اخبار خارجی

ضربه سنگین بازار نزولی به دیفای؛ از دست رفتن ۴ میلیون دلار در MakerDAO

بسیاری از افراد سعی می‌کردند تا طی سقوط بازار در روز پنج شنبه که باعث شد فعالیت بسیاری از برنامه ها متوقف شود، از بلاک چین اتریوم استفاده کنند.

ضربه سنگینی به عرصه دیفای وارد شد

سرویس های غیرمتمرکز که اطلاعات قیمت را به این پلتفرم های وام دهی ارائه می‌دهند و به آن ها اوراکل می‌گویند نمی‌توانند با نوسان بازار همراه باشند.

اوراکل ها نمی‌توانند اطلاعات قیمت دقیق ارسال کنند و معامله کنندگان نمی‌توانند بدون پرداخت کارمزدهای هنگفت به ثبت تراکنش ها در بلاک چین بپردازند.

در سال ۲۰۱۷، ازدحام شبکه اتریوم به حدی شده بود که اجرای تراکنش ها برای بسیاری از پروژه ها بسیار سخت یا غیرممکن شده بود. در سال ۲۰۱۷، بازی کریپتوکیتیز بود که با صدور تراکنش های بسیار زیاد طی بازار صعودی باعث تحمیل بار بیش از حد بر روی شبکه شده بود. در مقطعی، ۳۰,۰۰۰ تراکنش در فهرست انتظار پردازش توسط شبکه باقی مانده بودند.

انبوه تراکنش های روز پنج شنبه به دلیل کاهش قیمت بحث برانگیز اتر بود، به طوری که طی ۲۴ ساعت شاهد کاهش قیمت ۳۰ درصدی این ارز دیجیتال بودیم.

اوراکل های قیمت که معمولا چین لینک (Chainlink) و نسخه ۲ میکر (Maker) هستند، قربانیان اصلی روز پنج شنبه بودند.

طبق گفته تام بین (Tom Bean) موسس و مدیرعامل bZx، بعضی از ۲۱ اوراکل چین لینک طی ساعات اوج معاملات از دسترس خارج شدند.

استنی کولچوف (Stani Kulechov) موسس و مدیرعامل پلتفرم دیفای Aave گفت که شاهد تفاوت ۲۰ درصدی قیمت در اوراکل میکر با قیمت واقعی بازار بوده است.

اوراکل ها، اطلاعات را از منابع درون و برون زنجیره ای دریافت می‌کنند. قراردادهایی که اطلاعات خود را از منابع درون زنجیره ای دریافت می‌کنند شاهد ازدحام بیش از حد توسط سایر تراکنش های شبکه اتریوم بودند و این موضوع منجر به ناکارآمدی اوراکل های چین لینک و میکر شد.

سفارش ها نیز در شبکه اصلی اتریوم با ازدحام و مانع مواجه شدند و معامله کنندگان مجبور شدند برای انجام تراکنش ها، کارمزد گس بسیار زیادی پرداخت کنند.

برای مثال، کاربران نمی‌توانستند معاملات را در صرافی dYdX یا پلتفرم وام دهی Nuo Network انجام دهند. هر دوی این پلتفرم ها ساختار کارمزد خود را تغییر دادند تا معاملات روز پنج شنبه و اوایل روز جمعه را پردازش کنند.

کولچوف در این خصوص گفت:

شرایط شبکه همگی را تحت تاثیر قرار می‌دهد. کافی است کاربران ۱۶۰ gwei (کارمزد گس) پرداخت کنند تا قیمت ها به روز بماند.

بدون شک MakerDAO بزرگترین بازنده روز پنج شنبه بود. خطایی در زیرساخت این پلتفرم منجر از دست رفتن ۴ میلیون دلار توسط یک ربات ساز شد و سرمایه گذاران را سردرگم رها کرد، زیرا وثیقه آنها از دست رفته بود. جامعه میکر در پاسخ در روز جمعه به سازماندهی مجدد بعضی از اقدامات خاص مقابله در برابر خطر رای داد.

تام بین گفت صرافی دیفای bZx نیز ایجاد معاملات و وام های جدید را متوقف کرد و تا پس از انجام حسابرسی، این ویژگی را از دسترس خارج خواهد کرد. bZx اخیرا پس از حمله وام سریع که متکی به دستکاری اطلاعات قیمت بود، به اوراکل چین لینک انتقال یافت.

سرگی نازاروف (Sergey Nazarov) موسس چین لینک طی ایمیلی به کوین دسک گفته است که شرایط منحصربه‌فرد بازار، ازدحام موقتی در شبکه اصلی اتریوم ایجاد کرده است. وی گفت این ازدحام کاهش یافته است و تمام اوراکل های چین لینک در حال حاضر اطلاعات دقیقی گزارش می‌کنند.

در عین حال، سایر برنامه های دیفای بدون اقدامات اضافی به مدیریت افزایش تراکنش ها پرداختند.

طبق توییت هیدن آدامز (Hayden Adams) موسس صرافی غیرمتمرکز Uniswap، این صرافی شاهد بیشترین حجم معاملات به میزان ۵۳ میلیون دلار بود.

شبکه کایبر نیز طی ۲۴ ساعت گذشته بیشترین حجم معاملات خود به میزان ۳۰ میلیون دلار را ثبت کرده است.

منبع
coindesk

نوشته های مشابه

0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا