اخبار اتریوماخبار بلاکچین

نسخه بتا zkEVM پالیگان راه‌اندازی شد؛ ویتالیک بوترین اولین تراکنش شبکه را ارسال می‌کند

نسخه بتا رول‌آپ دانش صفر سازگار با ماشین مجازی اتریوم (zkEVM) پالیگان راه‌اندازی شد. ویتالیک بوترین بنیان‌گذار اتریوم، اولین تراکنش شبکه دانش صفر پالیگان را ارسال می‌کند. این راهکار لایه ۲ با هدف بهبود مقیاس‌پذیری اتریوم، کاهش کارمزدها و افزایش سرعت ثبت تراکنش‌ها در این شبکه بلاکچینی عرضه شده است.

به گزارش میهن بلاکچین، اکنون با استفاده از رول‌آپ دانش صفر سازگار با EVM پالیگان، می‌توان قراردادهای هوشمندی که بر بستر شبکه اصلی اتریوم نوشته شده‌اند را بدون نیاز به برنامه‌نویسی مجدد، بر بستر این رول‌آپ‌ها اجرا کرد. علاوه بر این، این راهکار با بهبود مقیاس‌پذیری شبکه اتریوم فعالیت‌های مربوط به نسل سوم وب را در این شبکه افزایش خواهد داد.

آپدیت: اولین تراکنش ویتالیک بوترین در این شبکه ثبت شد. می‌توانید از این لینک تراکنش را مشاهده کنید.

رول آپ‌های دانش صفر (zk) نسل جدیدی از راهکارهای لایه ۲ در شبکه اتریوم هستند که تعداد زیادی از تراکنش‌ها را در یک بلاک جمع‌آوری می‌کنند و در نهایت، root hash را به همراه گواه رمزنگاری SNARK به شبکه اصلی اتریوم ارسال می‌کنند. با استفاده از این راهکارها، بار اصلی تراکنش‌ها در شبکه اصلی کاهش یافته و کارمزدها هم بین تعداد زیادی از افراد تقسیم می‌شود.

بیشتر بدانید: مفهوم ZKEVM چیست؟ آشنایی با نسل جدید ماشین مجازی اتریوم

پالیگان تنها پروژه‌ای نیست که zkEVM خود را راه‌اندازی می‌کند. همانطور که گزارش دادیم، روز شنبه شبکه لایه ۲ مورد انتظار زی‌کِی سینک اِرا (zkSync Era) نیز توسط تیم توسعه شرکت مترلبز راه‌اندازی شد.

در حال حاضر، بیش از ۵۰ پروژه مختلف وب ۳ از جمله پروتکل لنز، چین استک (Chainstack)، انکر (Ankr) و اتراسکن (Etherscan)‌ در zkEVM پالیگان پیاده سازی شده‌اند.

منبع
میهن بلاکچین

علی ابراهیمی

اول مهندسی کامپیوتر میخوندم اما بعد تصمیم گرفتم برم سمت علاقم و دندونپزشکی، با این حال اونقدر فضای کریپتو واسم جذاب بود که تصمیم گرفتم وارد این دریای عمیق بشم. به نظرم کریپتو یه سبک زندگیه و باید باهاش زندگی کرد تا موفق شد. دیفای علیرغم پیچیدگی‌هایی که داره حوزه مورد علاقه منه و به نظرم زودتر از چیزی که فکرش رو بکنیم جهان رو متحول می‌کنه.

نوشته های مشابه

0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا