مقالات عمومی

دارک وب، فروش اطلاعات شخصی و اینبار محبوبیت بیت کوین کش!

دارک وب گنجینه ای از اطلاعات دزدیده شده است. داده ها و اطلاعات عمومی اعم از کارت های اعتباری، حساب های شبکه های اجتماعی و غیره در دارک وب به فروش رسید. چندین روز پس از آنکه فیسبوک مورد سرقت اطلاعاتی قرار گرفت، اطلاعات دزدیده شده از این شبکه اجتماعی سر از دارک وب در آورد. فروش اطلاعات و پرداخت ها نیز از طریق بیت کوین و بیتکوین کش پذیرفته شده است.

سرقت اطلاعات فیسبوک

هفته گذشته، فیسبوک تائید کرد که برخی از  حساب های این شبکه اجتماعی در معرض خطر قرار گرفته اند. در مجموع ۵۰ میلیون حساب کاربری تا کنون هک شده است و به نظر می رسد که این اطلاعات مسروقه در دارک وب به فروش می رسد. به چنین لیست هایی همیشه باید به دیده شک نگریست، چرا که صحت آنها بدون خرید قابل اعتبار نیست. با این حال منابع وابسته به خبرگزاری ایندیپندنت، چنین معامله ای را تائید کرده اند.

در حال حاضر حساب ها بین ۳ تا ۱۲ دلار یا  حتی کمتر به فروش می رسند. این امر نشان می دهد که این اطلاعات شخصی مسروقه از چه ارزش کمی برخوردار هستند. به ویژه هنگامی که این اطلاعات به طور عمده فروخته می شود، که یک عمل معمول در دارک وب است.

همانطور که مشخص است، این اطلاعات از طریق ارزهای دیجیتال داد و ستد می شود. فروشندگان اطلاعات، مشتاق پذیرش بیت کوین هستند، اگر چه استفاده از بیتکوین کش رایج تر شده است. انتخاب این ارزها به دلیل ویژگی ناشناس بودن بوده است. انتظار می رفت  که مونرو به عنوان شیوه پرداخت ترجیح داده شود، اما به نظر می رسد این چنین نباشد.

چه کسی این اطلاعات را می خرد؟

دسترسی داشتن به ۵۰ میلیون حساب فیسبوک می تواند کاملا سودآور باشد. حتی با نازلترین قیمت ۳ دلاری نیز این فروش اطلاعات برای مجرمان سود خالص ۱۵۰ میلیون دلاری دارد. اما با این حال پیدا کردن یک خریدار یا چندین گروه علاقه مند به این اطلاعات، کار ساده ای نیست. حساب های هک شده توسط غول رسانه های اجتماعی شناسایی شده است. هر گونه فعالیت مشکوک می تواند منجر به مسدود شدن حساب ها شود.

علیرغم احتمال و ریسک مسدود شدن حساب ها، برخی سعی خواهند کرد تا از این داده ها برای اهداف شخصی استفاده کنند. این بدان معنی است که رخنه در  اطلاعات دیگران امری است که در آینده بیشتر شاهد آن خواهیم بود.  از آنچه که کاربران مطلع اند، شبکه های اجتماعی دارای اطلاعات شخصی بسیار زیادی هستند. شبکه های اجتماعی به سایر جزئیات، عکس ها و غیره دسترسی دارند. غیرممکن است بگویم که این اطلاعات دقیقا چگونه مورد استفاده قرار خواهند گرفت.

یک شرکت انگلیسی به نام مانی گارو، اخیرا توضیح داد که ریسک داشتن حساب رسانه های اجتماعی افزایش یافته است. آنها باور دارند که شبکه های اجتماعی یکی از بهترین شیوه های دسترسی به اطلاعات در رابطه با زندگی شخصی افراد است. از همین روی ممکن است اطلاعات سرقت شده به شرکت های تخصصی یا حتی دولت ها فروخته شود. داده ها با ارزش ترین کالا برای داد و ستد در جهان هستند. پلتفرم های شبکه های اجتماعی دریافت چنین اطلاعات ارزشمندی را ساده تر کرده اند.

منبع
livebitcoinnews

تیم تولید محتوا

تیم تولید محتوای میهن بلاکچین متشکل از جمعی از نویسندگان، محققان، تحلیلگران و مترجمان حوزه بلاکچین و رمزارزهاست. این تیم همواره در تلاش است تا مطالب به‌روز و کاربردی حوزه بلاکچین و ارزهای دیجیتال را در اختیار کاربران خود قرار دهد.

نوشته های مشابه

اشتراک
اطلاع از
0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا