متوسط مقالات

شبکه NFTFY‌ چیست؟ راهکاری برای بهبود نقدینگی در پلتفرمهای NFT

توکن‌های غیر قابل تعویض یا NFT ‌ها، طی ماه‌های اخیر دنیای رمزارز را دچار تغییر ناگهانی کرده است، همان‌طور که با موجی از پس موج دیگر، رکورد فروش این رمز ارزها، افزایش جستجو و افزایش حجم معاملات NFT  مشاهده می‌شود. شبکه NFTFY با راهکارهای جدید به دنبال توسعه بیشتر حوزه NFT در بازار ارزهای دیجیتال است.

به طور سنتی، ماجرای توکن غیر قابل تعویض صفر و یکی بوده است ، یا صاحب یک واحد کامل هستید یا نه، برخلاف اکثر ارزهای دیجیتال معمولی که به زیر واحدهایی تقسیم می‌شوند. اما این ممکن است به زودی با ظهور شبکه Nftfy تغییر کند، یک پلتفرم که به نظر می‌رسد توکن‌های غیر قابل تعویض را از طریق یک فرآیند تقسیم‌بندی جدید، نقدتر و قابل دسترس‌تر کند. 

شبکه NFTFY چیست؟

معرفی شبکه nftfy

Nftfy یک پلتفرم جدید مبتنی بر بلاک چین ست که برای بهبود برخی از ناکارآمدی‌های بازار توکن‌های غیر قابل تعویض طراحی شده است. این پلتفرم به افراد اجازه می‌دهد تا به راحتی NFT را به توکن‌هایی تقسیم کنند که کاملاً از استاندارد ERC-20 پشتیبانی می‌کند و آن‌ها را از طریق بازار، بی‌نیاز از اجازه Nftfy بفروشند.

این پلتفرم می‌خواهد با دمکراتیزه کردن دسترسی به مالکیت NFT، با اطمینان از اینکه حتی توکن‌های غیر قابل تعویض می‌توانند با خیال راحت از طریق یک فرآیند تقسیم‌بندی قابل اثبات و برگشت پذیر، بین مالکان متعدد تقسیم شوند. سپس این بخش‌های توکن‌های غیر قابل تعویض می‌توانند در کل اکوسیستم گسترده‌تر امور مالی غیرمتمرکز (DeFi) به‌عنوان یک قطعه از یک NFT برای معامله و ذخیره شدن مورد استفاده قرار گیرند. 

این پروژه در آوریل سال ۲۰۲۰ (اردیبهشت ۱۳۹۹) راه‌اندازی شد، زمانی که اعضای یک شركت تحقیقاتی برزیلی به‌ نام BlockchainBH در مسابقه هکری Hackmoney ETH Global شركت كردند و تقاضای برآورده نشده‌ای از توکن‌های غیر قابل تعویض، با دسترسی و کارایی بیشتر را تشخیص دادند.

تیم توسعه پروژه NFTFY 

لئوناردو کاروالیو (Leonardo Carvalho) مدیر عامل و بنیان‌گذار شبکه Nftfy است. او یک مهندس الکترونیک ماهر است که از زمان پیوستن به BlockchainBH به‌عنوان رئیس نوآوری در سال ۲۰۱۸، بصورت تمام وقت در فضای رمزارز کار می‌کند. از دیگر اعضای برجسته تیم Nftfy می‌توان به رودریگو فریرا (Rodrigo Ferreria) که یک متخصص قراردادهای هوشمند مشهور با مدرک پی اچ دی در علوم کامپیوتر از دانشگاه ییل، و همچنین آندره سالس (Andre Salles) یک وکیل و استاد ام بی ای بلاک چین و اقتصاد کریپتو است، اشاره کرد.

شبکه Nftfy چگونه کار می‌کند؟

همان‌طور که قبلاً صحبت کردیم، Nftfy به کاربران اجازه می‌دهد بخش‌های NFT سازگار با ‏استاندارد ERC-20 خود را ایجاد کنند. این فرآیند بسیار ساده است و عملاً برای هر دارنده NFT که می‌خواهد مالکیت توکن خود را تقسیم کند قابل دسترسی است. به‌طور خلاصه، سه فرآیند اصلی وجود دارد که کاربر باید هنگام استفاده از شبکه Nftfy  در نظر بگیرد:

تقسیم: کاربران توکن‌های غیر قابل تعویض (یا پورتفولیو بالقوه NFT) را که می‌خواهند تقسیم شود انتخاب می‌کنند، قیمت و ارز دیجیتال مورد استفاده برای خروج را انتخاب می‌کنند. پس از اتمام این بخش، NFT در یک قرارداد هوشمند قفل شده و توکن های سازگار با ‏استاندارد ای آر سی ـ ۲۰  (یا همان بخش‌های NFT) صادر می‌شود. سپس کاربران می‌توانند برای بخش‌های توکن غیر قابل تعویض یا عرضه اولیه دیفای (IDO) خود، مثلاً با استفاده از LBP Balancer، یک پیشنهاد خصوصی ارائه دهند.

بازخرید: اگر کسی بخواهد کل NFT را خریداری کند، باید هزینه خروج را طبق رقم تعیین شده توسط مالک اصلی NFT پرداخت کند. این مبلغ را می‌توان به صورت بخش‌های توکن‌های غیر قابل تعویض یا ارز دیجیتالی در طی فرآیند تقسیم مشخص‌شده، پرداخت کرد. کاربرانی که از قبل بخش‌هایی از این NFT را دارند می‌توانند این مقدار را در مقابل قیمت خروج حساب کنند تا هزینه نهایی کاهش یابد.

مطالبه کردن: وجوه مورد استفاده برای خرید NFT در یک صندوق قفل شده است که دارندگان توکن‌های باقیمانده سهام می‌توانند با استفاده از آن‌ها مبلغی متناسب از درآمد را مطالبه کنند. این اطمینان می‌دهد که دارندگان بخشی از NFT بخاطر سرمایه‌گذاری اولیه خود به‌طور متناسب پاداش می‌گیرند.

راهکار عملی پلتفرم nftfy چیست؟

به عنوان مثال NFT با ارزش ۶۹ میلیون دلار Beeple با نام «هر روز: در ۵ هزار روز اول» که اخیرا به فروش رسیده است، مالک می‌تواند این توکن را بگیرد و آن را به ۱ میلیون توکن تقسیم شده مبتنی بر ‏استاندارد ERC-20  تقسیم کند و هر کدام را با قیمت ۱۰۰ دلار (در کل ۱۰۰ میلیون دلار) بفروشد. قیمت خروج می‌تواند ۲۰۰ میلیون دلار تعیین شود، كه اگر به نتیجه برسد، به این معنی است كه هر بخش NFT می‌تواند با قیمت ۲۰۰ دلار تسویه شود، این یعنی رسیدن به سود ۱۰۰ درصدی. 

هر یک از این فرایندها به روشی کاملاً غیرمتمرکز انجام می‌شود، در حالی که تمام بخش‌های توکن توسط یک توکن غیر قابل تعویض اصلی که پشتوانه تمام این زیرمجموعه‌هاست، پشتیبانی می‌شوند. وضعیت این توکن می‌توان در هر زمان روی زنجیره اصلی مورد بررسی قرار گیرد.

کاربران برای به حداکثر رساندن ارزشی که از شبکه می‌گیرند به توکن های NFTFY نیاز دارند. این برای اهداف مختلفی در اکوسیستم Nftfy مورد استفاده قرار می‌گیرد، که بسیاری از این اهداف برای ایجاد انگیزه در دارندگان و افزایش نقدینگی بخش‌های ‏استاندارد ERC-20 طراحی شده‌اند. دارندگان NFTFY می‌توانند با استفاده از توکن‌های خود در ییلد فارم‌های مختلف، ایردراپ‌ها و استخرهای نقدینگی شرکت کنند. در نتیجه بخش‌های NFT بیشتر و همچنین جوایز دیگری را کسب می‌کنند.

توکن NFTFY در ماه می ۲۰۲۱،  منتشر شد. این توکن در قالب برنامه عرضه اولیه از طریق پروتکل‌های دیفای عرضه شد و به دنبال آن پیشنهاد اولیه صرافی غیرمتمرکز (IDO) در Poolz و استخر نقدینگی (LBP) شرکت Bootstrpping  در Balancer راه‌اندازی شد.

چه چیزی پروتکل Nftfy را منحصر به فرد می‌کند؟

توکن NFT

شبکه Nftfy قصد دارد تا با یک مشکل اساسی در حوزه توکن‌های غیر قابل تعویض مقابله کند و آن کمبود نقدینگی است. هنگامی که یک کاربر یک NFT را به‌عنوان سرمایه‌گذاری خریداری می‌کند، معمولاً باید نگران پیدا کردن یک خریدار برای سرمایه‌گذاری خود باشد، که این می‌تواند یک چالش برای توکن‌های غیر قابل تعویض با قیمت بالا باشد.

شبکه Nftfy با ایجاد یک فضای روان‌تر برای سازندگان NFT (از جمله هنرمندان، کارآفرینان و توسعه‌دهندگان) و سرمایه‌گذاران (از جمله مجموعه‌داران و بازرگانان) با کاهش موانع ورود به مالکیت توکن‌های غیر قابل تعویض از طریق فرآیند تقسیم‌بندی خود، بر این مشکل غلبه می‌کند. 

شبکه Nftfy با اطمینان از اینکه دارندگان بخش‌های کوچکتر یک دارایی غیرقابل تعویض، کمتر تحت تأثیر نوسانات کوتاه مدت قیمت‌ها قرار می‌گیرند. از آنجایی که توکن‌های آن‌ها کاملاً نقد است کاربران می‌توانند در هر زمان توکن خود را در بازار غیرمتمرکز Nftfy یا پلتفرم‌های خارجی معامله کنند. در حالی که دارندگان بلند مدت شانس بیشتری در دستیابی به حداکثر ارزش سهم خود دارند، از آنجایی که هر کسی می‌تواند توکن را با قیمت خروج در هر زمان بخرد، NFT ها تا زمان فروش در دسترس هستند.

سخن پایانی

از آنجا که بخش‌های توکن، خود توکن‌‌های کامل و قابل تعویض و بر اساس استاندارد ERC-20 هستند، دارندگان می‌توانند از رمز ارزهای خود در سراسر فضای گسترده‌تر دیفای، مانند استخراج نقدینگی، وثیقه وام باز یا آربیتراژ استفاده کنند. شبکه Nftfy به‌عنوان یک پلتفرم غیرمتمرکز و بدون نیاز به مجوز، از قراردادهای هوشمند استفاده می‌کند تا اطمینان حاصل کند که دارندگان توکن تقسیم شده می‌توانند مطمئن باشند که NFT اساسی نمی‌تواند توسط مالک اصلی آن دستکاری یا پس گرفته شود.

منبع
coinmarketcap

نوشته های مشابه

0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا