پروژه‌های کلاهبرداری

نقد و بررسی Bridge Oracle؛ اولین اوراکل شبکه ترون یا کلاهبرداری؟‍!

حدود یک سال قبل، پروژه‌ای به‌نام بریج اوراکل به دلیل ایرانی بودن بنیان‌گذار آن، توانست توجهات زیادی را در فضای ارزهای دیجیتال ایران به خود جلب کند. بسیاری از افراد در این پروژه سرمایه‌گذاری کردند و متاسفانه با ضررهای هنگفتی مواجه شدند. بنیانگذار پروژه بریج اوراکل کسی نیست جز سینا استوی، که حوالی ماه اردیبهشت ۱۴۰۰ به جرایم مختلفی اعم از تبلیغات شعاری، تمرکز عمده سرمایه در چند کیف پول، ایجاد نوسان در قیمت توکن BRG و غیره دستگیر شد. متن این خبر را می‌توانید در لینک زیر مطالعه کنید. ناگفته نماند که استوی مدیرعامل صرافی کریپتولند نیز بود، که از همان زمان دستگیری، بخشی از سرمایه مردم در این صرافی باقی مانده و این کاربران تا امروز موفق نشده‌اند رمزارزهای خود را از کریپتولند خارج کنند. سینا استوی در اسفند ۱۴۰۰ آزاد شده و فعالیت‌های کلاهبردارانه خود را دوباره آغاز کرده است. بنابراین تصمیم گرفتیم که در این مقاله، به نقد و بررسی Bridge Oracle بپردازیم. با میهن بلاکچین همراه باشید. 

نقد و بررسی Bridge Oracle

در ابتدا، ما سایت بریج اوراکل را بررسی کردیم. همه چیز به نظر خوب و قانونی می‌رسد؛ اما نکته قابل توجه این است که بریج اوراکل حدود یک سال قبل با شعار اولین اوراکل شبکه ترون روی کار آمد؛ اما اکنون می‌بینیم که نامی از ترون وجود ندارد و بایننس اسمارت چین جای آن را گرفته است. به این موضوع باید شک کرد که این تغییر شبکه‌ها برای چیست؟ اگر BSC در کنار ترون وجود داشت، می‌گفتیم در حال گسترش پلتفرم خود است؛ اما جایگزینی شبکه‌ها مقداری شک‌برانگیز است.

بریج اوراکل، اولین اوراکل روی شبکه ترون
بریج اوراکل، اولین اوراکل روی شبکه ترون
انتقال بریج اوراکل به شبکه BSC
انتقال بریج اوراکل به شبکه BSC

ابتدا می‌خواهیم بدانیم که تیم توسعه‌دهنده بریج اوراکل چه کسانی هستند. بنابراین به پایین صفحه سایت رفتیم و قسمت Team را باز کردیم. اما با چنین صفحه‌ای مواجه شدیم!

صفحه تیم توسعه‌دهنده بریج اوراکل
صفحه تیم توسعه‌دهنده بریج اوراکل

البته متوجه شدیم که هیچ‌کدام از لینک‌هایی مانند وایت‌پیپر که در پایین صفحه سایت وجود دارند، کار نمی‌کنند و ارور می‌دهند. همچنین قسمت Contact Us نیز خالی است؛ این قسمت بسیار مهم است و باید شامل آدرس، شماره تلفن و راه‌های ارتباطی با پروژه باشد، که متاسفانه هیچ کدام نوشته نشده است. دیسکورد پروژه نیز صفحه سایت را باز می‌کند.

اطلاعات سایت بریج اوراکل
اطلاعات سایت بریج اوراکل

صفحه گیت هاب بریج اوراکل ارور ۴۰۴ می‌دهد و یافت نمی‌شود.

صفحه گیت هاب Bridge Oracle
صفحه گیت هاب Bridge Oracle

به بخش Documentation رفتیم که درباره زیرساخت و نحوه کارکرد این پلتفرم مطالعه کنیم، که با ارور مواجه شدیم! 

صفحه Docs بریج اوراکل
صفحه Docs بریج اوراکل

در صفحه اصلی سایت، روی هر بخشی از Feature یا امکانات که کلیک کردیم، همان صفحه اصلی سایت برای ما باز شد. همچنین زمانی که روی بخش‌های مختلف Our Services کلیک کردیم تا اطلاعات بیشتری از سرویس‌های این پلتفرم به‌دست بیاوریم، به نتیجه‌ای نرسیدیم؛ چون هیچ صفحه‌ای باز نشد.

همچنین صفحه Blog که در بالای صفحه سایت بود نیز به این شکل باز شد. بلاگ نیز بخش مهمی است و باید شامل اخبار و مقالات مربوط به پلتفرم‌ها باشد.

صفحه بلاگ Bridge Oracle
صفحه بلاگ Bridge Oracle

اما وایت پیپر بریج اوراکل را توانستیم از بالای صفحه باز کنیم. اکنون به بررسی وایت پیپر Bridge Oracle می‌پردازیم. 

بررسی وایت پیپر بریج اوراکل

همانطور که می‌دانید، در وایت پیپر پروژه‌ها به طور مفصل درباره پروژه، اهداف، نحوه کارکرد، توکن و غیره توضیح داده می‌شود و سرمایه‌گذاران در اصل بر اساس Whitepaperها و البته چند فاکتور فاندامنتال دیگر تصمیم به خرید یک توکن می‌گیرند. پس این فاکتور مهمی است که باید بررسی شود. 

در وایت پیپر جدید Bridge Oracle نیز نامی از شبکه ترون برده نشده و تنها به شبکه BSC اکتفا شده است؛ انگار که هرگز با شبکه ترون همکاری نداشته است! در حالی که شعار تبلیغاتی بریج اوراکل “اولین اوراکل غیرمتمرکز شبکه ترون”‌ بود. این وایت پیپر در این لینک موجود است؛ تقریبا تمام اطلاعات مشابه وایت پیپر فعلی است؛ ولی به جای ترون شبکه هوشمند بایننس جایگزین شده است!

بررسی نسخه قبلی سایت Bridge Oracle

تا اینجا متوجه شدیم که سایت بریج اوراکل هیچ چیزی برای ارائه ندارد و کاملا غیرحرفه‌ای طراحی شده است. اکنون هیچ اطلاعاتی درباره تیم، آدرس دفتر، شماره تلفن، Docs و غیره در این سایت موجود نیست؛ اما با استفاده از وبسایت Archive.org ما توانستیم به نسخه ۲۰۲۰ سایت بریج اوراکل برگردیم و این اطلاعات را مشاهده کنیم. همانطور که در تصویر زیر می‌بینید، مشاوران این پلتفرم مشخص هستند.

مشاوران بریج اوراکل
مشاوران بریج اوراکل
  • در قسمت مشاوران، شخصی ناشناس به نام TO BE DEFINED وجود دارد و زمانی‌که روی صفحات اجتماعی او کلیک کردیم تا اطلاعات بیشتری از او به‌دست بیاوریم، به جایی نرسیدیم. 
  • نفر بعدی Mate Tokay است، که شخصی برجسته در حوزه رمزارزهاست و هم‌بنیانگذار سایت Bitcoin.com و بنیان‌گذار Bitcoinist.com است. او در توییتر خود بسیار فعال است و در زمان نگارش این نقد و بررسی، به‌عنوان مشاور پلتفرم P2P Finance فعالیت می‌کند. آقای توکای در دی ماه سال ۹۹ یک پرونده قضایی علیه آقای استوی و پروژه Bridge Oracle برای عدم پرداخت دستمزد او، که ۳۷.۵ میلیون توکن BRG به ارزش ۵۲۵,۰۰۰ دلار در آن زمان بود، تشکیل داد. همچنین Tokay اعلام کرد که پروژه بریج اوراکل از نام و شهرت او استفاده کرده و ۶ میلیون دلار در عرض ۶ ساعت، جذب سرمایه کرده است. بعدها توکای ادعا کرد که عرضه در گردش ارز BRG نادرست و دستکاری شده است و طبق بررسی‌های او در سایت‌های دنبال‌کننده قیمت ارزهای دیجیتال و صرافی‌ها، اختلاف بسیار فاحشی بین عرضه اعلامی توسط پروژه و عرضه واقعی BRG وجود دارد. هم‌بنیانگذار Bitcoin.com به سرمایه‌گذاران هشدار داد که پروژه بریج اوراکل یک طرح پامپ و دامپی است و قیمت توکن دستکاری می‌شود. این خبر در سایت‌های معروفی مانند کوین تلگراف، BitcoinInsider و CoinGape منتشر شد. 
  • نفر سوم از تیم مشاوران بریج اوراکل، Sydney Ifergan است. این شخص متخصص مارکتینگ است و مهندس کامپیوتر است. در لینکدین و صفحه Crunchbase سیدنی، هیچ نامی از بریج اوراکل وجود ندارد و سیدنی این نام را از رزومه خود حذف کرده است.
  • و مشاور آخر MIKE MCCARTHY نام دارد. متاسفانه اطلاعاتی از لینکدین او به‌دست نیاوردیم و تنها توانستیم به توییتر او مراجعه کنیم. در قسمت بایو توییتر،‌ مکارتی اعلام کرده که کارش خرید و فروش NFTهاست و نامی از بریج اوراکل نبرده است. 

اما می‌رسیم به اعضای تیم توسعه دهنده بریج اوراکل:

اعضای تیم Bridge Oracle
اعضای تیم Bridge Oracle
  • HAKAN ESTAVI: هاکان همان سینا استوی است. دلیل این که از نام دیگری در پروژه BRG استفاده کرده، مشخص نیست؛ اما این موضوع نشان می‌‌دهد که پروژه شفافیت لازم را ندارد. اعضای تیم یکی از مهم‌ترین شاخص‌های فاندامنتال پروژه‌هاست. این افراد باید واقعی باشند، صفحات اجتماعی خود را قرار داده باشند و بتوان با آنها تماس گرفت. شاید بگویید که اعضای تیم بریج اوراکل صفحات لینکدین و/یا توییتر یا دیگر صفحات اجتماعی خود را قرار داده‌اند، پس این موضوع از نظر فاندامنتالی نمره مثبت می‌گیرد؛ اما به این فکر کنید که چرا سینا استوی خود را در سایت هاکان معرفی کرده است؟
  • مدیر فنی پروژه حسن گل‌محمدی است. گل محمدی در صفحه توییتر خود، اخیرا توییت‌های جالبی درباره بریج اوراکل ارسال می‌کند. یکی از این توییت‌ها را قرار می‌دهیم و لینک توییتر حسن گل محمدی را نیز قرار می‌دهیم که خودتان مطالعه و قضاوت کنید. 
توییت حسن گل محمدی یکی از اعضای تیم بریج اوراکل
توییت حسن گل محمدی یکی از اعضای تیم بریج اوراکل
  • توسعه‌دهنده ارشد قرارداد هوشمند بریج اوراکل کیوان عابدی است. این فرد در توییتر و لینکدین فعالیت خاصی ندارد.
  • مهندس نرم افزار پروژه، امیر جیریان است. از این شخص هیچ اطلاعاتی به‌دست نیاوردیم.
  • نفر آخر و مدیر تولید محتوای بریج، بهنام خدابخشی است. آخرین توییت این شخص مربوط به حدود یک سال قبل است، که بریج اوراکل را تبلیغ کرده بود. از این فرد نیز اطلاعاتی به‌دست نیاوردیم. 

همانطور که مشاهده کردید، چنین تیمی که سابقه خاصی از آنها یافت نمی‌شود و یا پر از حاشیه است، نمی‌تواند یک پروژه درست را هدایت کند. البته در زمان نگارش این مقاله، اعضای تیم در سایت جدید و وایت پیپر و هیچ کجا مشخص نیستند. 

همچنان از طریق سایت Archive.org در سایت قدیمی بریج اوراکل هستیم. به پایین صفحه رفتیم و این اطلاعات را مشاهده کردیم. همانطور که می‌بینید، در قسمت کانتکت آدرس، شماره تلفن و ایمیل وجود دارد، اما در سایت جدید هیچ‌کدام از این موارد یافت نمی‌شود. همچنین روی هر کدام از گزینه‌های وایت پیپر، Documentation و غیره که کلیک کردیم، برای ما باز می‌شد و می‌توانستیم مطالعه کنیم. قبلا اشاره کردیم که در سایت جدید تمام این موارد ارور می‌دهند.

اطلاعات بریج اوراکل
اطلاعات بریج اوراکل

دستگیری سینا استوی

در ۲۷ اردیبهشت ماه سال ۱۴۰۰، خبر دستگیری استوی منتشر شد. در متن همین خبر آمده است که سینا استوی مدیرعامل صرافی کریپتولند و بنیان‌گذار پلتفرم Bridge Oracle به دلیل اخلال در نظام اقتصادی دستگیر شده است. به گزارش گرداب:

نداشتن پشتوانه، تبلیغات شعاری، تمرکز عمده سرمایه در چند کیف پول و ایجاد نوسان جهت تخلیه سرمایه مردم، موج‌سازی‌های جعلی و غیرواقعی و همچنین قیمت‌سازی جعلی و غیره، تنها بخشی از شاخصه‌های کلاهبردارانه پروژه BRG است.

پس از دستگیری استوی، مرکز بررسی جرایم سازمان یافته سایبری توییتی در توییتر او منتشر کرد، که می‌توانید تصویر آن را ببینید. 

توییت مرکز بررسی جرایم سازمان یافته سایبری
توییت مرکز بررسی جرایم سازمان یافته سایبری

پس از انتشار این خبر، توکن BRG با فروش شدیدی مواجه شد و قیمت آن سقوط کرد. 

ریزش قیمت BRG در طی دستگیری سینا استوی
ریزش قیمت BRG در طی دستگیری سینا استوی

برداشت‌ها در صرافی کریپتولند متوقف شد و مردم هنوز هم منتظر برداشت دارایی‌های خود از این صرافی هستند. 

پس از مدتی، در آبان‌ماه ۱۴۰۰، خبر آزادی استوی منتشر شد:

در متن این خبر آمده است که سینا استوی اکنون به صورت تحت‌الحفظ آزاد شده و قرار است صرافی کریپتولند را مجددا بازگشایی کند. استوی با انتشار یک یک فایل صوتی در گروه خود، خبر آزادی خود را منتشر کرد و خبر از فعالیت توکن بریج (BRG) و انتقال به شبکه بایننس اسمارت چین را داد. در صرافی کریپتولند نیز این خبر اعلام شده است:

خبر بازگشایی صرافی کریپتولند در این صرافی
خبر بازگشایی صرافی کریپتولند در این صرافی

البته به گزارش خبرگزاری فارس در تاریخ ۲۶ آبان ۱۴۰۰، سینا استوی آزاد نشده و کماکان در بازداشت است و خبر آزادی او شایعه است. 

اما در تاریخ ۱۲ مارچ ۲۰۲۲ (۲۱ اسفند ۱۴۰۰) استوی در توییتر خود نقل قولی از نیچه منتشر کرد که ترجمه آن “چیزی که نکشد، قوی‌ترت می‌کند” است، که احتمالا خواسته به‌صورت غیرمستقیم خبر آزادی خود را اعلام کند. 

توییت استوی بعد از آزادی مشروط
توییت استوی بعد از آزادی مشروط

دو روز بعد در تاریخ ۱۴ مارچ (۲۳ اسفند ۱۴۰۰) او در طی ویدیویی که در توییتر و اینستاگرام خود منتشر کرد، اعلام کرد که به‌مدت ۴ هفته آزاد شده است و می‌خواهد دوباره پروژه BRG را ادامه دهد. البته خبر این آزادی در منابع داخلی و خارجی منتشر نشده و نمی‌توان به ویدیوی سینا استوی استناد کرد؛ اما با انتشار این ویدیو، قیمت بریج دوباره پامپ شد. 

پامپ و دامپ قیمت BRG طی دستگیری و آزادی سینا استوی
پامپ و دامپ قیمت BRG طی دستگیری و آزادی سینا استوی

در تصویر بالا، کادر شماره ۱ زمان دستگیری استوی را نشان می‌دهد، که قیمت توکن بریج اوراکل به‌شدت ریزش کرد. کادر شماره ۲ نیز پس از انتشار این ویدیو بود، که دوباره قیمت پامپ شد. استوی در توییتر خود به‌طور مداوم خبر از لیست شدن توکن BRG در صرافی‌های متعدد را می‌داد، که این موضوع باعث افزایش خرید کاربران و در نتیجه، افزایش قیمت توکن شد. دستگیری استوی به‌علت دستکاری قیمت بریج و پامپ و دامپ بوده است؛ استوی به‌صورت علنی و عمومی اعلام کرده که دوباره روی بریج اوراکل آغاز به کار کرده است؛ پس چگونه هیچ نظارتی روی کارهای او در زمان آزادی نمی‌شود؟! می‌توانید این توییت‌ها را در توییتر سینا استوی بخوانید. 

حواشی و اخباری که درباره سینا استوی وجود دارد

خبر دستگیری استوی حتی در منابع خارجی نیز منتشر شده است. اکنون به برخی اخباری که در سایت Mena.news منتشر شده، می‌پردازیم. 

سینا استوی در ایران و شهر مشهد متولد شده است. این شخص تقریبا ناشناخته است و تنها سابقه گزارش شده او در دنیای دیجیتال، مربوط به خرید و فروش کانال‌های تلگرام و تبلیغات در کانال‌های کوچک تلگرامی است. 

استوی در سال‌های ۲۰۱۵ – ۲۰۱۶ در تهران، صرافی کریپتولند را راه‌اندازی کرده و آن را در کانال‌های تلگرامی و اینستاگرامی خود به‌شدت تبلیغ کرده است. زمانی که هنوز در ایران بود، در سال‌های ۲۰۱۸-۲۰۱۹ پروژه بریج اوراکل را روی شبکه ترون راه‌اندازی کرد. 

اولین توییت جک دورسی (بنیان‌گذار توییتر) در توییتر که به‌صورت NFT درآمده بود، توسط سینا استوی با قیمت ۲.۹ میلیون دلار خریداری شد. البته از آنجایی که تمام دارایی‌های او در حال حاضر توقیف یا مسدود شده است، مالکیت آینده این دارایی نامشخص است. تمام درآمد حاصل از فروش این توکن بی‌همتا توسط جک دورسی به یک خیریه اهدا شد؛ اما سرمایه‌گذاران خشمگین زیادی در ایران وجود دارند که ادعا می‌کنند سرمایه‌ای که برای خرید توکن BRG پرداخت کرده‌اند، صرف خرید این NFT بسیار گران‌قیمت شده است.

در همین زمانی که استوی اعلام کرده بود که به‌مدت ۴ هفته آزاد شده است، اولین توییت جک دورسی را در ۵ آوریل ۲۰۲۲ (۱۶ فروردین ۱۴۰۱) با قیمت ۱۴,۹۶۹ اتر معادل ۴۸ میلیون دلار به فروش گذاشت و اعلام کرد که می‌خواهد ۵۰ درصد از درآمد فروش را به خیریه اهدا کند. پس از لیست شدن این توییت، جک دورسی در توییتر خود نوشت: چرا ۹۹ درصد این مبلغ را اهدا نمی‌کنی؟ استوی پاسخ داد که مابقی ۵۰ درصد را برای خودم نمی‌خواهم، بلکه می‌خواهم آن را برای رشد و توسعه بریج اوراکل مصرف کنم.

بلیک موزر (Blake Moser) یک کلکسیونر NFT که حدود ۴۰۰ توکن یکتا دارد، گفت “من فکر می‌کنم سینا استوی می‌خواسته با این کار دوباره NFT خود را به نمایش بگذارد.” اما اسناد دیگری وجود دارند که خلاف این موضوع را اثبات می‌کنند. این توییت را ببینید و خودتان قضاوت کنید. حتی این موضوع در رسانه‌های خارجی نیز منتشر شده است؛ این توییت را نیز ببینید.

در ابتدای لیست شدن این NFT، بالاترین پیشنهاد برای خرید این توییت ۲۸۰ دلار بود و طبق آخرین اخبار منتشر شده تا تاریخ ۱۴ آوریل (۲۵ فروردین ۱۴۰۱)، بالاترین پیشنهاد خرید اولین توییت ۲.۲ اتر معادل ۶۸۰۰ دلار بوده است. می‌توانید متن کامل این خبر را مطالعه کنید:

احتمال دارد که با سایت V.cent.co که یک مارکت برای خرید، فروش و معامله توییت‌های NFT است، به دلیل تبعیت نکردن از قوانین تحریم آمریکا علیه ایران برخورد قانونی شود؛ زیرا سینا استوی ایرانی است و تراکنش ۲.۹ میلیون دلاری را از طریق این پلتفرم انجام داده است. 

نکاتی درباره سینا استوی، صرافی کریپتولند و پروژه بریج اوراکل

همانطور که اشاره کردیم، سینا استوی پرونده سیاهی دارد و کسی که چنین پرونده سنگینی دارد و دستگیر نیز شده است، نمی‌تواند یک پروژه قانونی و درست راه‌اندازی کند. افراد کلاهبردار که طعم شیرین پول یک‌شبه را چشیده‌اند، هرگز نمی‌توانند مزه تلخ زحمت برای کسب درآمد را تحمل کنند. 

یک مورد جالب دیگر نیز درباره استوی وجود دارد؛ استوی زمانی که NFT خود را برای فروش قرار داد، در توییتر خود خطاب به توییت ایلان ماسک نوشت: 

این خوب نیست که مالک کل توییتر، اولین توییت تاریخ را نداشته باشد.

توییت سینا استوی خطاب به ایلان ماسک
توییت سینا استوی خطاب به ایلان ماسک

ایلان ماسک در سال ۲۰۱۸ در توییتر خود نوشت که BoredElon Musk اکانت مخفی من است! اکنون زمان آن رسیده که مردم از آن مطلع شوند!

توییت ایلان ماسک در سال ۲۰۱۸
توییت ایلان ماسک در سال ۲۰۱۸

استوی همین توییت را در تاریخ ۱۴ آوریل (۲۵ فروردین ۱۴۰۱) ریپلای کرده و نوشته که چرا مرا با این اکانت بلاک کردی؟ هم اکانت خودم و هم اکانت بریج اوراکل! در زیر آن هم نوشته که بیا با هم دوست باشیم! البته مشخص نیست که حساب کاربری BoredElon Musk متعلق به ماسک است یا خیر.

توییت سینا استوی خطاب به ایلان ماسک
توییت سینا استوی خطاب به ایلان ماسک

کلاهبرداری پروژه BRG کاملا محرز است و در این نقد و بررسی اسناد و مدارکی را به‌اشتراک گذاشتیم که این حقیقت را فاش می‌کنند. بریج اوراکل به‌صورت مشکوکی تغییر شبکه داده و از ترون به شبکه هوشمند بایننس منتقل شده است؛ در حالی‌که با شعار “اولین اوراکل غیرمتمرکز شبکه ترون” وارد عرصه رمزارزها شد. این که چه آشی در پشت پرده برای سرمایه‌گذاران پخته شده، مشخص نیست. آقای استوی متهم به پامپ و دامپ و دستکاری قیمت توکن BRG شده و طبق دیتاهایی که در سایت‌های دنبال‌کننده قیمت رمزارزها مانند کوین‌مارکت‌کپ به‌دست ما می‌رسد، می‌توان این موضوع را دریافت. همچنین باید اشاره کنیم که با وجود این‌که سایت بریج اوراکل هیچ دیتای درستی ندارد و عملا تعطیل است، توییتر پروژه فعال است و مدام در حال تبلیغ توکن BRG است و همانطور که در بالای صفحه نیز مشاهده می‌کنید، مدیرعامل یا CEO پروژه سینا استوی معرفی شده است. در گروه تلگرامی BRG نیز کاربران سردرگم هستند و هیچ‌کدام از اعضای تیم پروژه جوابگوی آنها نیستند. 

توییتر بریج اوراکل
توییتر بریج اوراکل

درباره صرافی کریپتولند، متاسفانه کاربران زیادی متضرر شدند؛ زیرا پس از دستگیری استوی در اردیبهشت ۱۴۰۰، این صرافی مسدود شد و بیشتر دارایی‌های کاربران بلوکه شد، تا زمانی که مسئولین دولتی به آنها رسیدگی کنند و در صورت صلاحدید، آنها را به مالکانشان بازگردانند. درباره این که استوی در این صرافی کلاهبرداری می‌کرده یا خیر را نمی‌توان به‌صورت دقیق گفت و مدارک مستندی هم دراین‌باره وجود ندارد. اما طبق مدارکی که در بخش قبل ارائه کردیم، فروش NFT جک دورسی، به علت پوشش و جبران ضرر رمزارزهای کاربران این صرافی است. 

نکات مهم درباره پروژه‌های کلاهبرداری

پروژه‌های اسکم دارای چند مورد مشترک هستند، که می‌توانید با دیدن این ویدیوی لایو میهن بلاکچین، آنها را بشناسید و با شناخت آنها، از این پروژه‌ها دوری کنید. 

یکی از مهم‌ترین نکاتی که باید مدنظر داشته باشید، این است که هر رمزارزی که تبلیغات و هیجانات زیادی اطراف آن وجود دارد را نخرید. نمونه‌های چنین توکن‌هایی را داشته‌ایم که کلاهبرداری کرده‌اند؛ مانند همین BRG، اسکویید گیم و غیره. در مقاله زیر می‌توانید درباره نحوه کلاهبرداری بازی مرکب مطالعه کنید.

زمانی که می‌خواهید در یک توکن سرمایه‌گذاری کنید، ابتدا درباره آن به‌خوبی تحقیق کنید؛ ببینید وعده‌هایی که می‌دهد عملی است یا خیر، افراد تیم پروژه را بررسی کنید، به نحوه حرکت قیمت آنها بسیار توجه کنید؛ اگر در زمان بسیار کوتاه رشد بسیار زیادی داشته باشد، بدانید که این توکن از نوع پامپ و دامپی است. در مقاله زیر می‌توانید درباره تحلیل فاندامنتال پروژه‌ها مطالعه کنید. 

همچنین در این مقاله‌ها می‌توانید با انواع کلاهبرداری‌ها و نحوه دوری از آنها آشنا شوید. 

و در انتها نیز باید مثل همیشه اعلام کنیم که از صرافی رمز ارزها به عنوان کیف پول استفاده نکنید. زیرا صرافی هر چقدر هم که قانونی باشد، همیشه احتمال هک شدن یا اتفاقات ناگوار برای آن وجود دارد. همیشه دارایی‌های خود را به کیف پول‌های خود (مخصوصا کیف پول‌های سخت افزاری) منتقل کنید. 

جمع‌بندی 

در این مقاله، ما در تیم میهن بلاکچین به نقد و بررسی Bridge Oracle پرداختیم و با ارائه اسناد و مدارکی، اثبات کردیم که بریج اوراکل یک پروژه کلاهبرداری است. سینا استوی بنیانگذار و مدیرعامل این پروژه و صرافی کریپتولند، در اردیبهشت ۱۴۰۰ به جرم اخلال در نظام اقتصادی کشور دستگیر شد و قیمت BRG به شدت افت کرد و صرافی کریپتولند نیز به حالت تعلیق درآمد و دارایی‌های کاربران مسدود شد. اما استوی در اسفند ۱۴۰۰ به گفته خودش به مدت ۴ هفته آزاد شد و طی ویدیویی، اعلام کرد که دوباره می‌خواهد صرافی کریپتولند و بریج اوراکل را راه‌اندازی کند؛ از همین‌رو قیمت BRG پامپ شد و توجه کاربران به این پروژه کلاهبرداری جلب شد. به همین دلیل تصمیم گرفتیم که این نقد و بررسی را بنویسیم و به کاربران ایرانی درباره نحوه کلاهبرداری سینا استوی مطلع کنیم. 

میهن بلاکچین مرجع تخصصی آموزشی، تحلیلی و خبری در حوزه تکنولوژی بلاکچین و ارزهای رمزنگاری شده است و یکی از اولویت های مجموعه آگاهی‌رسانی به مردم عزیزمان است. با توجه به اینکه پروژه‌های زیادی در بخش زیر ذره بین میهن بلاکچین مورد نقد و بررسی قرار می‌گیرد و تعدادی از این پروژه‌ها کلاهبرداری یا مشکوک به کلاهبرداری هستند، معمولا افرادی که ذینفع یا مالک پروژه‌های کلاهبرداری هستند، از طریق بخش کامنت سعی می‌کنند با درج نظرات غیر واقعی و متناسب با نفع شخصیشان، کاربران را گمراه کنند.

بعد از بررسی‌هایی که صورت گرفت، تصمیم گرفتیم که برای جلوگیری از ایجاد بستری برای تبلیغ کلاهبرداران، امکان درج نظر در بخش کامنت را غیرفعال کنیم. مجموعه میهن بلاکچین همیشه علاقمند به دریافت نظرات و پیشنهادات شما در مورد تمامی مطالب منتشر شده در سایت هست و شما می‌توانید از طریق ایمیل یا تلگرام نظرات و پیشنهادات خودتان را برای ما ارسال کنید.

منبع
میهن بلاکچین

تیم تولید محتوا

تیم تولید محتوای میهن بلاکچین متشکل از جمعی از نویسندگان، محققان، تحلیلگران و مترجمان حوزه بلاکچین و رمزارزهاست. این تیم همواره در تلاش است تا مطالب به‌روز و کاربردی حوزه بلاکچین و ارزهای دیجیتال را در اختیار کاربران خود قرار دهد.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا