اخبار

تحلیل اخبار از نگاه میهن بلاکچین ( تاریخ ۲ تا ۷ آذر)

در سری تحلیل اخبار از نگاه میهن بلاکچین، اخبار مهم هفته را بررسی می کنیم و تاثیرات و تحلیل های مربوط به این اخبار را توسط کارشناسان میهن بلاکچین ارائه می دهیم. توجه داشته باشید این تحلیل ها از قلم نویسندگان میهن بلاکچین است و از هیچ سایت و منبعی گرفته نشده است. در ادامه به تحلیل اخبار مهم هفته می پردازیم.

یک هفته بدون اینترنت؛ وضعیت قطعی اینترنت چه زمانی مشخص خواهد شد؟

حدود یک هفته از قطع سراسری اینترنت در ایران میگذرد و همچنان وضعیت مشخصی از سرانجام این موضوع و زمان دقیق وصل شدن اینترنت مشخص نیست. ۵شنبه؛ ۳۰ آبان ماه دسترسی اینترنت برخی شرکت ها از طریق ADSL و مودم ها برای چند ساعت برقرار شد و گزارش ها و شنیده هایی مبنی بر وصل شدن اینترنت خطوط همراه اول و ایرانسل نیز تا امروز منتشر شد. دیروز چهارشنبه ۶ آبان نیز اینترنت خطوط ایرانسل و همراه اول در بعضی نقاط کشور وصل شد.

تحلیل نویسنده

بیش از یک هفته قطعی اینترنت در دنیای سرشار از تکنولوژی امروز!

قطعی اینترنت خسارات جبران ناپذیری را برای بسیاری از شرکت ها به بار آورد، اما در حوزه ارز دیجیتال باید گفت تریدرها و ماینرهای بسیاری ضرر کردند. جهت استخراج بیت کوین دستگاه های ماینینگ باید به اینترنت متصل باشند تا بتوانند به استخرهای ماینینگ وصل شوند. قطعا بدون اینترنت نمی توان کاری کرد و استخراج ارزهای دیجیتال مقدور نیست. اوضاع ماینینگ چند وقتی است که چنگی به دل نمی زند. ماینرها قبل از قطعی اینترنت نیز با مشکل تعرفه برق مواجه شده بودند و با قطعی اینترنت به کل بیکار شدند. جریانات برق و به دنبال آن قطعی اینترنت به گونه ای بود که گمان می رود مرگ ماینینگ در ایران فرا رسیده است. البته برای این تصمیم گری هنوز زود است، اما آیا هنوز روزنه های امید وجود دارد؟

متاسفانه با قطعی اینترنت بازار کریپتو با کاهش مواجه شد و تریدرهایی که حد ضرر یا همان استاپ لاس تعیین نکرده بودند، ضرر زیادی را متحمل شدند. این اتفاق در فارکس نیز افتاد. البته در فارکس، کارگزاری ها امکان بستن معاملات را ایجاد کرده بودند. کارگزاری ها کدی به تریدرها ارسال کرده بودند که با تماس با کارگزاری امکان بستن معاملات وجود داشت، اما متاسفانه این کد به ایمیل تریدر ارسال شده بود و دسترسی به ایمیل وجود نداشت. در دنیای کریپتو چنین امکانی اصلا وجود نداشت. با قطعی اینترنت، تریدرها توانایی انجام هیچ کاری را نداشتند و شنیده ها حاکی از آن است که افراد زیادی ضرر کرده اند. یکی از مهم ترین درس های ترید در این هفته آن بود که همیشه حد ضرر را مشخص کنید، حتی اگر شرایط عادی است.

البته در حال حاضر اینترنت برخی استان ها وصل شده است اما خب واقعا چه کسی چنین ضررهایی را جز مردم متحمل می شود؟!

مخالفت مجدد چین با ارز دیجیتال؛ انتقال ۳۰۰ میلیون دلار بیت کوین توسط یک نهنگ

پذیرش بیت کوین در کشور چین

اخیرا کشور چین به مخالفت خود با ارزهای دیجیتال و استفاده از آنها تاکید کرد. در این راستا یکی از نهنگ های بیت کوین نیز بیت کوینی به ارزش ۳۰۰ میلیون دلار انتقال داده است. ممکن است فشارها و سرکوب های اخیر چین بر ارزهای دیجیتال، موجب شده تا این نهنگ بیت کوین مقدار زیادی از این ارز را جابه جا کند.

تحلیل نویسنده

رییس جمهور کشور چین ماه گذشته با اعلام پشتیبانی از بلاک چین غوغایی در حوزه ارزهای دیجیتال و بلاکچین ایجاد کرد و تاثیر زیادی بر این حوزه گذاشت. البته وی به این موضوع اشاره کرد که این کشور تنها بلاکچین را به رسمیت می شناسد و به عقیده آنها ارزهای دیجیتال طرح پانزی هستند. با این حال چین به دنبال عرضه ارز دیجیتال خود است و به زودی ارز دیجیتال خود را عرضه می کند. چگونه یک کشور با ارز دیجیتال مخالفت می کند و بعد خود به دنبال عرضه همان است؟! این نکته حائز اهمیت است که نمی توان ارز دیجیتال چین را ارز دیجیتال واقعی نامید، زیرا این کشور در صدد است تا تنها از چند ویژگی بلاکچین استفاده کند و غیرمتمرکز بودن در این ارز چینی جایی ندارد. احتمالا مخالفت چین با ارزهای دیجیتال به این علت است که ارز دیجیتال خود را در این کشور پر جمعیت همه گیر کند.

نمی توان منکر تاثیر چین در حوزه ارزهای دیجیتال شد. چین بیشتر از هر کشوری بر روی ارزهای دیجیتال تاثیرگذار است و هر اقدام این کشور به نحوی در این حوزه نمود پیدا می کند. اخیرا این کشور اقدام به تعطیل کردن صرافی های ارز دیجیتال کرده است. این خبر با وجود ترسی که بر بازار حاکم شده بود، باعث کاهش قیمت بیت کوین شد.

با انتشار اخبار منفی در خصوص تعطیل شدن صرافی های ارز دیجیتال در چین، یکی از نهنگ های بیت کوین ۴۷,۰۰۰ بیت کوین به ارزش بیش از ۳۴۳.۳ میلیون دلار انتقال داد. این موضوع باعث ایجاد ترس در بازار و کاهش قیمت ارزهای دیجیتال شد. طی هفته گذشته قیمت بیت کوین دچار تغییرات فراوانی شد. کاهش قیمت ها ادامه داشت و قیمت برترین ارز دیجیتال بازار را به ۶۵۰۰ دلار رساند. در هر بازاری نهنگ ها با سرمایه های زیاد وجود دارند و این امری انکار ناپذیر است. بازار کریپتو به دلیل اینکه ارزش بازار کمی دارد امکان دستکاری قیمت در آن زیاد است. به هر حال نهنگ ها همانطور که می توانند علتی برای کاهش قیمت باشند، باعث افزایش قیمت هم می شوند و تاثیرات آنها را نمی توان نادیده گرفت.

منبع
میهن بلاکچین

نوشته های مشابه

6 دیدگاه
جدید ترین
قدیمی ترین محبوب ترین
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا