متوسط کریپتو پدیا

بلاک خالی بیت کوین چیست و چطور استخراج می‌شود؟

بلاکچین بیت کوین هر‌از گاهی ناظران و شرکت‌کنندگان را شگفت‌زده می‌کند. آخرین‌ بار و در ارتفاع بلاک ۷۷۶,۳۳۹ بود که نودهای سراسر شبکه یک بلاک خالی (Empty Block) را تایید کردند. اضافه شدن این بلوک بدون تراکنش به بلاکچین بیت کوین، منجر به بهت و سردرگمی جامعه کریپتو شد. حالا سوال اینجاست که آیا این اتفاق مشکلی در بلاکچین بیت کوین ایجاد می‌کند؟ چرا اصلا باید بلوک‌های خالی ماین شوند؟ در این مطلب از میهن‌‌بلاکچین علاوه بر اینکه توضیح می‌دهیم بلاک خالی بیت کوین چیست، در مورد نحوه استخراج آن هم خواهیم گفت.

در این سرزمین همه برنده‌اند!

در تولد تترلند 2 اتریوم هدیه بگیرید!

برو به تترآیلند

استخراج بلاک خالی بیت کوین

چرا گاهی یک بلاک خالی بیت کوین استخراج می‌شود
منبع: Cointelegraph.Com

بلاکچین بیت کوین به خاطر ویژگی‌هایی مانند قابلیت اطمینان و قدرت بالا، امنیت و پیش‌بینی‌پذیری معروف است. به طور متوسط هر ۱۰ دقیقه یک بلاک جدید در بلاکچین بیت کوین تولید می‌شود. ماینری که موفق به استخراج بلاک جدید شود، پاداش بلاکی به اندازه ۶.۲۵ واحد بیت‌کوین (به ارزشی حدودا معادل ۱۳۰,۰۰۰ دلار) به‌دست می‌آورد.

بلاک خالی بیت کوین - Bitcoin Empty Block
منبع: Cointelegraph.Com

استخراج بلاک خالی در نگاه اول ممکن عجیب به‌نظر برسد، اما اتفاقی عادی در شبکه است. آخرین بار تقریبا بیش از دو هفته پیش، این اتفاق در بلوک شماره ۷۷۴,۴۸۶ رخ داد.

یکی از دلایل ارائه پاداش به ماینرها، ایجاد انگیزه برای استخراج بیت کوین در کوتاه‌ترین زمان ممکن است. گاهی اوقات ماینر قبل از دریافت هر گونه تراکنش و قراردادن آن در بلاک، بلاک را استخراج می‌کند. هرگاه چنین اتفاقی بیفتد، بلوک خالی می‌ماند.

نقش فضای ممپول در استخراج بلاک خالی بیت کوین

کاهش کارمزد تراکنش بیت کوین

برای درک بهتر این مسئله باید سری به ممپول (Mempool) بزنیم. در فضای ممپول برای بلاک‌ها چه اتفاقی می‌افتد؟ زمانی که یک بلوک جدید پیدا می‌شود، استخرهای ماینینگ ابتدا یک تمپلیت بلاک بدون تراکنش برای ماینرها ارسال می‌کنند. به این ترتیب ماینرها می‌توانند در سریع‌ترین زمان ممکن بلاک بعدی را جستجو کنند. سپس بلافاصله تمپلیت بلاکی پر از تراکنش ارسال می‌کنند. از آنجایی که ارسال یک تمپلیت بلوک پر، نیازمند انتقال داده‌های بزرگتری است، زمان بیشتری طول می‌کشد تا به ماینرها برسد.

گاهی در این فاصله زمانی که معمولا بیش از ۱ تا ۲ ثانیه طول نمی‌کشد، ماینرها موفق می‌شوند با استفاده از تمپلیت بلاک خالی، یک بلاک جدید را پیدا کنند.

در حقیقت ماینرها «باید شانس بیاورند» تا موفق به استخراج تمپلیت شوند. در آخرین مورد، بلاک بیت کوین در ارتفاع ۷۷۶,۳۸۹ تنها چند ثانیه پس از ماین بلاک قبلی خود به شماره ۷۷۶,۳۸۸ ماین شد. به هر حال، بلاک ۷۷۶,۳۸۸، به میزان ۰.۰۸۶ واحد بیت کوین بیشتری (معادل ۱,۸۵۴ دلار) به‌دست آورد که به پاداش بلاک اضافه شد.

حتی اگر یک بلاک خالی حاوی هیچ تراکنشی نباشد، بازهم پاداش استخراج بلوک جدید به ماینر تعلق می‌گیرد. به همین دلیل به بلاک ۷۷۶,۳۸۹ فقط پاداش استخراج (۶.۲۵ بیت کوین) بدون کارمزد تراکنش، تعلق گرفت. استخر بایننس (Binance Pool) با دراختیار داشتن ۱۲ درصد از کل هش ریت (Hash Rate) ماینر برنده این بلاک بود.

رتبه بندی استخرهای ماینینگ از نظر هش ریت در استخراج بلاک بیت کوین
منبع: Cointelegraph.Com

به این نکته مهم توجه داشته باشید که بلاک‌های خالی مشکلی برای شبکه ایجاد نمی‌کنند. ماینرها در عین استخراج بلاک‌های خالی همچنان تراکنش تولید کوین را هم ایجاد می‌کنند. این تراکنش‌ها که با نام تراکنش کوین‌بیس (Coinbase Transaction) شناخته‌ می‌شوند، به ثبات مسیر بیت کوین تا صدور ۲۱ میلیون واحد این رمزارز کمک می‌کنند.

آیا باید منتظر تغییر درصد بلاک‌های خالی باشیم؟

بر اساس داده‌های بیت‌اینفو چارت (BitInfoCharts) میزان بلوک‌های خالی شبکه معمولا حدود ۱ تا ۲ درصد است. با توجه به ظهور پروتکل اردینالز (Ordilnals) روی شبکه بیت کوین و ایجاد توانایی حکاکی پایدار تصاویر، داده و تمبرها روی بلاکچین، در حال حاضر با آمار شگفت‌‌انگیزتری مواجه هستیم.

استقبال از این پروتکل و ایجاد بیش از ۱۳,۰۰۰ توکن NFT اردینالز و افزایش برخی آمارها، سوالات و حتی نگرانی‌هایی را در جامعه بیت کوین به‌وجود آورده است. به طور مثال ثبت اولین نمونه تصاویر ناشایست روی بلاکچین بیت کوین، شلوغ‌ شدن فضای ممپول و افزایش تقاضای فضای بلاک به دلیل فعالیت علاقه‌مندان به تصاویر JPEG، مورد بحث و مناقشه اعضای جامعه و منتقدان قرار گرفته است.

سوالات متداول (FAQ)

پرسش و پاسخ
منظور از بلاک خالی بیت کوین چیست؟

بلاک خالی بلاکی است که هیچ تراکنشی را در برنمی‌گیرد؛ اما به دلیل آنجه ماینر برای استخراج آن تلاش کرده است، مشمول پاداش بلاک جدید خواهد شد.

آیا بلاک‌های خالی بیت کوین واقعا خالیه ستند؟

خیر. این بلاک‌ها شامل داده‌هایی نظیر هدر بلاک و فهرستی از تراکنش‌ها هستند. همچنین تراکنش کوین بیس که منجر به پرداخت پاداش بلاک به ماینر می‌شود نیز در این بلاک یافت می‌شود.

سخن پایانی

استخراج بلاک خالی بیت کوین یک اشکال یا ایراد نیست. در حقیقت به خاطر اتفاقی که در فضای ممپول می‌افتد شاهد چنین چیزی هستیم. در فاصله کوتاه ۱ تا ۲ ثانیه‌ای بین ارسال تمپلیت بلوک بدون تراکنش و بلاک پر از تراکنش، ماینرها موفق به استخراج بلاک خالی بیت کوین (Empty ‌Bitcoin Block) می‌شوند. هرگاه چنین اتفاقی بیفتد به ماینر برنده کارمزد تراکنش‌ها تعلق نمی‌گیرد و فقط می‌تواند پاداش استخراج بلاک را دریافت کند. به نظر شما آیا درصد بلاک‌های خالی شبکه تحت تاثیر پروتکل جدید Ordinals قرار می‌گیرد؟ آیا به زودی باز هم شاهد استخراج یک بلوک خالی دیگر خواهیم بود؟

منبع
cointelegraph.com

نوشته های مشابه

اشتراک
اطلاع از
1 دیدگاه
جدید ترین
قدیمی ترین محبوب ترین
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا