اخبار آلتکویناخبار بیت کویناخبار عمومی

پیدایش نشانه‌های امیدوارکننده در وضعیت قیمت بیت کوین

برخی از شاخص‌ها گویای این مطلب هستند که شاید ریزش اخیر قیمت بیت کوین، پادشاه رمز ارزها را به کف قیمتی رسانده باشد و معامله‌گران را متمایل به ورود به وضعیت خرید در بازار کرده باشد.

به گزارش میهن بلاکچین و به نقل از کوین تلگراف، در هفته گذشته بازار رمز ارزها نوسانات زیادی را تجربه کرد. در تاریخ ۲۴ ژانویه (۴ بهمن) قیمت بیت کوین به سطح ۳۳,۰۰۰ دلار رسید و تنها ۸ ساعت پس از آن BTC توانست خود را تا ۳۶,۰۰۰ دلار بازیابی کند. همچنین در تاریخ ۲۶ ژانویه قیمت بیتکوین نتوانست بر مقاومت ۳۸,۹۶۰ دلار غلبه کند و با اصلاحی ۸.۸٪ مواجه شد. با وجود چنین نوساناتی قیمت بیت کوین نسبت به ۷ روز پیش تنها ۱.۶٪ تغییر داشته است.

اما با وجود وقوع این نوسانات، میزان لیکویید شدن قراردادهای فیوچرز در صرافی‌ها پایین بود. در مورد موقعیت‌های معاملاتی لانگ ۵۷۰ میلیون دلار از دارایی معامله‌گران لیکویید شد و این رقم در مورد موقعیت‌های معاملاتی شورت برابر ۶۹۰ میلیون دلار بود.

قوانین نظارتی آمریکا مانع بازیابی قیمت بیت کوین

در هفته گذشته حجم کل بازار رمز ارزها افزایش ۱.۶٪ را تجربه کرده است و در حال حاضر می‌‌توان گفت سطح حمایتی در حوالی ۱.۷۵ تریلیون دلار شکل گرفته است. این در حالی است که از ابتدای سال ۲۰۲۲ حدود ۲۲٪ از حجم این بازار کاسته شده است. همچنین از تاریخ ۲۴ ژانویه و تحت تاثیر عملکرد بیت کوین، حجم بازار ۱۲.۵٪ افزایش یافته است.

نمودار حجم کل بازار رمز ارزها
نمودار حجم کل بازار رمز ارزها

اما در هفته گذشته تد بُود (Ted Budd) نماینده کنگره آمریکا اصلاحیه‌ مربوط به لایحه‌ای را آماده کرد که به موجب آن به وزارت خزانه‌داری آمریکا این اجازه داده می‌شود تا به صورت یک‌طرفه از برخی از تراکنش‌های مالی جلوگیری کند. مطابق این اصلاحیه، خزانه‌داری ایالات متحده برای این ممنوعیت نیازی به گذراندن هیچ روند قانونی ندارد و در این زمینه آزادی عمل دارد. به گفته جری بریتو (Jerry Brito) مدیر ارشد کوین‌سنتر در صورت تصویب این طرح، تبعات آن گریبان‌گیر بازار رمز ارزها نیز خواهد شد. همچنین مطابق گزارش پیشین میهن بلاکچین، کاخ سفید در حال آماده سازی یک دستور اجرایی است تا آژانس‌های فدرال این کشور، بیت کوین و سایر رمز ارزها را به عنوان یک موضوع امنیت ملی بررسی کنند.

رشد توکن‌های متاورسی با اعلام خبر سرمایه‌گذاری اپل در این حوزه

مطابق گزارش پیشین میهن بلاکچین، تیم کوک مدیرعامل اپل در تاریخ ۲۷ ژانویه (۷بهمن) از سرمایه‌گذاری اپل در حوزه متاورس خبر داد. به دنبال اعلام این خبر برخی از پروژه‌های متاورس در میان بازار خرسی رمز ارزها، رشدهای بسیار خوبی را تجربه کردند. به عنوان مثال در تاریخ ۳۱ ژانویه توکن‌های Flow ،SAND ،MANA ،ENJ و AR تا ۳۵٪ افزایش قیمت داشتند.

وضعیت توکن‌های متاورسی در تاریخ ۳۱ ژانویه
وضعیت توکن‌های متاورسی در تاریخ ۳۱ ژانویه

وضعیت تتر و بازار معاملات آتی، سیگنال مثبت به بازار

شاخص USDT P2P Premium نشان‌دهنده اختلاف حجم معاملات همتا به همتا (P2P) و معاملات انجام گرفته توسط دلار آمریکا است. زمانی که این شاخص بالای ۱۰۰٪ باشد، تقاضای بیش از حد سرمایه‌گذاری در رمز ارزها را می‌توان از آن نتیجه گرفت. در طرف مقابل اگر این شاخص در حوالی ۹۵٪ باشد، می‌توان ایجاد فشار فروش را از آن استنباط کرد. این شاخص در هفته گذشته در سطح ۹۹٪ نوسان کرده است که در نقطه مقابل اوایل دسامبر (آذر) قرار گرفته است که در آن معامله‌گران چینی باعث ایجاد فشار فروش در بازار شدند و این شاخص به حوالی ۹۶٪ رسید.

نمودار شاخص USDT P2P Premium
نمودار شاخص USDT P2P Premium

اما CME’s futures contracts premium شاخص دیگری است که از آن برای تحلیل تفاوت بین قراردادهای آتی طولانی مدت و وضعیت فعلی قیمت بیت کوین استفاده می‌شود. زمانی که این شاخص به ناحیه نزولی وارد شود، نشان‌دهنده حاکمیت احساسات خرسی بر بازار است. در نمودار زیر در بازه زمانی بین ۱۸ تا ۲۴ ژانویه شاهد درگیری این شاخص با خط معیار هستیم. در همین بازه زمانی قیمت بیت کوین از سطح ۴۲,۰۰۰ دلار به ۳۳,۰۰۰ دلار سقوط کرد و پس از آن شاهد ۰.۵٪ افزایش در این شاخص هستیم که می‌تواند نشان از ایجاد کف قیمتی در ۳۳,۰۰۰ دلار باشد.

نمودار BTC CME Premium
نمودار BTC CME Premium

منبع
cointelegraph

نوشته های مشابه

اشتراک
اطلاع از
2 دیدگاه
جدید ترین
قدیمی ترین محبوب ترین
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا