مقالات

بلاک چین ماتریکس (Matrix) در مسیر بهبود صنعت گیمینگ

ما تاکنون شاهد استفاده از فناوری بلاک چین برای موضوعات مختلف از مدیریت مصرف برق و توکنی کردن املاک تا پلتفرم های میزبان رویدادهای مختلف بر بستر اتریوم بوده ایم. اما یکی از کاربردهای بلاک چین که توجه کمتری به آن شده است در صنعت گیمینگ می‌باشد. این موضوع هنگامی تعجب برانگیز می‌شود که انتظار می‌رود ارزش این صنعت تا انتهای سال به ۱۴۰ میلیارد دلار برسد. کسانی که در جریان اخبار هستند ممکن است اعلام همکاری ماتریکس (MATRIX) و Bit.Game را به یاد آورند. اگرچه تاکنون اطلاعاتی در خصوص این همکاری بیان نشده بود اما اکنون ماتریکس به طور رسمی ورود خود به دنیای گیمینگ را اعلام کرده است.

در ادامه مقاله به بعضی از کاربردهای بالقوه که بلاک چین ماتریکس و ارز دیجیتال man$ می‌توانند برای بهبود گیمینگ داشته باشند اشاره خواهیم کرد.

امنیت

بلاک چین ماتریکس

شاید شنیده باشید که آیتم های داخل بازی های مختلف به ازای مبلغ هنگفتی خرید و فروش می‌شوند، و حتی آیتمی در بازی انتروپیا یونیورس (Entropia Universe) با رقم باورنکردنی ۶ میلیون دلار فروخته شده است. اکنون باید به این نکته توجه کنیم هنگامی که چنین آیتم های گرانی در صنعت گیمینگ در اختیار داریم چگونه می‌توانیم بهترین امنیت را فراهم کنیم؟ قطعا با استفاده از فناوری بلاک چین.

اگرچه خود بلاک چین ها طراحی ایمنی دارند، اما ماتریکس برای ارتقای سطح امنیت، از هوش مصنوعی بهره برده است تا امنیت بلاک چین را بهبود بخشد. با ذخیره آیتم های بازی های مورد علاقه خود در دفترکل های بلاک چین ماتریکس، احتمال هک و به سرقت رفتن این آیتم ها را به طور چشمگیری کاهش خواهید داد.

پردازش پرداخت

برای هرکسی که به صورت آنلاین، بازی رایانه ای از طریق شبکه استیم (Steam) یا فروشگاه پلی استیشن (Play Station Store) یا سایر فروشگاه های آنلاین خریداری کرده باشد پیش آمده است که در فرآیند پرداخت با مشکل مواجه شوند. ممکن است کارت اعتباری شما پذیرفته نشود یا بانک، این تراکنش را به عنوان کلاهبرداری در نظر بگیرد. با استفاده از فناوری بلاک چین، می‌توانیم واسطه های پرداخت آهسته و گران که اغلب برای مشتریان و توزیع کنندگان بازی های رایانه ای مشکل ایجاد می‌کنند را کاملا از میان برداریم.

با استفاده از سیستم های بلاک چین نظیر ماتریکس، می‌توانیم کارایی و سرعت انجام تراکنش ها را به میزان چشمگیری افزایش دهیم و هم چنین کارمزد تراکنش که توسط واسطه ها تعیین می‌شود را از میان برداریم.

عدالت

بارها و بارها شنیده ایم که اسکوربورد و لیدربورد های بازی ها هک شده است تا امتیاز یا رتبه بازیکن افزایش یابد. سیستم های بلاک چین می‌توانند با ذخیره آمار داخل بازی ها نظیر امتیازات، پیشرفت ها یا اچیومنت های کسب شده بر بستر بلاک چین، از روی دادن این اتفاقات جلوگیری کنند. ذخیره سازی این اطلاعات در بلاک چین تضمین می‌کند که این داده ها توسط هکرها غیر قابل تغییر می‌باشد. این ماهیت غیرقابل تغییر بودن فناوری بلاک چین، گیمینگ را عادلانه تر می‌کند.

اهدای جایزه به عنوان اچیومنت بازی ها

از ارزهای دیجیتال می‌توان به عنوان ابزار جایزه دادن به ازای کسب اچیومنت های داخل بازی ها به گیمرها استفاده کرد و این ارزهای دیجیتال می‌توانند به عنوان ابزار خرید آیتم ها، ارتقا آیتم ها و حتی DLC ها (محتواهای قابل دانلود) مورد استفاده قرار گیرند. بلاک چین امکان ایجاد اقتصاد خود محور در بازی ها را فراهم می‌کند.

اثبات مالکیت

بلاک چین ماتریکس

با ذخیره سازی آیتم بازی ها در بلاک چین، کاربران می‌توانند به معنای واقعی و نه لطف توسعه دهندگان، مالک آیتم های خود باشند. این ویژگی هم چنین باعث شناسایی کلاهبردارانی می‌شود که آیتم هایی‌ را می‌فروشند که متعلق به آنها نیست.

ریز تراکنش ها (Micro Transaction)  در بازی ها

به دلیل کارمزد زیاد تراکنش هایی که توسط پردازشگرها بر روی پرداخت ها اعمال می‌شود، اغلب اوقات مقداری هزینه اضافی در خریدهای داخل بازی وجود دارد. این موضوع باعث جلوگیری از کسب درآمد توسعه دهندگان از بازی خود می‌شود. با استفاده از ارزهای دیجیتال نظیر man$ که تا ۱۸ رقم بعد از اعشار تقسیم پذیر است، ریز تراکنش ها در بازی ها می‌توانند گسترش یابند.

نتیجه گیری

صنعت گیمینگ یکی از نوآورانه ترین صنایعی است که سریعا در حال تغییر و تحول است. هنگامی که صحبت از پذیرش فناوری جدید می‌شود، گیمرها سریع‌ترین کاربران می‌باشند. طولی نخواهد کشید که پیاده سازی فناوری بلاک چین را در بسیاری از بازی ها مشاهده کنیم.

اگرچه عقیده بر این است که خود بلاک چین نمی‌تواند چشم انداز صنعت گیمینگ را تغییر دهد، اما می‌تواند باعث رشد و بهبود چشمگیر آن شود.

منبع
medium

نوشته های مشابه

2 دیدگاه
جدید ترین
قدیمی ترین محبوب ترین
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا