اخبار خارجی

پلن بی: بازار خرسی از یک سال پیش آغاز شده و بیت کوین در حال پیدا کردن کف قیمت است

پلن بی (PlanB)، تحلیلگر مطرح هلندی و خالق مدل پیش‌بینی قیمت انباشت به جریان (Stock to Flow)، وضعیت بازار بیت کوین و سناریو‌های موجود برای صعودی شدن بازار را بررسی کرده است. به گفته او پیش از شروع روند صعودی جدید باید یک کف قیمت مطمئن ایجاد شود.

به گزارش میهن بلاکچین و به نقل کوین‌گیپ، پلن بی که تا اکتبر ۲۰۲۱ (مهر ۱۴۰۰) پیش‌بینی‌های قیمتی بسیار دقیقی داشت، در توییت اخیر خود اشتباه پیش‌بینی‌اش را پذیرفت و اظهار داشت که علیرغم اوج قیمت نوامبر، بازار خرسی از آپریل سال قبل (فروردین ۱۴۰۰) آغاز شده است:

من در دسامبر ۲۰۲۱ (آذر ۱۴۰۰) هم‌چنان انتظار یک حرکت صعودی جدید داشتم. در سه‌ماهه اول ۲۰۲۲ (زمستان ۱۴۰۰) مشخص شد که بازار صعودی به پایان رسیده است. ما از آپریل ۲۰۲۱ (فروردین ۱۴۰۰) وارد بازار خرسی شده‌ایم (بله، علی‌رغم این‌که اوج قیمت در نوامبر ۲۰۲۱ (آبان ۱۴۰۰) رخ داد). در حال حاضر در حال ساختن کف قیمت هستیم. پس از آن بازار صعودی جدیدی آغاز خواهد شد. این یعنی چرخه‌های قیمتی بیت کوین.

توییت پلن بی PlanB bitcoin price
توصیف پلن بی از وضعیت بازار و چرخه قیمتی بیت کوین؛ منبع: توییتر

پلن بی به پیش‌بینی‌های دقیق خود مشهور است؛ هرچند که برخی پیش‌بینی‌های او هیچ وقت محقق نشدند. پلن بی در سال ۲۰۱۹، در زمانی که اکثر تحلیل‌گران و سرمایه‌گذاران با توجه به سقوط قیمت بیت کوین از ۱۷٬۰۰۰ دلار تا ۳٬۰۰۰ دلار، انتظار افت قیمت شدیدتری داشتند، پیش‌بینی کرد ارزش بازار بیت کوین به یک تریلیون دلار می‌رسد و بیت کوین در ماه فوریه (بهمن) سال گذشته به یک تریلیون دلار ارزش بازار رسید.

در ژوئن سال گذشته (خرداد ۱۴۰۰) و پس از سقوط بیت کوین به دنبال تصمیم ایلان ماسک برای تعلیق پذیرش این ارز برای محصولات تسلا، تعدادی از پیش‌بینی‌های پلن بی در توییتر منتشر شد.

این تحلیلگر در آن زمان سطوح ۴۷٬۰۰۰، ۴۳٬۰۰۰، ۶۳٬۰۰۰، ۹۸٬۰۰۰ و ۱۳۵٬۰۰۰ دلاری را برای آگوست (مرداد)، سپتامبر (شهریور)، اکتبر (مهر)، نوامبر (آبان) و دسامبر (آذر) ۲۰۲۱ پیش‌بینی کرد و جالب‌ اینکه پیش‌بینی‌های او در مورد آگوست، سپتامبر و اکتبر به طور دقیق محقق شد هرچند که در مورد نوامبر و دسامبر، این پیش‌بینی‌ها با شکست مواجه شدند.

پیش‌بینی‌های پلب بی بر مبنای مدل کف
پیش‌بینی‌های پلن بی در خرداد ۱۴۰۰؛ منبع: توییتر

البته او در ماه نوامبر (آبان ۱۴۰۰) اعلام کرد پیش‌بینی قیمت پایان این ماه مبتنی بر مدل انباشت به جریان نیست و از مدل کف قیمت (Floor Model) استفاده می‌کند. گفتنی است این تحلیلگر برای پیش‌بینی‌های خود از سه مدل انباشت به جریان، فلور و آنچین استفاده می‌کند.

پلن‌ بی پس از رویداد قوی سیاه سقوط پروژه ترا در این مورد اظهار نظر کرد. او ۱۴ می (۲۴ اردیبهشت) در توییتی گفت:

در بازار از جانب افرادی که فکر می کنند بیت کوین مانند لونا است ترس زیادی وجود دارد …

اجازه بدهید شفاف‌سازی کنم: بیت کوین شبیه لونا نیست!!

توییت پلن بی در مورد لونا و بیت کوین
توییت اخیر پلن بی در مورد لونا و بیت کوین؛ منبع: توییتر
  • نظر پلن بی (PlanB) در مورد شرایط فعلی چرخه قیمت بیت کوین چیست؟

پلن بی معتقد است بیت کوین از فروردین ۱۴۰۰ وارد بازار خرسی شده است و در حال حاضر در حال ساختن کف قیمت است. او معتقد است تا کف قیمت مطمئنی شکل نگیرد بازار صعودی بعدی آغاز نخواهد شد.

منبع
coingape

نوشته های مشابه

3 دیدگاه
جدید ترین
قدیمی ترین محبوب ترین
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا