متوسط استخراج

استخراج با کارت گرافیک یا دستگاه ایسیک (ASIC)؛ کدامیک بهتر است؟!

دستگاه های ایسیک (ASIC) کارا هستند اما تنها برای استخراج کوین مجزایی می‌توانند مورد استفاده قرار بگیرند. این باعث می‌شود که شما وابسته به آن کوین خاص باشید و آینده سرمایه گذاری شما تماما بستگی به آینده آن کوین خاص خواهد داشت. اما از طرف دیگر، کارت گرافیک ها ماشین حساب‌هایی عالی برای هر چیزی هستند و با کلیک بر روی یک دکمه می‌توانید به استخراج کوین متفاوتی بپردازید. با استفاده از کارت گرافیک شما می‌توانید انتخاب کنید که چه وقتی استخراج کنید و به استخراج چه چیزی بپردازید. این مزیتی برای کارت گرافیک ها به نسبت دستگاه های اسیک است و می‌تواند سودآوری را به طور عظیمی افزایش دهد. همزمان با تغییر بازار ارزهای دیجیتال، کارت گرافیک انعطاف پذیری را فراهم می‌آورد و فرد می ‌تواند به استخراج کوین‌های مختلف بپردازد.

مقایسه قیمت صرافی‌های ایرانی

با میهن بلاکچین، بهترین قیمت خرید و فروش ارزهای دیجیتال رو پیدا کن!

مقایسه صرافی

دستگاه اسیک (ASIC) یا Application-Specific Integrated Circuit

سخت افزار های اسیک ASIC

به عنوان مثال به بررسی نقاط قوت و ضعف دستگاه های اسیک برای استخراج بیت کوین و لایت کوین می‌پردازیم:

نقاط قوت

۱- مصرف برق پایین: دستگاه ایسیک به طور برجسته‌ای در مقایسه با کارت گرافیک و سی پی یو برق کمتری مصرف می‌کند. این کارایی دستگاه ایسیک قابل مقایسه با چیزهای دیگر نیست.

۲- میزان هش خیلی بالا برای یک کوین خاص: یک دستگاه اسیک لایت کوین به طور عظیمی بهتر از هر چیزی برای استخراج لایت کوین کار می‌کند.

۳- اندازه فیزیکی: دستگاه های اسیک معمولا برای عملکرد مشابه بسیار کوچکتر و سبک‌تر هستند.

۴- حاشیه سود بالاتر: این دستگاه‌ها کارایی و قدرت بیشتری دارند و در نتیجه سودآوری آنها نیز بیشتر است.

نقاط ضعف

۱- نقطه ورود خیلی بالا از لحاظ هزینه: هزینه خرید این دستگاه‌ها و ورود به این کار خیلی بالا است.

۲- مخصوص برنامه‌ای خاص هستند: یک دستگاه ایسیک لایت کوین تنها می‌تواند به استخراج لایت کوین بپردازد و برای هر چیز دیگری کاملا بدون استفاده است.

۳- بهای فروش دوباره پایین: دستگاه های اسیک بر عکس کارت گرافیک ها بعد از استفاده، ارزش خیلی کمی برای فروش دارند.

۴- طول عمر کوتاه: دستگاه های ایسیک بیت کوین در حال حاضر در نهمین نسخه خود هستند. هشت نسخه قبلی برای حالا معایب شدیدی دارند.

۵- می‌توانند یک شبه منسوخ شوند: تغییری در الگوریتم هش می‌تواند دستگاه های اسیک را بی‌استفاده کند.

۶- این دستگاه‌ها توسط تعداد محدودی سازنده کنترل می‌شوند: اکثرا هزینه خیلی بالا برای طراحی و ساخت یک دسته اسیک مورد نیاز است. در نتیجه طراحان آن کوین اغلب اسیک ها را در تلاش برای تثبیت استخراج آن کوین برای دراز مدت طراحی می‌کنند و علاقه را به آن کوین خاص حفظ می‌کنند.

۷- دستگاه اسیک قابل ارتقا نیست: وقتی دستگاه های اسیک جدید بیرون می‌آیند، دستگاه‌های قدیمی منسوخ می‌شوند. روشی برای ارتقای یک دستگاه اسیک وجود ندارد.

کارت گرافیک یا GPU یا Graphics Processing Unit

کارت گرافیک (GPU)

به عنوان مثال در اینجا نقاط قوت و ضعف استخراج با کارت گرافیک برای استخراج کوین‌های اتریوم، مونرو و زی کش مورد بحث قرار می‌گیرد:

نقاط قوت

۱- قدرت محاسباتی با مقصود عمومی: کارت گرافیک از استخراج گرفته تا هوش مصنوعی در محاسبات پیچیده بسیار خوب عمل می‌کند و مهم نیست که چه نوعی باشد. با کارت گرافیک می‌توان هر نوع کوینی را استخراج کرد و اگر استخراج به صرفه نباشد، می‌توان آن را تبدیل به ماشین هوش مصنوعی و یا هر چیز دیگری کرد.

۲- تامین راحت: اگرچه تنها AMD و NVIDIA کارت گرافیک‌ها را طراحی می‌کنند اما بسیاری از شرکت‌ها مانند ASUS، EVGA و Gigabyte به ساخت و فروش دوباره کارت‌های گرافیک می‌پردازند. این باعث ایجاد رقابت می‌شود و مانع از آن می‌شود که یک موجودیت خاص بازار را کنترل کند.

۳- سخت افزار استاندارد: به صورت مادربورد و قالب استاندارد می‌توان آن را ایجاد کرد. می‌توان سیستمی ارزان را پدید آورد که معتبر، قابل استفاده مجدد و دارای پشتیبانی آسان باشد.

۴- قیمت فروش مجدد بالا است: همیشه می‌توان کارت های گرافیک را به نسبت قیمت اولیه بسیار خوب فروخت و این در حالی است که این کار برای دستگاه ایسیک امکان پذیر نیست.

۵- دارای قابلیت ارتقا هستند: ارتقای Bios همیشه موجود است که این امر می‌تواند منجر به بهبودی های برجسته در عملکرد شود. در بدترین سناریوها، می‌توان هر کارت گرافیک را به طور انفرادی جایگزین کرد.

نقاط ضعف

۱- مصرف برق بالاتری به نسبت دستگاه ایسیک دارند.

۲- به اندازه دستگاه های اسیک قدرتمند نیستند.

۳- نیازمند تجهیزات بزرگی است: یک دستگاه اسیک جیبی گاها می‌تواند معادل یک سرور 4U باشد.

۴- کارت گرافیک ها قادر به استخراج کوین‌های خاصی نیستند: نمی‌توان کوین‌هایی مانند بیت کوین و لایت کوین و یا هر کوینی را که اسیک آن موجود است را با سودآوری استخراج کرد.

کدام یک برای من بهتر است؟

استخراج با کارت گرافیک مزیت‌هایی برای شبکه دارد که در اینجا بحث نشد و به همین دلیل است که کوین‌هایی مانند مونرو احتمالا به سمت دستگاه ایسیک نخواهند رفت. بلاک چین های جدید مانند اتریوم می‌توانند انواع مختلفی از محاسبات را بر روی بلاک چین اجرا کنند. به همین دلیل است که احتمالا هیچ وقت شاهد دستگاه های اسیک برای اتریوم نخواهیم بود. همیشه تعداد قابل ملاحظه‌ای از کوین‌ها وجود خواهند داشت که در برابر اسیک مقاومت می‌کنند. احتمال اینکه یکی از این کوین‌ها سودآور باشد، بسیار بیشتر از انتخاب یک کوین خاص و امید بستن به موفقیت آن است.

در موقعیت‌هایی دستگاه های اسیک سودمند هستند. اگر شما بودجه تجهیزاتی زیادی داشته باشید و به برق ارزان دسترسی داشته باشید و مشکلی با چسبیدن به یک کوین برای دراز مدت نداشته باشید، دستگاه های اسیک می‌توانند بهترین انتخاب برای شما باشند. اما اگر انعطاف پذیری و آزادی از یک کوین خاص را می‌خواهید، کارت های گرافیک برای شما مناسب هستند.

آخرین به روز رسانی: ۱۳۹۹/۵/۲۳

منبع
trymining

نوشته های مشابه

اشتراک
اطلاع از
4 دیدگاه
جدید ترین
قدیمی ترین محبوب ترین
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا