معرفی پلتفرم Mithril Cash و استیبل کوین الگوریتمی MIC

پلتفرم Mithril Cash به منظور ارائه یک استیبل کوین الگوریتمی به نام MIC طراحی شده است تا صنعت دیفای را یک قدم به جلو برده باشد. با توجه به متفاوت بودن حاکمیت این پلتفرم، دو توکن MIB و MIS برای ثابت نگه داشتن ارزش MIC در چرخه پلتفرم Mithril وجود دارند که در این مقاله، نحوه عملکرد هر یک را توضیح خواهیم داد.

مقدمه‌ای بر  استیبل کوین MIC

استیبل کوین MIC

دیفای برای تسهیل ارتباط دنیای اقتصادی سنتی و بلاکچین‌ها، از استیبل کوین‌ها استفاده می‌کند. ایده خلاقانه‌ای که که باعث رونق این حوزه شده است. استیبل کوین،‌ توکن رمزنگاری شده‌ایست که متفاوت از سایر ارزهای دیجیتال طراحی شده است. ارزش آنها مقدار ثابتی است و معمولا پشتوانه آن ارز فیات یا سبدی از دارایی‌ها است. Mithril cash استیبل کوین‌ها را یک مرحله فراتر برده است.

معمولا وثیقه‌گذاری برای استیبل کوین‌ها جزو الزامات راه‌اندازی آنهاست. پلتفرم Mithril Cash استیبل کوینی طراحی کرده است که تماما توسط ریاضیات و علم اقتصاد اداره می‌شود. این کوین مانند سایر استیبل کوین‌ها به پشتوانه ارز فیات و یا رمز ارز نیازی ندارد اما ارزش آن ثابت باقی خواهد ماند.


مطالعه بیشتر: استیبل کوین چیست؟‌ همه چیز درباره ارز دیجیتال باثبات


Mithril Cash پروژه‌ای جامعه محور با هدف معرفی جایگزینی برای استیبل کوین‌های نام آشنای کنونی است. تیم هدایت‌گر این پروژه مدعیست که در طراحی این محصول، مدل Basis Cash model به دلیل عملکرد بهتر در پذیرش آن انتخاب شده است. درک مدل اقتصادی Mithril Cash ساده است؛ تقریبا به همان روشی است که بانک‌های مرکزی ارزش پول فیات را تعیین می‌کنند. الگوریتم‌های Mithril Cash برای ثابت نگه داشتن ارزش توکن، عرضه کلی توکن را با آزادسازی و بازخرید اوراق قرضه (Bond) کنترل می‌کند.

Mithril Cash چیست؟

Mithril Cash استیبل کوینی است که ارزش آن توسط الگوریتم‌های ریاضی حفظ می‌شود و به صورت فورکی از پروتکل Basis Cash به وجود آمده است. هدف این شبکه این است که ارزش MIC حدودا یک دلار باقی بماند. به منظور رسیدن به این قیمت و ثابت ماندن ارزش آن، از قراردادهای هوشمند برای کنترل عرضه این توکن و همچنین خرید و فروش اوراق قرضه استفاده می‌شود.

استیبل کوین‌های الگوریتمی مانند Mithril Cash و Basis Cash از یک مدل اقتصادی متفاوت از سایر stable coinها پیروی می‌کنند.

برای روشن شدن این تفاوت، میکردائو را در نظر بگیرید. استیبل کوین DAI، توسط اتر و سایر دارایی‌های رمزنگاری شده که در به عنوان وثیقه وام قفل شده‌اند پشتیبانی می‌شود تا ارزش یک دلاری آن محفوظ بماند. یا در کوین USDC شرکت سیرکل برای ثابت ماندن قیمتش، معادل ارزش آن دلار فیات را در صندوق اسکرو نگهداری می‌کند. اما این شبکه از روش دیگری استفاده می‌کند.

Mithril Cash چگونه کار می‌کند؟

پروتکل Mithril Cash متفاوت عمل می‌کند و تماما توسط مکانیسم الگوریتمی اجرا می‌شود. این مکانیسم، میزان تقاضا برای استیبل کوین را تشخیص می‌‌دهد و متناسب با آن برای ثابت ماندن ارزشش آن را عرضه می‌کند. برای آنکه MIC کوین قابل اعتمادی باشد, قراردادهای هوشمندی که در الگوریتم‌های آن به کار رفته‌اند ارزش هر واحد را بین ۰.۹۹ و ۱.۰۱ نگه می‌دارند.

MIC قابل استخراج است! دوره ماینینگ آن ۵ روز است که از ابتدای سال ۲۰۲۱ (۱۲ دی ماه ۱۳۹۹) تا روز پنجم ژانویه (۱۶ دی ماه ۱۳۹۹) ادامه داشت. با استفاده از ارزهای زیر فرایند استخراج آن انجام گرفت:

MITH, CREAM, DAI, USDT, ESD, USDC, sUSD, BAC, FRAX, BUSD, YFI, COMP,AAVE, CVR, SUSHI, LINK

توجه داشته باشید که هدف این استیبل کوین این است که قیمت توکن‌اش را به سمت یک دلار هدایت کند. اما Mithril Cash چگونه این کار را انجام می‌دهد؟

اگر قیمت MIC بیشتر از یک دلار شود چه اتفاقی خواهد افتاد؟

توکن MIC

اگر Mithril Cash بیش از یک دلار معامله شود آنگاه وارد یک فاز انبساطی خواهد شد. بنابراین عرضه توکن MIC برای هدایت قیمت به سمت ۱ دلار افزایش می‌یابد. در طی این دوره، کاربران می‌توانند توکن MIB خود را از گرو در آورده و آن را به نسبت یک به یک با توکن MIC تبادل کنند. در صورتی که قیمت به ۱.۰۱ دلار رسید، توکن MIC اضافی ضرب شده به افرادی که توکن MIS را استیک کرده‌اند اهدا خواهد شد.

اگر MIC کمتر از یک دلار معامله شود چه اتفاقی خواهد افتاد؟

اگر Mithril Cash کمتر از یک دلار معامله شود آنگاه وارد یک فاز انقباضی خواهد شد. در این موقع درست همانند پروتکل Basis Cash، سیستم شروع به صدور اوراق قرضه Mithril Bond یا به اختصار MIB خواهد کرد. این اوراق، ارزشی معادل یک MIC خواهند داشت و زمانیکه قیمت هر واحد توکن MIC بیشتر از یک دلار شود، اوراق قرضه MIB قابل بازخرید خواهند بود.

به بیانی دیگر، اگر قیمت توکن MIC از یک دلار کمتر شود، کاربران قادر خواهند بود MICهای بیشتری بخرند و اوراق قرضه متناظر آن را بازخرید کنند. این روند، با هدف کاهش توکن‌های در گردش، MICها را می‌سوزاند. این چرخه تا برگرداندن قیمت MIC به ارزش ۱ دلار ادامه پیدا می‌کند.

از طرف دیگر اگر قیمت MIC از یک دلار بیشتر شود، توکن بیشتری صادر خواهد شد و کسانی که اوراق قرضه MIB داشته باشند در اولویت دریافت توکن‌های MIC جدید خواهند بود. باقیمانده توکن‌های جدید، بین سهام‌داران Mithril توزیع خواهد شد.

توکن MIS چیست؟

توکن MIS به کسانی که دارایی‌های خود را در این پلتفرم Mithril Cash استیک (سهام گذاری) کرده باشند، تعلق می‌گیرد. همچنین به عنوان پاداش استیکینگ، توکن‌های MIC تازه توزیع شده به هولدرهای MIS داده خواهد شد. در واقع این پاداش زمانی توزیع خواهد شد که تقاضا برای استیبل کوین و استخراج بیشتر MIC افزایش پیدا کند.

کاربران برای سهام گذاری در این پروتکل، باید توکن‌هایشان را در قرارداد Boardroom قفل کنند. برای بهره بردن از پاداش این نوع استیکینگ در پلتفرم Mith، ابتدا باید خزانه MITH Cash تکمیل شود. سپس باقیمانده توکن‌های MIC بین سهام گذاران پخش خواهد شد. هرچقدر میزان توکن MIS کاربر در بوردروم بیشتر باشد، به همان نسبت پاداش بیشتری دریافت خواهد کرد. همچنین می‎‌توان توکن MIS را در استخرهای نقدینگی MIC-USDT و MIS-USDT در سوشی سواپ استخراج کرد.

توکن  MIB چیست؟

توکن MIB (اوراق قرضه پلتفرم Mithril)، به منظور کنترل تعداد توکن MIC در حال گردش ساخته شده است. کاربری که  توکن MIC داشته باشد می‌تواند در هر زمانی که اراده کند اوراق قرضه را خریداری کند؛ با این حال برای کسب سود از آن بهتر است تنها زمانیکه توکن MIC کمتر از یک دلار قیمت داشته باشد برای تهیه MIB اقدام کرد. زیرا ارزش توکن MIB همواره برابر یک MIC است و زمانی که قیمت MIC زیر یک دلار است، خریداری این توکن سودآور خواهد بود.

دارندگان MIB می‌توانند در هر زمانی که اراده کنند توکن‌هایشان را در خزانه MITH Cash به توکن MIC تبدیل کنند. در این پروسه به ازای هر MIB که ارائه شود، یک MIC به کاربر داده می‌شود. اوراق قرضه تاریخ انقضا نخواهند داشت. اما تنها شرط انجام این بازخرید این است که موجودی خزانه MITH Cash مثبت باشد.

استخرهای پروتکل Mithril

استخرهای پروتکل Mithril

پلتفرم  Mithril Cash دو استخر ایمن شده توسط قراردادهای هوشمند، ارائه کرده است. این دو استخر، ارزش هر واحد MIC را تعیین می‌کنند و جهت کلی پروتکل را مشخص خواهند کرد. خزانه MITH Cash بر کل فرآیند بازخرید اوراق قرضه حکومت می‌کند. کاربرانی که MIBهای خود را از طریق این خزانه بازخرید می‌کنند، باید به همان تعداد نیز توکن MIC دریافت کنند. این تبدیل تنها تحت شرایط خاصی قابل انجام است:

اولا اوراکلی که قیمت MIC را بررسی می‌کند تایید کند که ارزش هر واحد آن از یک USDT بیشتر است. ثانیا موجودی خزانه از توکن MIC مثبت باشد. همانند آنچه در بازار سهام وجود دارد، در اینجا نیز اگر ارزش هر یک واحد MIC از یک USDT کمتر باشد، امکان بازخرید اوراق قرضه MIB وجود نخواهد داشت.

Boardroom چیست؟

Boardroom در پلتفرم Mith Cash به قرارداد هوشمندی اطلاق می‌شود که سهام‌داران یا همان دارندگان توکن MIS از آن استفاده می‌کنند. بعد از پر شدن خزانه، باقیمانده توکن MIC توسط این استخر بین سهام‌داران توزیع می‌گردد. در صورتی که توکن MIC در دوره پاداش دهی با قیمت بالاتر از ۱.۰۱ دلار معامله شود، از آن به عنوان پاداش به استیکرهای MIS داده خواهد شد.

دوره پاداش‌ دهی به چه معناست؟

اولین دوره پاداش ‌دهی در روز ۵ ژانویه ۲۰۲۱ و در ساعت ۲ بامداد شروع شده است و پس از آن در بازه‌های زمانی ۲۴ ساعته ادامه خواهد داشت. در طول هر دوره، اگر توکن MIC به ارزش ۱.۰۱ دلار و یا بیشتر خرید و فروش شود، مقدار معینی از این توکن صادر می‌شود و بین سهام‌داران یا همان دارندگان MIS در Boardroom توزیع خواهد شد.

خلاصه نحوه عملکرد پلتفرم Mithril cash

برای درک راحت‌تر فرآیند این پروتکل، استیبل کوین MIC را با ارزش یک دلار در نظر بگیرید. اگر قیمت این توکن در بازار کاهش یابد، پروتکل شروع به خرید این استیبل کوین می‌کند تا آن‌ها را از گردش خارج کرده باشد. در ازای این کار به کاربر اوراق قرضه یا همان توکن MIB ارائه می‌دهد. این کار را تا جایی ادامه می‌دهد که قیمت MIC به یک دلار باز گردد. حال اگر قیمت از یک دلار بالاتر برود، بر اساس قانون عرضه و تقاضا شروع به عرضه بیشتر MIC خواهد کرد. اولویت دریافت توکن‌های تازه عرضه شده با دارندگان اوراق قرضه است. پس این گروه می‌توانند MIB خود را به MIC تبدیل کنند و در این اختلاف قیمت سود کسب کرده باشند. باقیمانده توکن‌های توزیع شده به دارندگان MIS که سهام‌داران پلتفرم هستند به عنوان پاداش داده خواهد شد.

جمع‌بندی

مشکل اساسی استیبل کوین‌هایی که امروزه در بازار مورد استفاده قرار می‌گیرند این است که یا ساختار آنها متمرکز است و یا پتانسیل نوسانات مخربی دارند. از این بین به لطف دولت‌ها، رمزارزUSDT که متعلق به شرکت تتر است و پشتوانه آن ارز فیات است، از ثبات بالاتری برخوردار بوده است.

با ریزش بازار ارزهای دیجیتال در مارس ۲۰۲۰ (اسفند ۹۸) شاهد نوسانات کوین DAI از پلتفرم میکردائو بودیم. با کاهش قیمت اتریوم ارزش DAI نیز به شدت پایین آمد. در نتیجه پوزیشن‌های زیادی لیکویید شدند. وابسته شدن ارزش استیبل کوین به هر چیزی که ممکن است هر لحظه دست خوش نوسانات آنی شدیدی شود، با ذات “با ثبات بودن” آن در تضاد است.

پلتفرم Mithril Cash در جهت ارائه استیبل کوینی که در مقابل این اتفاقات قابل اعتماد باشد راه‌اندازی شده است. MIC استیبل کوینی است که ارزش آن بیشتر از هر چیز دیگری، توسط شرایط اقتصادی بازار اداره می‌شود. این مدل حکومتی، بدون نیاز به وثیقه‌های سنگین، ممکن است واقعا بتواند در برابر تغییرات غیرمنتظره بازار ارزهای دیجیتال که هر لحظه ممکن است اتفاق بیفتد، ایستادگی کند.


54321
امتیاز 5 از 1 رای

منبع boxmining
ممکن است شما دوست داشته باشید

ارسال نظر