مبتدی مقالات عمومی

رشد میم کوین PSYOP؛ نشانه‌ای از میم‌سیزن یا نمونه‌ای از عملیات روانی؟

سایپ (PSYOP) یک میم کوین جدید است که بحث‌های زیادی به راه‌انداخت. ماجرای این میم کوین از جمع‌آوری سرمایه مالی ۷ میلیون دلاری توسط خالق آن، به نام Ben (eth_ben) شروع شد. همه بِن را کلاهبردار خطاب کردند و معتقد بودند که سرمایه‌گذاران این میم‌کوین، سرمایه‌های خود را به باد می‌دهند؛ اما به هر حال میم‌کوین PSYOP رشد ۳۰۰ درصدی را تجربه کرد. معمولا پس از چنین اتفاقاتی، فکرمان به این سمت‌وسو می‌رود که پشت پرده این اتفاق و پامپ قیمت سایر میم‌کوین‌ها چه رازی وجود دارد؟ آیا میم سیزن در راه است یا صرفا یک‌سری عملیات روانی رشد ناگهانی میم‌کوین‌ها را رقم می‌زند؟ در این مقاله میهن بلاکچین قصد داریم این موضوع را واکاوی کنیم.

مقایسه قیمت صرافی‌های ایرانی

با میهن بلاکچین، بهترین قیمت خرید و فروش ارزهای دیجیتال رو پیدا کن!

مقایسه صرافی

پشت پرده افزایش قیمت میم کوین PSYOP چه بود؟

دلیل رشد میم کوین Psyop
منبع: Publish0x.Com

پس از آن‌که خالق میم‌کوین PSYOP سرمایه‌ای ۷ میلیون دلاری جمع‌آوری کرد، بحث‌های فراوانی بر سر این میم کوین و کلاهبرداری‌بودن آن شکل گرفت؛ اما دو اتفاق سرنوشت دیگری را رقم زد. مایک وینکل‌من (Mike Winkelmann)، یک هنرمند دیجیتال که با نام حرفه‌ای بیپل (Beeple) شناخته می‌شود، دو قطعه از اثر هنری دیجیتال Everydays را به بن اختصاص داد. همچنین اندرو تیت (Andrew Tate) کیک‌بوکسور و اینفلوئنسری با نام هنری Cobratate، فیلمی در مورد این میم‌کوین و ‌‌بن منتشر کرد. به دنبال این دو اتفاق، قیمت میم کوین PSYOP حدود ۳۰۰ درصد رشد کرد؛ اما هیچ‌کس متوجه ماجراهای پشت پرده نشد.

واژه “Psyop” کوتاه‌شده عبارت “Psychological Operation” و به معنای عملیات روانی است. هدف از اجرای یک عملیات روانی، تحریک و القای یک رفتار در جهت اهداف از‌ پیش‌ تعیین‌شده است. کمپین نفوذ روسیه در انتخابات سال ۲۰۱۶ (۱۳۹۴) آمریکا، نمونه بارزی از سایپس یا جنگ روانی بود که منجر به ایجاد شکاف در ایالات متحده شد.

در همه جا و همه چیز عملیات روانی وجود دارد، از مذهب گرفته تا نوع پوشش و عقاید سیاسی. برخی اشخاص، گروه‌ها، شرکت‌ها یا حتی دولت‌ها با جلب توجه افراد، روی ادراک و احساس آن‌ها اثر می‌گذارند.

خوشبختانه می‌توان از طریق اندیشه فردی و تفکر انتقادی بر عملیات روانی غلبه کرد. این کار شبیه مصرف قرص قرمز (آگاهی از واقعیات) در فیلم ماتریکس است. انتخاب با شما است که از جنگ روانی حاکم بر جامعه آگاه شوید و به خاطر سرنوشت خود، در برابر عملیات روانی مقاومت کنید. متاسفانه اکثر مردم قرص آبی (ناآگاهی از حقیقت) را انتخاب می‌کنند.

عملیات روانی در بازار ارزهای دیجیتال

دنیای کریپتو، عملیات روانی را به سطح جدیدی برده‌ است؛ چرا که می‌توان با هدایت بیش از ۱۰۰ هزار نفر به یک عملیات روانی، سرعت رشد باورنکردنی را برای پروژه ایجاد کرد. همه ارزهای دیجیتال از بیت کوین (BTC) گرفته تا باشگاه قایق‌سواری میمون‌های کسل (BAYC) و قورباغه پپه (PEPE) توسط عملیات روانی هدایت می‌شوند. به همین دلیل بهترین محصول برنده نمی‌شود؛ بلکه بهترین عملیات روانی پیروز این میدان خواهد بود.

مهم‌ترین فاکتور عملیات‌ روانی “توجه” است. سایپس‌هایی برنده هستند که توجه بیشتری را جلب کنند. رمزارزهایی مانند بیت کوین و میمون‌های کسل به خاطر برنده‌شدن در “جنگ توجه” رونق گرفتند؛ اما ارزهایی مانند نیم‌کوین (Namecoin) و هش‌مارکس (Hashmarks) به دلیل باخت در “جنگ توجه” دچار تزلزل شدند.  

اگر مردم از توکنی متنفر باشند، قیمت آن به صورت دیوانه‌وار پامپ (Pump) می‌شود. شاید تعجب کنید؛ اما در واقع به‌خاطر این‌که توجه بیشتری را جلب می‌کند، این اتفاق می‌افتد. در دنیای کریپتو فقط به چند هزار نفر نیاز دارید تا با حمایت‌های خود از یک توکن، آن را ارزشمند جلوه دهند. با افزایش توجه، پامپ قیمت به خودی خود اتفاق می‌افتد. NFTهای گابلین تاون (Goblintown) و میلیدی (Milady) دو نمونه‌‌ای هستند که به خاطر افزایش توجه، رشد قیمت خوبی را تجربه کردند.

دلیل رشد توکن PSYOP چه بود؟

میم کوین PSYOP
منبع: Nftinspect.xyz

حالا برویم سر اصل مطلب. راز موفقیت توکن PSYOP برنده شدن بن در «بازی توجه» بود. او در پلتفرم Nftinspect رتبه اول را دارد و هر توییت او صدها لایک می‌گیرد. بن، این موفقیت را با پیروی از چارچوب 4C (Controversy ،CAPS TWEETS ،Confusion و Community) به دست آورد. در زیر عواملی را بررسی می‌کنیم که به رشد قیمت توکن PSYOP دامن زدندم.

۱. بحث و جدل (Controversy)

اندرو تیت (Andrew Tate) از بن و میم کوین PSYOP متنفر است. با توضیحاتی که داده‌ شد، حالا دیگر باید بدانید که این یک نشانه صعود است. بحث داغ اندرو را می‌توانید در این لینک مشاهده کنید. علاوه بر انتشار فیلم اندرو، موارد دیگری هم باعث افزایش توجه به میم‌کوین PSYOP شد:

 • بن تهدید به شکایت شد.  
 • او از کیف پول مربوط به تامین مالی، یک توکن Milady خرید.
 • بن از یک هنرمند مفهومی و پوچ‌گرای کریپتو با نام مستعار SHL0MS درخواست کرد تا PSYOP را طوری پوشش دهد که انگار راگ‌ پول (Rug Pull) است.
 • او تصویری از یک شام استیک گران‌قیمت در رستوران‌های زنجیره‌ای نوبو (Nobu) منتشر کرد.

همه این موارد، همچون آهن‌ربایی قدرتمند، توجه افراد زیادی را جلب کرد. کسی چه می‌داند، شاید همه این موارد با هدف قبلی انجام شده باشد!

۲. انتشار همه توییت‌ها با حروف بزرگ (ALL CAPS TWEETS)

 • اعلام ایردراپ رایگان توکن‌های BEN و PSYOP و درخواست مصرانه برای نگهداری آن‌ها
 • انتشار بی‌حدومرز تگ‌ PSYOP توسط ربات‌ها و توییت‌های اسپم
 • استفاده از ترفندهایی برای کلیک

همه این موارد با هدف ایجاد احساس فومو (FOMO) طراحی شدند تا کاربر احساس کند باید بر موج سوار شود.

۳. احساس سردرگمی (Confusion)

 • یک حساب کاربری جعلی وانمود کرد که توسعه‌دهنده پروژه بن است و حرف‌های مزخرفی درباره آن‌ها زد.
 • آثار هنری زشت و مستهجن بیپل (Beeple) باعث تعجب افراد شد و سوالاتی را در ذهن آن‌ها برانگیخت.
 • نامشخص‌بودن پاداش‌های آینده، همه را به حدس و گمان واداشت.  

مردم زمانی که نمی‌دانند در آینده قرار است چه اتفاقی بیفتد، از روی ناچاری مجبور به تماشای اوضاع می‌شوند.

۴. جامعه (Community)

اخیرا میم‌کوین‌ها بر فضای توییتر سلطه پیدا کرده‌اند و شبکه عظیمی از طرفداران را به‌دست آورده‌اند. پروژه PSYOP نیز قصد دارد در یک رویداد ایردراپ، بخشی از عرضه خود را در میان دارندگان توکن BEN توزیع کند. در نتیجه بیش از ۳۰ هزار هولدر BEN به کامیونیتی PSYOP اضافه می‌شود. قطعا یک کامیونیتی، سریع‌تر از یک فرد می‌تواند عملیات روانی را هدایت کند.

بعد از این چه اتفاقی می‌افتد؟ مطمئنا هیچ نظری نمی‌توان داد. بازارهای خرسی (Bear market) خسته‌کننده هستند و مردم ارزهای دیجیتالی را دوست دارند که قیمت آن‌ها سریع رشد کند؛ مانند اتفاقی که برای Ben و PSYOP افتاد.

سوالات متداول (FAQ)

پرسش و پاسخ
 • دلیل رشد قیمت میم کوین PSYOP چه بود؟
  به نظر می‌رسد رشد قیمت توکن PSYOP بیشتر به دلیل یک جنگ روانی است که با ظرافت طراحی شده بود.
 • کدام عوامل روانی می‌توانند موجب رشد قیمت توکن‌ها شوند؟
  بحث و جدل، کامیونیتی آن توکن، استفاده از تبلیغات توییتری و تگ‌ها و همچنین ایجاد احساس ابهام و فضای رمزآلود در اطراف توکن.

سخن پایانی

میم کوین PSYOP یکی از میم‌کوین‌های بحث‌برانگیز بود. علی‌رغم این‌که عده‌ای خالق این میم را کلاهبردار نامیدند، PSYOP رشد ۳۰۰ درصدی را تجربه کرد. شاید برخی این اتفاق را نشانه‌ای از میم‌ سیزن بدانند؛ اما حقیقت ماجرا و اتفاق‌های پشت پرده موارد دیگری را بازگو می‌کرد. اجرای یک عملیات روانی از انتشار ویدیوی مخالفت جدی یک اینفلوئنسر تا ثبت دو قطعه از یک مجموعه هنری دیجیتال به نام بن، ایجاد فومو و افزایش اعضای کامیونیتی از طریق ایردراپ، همه باعث جلب توجه افراد و پامپ قیمت میم کوین PSYOP شد. این اتفاق، فقط یکی از هزاران نمونه‌ای است که در دنیای ارزهای دیجیتال اتفاق می‌‌افتد. به همین دلیل سرمایه‌گذاران باید با چشمی باز و آگاهانه برای سرمایه‌گذاری تصمیم بگیرند. نظر شما در مورد میم‌کوین‌ها و آینده آن‌ها چیست؟ با توجه به استقبال زیاد از میم‌کوین‌ها آیا باید منتظر میم سیزن باشیم یا شما هم معتقد به عملیات روانی هستید؟

منبع
twitter.com

نوشته های مشابه

اشتراک
اطلاع از
0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا