اخبار بیت کوین

خروج گسترده سرمایه از ETFهای طلا؛ آیا طلا رقابت را به بیت کوین باخته است؟

در حالی که اخبار مختلف حاکی از ورود مقدار زیادی از پول سرمایه‌گذاران به صندوق‌های ETF اسپات بیت کوین است، میلیاردها دلار در سال جاری از ETFهای طلا در بازارهای بورس آمریکا خارج شده است.

به نقل از کوین تلگراف و به گفته اریک بالکوناس (Eric Balchunas)، تحلیلگر بلومبرگ، در سال جاری ۲.۴ میلیارد دلار سرمایه از ETFهای طلا خارج شده است.

بر اساس داده‌ها، در سال ۲۰۲۴ تنها سه ETF طلای مربوط به شرکت‌های ون‌اک (VanEck)، اف تی (FT) و پروشرز (Proshares) ورودی خالص مثبت جزیی داشته‌اند. همزمان بیشترین میزان خروج سرمایه در دو صندوق «iShares Gold Trust Micro» و «iShares Gold Trust» شرکت بلک راک رخ داده که به ترتیب ۲۳۰.۳ و ۴۲۳.۶ میلیون دلار از آن خارج شده است.

در سمت مقابل اما به نظر می‌رسد ETFهای تازه تایید شده بیت کوین با موفقیت در حال جذب پول سرمایه‌گذاران و رکوردشکنی هستند. بر اساس داده‌های اولیه وب‌سایت فارساید، از آغاز فعالیت این ETFها تاکنون در مجموع بیش از ۳.۸۹ میلیارد دلار پول وارد این صندوق‌ها شده است.

در همین حال، آخرین داده‌ها نشان می‌دهد ETFهای اسپات بیت کوین در چهار روز گذشته، بیش از چهار هفته اول فعالیت خود سرمایه جذب کرده‌اند. بر اساس داده‌های آپولو، در چهار روز گذشته بیش از ۴۳٬۳۰۰ واحد بیت کوین معادل ۲.۳ میلیارد دلار توسط ۱۰ صندوق ETF این ارز دیجیتال خریداری شده است. این در حالی است که در آغاز فعالیت، ۲۰ روز زمان برد تا ۴۲٬۰۰۰ واحد بیت کوین به این صندوق‌ها وارد شود.

توییت etf
منبع: X

مدیر شرکت مدیریت پورتفولیوی بیت کوین مانگر (Bitcoin Munger) در این رابطه می‌گوید:

نه تنها بیت کوین در حال جذب سرمایه است، بلکه ETFهای طلا با سرعت خطرناکی در حال از دست دادن سرمایه هستند.

بالکوناس اما معتقد است پول خارج شده از ETFهای طلا لزوما به ETFهای بیت کوین منتقل نمی‌شود. به عقیده وی، سرمایه‌گذاران صرفا به خاطر فوموی بازار سهام آمریکا و عقب نماندن از کسب سود از روند صعودی فعلی در حال خروج پول خود از ETFهای طلا هستند.

نمودار زیر روند خالص سرمایه ETFهای طلا و بیت کوین را از ۱۱ ژانویه (۲۱ دی) تاکنون مقایسه کرده است. این واگرایی با کاهش قیمت طلا در سال ۲۰۲۴ تشدید شده است. قیمت طلا از ابتدای سال تاکنون ۳.۴٪ کاهش یافته و همانطور که گزارش دادیم، روز گذشته به زیر ۲۰۰۰ دلار سقوط کرد و به ۱۹۹۰ دلار رسید.

مقایسه جریان خالص سرمایه ETFهای بیت کوین و طلا - منبع: X/@lopp
مقایسه جریان خالص سرمایه ETFهای بیت کوین و طلا – منبع: X/@lopp

همزمان، قیمت بیت کوین از ابتدای سال جاری ۲۳.۵٪ افزایش یافته و روز گذشته به اوج دو ساله خود در حوالی ۵۲٬۴۸۳ دلار رسید.

شورای جهانی طلا (World Gold Council) در گزارشی اوایل ماه جاری اعلام کرد خروج سرمایه از ETFهای این فلز زرد رنگ و کاهش کلی طمع در بازار یکی از عوامل اصلی عملکرد ضعیف طلا بوده‌اند. علاوه بر این، این شورا معتقد است اوراق بلندمدت خزانه‌داری آمریکا و وضعیت دلار این کشور نیز در این روند نقش داشته‌اند.

مایک مک گلون (Mike McGlone)، استراتژیست بلومبرگ در ماه ژانویه پیش‌بینی کرده بود طلا در سال ۲۰۲۴ عملکلردی بهتر از بیت کوین به نمایش خواهد گذاشت. با این حال به نظر می‌رسد پیش‌بینی وی در حال حاضر کمی دور از انتظار باشد.

نوشته های مشابه

اشتراک
اطلاع از
0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا