رمزارز در ایران

سخنگوی صنعت برق: قوانین تشدید برخورد با ماینرهای غیرمجاز تصویب شد

سخنگوی صنعت برق اعلام کرد پس از چند ماه پیگیری برای تشدید مجازات قانونی ماینینگ غیر مجاز، قوانین جدیدی با هدف جلوگیری از سوء استفاده از برق یا گاز یارانه‌ای برای استخراج غیرقانونی رمزارز به تصویب رسیده است و اجرا می‌شود.

به گزارش میهن بلاکچین و به نقل از پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت نیرو (پاون)، مصطفی رجبی مشهدی، سخنگوی صنعت برق، در رابطه با استفاده از برق یارانه‌ای برای استخراج رمزارز گفت:

استفاده از برق و یا گاز یارانه‌ای برای استخراج رمزارز به لحاظ ماهیتی هیچ تفاوتی با قاچاق سوخت ندارد و تبعات منفی آن ابعاد وسیع‌تری نیز دارد. زیرا متخلفان با فشار بر شبکه برق و گاز در ایام گرم و سرد سال احتمال خاموشی خصوصا در بخش‌های مولد اقتصادی را افزایش می‌دهند و به این ترتیب بر تولید، اشتغال و نرخ تورم در کشور اثرات منفی جبران ناپذیری می‌گذارند.

مدیرعامل شرکت مدیریت شبکه برق کشور اضافه کرد:

بر اساس قوانین جدید که به مراجع ذی‌ربط نیز ابلاغ شده است در صورت کشف موارد سوء استفاده از برق و یا گاز یارانه‌ای جهت استخراج رمز ارز، با متخلفان در صورت کشف تخلف در محل دستگاه‌های دولتی، موسسات و نهادهای عمومی غیردولتی (موضوع ماده «۵» قانون مدیریت خدمات کشوری)، فرد یا افراد متخلف جهت انفصال از خدمت به مراجع قضایی معرفی خواهند شد.

سخنگوی صنعت برق با اشاره به اینکه جریمه نقدی در مقایسه با شرایط قبل چهار برابر شده است، تصریح کرد:

بر اساس قوانین جدید، هزینه برق مصرفی به اندازه چهار برابر نرخ برق صادراتی (۱۰۰ برابر هزینه برق یارانه‌ای) از متخلفان اخذ می‌شود.

رجبی مشهدی ادامه داد:

بر اساس این مصوبه، در نوبت اول به مدت سه ماه برق یا گاز و یا سهمیه سوخت مایع متخلف قطع می‌شود و در صورت تکرار تخلف، قطعی برق یا گاز و یا سهمیه سوخت مایع برابر یک سال خواهد بود.

سخنگوی صنعت برق در پایان خاطرنشان کرد:

بر اساس مصوبات جدید، از این پس تمام ماینرهای غیرمجاز کشف شده معدوم خواهند شد.

  • مجازات‌های جدید تصویب شده برای استفاده از برق و گاز یارانه‌ای برای اسخراج رمزارز چیست؟
  1. در صورت سوء استفاده از برق یا گاز یارانه‌ای برای استخراج رمزارز در محل دستگاه‌های دولتی و موسسات و نهادهای عمومی غیر دولتی، فرد یا افراد متخلف جهت انفصال از خدمت به مراجع قضایی معرفی خواهند شد.
  2. هزینه برق مصرفی به قیمت چهار برابر نرخ صادراتی (۱۰۰ برابر برق یارانه‌ای) از متخلفان اخذ می‌شود.
  3. در نوبت اول به مدت سه ماه برق یا گاز یا سهمیه سوخت مایع متخلف اخذ می‌شود و در صورت تکرار تخلف، قطعی به یک سال افزایش می‌یابد.
  4. از این پس تمام ماینرهای غیرمجاز کشف شده معدوم می‌شوند.
منبع
paven

کوشیار حیدری

علاقه‌مند به ریاضیات، موسیقی و بیت کوین. میتونم در قالب یه بیت کوین مکسی فشار خون هواداران اتریوم رو بالا ببرم اما در عین حال به برنامه نویسی اتریوم هم شدیدا علاقه‌ دارم. مهندسی برق خوندم و دکترای نفت رو بعد از آشنایی با کریپتو ول کردم. روز و شبم رو با زیر و رو کردن داده‌های مختلف و تلاش برای بیشتر کردن آگاهیم در مورد اقتصاد کلان، برنامه‌نویسی و تحلیل آنچین می‌گذرونم.

نوشته های مشابه

اشتراک
اطلاع از
0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا