پروژه‌های کلاهبرداری

بررسی Success Factory و DagCoin ؛ کلاهبرداری یا سود قطعی؟

اخیرا کاربران زیادی درباره درستی کارکرد شرکت Success Factory و ارز دیجیتالی که این شرکت تبلیغ آن را می‌کند، یعنی DagCoin از ما سوال پرسیده‌اند. به همین دلیل، تصمیم گرفتیم در این مقاله به بررسی دقیق جزئیات عملکرد این شرکت بپردازیم و با استفاده از تجربه کاربران کشورهای مختلف و همینطور بررسی تعدادی از فاکتورهای تعیین‌کننده، مشخص کنیم که ادعاهای این شرکت واقعیت دارند یا نه. در ادامه این مقاله همراه ما باشید.

DagCoin چیست؟

DagCoin یک ارز دیجیتال است که نوع جدیدی از تکنولوژی بلاکچین را ارائه می‌دهد. در صفحه اول وبسایت این ارز دیجیتال با این جمله مواجه می‌شویم: «DagCoin اولین ارز دیجیتالی است که برای استفاده شدن طراحی شده است نه ترید شدن؛ درست به همان شکلی که پول قرار است استفاده شود!» سازندگان این ارز دیجیتال مدعی هستند DagCoin آینده ارزهای دیجیتال است. از وعده‌های جذاب سازندگان DagCoin می‌توان به این موارد اشاره کرد: «کارمزد ثابت تراکنش برای هر تعداد کوینی که بخواهید انتقال بدهید»، «انجام تراکنش با سرعت بالا و در کسری از ثانیه»، «کسی به جز خودتان نمی‌تواند به کیف پول شما دسترسی داشته باشد»، «پیروی از قوانین جهت کاهش تراکنش‌های مجرمانه یا غیرقانونی».

یک قدم که به عقب برگردیم و به نتایج بعدی گوگل نگاهی بیندازیم با عنوان‌هایی از این قبیل مواجه می‌شویم: «آیا DagCoin یک کلاهبرداری است؟»، «یک فرصت خوب یا یک کلاهبرداری بزرگ؟».

حالا باید دید که این ارز دیجیتال با این وعده‌های جذاب، آیا واقعا به وعده‌های خود عمل می‌کند یا پای یک کلاهبرداری جدید در میان است؟

Success Factory چه شرکتی است؟

Success Factory یک شرکت بازاریابی شبکه‌ای است که به توزیع DagCoin کمک می‌کند. با جستجوی نام این شرکت در گوگل، نتایج اول شامل وبسایت و فیسبوک این شرکت و ویدئوهایی می‌شود که طی آن مدیران شرکت از اهداف و وعده‌های خود می‌گویند. با سر زدن به وبسایت این شرکت، با همان جملاتی مواجه می‌شویم که معمولا شعارهای شرکت‌های بازاریابی شبکه‌ای هستند. جملاتی مثل: «آیا به اندازه کافی پول درنمی‌آورید؟»، «آیا در حال رسیدن به اهداف خود نیستید؟»، «کاری که انجام می‌دهید را دوست ندارید؟»، «از زندگی کارمندی خسته شده‌اید؟» و جملاتی از این دست که باعث می‌شوند آدم به فکر فرو برود و پیش خود بگوید شاید دارم راه اشتباهی را می‌روم!

کمی پایین‌تر که بروید، با این جمله مواجه می‌شوید که «Success Factory می‌تواند چه کاری برای شما انجام دهد؟» پاسخ‌هایی که خود شرکت به این سوال داده، حرفهایی است که می‌تواند برای هرکسی و با هر سطح درآمدی وسوسه‌کننده باشد. هرچه که باشد، همه ما دوست داریم آزادی مالی داشته باشیم، هیچ سقفی برای درآمد ماهیانه نداشته باشیم، زمان‌بندی برنامه کاری‌مان دست خودمان باشد و با افرادی که قبولشان داریم تشکیل یک تیم کاری بدهیم.

اشتباه نکنید! من قصد کوبیدن شرکت Success Factory یا ایجاد این ذهنیت را ندارم که این شرکت وعده‌های دروغین می‌دهد. تنها کاری که تا به اینجا انجام داده‌ام، نقل بعضی حرفهایی بود که خود این شرکت در وبسایت خود منتشر کرده است. در ادامه قصد دارم جستجوی خود را محدودتر کرده و نتایج بیشتری را با شما درمیان بگذارم.

فاکتورهای تعیین‌کننده درستی عملکرد Success Factory و DagCoin

وقتی به جستجوی عقاید افراد صاحب‌نظر حوزه تکنولوژی و بررسی‌هایی که آنها پیرامون این پروژه انجام داده‌اند می‌پردازیم، با نتایج جالبی مواجه می‌شویم. اجازه بدهید قبل از مرور این بررسی‌ها، به مرور تعدادی فاکتور بپردازیم که نشان دهنده کلاهبرداری بودن یا نبودن این پروژه هستند.

چه کسی صاحب DagCoin است؟

DagCoin در انتهای سال ۲۰۱۶ توسط نیلز گراسبرگ (Nils Grossberg) و کریس رس (Kris Ress) پایه‌گذاری شده است. به گفته وبسایت Business for home، هر دو فرد کلیدی اداره‌کننده این ارز دیجیتال دارای سوابق بازاریابی شبکه‌ای هستند. البته تائید صحت این ادعا برای من امکان‌پذیر نیست. چون با جستجوی سوابق این دو فرد، به هیچ نتیجه‌ای مبنی بر سوابق کاری قابل استناد نرسیدم. همانطور که می‌دانید، سابقه بنیان‌گذاران یک پروژه از مهمترین فاکتورهای تعیین کننده آینده آن پروژه است.

آیا شرکت Success Factory دفتر فیزیکی دارد؟

به گفته وبسایت Business for home (وبسایتی تحلیلی-خبری)، دفتر مرکزی این شرکت در شهر تالین (Tallinn) کشور استونی قرار دارد. با این حال، دفتر مرکزی این شرکت به گفته وبسایت خود شرکت، در هنگ کنگ چین واقع شده است.

بررسی درستی این مسئله برای من امکان‌پذیر نیست. چون عکسی از هیچکدام از این دفترها و یا ساختمان آنها در هیچکدام از این وبسایت‌ها وجود نداشت. البته، در ویدئوهایی که از مدیران این شرکت منتشر شده، می‌توان فضای یک ساختمان اداری مجلل را مشاهده کرد. با گوگل کردن آدرس ارائه شده در وبسایت Success Factory، به یک مرکز تجاری در هنگ کنک می‌رسیم که بعید به نظر می‌رسد ویدئوهای تبلیغاتی جذاب این شرکت در آنجا ضبط شده باشد. در ضمن، محلی به نام این شرکت هم روی نقشه گوگل و در مرکز تجاری Bonham Trade Center ثبت نشده است.

آیا می‌توانیم به خرید و فروش DagCoin بپردازیم؟

باز هم بنا به گفته وبسایت Business for home، همه می‌توانند با استفاده از پلتفرم SwipeX به خرید و فروش DagCoin بپردازند. با گوگل کردن SwipeX به نتایج جالبی برمی‌خوریم. این پلتفرم معاملاتی توسط بنیانگذارن خود DagCoin ایجاد شده است. تقریبا تمام نتایج اولیه جستجو به نحوه خرید و فروش DagCoin در این پلتفرم و نحوه دپازیت کردن آن محدود می‌شوند.

جالب توجه‌ترین نتیجه مربوط به وبسایت Steemit (پلتفرمی اجتماعی مبتنی بر بلاکچین) است. به گفته این وبسایت، مقامات پولی هنگ کنگ (HKMA) مسئول قانون گذاری موسسات مجاز، مجوزهای دارایی‌های ذخیره شده و واسطه‌های پولی در هنگ کنگ است. این وبسایت درباره قانونی بود تعدادی شرکت با HKMA مکاتبه کرده که جواب این سازمان از این قرار است:

لطفا در جریان باشید که شرکت‌های نام برده شده در ایمیل شما یعنی: SwipeX، DagCoin، Dag Corporation Limited و Success Factory در دسته موسسات مجاز و قانونی نیستند و در نتیجه، توسط HKMA نظارت نمی‌شوند و ما اطلاعات آنها را نداریم.

خب همانطور که مشاهده می‌کنید، چنین حرفی درواقع جایی برای بررسی‌های بیشتر نمی‌گذارد؛ ولی من کارم را اینجا به پایان نمی‌رسانم و فاکتورهای دیگر را هم درباره این پروژه بررسی می‌کنم.

آیا DagCoin وایت پیپر خود را منتشر کرده است؟

بله. DagCoin وایت پیپر خود را در وبسایت رسمی خود منتشر کرده است که برای تمام افراد قابل دانلود و بررسی است. در این سند به مواردی مثل اهداف بلند مدت این کوین و بلاکچین متفاوت استفاده شده برای توسعه آن یعنی DagChain اشاره شده است.

عقاید مختلف پیرامون شرکت Success Factory و DagCoin

Behind MLM در این مورد چه می‌گوید؟

طبق گزارش Behind MLM (وبسایتی که به معرفی پروژه‌های کلاهبرداری می‌پردازد)، استراتژی‌های بازاریابی به کار گرفته شده در توزیع DagCoin توسط Success Factory شباهت زیادی به استراتژی‌های استفاده شده در توزیع OneCoin دارند. این شرکت سعی بر تاکید روی علاقه آنها به توسعه تحصیلات، به خصوص در حوزه تکنولوژی، در سرتاسر جهان دارد.

در ادامه این تئوری وجود دارد که درست شبیه به برنامه OneCoin، وعده تحصیلاتی که توسط DagCoin ارائه می‌شود با هدف ترغیب افراد بیشتری به سرمایه‌گذاری روی این کوین انجام می‌شود. که در صورت درست بودن این تئوری، ارزش این کوین درنهایت به صفر خواهد رسید. مستنداتی وجود دارد که نشان می‌دهد تعدادی از افرادی که در پروژه OneCoin همکاری داشتند، پس از شکست آن پروژه و روشن شدن کلاهبرداری بودن آن برای عموم مردم، به عناوین مختلف وارد پروژه DagCoin شدند. این مسئله می‌تواند مهر تائیدی بر کلاهبرداری بودن این پروژه باشد.

تکنیک‌های کلاهبرداری به کار گرفته شده توسط DagCoin که شباهت زیادی به روش‌های مورد استفاده در OneCoin دارند، نسبتا ساده هستند. شرکت تلاش زیادی را وقف ترغیب مردم به خرید ارز دیجیتال خود می‌کند؛ ارز دیجیتال شرکتی که وعده تکنولوژی بی‌رقیب و کوشش‌هایی در سطوح جهانی می‌دهد. همینطور که قیمت این ارز شروع به شکل‌گیری می‌کند، برخی سرمایه‌گذارها قادر خواهند بود سهم خود را در ازای سودی به فروش برسانند. بعضی حتی قادر خواهند بود از این نقشه پول واقعی به دست بیاورند.

ولی نکته کلیدی که باید به خاطر داشت این است که تنها افرادی قادر به کسب سود از این شرکت هستند که در مراحل اولیه قدم به برنامه آن گذاشته‌اند و به سرعت کوین‌هایی که خریده‌اند را به فروش رسانده‌اند. این نقشه به این دلیل کار می‌کند که افرادی که بیشترین سهم را دارند – یعنی سازندگان این برنامه – وقتی به این نتیجه برسند که قیمت به بالاترین حد خود رسیده است، سهم خود را می‌فروشند. وقتی این اتفاق بیفتد، قیمت به شدت سقوط خواهد کرد و بقیه افرادی که سهم دارند با ضررهای هنگفتی مواجه خواهند شد.

در Reddit چه نظراتی وجود دارد؟

حدود یک سال پیش مطلبی درباره DagCoin در Reddit منتشر شده که نویسنده آن معتقد است ارز دیجیتال DagCoin در حال سقوط است. نویسنده این مقاله نظرات خود را به این شکل بیان می‌کند: DagCoin یک بازگشت سرمایه عظیم را به شما وعده می‌دهد؛ (چیزی در حدود هفته‌ای ۳ درصد) و همینطور وعده کمیسیون‌های عظیم در صورتی که شما افراد دیگری را به عضویت هرم دربیاورید. بهتر از همه چیز، اگر بقیه را به عضویت دربیاورید، ماشین رایگان می‌گیرید، شمش‌های طلا، خانه‌های لوکس و ساعت رولکس و … . همان طرح‌های هرمی همیشگی.

این استخدام توسط دانشگاه Dag که با عنوان Success Factory هم شناخته می‌شود، انجام می‌شود. سر و کله کلاهبردارها همیشه با بهترین اسامی پیدا می‌شود. اینطور نیست؟ به هر حال، شما می‌توانید در ازای پرداخت ۰.۱۱ دلار/ یورو یک DagCoin بخرید. این امکان هم وجود دارد که تعداد بیشتری بخرید و مبلغ کمتری پرداخت کنید. اگر یک پکیج بزرگتر بخرید، قیمت کوین‌ها ناگهان سقوط می‌کند. کلاهبردارهای هرمی همیشه راهی برای دور زدن قوانین ساده اقتصادی پیدا می‌کنند.

مسئله خنده‌دار این است که آنها واقعا یک جور بلاکچین هم دارند. خب در ابتدای کار بلاکچینی با سقف یک میلیارد Dag داشتند؛ بعد آن را دور انداختند و یک بلاکچین جدید با سقف ۹ میلیارد Dag‌ ساختند. با این توجیه که:‌ «این کار خرید Dag‌ را مقرون به صرفه‌تر می‌کند.» آنها واقعا احمقانه‌ترین بهانه‌ها را دارند. اینطور نیست؟

Ethan Vanderbuilt چه می‌گوید؟

Ethan Vanderbuilt (فردی که در وبسایت خود به بررسی کلاهبرداری بودن یا نبودن پروژه‌های مختلف می‌پردازد) هم از نگاه خود DagCoin را بررسی کرده و نظرات او از این قرار است: ارزهای دیجیتال دیگر به ماینرها وابسته هستند. ماینرها تراکنش‌ها را تائید می‌کنند و با این کار کوین به دست می‌آورند. DagCoin نیازی به ماینر ندارد و به همین دلیل، کارمزد تراکنش‌ها به شدت پایین است. این مسئله همچنین باعث ایجاد سطح کاملا جدیدی از توزیع کوین‌ها می‌شود: با یادگیری، کوین به دست بیاورید!

نتیجه گیری

طبق بررسی‌های ما و چند نفر دیگر که نظرات آنها را با شما درمیان گذاشتیم، پروژه Success Factory و DagCoin طرح کلاهبرداری به حساب می‌آیند. یکی از مهمترین عواملی که منجر به رسیدن به این نتیجه شد، ادعای شرکت Success Factory مبنی بر پرداخت سود قطعی بود. می‌توان با اطمینان این حرف را زد که هر پروژه‌ای در دنیای ارزهای دیجیتال که وعده دریافت سود قطعی را به شما بدهد، باید به درستی کارش شک کرد. اکثر پروژه‌های کلاهبرداری این حوزه، با وعده‌هایی مانند سود قطعی مردم را فریب داده و آنها را به مشارکت در پروژه خود ترغیب می‌کنند. برای رسیدن به چنین نتیجه‌ای و یا عکس آن در مورد هر پروژه جدیدی باید فاکتورهای متعددی مورد بررسی قرار بگیرند که ما طی این مقاله به مرور تقریبا همه آنها پرداختیم. فراموش نکنید که قبل از سرمایه‌گذاری در هر پروژه جدیدی، ابتدا باید به خوبی در مورد آن تحقیق کنید و مطمئن شوید پای یک پروژه کلاهبرداری در میان نیست. هر چه که باشد، کوچکترین مبالغی هم که در این پروژه‌ها سرمایه‌گذاری می‌شوند، حاصل زحمت و تلاش شما هستند؛ چیزی که مطمئن هستم نمی‌خواهید به راحتی از دست برود.

شما هم نظرات خود را با ما در میان بگذارید. آیا تجربه مشارکت در پروژه Success Factory را داشته‌اید؟

منبع
businessforhome

نوشته های مشابه

162 دیدگاه
جدید ترین
قدیمی ترین محبوب ترین
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا