مبتدی بازی

آشنایی با PlayToEarn؛ سایت رتبه‌بندی بازی‌های کریپتویی

برای کسب درآمد، بازی کنید یا Play To Earn مفهوم جدیدی در بازی‌های ویدیویی است که امکان دریافت رمزارز یا توکن‌های بی‌همتا (NFT) از موفقیت‌های درون بازی را فراهم کرده است. اگر از علاقمندان به دنیای بازی هستید، حتما بارها دنبال سایت و منابع جامع برای آشنایی و مقایسه بازی‌های کریپتویی با یکدیگر بوده‌اید. امروز می‌خواهیم یکی از اولین سایت‌های ردیابی بازی‌ بلاکچینی به‌نام PlayToEarn را به شما معرفی کرده و بخش‌ها و امکانات آن را با یکدیگر بررسی کنیم. اگر کنجکاوید که سایت PlayToEarn چیست، با میهن بلاکچین همراه باشید.

سایت PlayToEarn چیست؟

سایت PlayToEarn چیست

پلی تو ارن دات نت (PlayToEarn.net) اولین سایت رتبه‌بندی بازی‌های بلاکچینی است که در ۱۸ سپتامبر ۲۰۲۰ راه‌اندازی شد. این وبسایت بازی‌ها را براساس ترند بودن، بیشترین رشد و سقوط، جدید یا قدیمی بودن، نوع بازی، ژانر، شبکه‌های بلاکچین مورد پیشتیبانی، دستگاه‌ها و سیستم‌عامل‌های سازگار، متاورس، ارزهای دیجیتال یا NFTهای بازی رتبه‌بندی می‌کند.

پلی تو ارن (PlayToEarn) ادعا می‌کند که دقیق‌ترین و بی‌طرفانه‌ترین داده‌ها را برای بازی‌های بلاکچینی ارائه می‌کند. تمامی محتوای ارائه‌شده در این وبسایت تنها جنبه اطلاعات عمومی داشته و عمدتا از منابع شخص ثالث تهیه می‌شود. PlayToEarn تلاش می‌کند تا از صحت اطلاعات فهرست‌شده در وبسایت اطمینان حاصل کند، اگرچه هیچ مسئولیتی در قبال اطلاعات اشتباه نخواهد داشت.

لیست کردن بازی در این سایت کاملا رایگان است و نمایندگان پلی‌ تو ارن، هرگز از بازی‌سازان درخواست پرداخت هزینه لیست شدن نمی‌کنند. اگر می‌خواهید بازی خود را فهرست کنید، تنها کافی است فرم ثبت بازی بلاکچینی و فرم ثبت ساخت دنیای مجازی را پر و ارسال کنید. این فرم‌ها تنها راه فهرست شدن در سایت PlayToEarn هستند.

این سایت توکن‌های بی‌همتا (NFT) و رمزارزها را هم فهرست می‌کند. البته فهرست این دو بخش به‌صورت خودکار از وبسایت‌های شخص ثالث همچون اوپن‌سی (Opensea) و کوین‌گکو (Coingecko) آپدیت می‌شود. بنابراین هیچ راهی برای لیست کردن NFT و ارزهای دیجیتال به‌صورت مستقیم در پلی تو ارن وجود ندارد.

جالب است که بازی‌های بلاکچینی، زمانی که کامیونیتی قوی از آن حمایت می‌کند، رشد فوق‌العاده‌ای را در تعداد بازیکن‌ها و حجم معاملات دارایی‌ها تجربه می‌کنند. این وبسایت فعالیت کامیونیتی بازی‌های بلاکچینی را با رصد شبکه‌های اجتماعی همچون توییتر، زیر نظر می‌گیرد و یک معیاری را تحت عنوان امتیاز اجتماعی (Social Score) تعریف کرده است. امتیاز اجتماعی نشان دهنده میزان فعالیت اجتماعی کامیونیتی هر بازی کریپتویی است.

معیارهای فهرست شدن در سایت PlayToEarn چیست؟

پیش از هر چیز لازم است بدانید که سایت PlayToEarn این حق را برای خود محفوظ می‌داد که در صورت ارائه اطلاعات نادرست، هر بازی کریپتویی، NFT یا رمزارز را از فهرست خود خارج کند. اما معیارهای لیست شدن در سایت Play to earn چیست؟

 • وبسایت فعال و کارآمد که اطلاعات کافی درباره بازی‌ بلاکچینی ارسال شده دارد. وبسایت‌هایی که از طریق نرم‌افزارهای سایت‌ساز (Website Builder) مثل Wix، Weebly و غیره قرار دارند قابل قبول نیستند.
 • اطلاعات ارسال شده باید با آنچه که در وبسایت و شبکه‌های اجتماعی ذکر می‌شود، مطابفت داشته باشد.
 • این گزینه اختیاری است. اما برای محاسبه داده‌های تاریخی آنچین، قراردادهای هوشمند ضروری هستند.
 • اطمینان حاصل کنید که هیچ لینک خراب یا مرجع بدی وجود نداشته باشد.
 • درخواست‌هایی که اطلاعات کامل و دارای ساختار مناسب را ارائه می‌دهند، برای بررسی در اولویت قرار می‌گیرند.
 • در صورت مشاهده هرگونه ناسازگاری در اطلاعات، روند تایید به تعویق خواهد افتاد.
 • پروژه‌هایی که سعی در دستکاری در تغییر معیارهای کمی (سایت یا شبکه‌های اجتماعی) دارند، ممکن است به‌صورت دائم از لیست شدن محروم شوند.

البته معیارهای ذکر شده، تضمینی بر فهرست شدن نیست. اما فرآیند لیست شدن در سایت چگونه است؟

 • ارسال فرم‌
 • بررسی درخواست توسط سایت
 • اگر مورد قبول واقع شود در سایت لیست می‌شود.
 • اگر درخواست قبول نشود به شما اعلام نخواهد شد.

معرفی بخش‌های مختلف سایت PlayToEarn

معرفی بخش‌های مختلف سایت PlayToEarn

هنگام ورود به سایت PlayToEarn با رابط کاربری مشابه کوین مارکت کپ مواجه خواهید شد. می‌توانید اطلاعاتی نظیر تعداد بازی‌ها، تعداد جهان دیجیتال یا متاورس‌ها، NFTها، توکن‌ها و کاربران فعال و تراکنش‌های انجام شده و حجم معاملات در ۲۴ ساعت گذشته را مشاهده کنید. سپس می‌توانید بخش‌های مختلف سایت را براساس بازی‌ها، دنیای مجازی، NFT و توکن‌ها و غیره مشاهده کنید که هر کدام دسته‌بندی‌های جداگانه‌ای دارند. مثلا در بخش NFT می‌توانید انتخاب کنید که می‌خواهید رتبه‌بندی همه NFTها را مشاهده کنید یا فقط NFTهای بازی‌ها یا NFTهای متاورس‌ها یا فقط توکن‌های بی‌همتای تازه لیست شده برای شما نمایش داده شوند.

سایر بخش‌های سایت Play To Earn

این سایت یک بخش Airdrops دارد که می‌توانید جدیدترین ایردراپ‌های بازی‌ها را دنبال کنید. PlayToEarn.net هم معمولا ایردارپ‌هایی برگزار کرده و توکن بازی‌های مختلف را بین کاربران عرضه می‌کند.

دریافت ایردراپ در سایت Playtoearn

 در بخش Awards کاربران به بازی‌ها در مدت زمان مشخص در دسته‌بندی‌های مختلف رای می‌دهند و بهترین بازی‌ها را تعیین می‌کنند. مثلا ۴ جایزه بازی بلاکچینی در سال ۲۰۲۱ با عنوان‌های بهترین بازی بلاکچینی ۲۰۲۱، قابل پیشبینی‌ترین بازی بلاکچینی در ۲۰۲۱، بهترین تولیدکننده محتوای ۲۰۲۱ و بهترین تولیدکننده محتوای ملی در سال ۲۰۲۱ برگزار شد. بخش بعدی Streams است که استریم بازی‌های مختلف را توسط یوتیوبرها نمایش می‌دهد.

بخش بعدی Statistic است که می‌توانید آمارهایی را درباره تعداد بازیکن‌ها، تراکنش‌ها و حجم معاملات در بازه‌های زمانی ۲۴ ساعته، ۷ روزه و سی روزه دربیاورید. همچنین می‌توانید میزان خرید و فروش NFTها و توکن بازی‌ها را مشاهده کنید. نمودارهای کلی برای فیلتر و ارزیابی بازی‌ها براساس وضعیت بازی، سیستم عامل، شبکه بلاکچینی و ژانر وجود دارد.

بخش بعدی Tournements است. در این بخش می‌توانید اطلاعاتی درباره تورنمت‌های فصلی به‌دست بیاورید. در همان صفحه‌ اصلی، پایین‌تر می‌توانید فهرست ۵۰ بازی بلاکچینی برتر را مشاهده کرده و آن‌ها را براساس ژانر، نوع بلاکچین، دستگاه و سیستم عامل، وضعیت بازی، نوع توکن و جدید بودن بازی فیلتر کنید.

رتبه‌بندی بازی‌ها در سایت PlaytoEarn

روی اسم هر بازی که کلیک کنید یک صفحه باز می‌شود که اطلاعات بازی را برای شما نمایش می‌دهد. علاوه‌بر اطلاعاتی درباره توکن‌های بازی، امتیاز اجتماعی و صرافی‌ها (که معمولا اسپانسر شده هستند) می‌توانید نمودار امتیاز اجتماعی، تراکنش‌ها و تعداد کاربران و داده‌های تاریخی این بازی را در بازهای زمانی مختلف مشاهده کنید.

صفحه بازی‌ها در سایت PlayToEarn

جمع‌بندی

Playtoearn سایت ردیابی و رتبه‌بندی بازی‌های بلاکچینی است. توسعه‌دهندگان اطلاعات بازی را در اختیار پلی تو ارن قرار می‌دهند و پس از طی مراحل بررسی و تایید، بازی در وبسایت لیست می‌شود. کاربران می‌توانند بازی‌های مختلف را براساس ژانر، نوع شبکه، نوع توکن، سیستم عامل کاربر، وضعیت بازی و امتیاز اجتماعی فهرست کنند. در این سایت رویدادهای مختلفی نظیر ایردراپ توکن بازی‌ها، برگزاری رای‌دهی‌های دوره‌ای و تورنمنت‌های فصلی هم برگزار می‌شود.

نظر شما درباره سایت PlayToEarn چیست؟ وضعیت رتبه‌بندی بازی‌های بلاکچینی را از کدام سایت‌ها دنبال می‌کنید؟

منبع
playtoearn

سپیده برون

از زمانی که یادم هست مشغول نوشتن بودم؛ یک روز داستان، روز بعد فوتبال و گیم، روز دیگر دیجیتال‌ مارکتینگ و IT و الان هم کریپتوکارنسی و بلاکچین. به نظرم کریپتو همان روایت تک‌خطی از رشته‌ای است که همیشه دنبالش بودم؛ کار هیجان‌انگیزی که نه تنها همیشه حرف تازه‌ای برای رو کردن دارد، بلکه پا در کفش بقیه رشته‌ها هم می‌کند و تنها وقتی می‌خوابد که نابود شود. من به بازی کردن، سردرآوردن از خم و چم تکنولوژی، باز هم بازی کردن، اخبار قانون‌گذاری و اقتصاد آزاد و غیر متمرکز علاقمندم.

نوشته های مشابه

0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا