی که در اختیار داشتند، اقدام به افزایش نقدینگی می‌کردند.


مطالعه بیشتر: پول فیات چیست و چه تفاوتی با ارزهای دیجیتال دارد؟


از آن زمان، این نوع سیاست پولی کنار گذاشته شد و با اینکه ظاهراً اقتصادها رشد چشمگیری داشته‌اند، اما همین موضوع به بحران‌های اقتصادی و تورم دامن زده است. نمی‌توان انکار کرد که بیماری همه‌گیر کووید ۱۹ سلامت مالی جهان را تحت تأثیر قرار داده است. بسیاری از کشورها هم‌زمان با تلاش برای کاهش اثر این ویروس بر اقتصاد، با کاهش ارزش پول روبه‌رو شده‌اند. متأسفانه برخی از این کشورها به گرفتن وام یا چاپ پول فیات متوسل می‌شوند که در­نهایت، احتمالاً اقتصاد آلوده به تورم را تشدید می‌کنند. همانطور که به نظر می‌رسد، این اقدامات در طولانی مدت تأثیر منفی بر سلامت مالی یک کشور دارند.

راه‌حل اکوسیستم MahaDAO استفاده از ولیو کوین‌ها (valuecoin) است. ولیو کوین‌ ارزی است که به‌جای اینکه در طول زمان قیمت ثابتی داشته باشد، قدرت خرید آن در طول زمان ثابت است. این اکوسیستم دارای دو توکن اصلی است: MAHA و ARTH.

توکن MAHA چیست؟

MAHA توکنی است که توسط اعضای اصلی جامعه MAHA نگهداری می‌شود و نقش بسیار مهمی در فعالیت‌ها و توسعه کلی اکوسیستم دارد. MAHA یک توکن حاکمیتی است که به دارندگان آن اجازه می‌دهد در مورد تصمیمات اصلی اکوسیستم رأی دهند. سهام‌داران موظف‌اند توکن ARTH را که ارزش آن صرف‌نظر از اوضاع اقتصادی در طول زمان ثابت است، نگهداری کنند. اساساً، موفقیت اکوسیستم MahaDAO تا حد زیادی به حکمرانان (سهام‌داران) آن بستگی دارد، بنابراین سهام‌داران MAHA تعیین کنندگان اصلی کلیه فعالیت‌های موجود اکوسیستم هستند.

اقتصاد توکن (Tokenomics) و نحوه تخصیص توکن MAHA

زمانبندی 10 ساله تخصیص توکن MAHA

Tokenomics از دوکلمه “Token” و “Economics” تشکیل شده است. Tokenomics کیفیت و اعتبار توکن است که سرمایه‌گذاران را متقاعد به استفاده از آن می‌کند و به ساخت اکوسیستم پیرامون آن توکن کمک می‌کند؛ بنابراین، وقتی می‌گوییم “کیفیت” دقیقاً منظور ما هر چیزی است که بر ارزش توکن تأثیر گذار باشد. Tokenomics یک موضوع کاملاً گسترده است و شامل پارامترهای مختلفی از جمله اعتبار اعضای تیم پروژه، مدل کسب‌وکار، نحوه اختصاص توکن و … است.

در کل ۱۰ میلیون توکن MAHA به مدت ۱۰ سال در دسترس خواهد بود. تخصیص اولیه به شرح زیر است:

  • ۷۰ درصد توکن‌ها به اعضای اکوسیستم MahaDAO
  • ۱۵ درصد توکن‌ها به سرمایه‌گذاران فروش (Sale Investors)
  • ۷ درصد توکن‌ها به اعضای تیم و کارمندان آینده
  • ۵ درصد توکن‌ها به حامیان مالی (Seed Investors)
  • ۳ درصد توکن‌ها به مشاوران.

در پایان سال چهارم، به‌ازای هرسال نرخ تورم دائمی ۲ درصد برقرار خواهد بود. (۲۰۰،۰۰۰ توکن MAHA)

توکن ARTH چیست؟

ARTH یک ولیو کوین است که با هدف حفظ قدرت خرید برای مدت‌های طولانی، به وجود آمده است. اکوسیستم MahaDAO قصد دارد به‌وسیله این توکن انقلابی در فضای متورم مالی موجود ایجاد کند. درحالی‌که انبوهی از استیبل کوین‌ها (stablecoin) در فضای رمزارزها وجود دارند، اما واقعیت این است که این استیبل کوین‌ها به دلار آمریکا وابسته‌اند که بسیار مستعد تورم و استهلاک است که قبلاً درمورد آن صحبت کردیم.

این جایی است که توکن ARTH قصد ایجاد تغییر را دارد. این ولیو کوین، با استیبل کوین‌های دیگر بسیار متفاوت است زیرا به دنبال این است که سهام‌دارانش را قادر سازد صرف‌نظر از شرایط اقتصادی، قدرت خرید ثابتی داشته باشند. هر زمانی­که سهام‌دار توکن ARTH، دارایی‌های ناپایدار خود را در قرارداد هوشمند CDP قفل کند، توکن‌های ARTH تولید می‌شوند. (CDP قرارداد هوشمندی است که بر بستر اتریوم نوشته شده و کاربران می‌توانند با قفل دارایی‌های خود در آن به‌عنوان وثیقه، برای دریافت وام اقدام کنند.)

ولیو کوین‌ چیست؟

ولیو کوین ارزی است که از نظر قیمت پایدار نیست اما از نظر قدرت خرید در طول زمان پایدار است (برخلاف استیبل کوین‌). ولیو کوین‌ها هرگز قدرت خرید ذاتی خود را از دست نمی‌دهند. به بیان ساده‌تر، این بدان معناست که اگر یک کالا (به‌عنوان‌مثال یک خرس عروسکی) اکنون سه ARTH قیمت داشته باشد، در آینده هزینه بیشتری نخواهد داشت؛ بنابراین قیمت همین خرس عروسکی در طول سال­ها از سه ARTH بیش‌تر نخواهد شد.

توسعه‌دهندگان اکوسیستم MahaDAO از طریق بازسازی خزانه ذخیره MakerDAO، توانستند به این مهم دست پیدا کنند. خزانه استیبل کوین‌ اکنون به‌عنوان یک تنظیم‌کننده عمل می‌کند که هم مدیریت وثیقه‌هایی که ممکن است در آن قفل شده باشند، را به عهده دارد و هم درعین‌حال، به تولید و پشتیبانی پیوسته توکن ARTH کمک می‌کند. در واقع، توکن ARTH در درازمدت می‌تواند، یک جانشین مناسب برای استیبل کوین‌ها باشد.

ویژگی­های MahaDAO

اکوسیستم MahaDAO

اکوسیستم MahaDAO دارای ویژگی‌های زیر است:

بدون کارمزد

تمامی تراکنش‌های این اکوسیستم رایگان هستند، یعنی کاربران برای دریافت و پرداخت توکن ARTH نیاز به پرداخت هیچ هزینه‌ای ندارند.

تراکنش‌های سریع

اکوسیستم MahaDAO سرعت تراکنش‌هایش را سرعت نور عنوان می‌کند. دلیل آن این است که آنها روی بهبود سرعت تراکنش‌های توکن ARTH کارکرده‌اند تا هر تراکنش در کمتر از ۳ ثانیه انجام شود.

یکی از اهداف توسعه دهندگان MahaDAO این است که تراکنش‌های آنها بین تراکنش‌های سایر رمزارزها، جزو سریع‌ترین‌ها باشد.

رابط کاربرپسند

در بسیاری از پروژه‌ها در حوزه رمزارزها، توسعه‌دهندگان از توجه به تجربه کاربران خود غافل شده‌اند.

بااین‌حال، اکوسیستم MahaDAO با جدیت تمام تجربه کاربر را هدف قرار داده و سعی می‌کند تا حد ممکن رابطی بی‌نظیر و لذت‌بخش را در اختیار کاربر قرار دهد.

نحوه استخراج نقدینگی Maha

به‌طورکلی، امور مالی غیرمتمرکز (DeFi) به دنبال پاداش دادن به کاربران خود است که دارایی‌های رمزنگاری شده خود را برای اجرای سیستم به کار می‌گیرند. این رویکرد در MahaDAO هم اتفاق می‌افتد، زیرا اکوسیستم MahaDAO نیز رویکردی جمعی در جهت بازارسازی، در پیش گرفته است که در نهایت به دنبال پاداش دادن به کسانی است که با توکن‌های MAHA برای بازار نقدینگی فراهم می‌کنند. استخراج توکن MAHA پنج سال طول خواهد کشید. پاداش استخراج به‌صورت هفتگی توزیع می‌شود و همچنین استخراج کننده‌ها می‌توانند توکن ARTH را به‌منظور کسب سود قفل (Staking) کنند.

نتیجه‌گیری

هرساله قدرت خرید ارزهای فیات رو به کاهش است. به دلیل تورم و استهلاک که روی ارزهای فیات تأثیر می‌گذارد، آنچه امروز با یک دلار آمریکا قادر به خریدن آن هستیم، ظرف ۲ تا ۳ سال دیگر به‌جای یک دلار باید بهای بیشتری بابت خرید همان چیز پرداخت کنیم. با اینکه صنعت کریپتوها به ایده استیبل کوین‌ها رسیده است ولی این استیبل کوین‌ها، وابسته به ارزهای فیات هستند که نسبت به تورم بسیار حساس‌اند. این جایی است که ایده اکوسیستم MahaDAO درباره یک ولیو کوین که قدرت خرید آن برای مدت‌زمان قابل‌توجهی ثابت باشد، جذاب می‌شود. آنچه امروز یک ولیو کوین قادر به خرید آن است، ۵ سال بعد هم قادر به خرید همان چیز خواهد بود.

منبع
boxmining

نوشته های مشابه

7 دیدگاه
جدید ترین
قدیمی ترین محبوب ترین
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا