متوسط مقالات

چند زنجیره‌ای پولکادات در حال ساخت بزرگراه بلاک چین‌ها است

رقابت برای ایجاد بهترین بلاک چین بسیار شدید و حساس شده است. اما گاوین وودز (Gavin Woods) هم بنیانگذار بلاک چین اتریوم هنگام عرضه بلاک چین پولکادات در سال گذشته، در نظر نداشت که بهترین بلاک چین موجود را ایجاد کند. هدف پولکادات، ترکیب بهترین بلاک چین‌ها از طریق پروتکل تعامل‌پذیر خود است.

پولکادات اکوسیستمی از بلاک چین‌های تعامل‌پذیر به اسم پاراچین‌ها یا زنجیره‌های موازی (Parachain) است. این زنجیره‌ها به طور موازی بر بستر بلاک چین به شدت مقیاس‌پذیر پولکادات فعالیت می‌کنند. پاراچین‌ها عملکردهای مختلفی دارند. این عملکردها عبارتند از:

  • زنجیره‌های قرادادهای هوشمند به منظور اجرای فعالیت‌های درون زنجیره‌ای و بین زنجیره‌ای
  • زنجیره‌های اوراکل به منظور فعالیت به عنوان پلی بین اطلاعات و رویدادهای واقعی و عملکردهای درون زنجیره‌ای
  • زنجیره‌های هویت که اطلاعات هویت شخصی در سراسر پاراچین‌ها را به هم متصل می‌کند
  • زنجیره‌های لایه اول به منظور میزبانی از برنامه‌های دیفای
  • زنجیره‌های اینترنت اشیا (IoT) به منظور پشتیبانی از تعامل‌پذیری IoT چندزنجیره‌ای

هر پاراچین یک بلاک چین جداگانه با توکن‌های مختص به خود است.

اساس چندزنجیره‌ای پولکادات بر بستر بلاک چین سابسترت (Shbstrate) ایجاد شده است اما بخش عمده‌ای از موفقیت خود را به جامعه توسعه‌دهندگان اتریوم مدیون است. با وجود ویژگی‌های نسل بعدی اتریوم نظیر شاردینگ و موازی‌سازی (Parallelization)، پولکادات به عنوان بزرگراه بلاک چین‌ها توسعه یافته است. پتانسیل واقعی این بلاک چین هنگامی مشخص می‌شود که بتواند نقاط قوت هر کدام از زنجیره‌ها را ارائه دهد و منابع آنها را به اشتراک بگذارد.

طبق گزارش Dapp.com، در حال حاضر ۴۴ برنامه غیرمتمرکز بر بستر پولکادات وجود دارند. طبق گزارش PolkaProject، تعداد کل توسعه‌دهندگان این اکوسیستم از ۳۰۰ پروژه فراتر رفته است.

رشد سریع این شبکه با تعداد مرورگرها (بیش از ۱۰ مرورگر اطلاعات پولکادات را ارائه می‌دهند) و تعداد کیف پول‌ها (۲۷ کیف پول) که پشتیبانی گسترده‌ای از پولکادات ارائه می‌دهند قابل مشاهده است.

این شبکه بیش از ۵۰,۰۰۰ حساب فعال دارد که ۴۰۰,۰۰۰ تراکنش‌ انجام داده‌اند. میانگین زمان بلاک (block time) این شبکه تقریبا ۶ ثانیه است. میانگین تراکنش‌های روزانه تقریبا ۳۰۰۰ الی ۳۵۰۰ تراکنش است.

شبکه پولکادات

شبکه پولکادات با سرعت زیادی در حال رشد است و روزانه ۵۰۰ الی ۱,۵۰۰ حساب جدید به این شبکه ملحق می‌شوند.

شبکه پولکادات

در ادامه، ۵ پروژه‌ معرفی می‌کنیم که در روزهای اولیه پولکادات در حال کسب بیشترین پذیرش هستند.

شبکه کایلین (Kylin Network)

شبکه کایلین که زیرساخت اطلاعاتی پولکادات است بدین منظور طراحی شده است تا زیرساخت اطلاعاتی آینده دیفای و وب ۳.۰ باشد. کایلین بر بستر پولکادات بوده و در صدد ارائه ورود و تامین اطلاعات معتبر، تبادل اطلاعات و ابزارهای تحلیلی برای آینده برنامه‌های دیفای و وب ۳.۰ است.

کایلین بیانگر افزایش مشارکت و توسعه‌پذیری قابلیت‌های عوامل برون زنجیره‌ای است و نه تنها دسترسی، مدیریت، چشم‌انداز و سازماندهی طیف وسیع‌تری از منابع اطلاعاتی را ارائه خواهد داد، بلکه صحت، اعتبار و غیرمتمرکزسازی منابع اطلاعاتی را نیز شکوفا خواهد کرد.

در تاریخ ۲۹ اکتبر، این پروژه به طور رسمی وارد فهرست وب ۳ شد و توسعه با تمام توان خود را آغاز کرد و انتظار می‌رفت اولین محصول PoC خود را در سه ماهه چهارم ۲۰۲۰ عرضه کند. کایلین پایان دوره تامین بودجه خود در ماه نوامبر با جذب ۱.۱ میلیون دلار از جانب سرمایه‌گذاران سازمانی بزرگ نظیر Digital Strategies, SigNum Capital, PNYX Ventures, AU21 Capital, Moonrock Capital, CMS, ZMT Capital, Tenzor Capital و Rarestone Capital را اعلام کرد.

شبکه کایلین متعهد شده است تا پلتفرم بین زنجیره‌ای ایجاد کند که اطلاعات پولکادات را تامین کند. کایلین در صدد این است تا به زیرساخت اطلاعاتی برنامه‌های دیفای و وب ۳ بر بستر پولکادات تبدیل شود و سرویس‌های تحلیلی و منابع اطلاعاتی مقرون به‌صرفه، معتبر و ایمن را برای آنها فراهم کند.

شبکه PAID

شبکه PAID به پولکادات ملحق شده است تا تمام کاربران در هر بلاک چینی بتوانند از سیستم قانونی دیفای موجود در قراردادهای هوشمند بهره ببرند. منازعات و کشمکش‌های حقوقی و تجاری باعث کند شدن روند رشد و درگیر شدن آن با سیستم دادگاهی و قضایی می‌شود. کسب‌وکارهای کوچک به طور میانگین، سالانه ۲۰,۰۰۰ دلار صرف مسائل حقوقی و قضایی می‌کنند.

قراردادهای هوشمند صادرشده در دفترکل دیجیتال بلاک چین، ورود به تراکنش‌های نجاری را آسانتر می‌کنند، اما کسب‌وکارها هم‌چنان با ریسک‌های حقوقی پرشماری مواجه هستند. شبکه PAID به منظور کاهش این ریسک‌ها، قرارداد هوشمند رایگانی توسعه داده است تا انجام امور تجاری را آسان‌تر، ایمن‌تر و ارزانتر کند.

سرویس‌های حقوقی شبکه PAID به راحتی در برنامه‌های موبایلی و اینترنتی قابل دسترس هستند. توافق هوشمندی را انتخاب کنید که مطابق با نیازهای قانونی و حقوقی شما باشد، مفاد و قوانین مورد نظر را تکمیل کنید و سپس قرارداد هوشمند را اجرا کنید. به همین راحتی می‌توانید اطمینان حاصل کنید که قرارداد شما از نظر حقوقی، بدون نقص و ایمن است.

اگر مشکلی پیش آید، شبکه PAID سرویس‌های داوری و قضاوت را از طریق عضو دیگر پولکادات یعنی چین‌لینک ارائه می‌دهد. این سرویس‌ها از طریق VRF چین‌لینک ارائه می‌شود که فرایند قضاوت بی‌طرفانه و قابل حسابرسی است. در صورت ایجاد مشکل، طرفین به داوری و قضاوت تحت نظارت جامعه دسترسی دارند.

یکی دیگر از پاراچین‌های پولکادات به اسم شبکه Plasm، پروتکل‌های لایه میانی برای پشتیبانی از پروتکل‌های دیفای ارائه می‌دهد. شبکه PAID از شبکه Plasm برای گسترش سرویس‌های دیفای خود استفاده می‌کند. این سرویس‌ها در حال حاضر شامل بیمه، استیکینگ و اعتبارسنجی همتا به همتا است.

کوساما

کوساما (Kusama) بر بستر کد پولکادات ایجاد شده است تا ویژگی‌های نسل بعدی نظیر بهبود تعامل‌پذیری و مقیاس‌پذیری که در پولکادات موجود نیستند را ارائه دهد.

توکن کوساما از زمان عرضه خود در سال ۲۰۱۹ به فهرست ۵۰ ارز دیجیتال برتر در کوین مارکت کپ راه یافته است. گاوین وودز موسس کوساما (که هم‌بنیانگذار اتریوم، پولکادات و Parity Technologies است) با اعتبار و تجربه خود در زمینه توسعه بلاک چین، تاثیر بسزایی در موفقیت این پروژه داشته است. این پلتفرم توسعه بلاک چین در صدد است تا از سطح بالای عملکرد اتصال بلاک چین‌ها به زنجیره پاراچین‌های پولکادات اطمینان حاصل کند. کوساما بر بستر کیت توسعه بلاک چین Parity Technologies ایجاد شده است.

به پولکادات، اینترنت بلاک چین‌ها گفته می‌شود. مزایای موجود در شاهراه دیجیتالی بر اساس فناوری پیشرفته دفترکل دیجیتال به سرعت منجر به جذب صدها پاراچین به پولکادات شده است.

موارد فوق، گوشه‌ای از روش‌های مختلفی است که پاراچین‌ها در حال ایجاد عملکردهای گوناگون و بهبود و ارتقای محصولات و سرویس‌ها هستند. اگر می‌خواهید آینده امور تجاری و جامعه بلاک چین را دنبال کنید، اکوسیستم پولکادات را به دقت مورد توجه قرار داشته باشید.

پروتکل اوشن

پروتکل اوشن (Ocean Protocol) از منابع اطلاعات شرکتی استفاده می‌کند تا از بازارهای اطلاعاتی بزرگ پشتیبانی کند. هرچه اوشن بتواند منابع اطلاعاتی بیشتری را پردازش کند، ارزش اطلاعات آن بیشتر خواهد شد. اوشن به عنوان یک پاراچین، پتانسیل دسترسی به اطلاعات بیش از ۳۰۰ پاراچین فعال در پولکادات را دارد.

بازارهای اطلاعاتی غیرمتمرکز، فروشگاه‌هایی را در پاراچین اوشن ایجاد می‌کنند تا اطلاعات مورد نظر را خرید و فروش کنند. کسب‌وکارها به شدت به دنبال اطلاعات موثق و معتبر هستند تا آنها را وارد سیستم‌های یادگیری ماشینی و هوش مصنوعی خود کنند. پولکادات، بلاک چین‌های زیادی دارد که میزبان اطلاعات شرکتی و سایر تولیدکنندگان اطلاعات هستند. هرچه تعداد بلاک چین‌های ارائه دهنده اطلاعات به پروتکل اوشن بیشتر باشد، کیفیت و ارزش آنها بیشتر خواهد بود.

پولکادات، مقیاس‌پذیری مورد نیاز برای جمع‌آوری و ساماندهی اطلاعات بزرگ را دارد. فناوری دفترکل توزیع‌شده و دیجیتال (DLT) می‌تواند اطلاعات را به صورت شفاف و در محیطی ایمن جمع‌آوری کند.

این موضوع به ارائه‌دهندگان اطلاعات امکان می‌دهد تا با حفظ کنترل بر اطلاعات، آنها را به اشتراک بگذارند. علاوه بر ارائه‌دهندگان و مصرف‌کنندگان اطلاعات، نگهدارندگان این شبکه نیز با اجرای نودها، کارمزد کسب می‌کنند.

پروتکل Aave

آوه (Aave) یک پروتکل وام‌دهی بر بستر پولکادات است. این برنامه محبوب دیفای از چین‌لینک به منظور جمع‌آوری اطلاعات برون زنجیره‌ای تعیین نرخ وام‌دهی استفاده می‌کند. آوه با استفاده از شبکه اوراکل غیرمتمرکز، از داشتن نقطه ضعف مرکزی برای اطلاعات خود اجتناب می‌کند.

سپرده‌گذاران، به ازای دریافت aToken، نقدینگی به استخرهای وام‌دهی ارائه می‌دهند. aToken ها از سپرده‌ها، سود کسب می‌کند. وام‌گیرندگان می‌توانند از استخرها به دریافت وام‌های با وثیقه و بدون وثیقه بپردازند. نرخ وام بر اساس نرخ ورودی اوراکل تعیین می‌شود. قابلیت اجرای موازی تراکنش‌ها در پروتکل پولکادات، وام‌های سریع را امکان‌پذیر می‌سازد.

منبع
dailyhodl

نوشته های مشابه

1 دیدگاه
جدید ترین
قدیمی ترین محبوب ترین
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا