متوسط صرافی

اوپن اوشن چیست؟ با اولین پروتکل تجمیع تراکنش در دیفای آشنا شوید

اوپن اوشن (OpenOcean) اولین پروتکل تجمیع تراکنش روی زنجیره است که بر روی گسترش نقدینگی جمع آوری شده در صرافی‌های متمرکز (CEX) و غیرمتمرکز (DEX) تمرکز می‌کند. اولین بار این پروژه در پایان سال ۲۰۱۹ شکل گرفت و در سپتامبر سال ۲۰۲۰ منتشر شد.

با استفاده از این پروتکل، مبادله‌گران دارایی‌های رمزارز، به سادگی و با استفاده از الگوریتم مسیریابی هوشمند و بهینه، می‌توانند مبادلات خود را با بهینه‌ترین قیمت و Slippage (تفاوت بین قیمت مورد انتظار معامله مورد نظر و قیمت انجام معامله) پایین انجام دهند. پروتکل اوپن اوشن ، پلتفرمی را ارائه می‌دهد که استفاده از آن برای مبادله‌گران شخصی کاملا رایگان است و توسط همه قابل استفاده است.

پروتکل اوپن اوشن چیست؟

پروتکل اوپن اوشن چیست؟

تریدرها می‌توانند بدون پرداخت هزینه به نقدینگی بیشتری دست پیدا کنند. پروتکل Open Ocean از سرمایه‌گذاران سازمانی برای ارائه یک رابط کاربری پیشرفته و اختصاصی و همچنین اجرای استراتژی سرمایه‌گذاری، هزینه‌ای دریافت خواهد کرد. در جامعه اوپن اوشن توکن حاکمیتی‌ OOE به دارندگان آن حق رای خواهد داد.

به علاوه، کاربران صرافی غیرمتمرکز اوپن اوشن می‌توانند در استراتژی‌های آینده این پروتکل، از کمک‌های مالی قیمت گس (Gas Price) و اسلیپیج قیمت بهره‌مند شوند. تیم سازنده این پروتکل در نظر دارند که بعد از انتشار توکن OOE، طرح “استخراج نقدینگی اولیه” را راه اندازی کنند.

Open Ocean به کاربران اجازه می‌دهد که از جریان آزاد معاملات رمزارزهایی که بر روی زنجیره‌های مختلف هستند، در یک مکان استفاده کنند. این پروتکل از ترکیب ابزار‌های پیچیده و معماری مقیاس‌پذیر برای به‌کارگیری هر چه بهتر قابلیت تجمیع نقدینگی خود استفاده می‌کند.

استخرهای نقدینگی‌ که پروتکل اوپن اوشن در صرافی‌های متمرکز و غیرمتمرکز تجمیع کرده است شامل ETH, BSC, ONT هستند و جفت‌هایی چون OOE/ETH, OOE/DAI و OOE/BNB را شامل می‌شود و در آینده توکن‌‌های بیشتری نیز اضافه خواهد شد.

نبود راه‌حل در دسترس و یکجا برای تجارت دارایی‌های رمزارز بین صرافی‌های متمرکز و غیرمتمرکز (که با تفاوت قیمت‌ بیشتر هم می‌شود)، یکی از بزرگ‌ترین چالش‌های فضای دیفای است. قیمت دارایی‌ها در صرافی‌های متمرکز و غیرمتمرکز مختلف متفاوت‌اند و کاربران برای مقایسه قیمت‌ پلتفرم‌های مختلف اغلب دچار می‌‌شوند.

مشکل دیگر، نبود مجموعه ابزار مناسبی است که مانند جدول‌ها و CTAها برای استراتژی‌های سرمایه‌گذاری به کار گرفته شود. بیشتر ابزارهای موجود در صرافی‌های غیرمتمرکز ناقص هستند و کار با آن‌ها برای اشخاص و سرمایه‌گذاران سازمانی سخت است. کمبود نقدینگی در بازارسازهای خودکار (AMM) به لغزش بالا می‌انجامد. دارایی‌هایی مانند اتریوم که بر زنجیره‌های جریان اصلی هستند، نمی‌توانند با آن‌هایی که بر دیگر زنجیره‌های دیگر هستند مبادله شوند.

پروتکل اوپن اوشن چیست؟

پروتکل اوپن اوشن از رقبای خود از نظر قیمت‌ها و کارمزد‌ها پیشی گرفته است. این پروتکل به تریدرها قیمت‌های بهتر و هزینه‌های کارمزد گس بسیار پایین‌تری را ارائه می‌دهد. این هزینه‌ها در آینده و زمانی که الگوریتم‌های یادگیری ماشین آن به طور کامل با الگوریتم D-star یکپارچه شود، بهبود بیشتری خواهد یافت.

مهم‌تر از آن، این پلتفرم هیچ مبلغی به عنوان کارمزد نمی‌گیرد و حتی به کاربران پس از صدور توکن OOE بابت ضررهایی که از Slippage متوجه آنها می‌شود، یارانه می‌دهد؛ تا امروز، پلتفرم‌های کمی وجود دارند که این مشکلات را مانند پروتکل اوپن اوشن در نظر گرفته باشند.

راه‌های بیشتر برای تسلط بر بازار

امکانات پروتکل Open Ocean شامل مبادلات لحظه‌ای و اوراق مشتقه است که بهترین پیشنهادات و کمترین میزان اسلیپیج ممکن در بازار را ارائه می‌کند. این پروتکل از مبادله و مبادله بین زنجیره‌ای بین رمز ارزهایی مانند اتروم , بایننس اسمارت چین, ONT, ترون و غیره پشتیبانی می‌کند.

پروتکل اوپن اوشن همچنین یک فرصت آربیتراژ برای مبادله‌گران به وجود می‌آورد که بین صرافی‌های متمرکز و غیرمتمرکز سود کسب کنند. به‌علاوه رابط برنامه‌نویسی نرم‌افزار (API) نیز به مبادله‌گران اجازه می‌دهد تا استراتژی‌های سرمایه‌گذاری خاص خود را با یک رابط کاربری تخصصی برنامه‌ریزی و اجرا کنند.

پروتکل اوپن اوشن برای کاربران بهترین پیشنهادات با کمترین Slippage‌ را در صرافی‌های غیرمتمرکز ارائه می‌دهد و این کار را با نسخه تقویت‌شده‌ای از الگوریتم D-star دیجسترا (Dijkstra) انجام می‌دهد. این مسیریابی بین پروتکل‌های تراکنش را با نرخ بهترین تقسیم می‌کند. همچنین در رابط کاربری، سیستم مقایسه بهترین قیمت‌های صرافی‌های متمرکز و غیرمتمرکز ایجاد شده است.

Open Ocean اولین موتور ترکیب صرافی‌های متمرکز در بایننس (Binance) است که نقدینگی را از بزرگ‌ترین صرافی‌ها چون پنکیک سواپ (PancakeSwap)، بیکری سواپ (BakerySwap)، استریت سواپ (StreetSwap) و برگر سواپ (BurgerSwap) تجمیع می‌کند.

این پروتکل به کاربران اجازه می‌دهد تا کیف ‌پول‌های خود را با بهترین قیمت در صرافی‌های متمرکز و غیرمتمرکز با توجه به تمایلات خود انتخاب کنند. کاربران نیازی به داشتن حساب در یک صرافی متمرکز خاص نیستند و می‌توانند به سادگی با حساب اوپن اوشن خود در صرافی‌های متمرکز مبادله کنند.

این فریم‌ورک استاندارد شامل کارکردهای عمومی صرافی‌ها می‌شود؛ اما نکته متفاوت این است که کاربران می‌توانند در یک فضا زنجیره‌های متعددی را به هم وصل کنند. به‌علاوه، نسخه حرفه‌ای آن امکان تراکنش‌های مستقیم و تنظیم سفارشات در زنجیره را بدون نیاز به احراز هویت به کاربر می‌دهد. به علاوه، فهرست قیمت اکسچنج‌ها و بازارساز‌های خودکاری که با این پلتفرم‌ کار می‌کنند را نمایش می‌دهد.

پروتکل اوپن اوشن

ویژگی‌های Open Ocean

در حال حاضر پروتکل اوپن اوشن یک پروتکل تجمیع است که تمامی تریدرها جریان اصلی ارز دیجیتال را به مبادله بین زنجیره‌های مختلف با بهترین قیمت‌ها از طریق تجمیع صرافی‌های غیرمتمرکز دعوت می‌کند.

به‌علاوه تجمیع صرافی‌های متمرکز را نیز شامل می‌شود که می‌تواند مبادله لحظه‌ای را در صرافی‌های متمرکز جریان اصلی تجمیع کند.

راه‌کار نو‌آورانه اوپن اوشن برای کاربران، ارائه بهترین کارمزدها با پایین‌ترین اسلیپیج است؛ مسیریابی بین پروتکل‌های مختلفی پخش‌ خواهد شد که به بهترین مبلغ کارمزد تراکنش می‌انجامد.

اوپن اوشن با قدرت تجمیع کاملی که در CEXها و DEXها دارد، توانایی‌های خود را به یکی از آن‌ها محدود نکرده و همچنین جمع‌آوری محصولات جریان اصلی چون اوراق مشتقه، تجهیزات نگهداری سود، وام‌دهی و محصولات بیمه را انجام می‌دهد.

جدا از ارائه تجمیع از مجموعه‌ای کامل از کلاس‌های دارایی، اوپن اوشن در مسیریابی هوشمندانه و یادگیری ماشین نیز تخصص دارد. بهترین قیمت‌ها و پایین‌ترین هزینه‌های گس را با کمک نسخه بهینه‌شده ای از الگوریتم D-star تضمین می‌کند.

تیم توسعه دهنده اوپن اوشن

تیم توسعه پروتکل اوپن اوشن شامل ۱۶ کارمند تمام وقت با تخصص‌های مختلف توسعه بلاک چین است. هر دو بنیان‌گذار اوپن اوشن پیشینه درخشانی در توسعه سیستم‌های سرمایه‌گذاری و مبادله دارند.

اعضای اصلی تیم توسعه مهندسین با سابقه‌ و متخصصین مالی‌ از صرافی‌های بزرگ صنعت و شرکت‌های تکنولوژی نامی مانند IBM, Intel و HP هستند.

همچنین این پروژه برای افزایش امکانات مبادله و ارائه یک دنیای کامل از فرصت‌های سرمایه‌گذاری به علاقه‌مندان به رمز ارزها، با شرکت‌های و پروژه‌های بزرگی همکاری کرده است.

بنا بر اعلامیه اخیر، پروژه اوپن اوشن یک دوره جذب سرمایه‌ را با همراهی بایننس به عنوان یک سرمایه‌گذار استراتژیک، و همچنین نام‌های شناخته‌شده‌ای چون مولتی کوین کپیتال (Multicoin Capital)، سی ام اس (CMS) ، کنتیک (Kenetic)، آلتونومی (Altonomy) و ال دی کپیتال (LD Capital) آغاز کرده است.

آینده پروژه اوپن اوشن

آینده پروژه اوپن اوشن

اوپن اوشن یک پلتفرم مبادله چندزنجیره‌ای ارائه می‌دهد که امکان تجربه مبادله بازارسار خودکار لحظه‌ای، به همراه کارکردهای خاصی چون مبادله بین زنجیره‌ای و اوراق مشتقه را برای استفاده راحت کاربران در یک مکان ایجاد کرده است.

وقتی به نقشه‌ راه آن می‌نگریم، قابل توجه است که اوپن اوشن فقط به تجمیع مبادلات تقطه‌ای توجه نمی‌کند. در آینده از این شرکت انتظارات بیشتری می‌رود؛ چرا که در تلاش هستند تا یک بازار مشتقات، محصولات درآمد، وام‌دهی و سرویس‌های بیمه را برای نسخه بین‌المللی خود بسازند.

این تجمیع‌کننده نقدینگی، در عین ارائه قیمت از صرافی‌های غیرمتمرکز، راه ورودی است برای مبادله‌گران رمزارز تا به همه رده‌های محصولات دسترسی داشته باشند و همچنین امکان بکارگیری یک استراتژی مبادله قابل فهم را به آن‌ها می‌دهد.

جمع بندی

در مجموع، پروتکل Open Ocean توانسته خود را به عنوان یک ابزار تجمیع بازار که به کاربر اهمیت می‌دهد، تعریف کند. این پروژه شاهد قبولی بالایی از کاربران بوده است چرا که موج جدیدی از کاربران فعال تعداد زیادی کیف پول فعال با خود آورده است که باعث افزایش حجم تراکنش‌ها شده است.

این شرکت هنوز در مراحل ابتدایی توسعه خود است و در اقیانوس ترکیب صرافی‌های متمرکز و غیرمتمرکز پیشرو است. با انتشار نسخه حرفه‌ای و ترکیب بیشتر با صرافی‌های متمرکز، اوپن اوشن قصد دارد تا تاثیر بزرگی بر فضای مبادلات رمزارز بگذارد. 

منبع
blockonomi

نوشته های مشابه

8 دیدگاه
جدید ترین
قدیمی ترین محبوب ترین
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا