متوسط مقالات عمومی

توکن‌های NFT چه چالش‌هایی پیش رو دارند؛ از سرقت ادبی تا تخریب محیط زیست

با افزایش محبوبیت سرمایه‌گذاری دیجیتال، نوع جدیدی از دارایی دیجیتال به نام توکن‌های بی‌همتا (NFT) وارد بازار شدند. توکن بی‌همتا یک دارایی رمزنگاری است که در قالب آثار هنری، موسیقی، ویدیوها و آیتم‌های درون بازی ارائه شده و هر روز ایده‌های جدید دیگری نیز مطرح می‌شود. با افزایش محبوبیت توکن‌های بی‌همتا، این سوال در ذهن ایجاد می‌شود که چه چالش‌هایی پیش روی NFTها قرار دارد؟ آیا استفاده از NFTها معایبی هم دارد؟ در این مقاله از میهن‌ بلاکچین، مشکلات توکن های NFT و راه حل این مشکلات را مورد بحث قرار می‌دهیم.

سرقت ادبی و مالکیت توکن‌های بی‌همتا

مشکلات توکن های NFT 
سرقت ادبی و مالکیت توکن های بی‌همتا
Source: haulixdaily.com

مالکیت توکن های بی‌همتا، مالکیت “کامل” نیست. توکن‌های بی‌همتا را می‌توان با یک اسکرین‌شات ساده توسط هزاران نفر در اینترنت کپی و دانلود کرد. اگرچه خریداران از لحاظ فنی مالک NFT در بلاکچین هستند، اما دزدان هنر دیجیتال می‌توانند به راحتی آنها را به سرقت ببرند. با افزایش سرقت توکن‌های بی‌همتا، هنرمندان به تدریج متوجه شدند که آثار هنری آنها به NFT تبدیل شده و بدون رضایت در بازارهای آنلاین مختلف به فروش می‌رسد. به عنوان مثال، در سال ۲۰۲۱، هنرمند روسی Weird Undead اثر هنری خود را بصورت توکن بی‌همتا در حراج بازار OpenSea کشف کرد. این هنرمند در توییتی نوشت:

من به هیچ وجه اجازه نمی‌دهم از محتوای من توکن بسازند و خیلی عصبانی هستم.

پس از اینکه Weird Undead اخطارهای قانونی علیه این سایت ارائه کرد، این NFT از OpenSea حذف شد.

متاسفانه سرقت NFT نسبتا رایج است. با اینکه هنگام سرقت آثار هنری سود از دست می‌رود، اما در حال حاضر هیچ اقدام پیشگیرانه‌ای برای کسانی که آثار هنری اشخاص دیگر را ضرب می‌کنند و آن را به عنوان NFT می‌فروشند، وجود ندارد. همچنین ممکن است برای هنرمند سخت باشد که ادعای غرامت کند یا علیه شخصی که از آن‌ها سرقت کرده‌ اقدامی کنند، زیرا به احتمال زیاد این سارقان ناشناس هستند و در کشور دیگری زندگی می‌کنند.

مشکلات توکن های NFT برای محیط زیست

Source: www.msnbc.com

اکثر توکن‌های بی‌همتا از بلاک چین اتریوم استفاده می‌کنند که از الگوریتم اثبات سهام (PoS) هم استفاده می‌کند. به این ترتیب راستی‌آزمایی تراکنش‌ها به اجرای PoS نیاز دارد تا محاسبات چندگانه را انجام دهد که در آن وجود تعداد زیادی رایانه حیاتی است. مسئله این است که برای استخراج اتریوم انرژی زیادی لازم است.

هر تراکنش در اتریوم ۴۸.۱۴ کیلووات بر ساعت انرژی مصرف می‌کند که بسیار بیشتر از سایر عملیات محاسباتی معمولی است. استفاده قابل توجه از این قدرت الگوریتمی و الکتریسیته منجر به افزایش مصرف سوخت‌های فسیلی و تولید کربن بیشتر در سیاره ما می‌شود. به این ترتیب توکن‌های غیرقابل تعویض تا حد زیادی مقصر انتشار انبوه گازهای گلخانه‌ای هستند و بسیاری از مردم باور ندارند که راه حل‌های ارائه شده مفید باشند.

یک بازار هنری دیجیتال به نام ArtStation پس از دریافت انتقادات از سوی افرادی که معتقدند معامله در زمینه هنر رمزنگاری غیراخلاقی است، از برنامه‌ی خود برای توسعه پلتفرم مخصوصNFT‌ها ظرف چند ساعت صرف نظر کرد. هنرمندان در توییتر پیشنهادات ArtStation برای حل مشکل کربن را به “آتش زدن یک خانه و سپس قرار دادن یک گیاه گلدانی روی اموال سوخته” تشبیه کرده‌اند.

برای حل مشکلات توکن های NFT چه راه حل‌هایی وجود دارد؟

رونق پروتکل‌هایی که علاوه‌بر حفاظت از حقوق هنرمندان، دغدغه‌های محیط زیستی هم داشته باشند، منجر به رشد توکن‌های NFT می‌شود. وضع قوانین کپی رایت و استفاده از انرژی خورشیدی از جمله راهکارهایی هستند که در ادامه به آن‌ها خواهیم پرداخت.

قانون کپی رایت برای هنرمندان NFT

Source: binantrader.com

قوانین مالکیت معنوی می‌تواند از حقوق هنرمندان هنگام فروش آثار هنری محافظت کند. در ایالات متحده، قوانین کپی رایت بیان می‌کند که فقط دارنده اصلی حق دارد آثار هنری خود را به NFT تبدیل کند. برای فهم بهتر، شکایتی را که علیه Foundation (یک پلتفرم توکن‌های غیرقابل تعویض) به دلیل نمایش آثار هنری که توسط پروژه دیگری به نام کریپتوپانک(Cryptopunk) ایجاد شده‌ بود را در نظر بگیرید. این شکایت از سوی شخصی که ادعا می‌کرد خالق Ryder Ripple است درخواست شده بود.

اساسا هنرمندان هنوز این پتانسیل را دارند که از هنر خود به دلیل ارزش اصلی و انحصاری خود در قالب NFT محافظت و مورد احترام قرار گیرند. سازندگان توکن بی‌همتا همچنین می‌توانند از این فرصت برای کسب حق امتیاز در فروش مجدد آثار خود استفاده کنند؛ موردی که دستیابی به آن در بازارهای سنتی نسبتا دشوارتر است.

راهکارهایی برای کاهش اثرات زیست محیطی NFTها

درخصوص نگرانی‌های زیست‌محیطی، NFT‌ها نسبتا هنوز جدید هستند و در ابتدا انتظار نمی‌رفت که در پروسه استخراج مقدار زیادی برق مصرف کنند. روش‌های بالقوه پایداری وجود دارد که می‌توان از آن‌ها برای حفاظت از محیط زیست هنگام کاوش در فضای NFT استفاده کرد. استراتژی انرژی تجدیدپذیر یک روش عملی خواهد بود. زیرا استخراج PoS می‌تواند از انرژی بدون انتشار استفاده کند. در سال‌های اخیر، درحالی که شرکت‌ها رویکردی زیست‌محیطی اتخاذ کرده‌اند، انرژی خورشیدی یک روش رایج است، اما جایگزین‌های دیگری مانند برق تولید شده از باد نیز می‌تواند در نظر گرفته شود.

یکی دیگر از استراتژی‌های زیست محیطی، دریافت گواهی جبران کربن (Carbon Offset Credit) است. بخش پژوهش و آموزش کربن افست توضیح داده‌است:

“گواهی جبران کربن ابزار قابل انتقالی است که توسط دولت‌ها یا نهادهای صدور گواهی مستقل تایید شده‌ است و نشان‌دهنده کاهش انتشار یک تن CO۲ باشد.

اگر چه سرمایه‌گذاران NFT که این گواهی را دریافت کرده‌اند، مستقیما انتشار دی‌اکسید کربن را کاهش نمی‌دهند، اما می‌توانند انگیزه‌ای مالی برای کاهش انتشار سالانه ایجاد کنند.

آیا NFTها در امان خواهند ماند؟

با وجود معایب NFTها که قبل‌تر ذکر شد، این توکن‌ها به این زودی خط پایان را نخواهند دید. بارزترین مزیت NFTها ظرفیت آنها برای بهبود کارایی بازار است. دیجیتالی شدن از طریق حذف نیاز به مدیریت دارایی‌های فیزیکی، کارایی و ایمنی را بهبود می‌بخشد. با توانایی ذخیره و محافظت از داده‌ها و اسناد حساس، ممکن است توکن‌های بی‌همتا بزرگترین ابزار مفید برای افراد و مشاغل باشند.

بعلاوه توکن‌های غیرقابل تعویض، هنر و موسیقی و ورزش را در قالب دارایی‌های دیجیتال به فروش می‌رسانند و طیف وسیعی از جریان‌های درآمدی را برای هنرمندان دیجیتال فراهم می‌کنند. روندهای آتی، مانند کسب درآمد در ازای بازی، به کاربران این فرصت را می‌دهد که در حین بازی، با NFTهای خود نیز کسب درآمد کنند. به نظر می‌رسد که در آینده، مفاهیم کاربردی در NFTها به جای تخریب بخش، تنها به پیشبرد بخش ادامه می دهند.

سخن پایانی

با رشد سریع و محبوبیت NFTها، بدون شک این توکن‌ها تاثیر قابل توجهی بر اقتصاد جهانی در سال‌های آینده خواهند داشت. در این مقاله از میهن بلاکچین، برخی مشکلات توکن های NFT را برای شما بازگو کردیم و به راه حل آن‌ها پرداختیم. با توجه به آنچه گفته شد، توکن‌های بی‌همتا می‌توانند با عبور از موانعی چون سرقت‌های ادبی و اثرات مخرب زیست محیطی، در آینده رشد خوبی داشته‌ باشند. بنظر شما توکن‌های بی‌همتا با چه چالش‌های دیگری مواجه هستند؟ نظرات خود را با ما به اشتراک بگذارید.

منبع
boxmining.com

نوشته های مشابه

0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا