متوسط مقالات

استفاده از جداول بلاکچینی برای مدیریت اطلاعات

برای شرکت‌ها مدیریت موثر داده‌ها مسئله حائز اهمیتی است. جداول بلاکچینی اوراکل می‌تواند به عنوان روشی جدید در مدیریت داده‌های شرکت‌ها مورد استفاده قرار گیرد.

فراهم کردن اعتماد و شفافیت، یکی از مشخصه‌های تکنولوژی بلاکچین به شمار می‌رود. این تکنولوژی همچنین می‌تواند تغییر ناپذیری داده‌های مهم تجاری را نیز فراهم کند. با درک این پتانسیل،‌ اواکل به عنوان یکی از بازیگران حوزه فناوری، یک پلتفرم مدیریت داده امن رمزنگاری شده را ارائه می‌دهد که به عنوان یک ویژگی رایگان برای کاربران پایگاه داده‌های اوراکل در نظر گرفته شده است.


برای نسل جدید اینترنت آماده باشید؛ تحول نسل سوم وب به کمک دیفای!


خوآن لویزا (Juan Loaiza)، معاون اجرایی فن‌آوری‌های پایگاه داده‌های حیاتی در اوراکل، در اینباره می‌گوید:

در اغلب اوقات، کاربرانی که راه حل‌های بلاکچینی را به کار گرفته‌اند، نیازی به تمام توانایی‌های این تکنولوژی ندارند. به عقیده وی معرفی یک پشته کامل تکنولوژی در عرصه IT، می‌تواند کار پیچیده‌ای باشد.

اهمیت استفاده از جداول بلاکچینی

استفاده از بلاک چین

اوراکل، یک پلتفرم مدیریت داده امن رمزنگاری شده‌ای را ارائه می‌دهد که از جداول بلاکچینی در پایگاه داده استفاده می‌کند. این ویژگی از آن چیزی که در پلتفرم بلاکچینی اوراکل وجود دارد و روی هایپرلجر فبریک پیاده سازی شده و معمولا در مدیریت زنجیره تامین استفاده می‌شود، متفاوت است.  در عوض، جداول بلاکچینی اوراکل، تغییر ناپذیرند که به طور خاص برای محافظت از داده‌های سازمانی در برابر تغییرات غیرقانونی طراحی شده‌اند.

اینکار از طریق یک سری هش‌های رمزنگاری شده امکان پذیر است. جداول تغییر ناپذیر، داده‌ها را در چندین زنجیره سازماندهی می‌کند. در این تکنولوژی مانند شبکه بلاکچین رمزارزها، هر ردیف داده، به جز اولین ردیف در زنجیره، به ردیف قبلی متصل شده است. سپس هش به صورت خودکار و براساس داده‌های آن سطر و هش ردیف قبلی در زنجیره، محاسبه می‌شود. در زمان درج هر ردیف برچسب زمانی (TimeStamp) نیز ثبت می‌شود.

جداول بلاکچین اوراکل

طبق ادعاههای Loaiza، جداول بلاکچینی مشتریان را قادر می‌سازند تا اگر به مدیریت داده‌ها در برابر دستکاری نیاز دارند و تمایل ندارند داده‌ها را بین سازمان‌ها توزیع کنند، بتوانند از پایگاه داده اوراکل استفاده کنند. بعلاوه، جداول بلاکچینی به مدل اعتماد غیرمتمرکز، وابسته نیستند.

Loaiza گفت:

ما در حال تلاش برای حل یک مسئه چند جانبه غیرمتمرکز نیستیم، بلکه در حال انتشار یک فناوی جدید هستیم که ایده بلاکچین را در پایگاه داده اوراکل ادغام می‌کند. این کار تضمین می‌کند که برنامه‌های اصلی سازمانی به حداقل تغییرات نیاز داشته باشند. ما در تلاشیم، تکنولوژی بلاکچین را با تمام ویژگی‌های ارائه شده اوراکل تا امروز، ترکیب کنیم و استفاده از این تکنولوژی را برای همگان به ارمغان بیاوریم.

Loaiza در ادامه توضیح داد:

هدف جداول بلاکچینی اوراکل، محافظت از داده‌های سازمانی در برابر تغییرات و حذف ناخواسته است. این ویژگی از داده‌ها در برابر کسانیکه ممکن است به طور قانونی (مانند پرسنل داخل سازمان با استفاده از نام کاربری و رمز عبور دزدیده شده) یا غیرقانونی (مانند هکرها) به پایگاه داده دسترسی داشته باشند، محافظت می‌کند. این ویژگی به صورت یک لایه اضافی در کنار سایر ویژگی‌های متداول امنیتی ارائه شده از طریق پایگاه داده اوراکل، پیاده سازی شده است.

با در نظر گرفتن اینکه نقص امنیتی پایگاه داده یک مشکل مداوم است، اینگونه راه حل‌ها می‌توانند بسیار مفید باشند.طبق گزارش سال ۲۰۲۰ شرکت داده Risk based Security، از ژانویه تا سپتامبر ۲۰۲۰ نزدیک ۳۶ میلیارد رکورد پایگاه‌های داده به خطر افتادند.

نگرانی‌هایی که باید در نظر گرفته شوند

Loaiza خاطرنشان کرد که جداول بلاکچینی اوراکل، در حال حاضر در پایگاه داده اوراکل ورژن 19c در دسترس است. نسخه 19c رایج‌ترین نسخه‌ای است که امروزه در سازمان‌ها استفاده می‌شود. وی توضیح داد که مشتریان از جداول بلاکچینی برای محافظت از اطالاعات تماس، عنوان ویژگی‌ها، اطلاعات پرداخت‌ها و نقل و انتقالات و دیگر ویژگی‌های اکانت‌ها استفاده می‌کنند.

وی خاطر نشان کرد:

این جدول‌ها به مشتریان اجازه می‌دهند، تا از ویژگی‌های مقاومتی بلاکچین در برابر تقلب و انکار، در سناریوهایی که شامل چندین سازمان یا ضرورت استقرار یک مدل اعتماد غیرمتمرکز نیست، استفاده کنند.

در استفاده از این تکنولوژی برای ذخیره داده‌های مهم تجاری، باید موارد منفی زیر را در نظر گرفت. Lior Lamesh مدیرعامل و هم بنیانگذار شرکت امنیتی بلاکچین GK8، به کوین‌تلگراف گفت که سازمان‌هایی که از تکنولوژی بلاکچین برای ذخیره داده‌های حساس استفاده می‌کنند باید با آسیب پذیری‌ها نیز آشنایی داشته باشند.

وی افزود:

زمانیکه که کلید خصوصی یک سازمان را در اختیار دارید، تمام دارایی‌های بلاکچینی آن سازمان در کنترل شما خواهد بود. بنابراین، انتقال پایگاه داده داخلی یک شرکت روی بلاکچین، مزایایی به همراه دارد. به شرطی که نقاط انتهایی آن با بالاترین استانداردهای امنیت سایبری محافظت شوند.

Loaiza اظهار داشت که ریسک مهاجرت از یک پایگاه داده به یک دفتر کل توزیع شده یا یک مدل اعتماد غیرمتمرکز مشهود است. با این حال، وی تصریح کرد که اوراکل هنگام استفاده از جداول بلاکچینی، انجام این کار را به مشتریان پیشنهاد نمی‌کند. وی افزود:

ما یک ویژگی جدید مقاوم در برابر دستکاری و عدم انکار مبتنی بر بلاکچین را در پایگاه داده اوراکل فراهم می‌کنیم. Loaiza اضافه کرد که قابلیت‌های امنیتی اوراکل شامل رمزگذاری شفاف داده‌ها، فایروال پایگاه داده، امنیت برچسب‌ها و ویرایش داده‌هاست.

با این وجود مشتریان سازمانی ممکن است هنوز کنجکاو باشند که چگونه می‌توان داده‌ها را پس از وارد شدن در جدول‌ها، حذف کرد. طبق گفته Loaiza، سازمان‌ها می‌توانند مدت زماینکه را که داده‌ها باید غیرقابل تغییر باشند، مشخص کنند. به صورت پیش فرض، این زمان بینهایت است. اما سناریوهایی برای برخی فرآیندهای کاری وجود دارند که از یک زمانی به بعد حذف داده‌ها مشکلی به وجود نمی‌آورد. به طور کلی، امکان حذف داده‌ها در جدول بلاکچین تا زمان منقضی شدن محدودیت زمانی، وجود ندارد.

سخن پایانی

درحالیکه جداول بلاکچینی اوراکل، روشی هوشمندانه برای استفاده از مزایای بلاکچین در یک پایگاه داده امن را نشان می‌دهد، این پیشنهاد بسیار متفاوت از راه حل‌های معمول سازمان‌هاست که بر تمرکز زدایی از موجودیت‌ها تمرکز دارند.

اگرچه اخیرا برخی از راه حل‌های بلاکچینی سازمانی ناموفق بوده‌اند، اما این روش جدید اوراکل می‌تواند راه حل مناسبی باشد. اگر اثبات شود که راه حل جدید اوراکل موثر است، سازمان‌ها ممکن است به جای پیاده سازی کامل تمام بلاکچین، بیش‌تر به عنوان یک میان افزار از آن استفاده کنند.

منبع
cointelegraph

نوشته های مشابه

0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا