اخبار عمومی

کمیسیون بورس آمریکا (SEC) از صرافی کراکن شکایت کرد

کمیسیون بورس و اوراق بهادار آمریکا (SEC) روز گذشته شکایت جدیدی علیه صرافی کراکن (Kraken) مطرح کرد. کمیسیون بورس این‌بار این صرافی را به اختلاط دارایی مشتریان و فعالیت بدون اینکه به‌عنوان یک کارگزار در این کشور ثبت شود، متهم کرده است.

به نقل از کوین دسک، کمیسیون بورس آمریکا در این شکایت مدعی است صرافی کراکن مثل دو صرافی کوین بیس و بایننس، قوانین اوراق بهادار را نقض کرده است. با این حال، نکته قابل توجه در این شکایت، ادعای کمیسیون بورس مبنی بر اختلاط وجوه مشتریان است. SEC به نقل از شرکتی که حسابرسی (آدیت) صرافی کراکن را انجام داده است مدعی است که این صرافی ۳۳ میلیارد دلار از دارایی‌های دیجیتال مشتریان و دارایی‌های شرکتی خود را ترکیب و «ریسک قابل توجهی» را ایجاد کرده است. گفتنی است، حسابرس مستقل کراکن در طرح حسابرسی خود این مورد را به‌عنوان «ریسک بالای متضرر شدن» برای مشتریان آن شناسایی کرده بود.

در این شکایت آمده است:

کراکن در مواقعی بیش از ۵ میلیارد دلار از وجوه مشتریان خود را در اختیار داشته و همچنین مقداری از این وجوه را با دارایی‌های خود ترکیب کرده است. در واقع، کراکن گاهی هزینه‌های عملیاتی خود را مستقیما از حساب‌های بانکی که وجوه مشتریان در آن نگه‌داری می‌شوند، پرداخت کرده است.

SEC همچنین مدعی است کراکن به طور همزمان به عنوان یک کارگزار، مرکز تهاتر و صرافی (آن هم در حالی که نزد این کمیسیون ثبت نشده است) فعالیت می‌کند. همچنین، این صرافی تاکنون میلیاردها دلار کارمزد دریافت کرده است. در این شکایت عنوان شده است شیوه‌ کسب‌وکار، سیستم کنترل‌ داخلی حسابداری و نگهداری سوابق کراکن ریسک‌های دیگری را برای سرمایه‌گذاران ایجاد می‌کند که انجام آن‌ها برای هر واسطه اوراق بهاداری که به‌درستی ثبت شده باشد، ممنوع است.

در این شکایت نیز مشابه با شکایت از کوین بیس و بایننس، کمیسیون بورس آمریکا لیستی از توکن‌هایی را مشخص کرده است که مدعی است اوراق بهادار ثبت‌نشده هستند و کراکن با اضافه کردن آن‌ها به فهرست معاملاتی خود، قوانین اوراق بهادار را نقض کرده است. از جمله این توکن‌ها می‌توان به الگورند (ALGO)، متیک (MATIC) و نیر (NEAR) اشاره کرد. بر اساس متن این شکایت، صرافی کراکن نقش مستقیمی در تبلیغ این توکن‌ها ایفا کرده است.

کمیسیون بورس به دنبال آن است تا از فعالیت کراکن به عنوان یک صرافی ثبت‌نشده برای همیشه جلوگیری کند. علاوه بر این، این کمیسیون قصد دارد برای بازپس‌گیری سودهای غیرقانونی، از کراکن جریمه نقدی دریافت کند.

در واکنش به این شکایت، صرافی کراکن در بیانیه‌ای گفت:

ما با شکایت کمیسیون بورس از کراکن مخالفیم و بر این باور که اوراق بهادار را لیست نمی‌کنیم، استواریم و قصد داریم از موضع خود دفاع کنیم. SEC بارها و بارها صرافی‌های ارز دیجیتال را برای ثبت‌شدن به چالش کشیده است؛ بدون اینکه قانونی از موضع آنها حمایت کند و مسیر مشخصی برای ثبت‌شدن وجود داشته باشد. علیرغم مخالفت قانون‌گذاران، SEC همچنان به شکایت از صرافی‌های ارز دیجیتال ادامه می‌دهد.

سال‌هاست از قوانین موثر بازارهای آمریکا که ریسک‌ها و مزایای منحصر‌به‌فرد کریپتو برای هر فرد را مدنظر قرار می‌دهد، حمایت کرده‌ایم. ما معتقدیم اقدام کنگره، مناسب‌ترین راه برای حل مشکل عدم شفافیت قانونی و نظارتی در آمریکاست. مایوس‌کننده است که می‌بینیم کمیسیون بورس به مسیر خود از طریق اجرای قوانینی ادامه می‌دهد که به کاربران آمریکایی آسیب می‌زند، نوآوری را متوقف می‌کند و به رقابت آمریکا در سطح جهان خدشه وارد می‌کند.

پیش از این، SEC در فوریه سال جاری میلادی (بهمن ۱۴۰۱) از شرکت‌های مادر کراکن یعنی پی‌وارد ونچرز (Payward Ventures) و پی‌وارد تریدینگ (Payward Trading) به دلیل «عدم ثبت و فروش برنامه استیکینگ دارایی‌های کریپتو به عنوان خدمات» شکایت کرده بود. در نهایت، شرکت‌های مادر کراکن بر سر توقف برنامه استیکینگ ارزهای دیجیتال موافقت کردند و ۳۰ میلیون دلار به‌عنوان جریمه پرداختند.

علی ابراهیمی

اول مهندسی کامپیوتر میخوندم اما بعد تصمیم گرفتم برم سمت علاقم و دندونپزشکی، با این حال اونقدر فضای کریپتو واسم جذاب بود که تصمیم گرفتم وارد این دریای عمیق بشم. به نظرم کریپتو یه سبک زندگیه و باید باهاش زندگی کرد تا موفق شد. دیفای علیرغم پیچیدگی‌هایی که داره حوزه مورد علاقه منه و به نظرم زودتر از چیزی که فکرش رو بکنیم جهان رو متحول می‌کنه.

نوشته های مشابه

اشتراک
اطلاع از
0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا