اخبار خارجی

تحلیل مدیر فیدلیتی در مورد مقایسه قیمت روز بیت کوین و ارزش واقعی آن

جورین تیمر (Jurrien Timmer) مدیر شرکت خدمات مالی Fidelity اعتقاد دارد ارزش و قیمت بیت کوین در حال حاضر تفاوت زیادی دارند و بیت کوین بیشتر از این‌ها می‌ارزد. وی معتقد است فروشنده‌ها سمت ضعیف بازار و خریداران سمت قوی بازار هستند.

به گزارش میهن بلاکچین و به نقل از کوین تلگراف، جورین تیمر (Jurrien Timmer) مدیر شرکت خدمات مالی Fidelity، اظهار داشت بیت کوین ممکن است ارزان‌تر از ارزش واقعی خود به نظر برسد. وی با ارایه شواهدی گفت قیمت بیت کوین کمتر از حد واقعی ارزش‌گذاری شده و دچار اشباع فروش است.

تیمر خطاب به ۱۲۶٬۰۰۰ دنبال کننده خود در توییتر توضیح داد قیمت بیت کوین به سطوح سال ۲۰۲۰ (۱۳۹۹) برگشته است در حالی که نسبت P/E که در مورد بیت کوین همان نسبت قیمت به شبکه محسوب می‌شود، به سطوح ۲۰۱۳ (۱۳۹۲) و ۲۰۱۷ (۱۳۹۶) بازگشته است. این همان دلیلی است که تیمر به آن استناد می‌کند و می‌گوید قیمت ذاتی بیت کوین بیش از قیمت‌های فعلی است. نسبت قیمت به شبکه بیت کوین عبارت است از نسبت قیمت بیت کوین بر حسب تعداد آدرس‌های فعال شبکه (بر حسب میلیون آدرس).

جورین تیمر: شواهد نشان می‌دهند ارزش بیت کوین از قیمت فعلی بالاتر است
جورین تیمر: شواهد نشان می‌دهند ارزش بیت کوین از قیمت فعلی بالاتر است منبع: توییتر

بیت کوین کمتر از حد خود ارزش‌گذاری شده است

نسبت قیمت به شبکه در دنیای کریپتو یک معیار رایج است. سرمایه‌گذاران سنتی در بازار سهام معیار مشابهی به نام نسبت قیمت به درآمد (P/E) دارند که برای مشخص کردن ارزش واقعی و ذاتی سهام از آن استفاده می‌کنند.

ممکن است قیمت دارایی کمتر از ارزش آن باشد. پایین بودن مقدار P/E بیت کوین می‌تواند نشان‌دهنده ارزش بالاتر دارایی نسبت به قیمت فعلی آن باشد و برعکس.

تیمر نموداری از منحنی تقاضای بیت‌کوین (نمودار آدرس‌های با موجودی غیرصفر بیت‌کوین) در مقابل ارزش کل بازار (مارکت کپ) آن استفاده کرده است و نوشت که در حال حاضر قیمت زیر منحنی تقاضا شبکه قرار دارد.

منحنی تقاضای بیت کوین
منحنی تقاضای بیت کوین منبع: فیدلیتی

بیت کوین دچار اشباع فروش شده است

این تحلیلگر کلان همچنین نموداری را به اشتراک گذاشت که از شاخص جریان نهفتگی (dormancy flow) گلسنود استفاده می‌کند. به تعداد میانگین روزهایی که هر کوین بدون انتقال باقی می‌ماند Dormancy گفته می‌شود که در واقع، سنجشی از الگوی خرج کردن بازار است. تیمر می‌گوید این شاخص نشان می‌دهد «بیت کوین از نظر تکنیکال دچار اشباع فروش شده است».

شاخص جریان نهفتگی موجودیت تعدیل شده یک معیار محبوب برای قضاوت ارزش بیت کوین از طریق مقایسه قیمت با نحوه خرج کردن آن است.

نمودار جریان نهفتگی بیت کوین منبع: فیدلیتی
نمودار جریان نهفتگی بیت کوین منبع: فیدلیتی

بر اساس گزارش گلسنود، یک مقدار جریان نهفتگی کم می‌تواند نشان‌دهنده تمایل بیشتر هولدرهای بلندمدت به خرید بیت کوین باشد. به این معنی که آن‌ها از ترس فروشندگان کوتاه‌مدت استفاده می‌کنند و بیتکوین‌های آن‌ها را می‌خرند.

مقدار شاخص جریان نهفتگی در حال حاضر به سطوحی رسیده که از سال ۲۰۱۱ (۱۳۹۰) مشاهده نشده است.

آنتونی پمپلیانو ( Anthony Pompliano)، بنیان‌گذار Morgan Creek Digital و کاربر مشهور یوتیوب‌، دیدگاه مشابهی دارد و می‌گوید ارزش واقعی و قیمت بیت‌کوین در حال حاضر با هم فرق دارند و «دست‌های ضعیف در حال فروختن BTC خود به دست‌های قوی هستند».

آنچه که ما در حال حاضر مشاهده می‌کنیم، انتقال بیت کوین از دستان افراد ضعیف و کوتاه‌مدت به دستان قوی و بلندمدت است

شاخص ترس و طمع بیت کوین روز چهارشنبه به ۷ از ۱۰۰ سقوط کرد که پایین ترین سطح خود از سه ماهه سوم ۲۰۱۹ (تابستان ۱۳۹۸) است. در گذشته، اعداد شاخص پایین اغلب سیگنال خرید در نظر گرفته می‌شدند.

شرکت فیدلیتی و تیمر تحلیلگر آن، همواره نسبت به بیت کوین خوش‌بین بوده‌اند. این غول حوزه سرمایه‌گذاری، در حال تلاش برای راه‌اندازی یک طرح سرمایه‌گذاری بازنشستگی بیت کوین است که به ۴۰۱٬۰۰۰ حساب پس‌انداز بازنشستگی اجازه می‌دهد مستقیما در بیتکوین سرمایه‌گذاری کنند. تیمر پیش‌بینی کرده است بیت کوین ممکن است به زودی جان بگیرد.

منبع
cointelegraph

نوشته های مشابه

0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا