اخبار خارجی

سرقت ۱۹۰ میلیون دلار در حمله به پل بلاکچینی Nomad؛ شبکه مون‌بیم ناچار به توقف شد

پل نومد (Nomad) که امکان بریج توکن‌ها بین اتریوم، آوالانچ و چند شبکه دیگر را فراهم می‌کرد، مورد سوء استفاده امنیتی قرار گرفت و در یک رشته طولانی از تراکنش‌ها، مجموعا حدود ۱۹۰ میلیون دلار رمزارز از آن به سرقت رفت.

به گزارش میهن بلاکچین و به نقل از کوین‌تلگراف، دیفای‌لاما (DeFi Llama)، پلتفرم رصد فضای دیفای، ارزش کل رمزارز به سرقت رفته از پل Nomad را ۱۹۰.۷ میلیون دلار تخمین زده است. همان‌طور که در تصویر زیر مشاهده می‌شود در آدرس کیف پول این بریج تنها مبلغ ناچیز ۶۵۱.۵۴ دلار باقی مانده است.

دارایی پل Nomad
موجودی پل Nomad در گذر زمان و پس از هک؛ منبع: دیفای‌لاما

پیش از به اتمام رسیدن تخلیه این بریج، یکی از کاربران شناخته شده توییتر در مورد این اکسپلویت هشدار داد:

پل نومد در حال هک شدن است و WETH و WBTC در تراکنش‌های میلیون‌دلاری در حال خارج شدن است.

اگر می‌توانید تمام دارایی خود را از این پل خارج کنید. هنوز ۱۲۶ میلیون دلار در آدرس قرارداد آن باقی‌مانده است.

توییت در مورد پل نومد
منبع: توییتر

اولین تراکنش مشکوک، که ممکن است شروع این اکسپلویت باشد، در ساعت ۲:۰۲ بامداد سه شنبه ۱۱ مرداد به وقت تهران انجام شد و مهاجم توانست ۱۰۰ بیت‌کوین رپ شده (WBTC) به ارزش حدود ۲.۳ میلیون دلار را از این پل برداشت کند. تیم Nomad در ساعت ۴:۰۵ بامداد به وقت تهران تایید کرد که از «حادثه مربوط به پل Nomad آگاه است و افزود که «در حال بررسی این حادثه است». تیم نومد در این باره گفت:

Nomad به مجریان قانون اطلاع داده است و در حال تلاش بی‌وقفه برای رسیدگی به وضعیت و ارائه گزارش به کاربران است. هدف Nomad شناسایی حساب‌های درگیر و ردیابی و بازیابی وجوه است. Nomad از دوستان هکر کلاه سفید خود که به سرعت برای برداشت و محافظت از موجودی پل واکنش نشان دادند، سپاس‌گزار است.

Nomad یک پل رمزارزی است که امکان انتقال توکن‌ها را بین شبکه‌های اتریوم، آوالانچ، Evmos، میلکومدا (Milkomeda C1) و مون‌بیم (Moonbeam) را فراهم می‌کرد.

در همین حال، پلتفرم قرارداد هوشمند مون‌بیم از شبکه Polkadot، که توکن اصلی آن، GLMR، در اکسپلویت Nomad هدف قرار گرفت، در ساعت ۳:۴۸ بامداد سه‌شنبه «برای بررسی یک حادثه امنیتی» به حالت تعمیر و نگهداری رفت:

مون بیم پس از هک Nomad
منبع: توییتر

پس از انتشار این خبر قیمت توکن GLMR با حجم فروش شدیدی مواجه شد و طی ساعت گذشته از حدود ۷۸ سنت به زیر ۶۰ سنت رسید. قیمت لحظه GLMR در زمان نگارش خبر بر اساس داده‌های میهن بلاکچین حدود ۶۷ سنت است.

منبع
cointelegraph

نوشته های مشابه

0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا