تحلیل تکنیکال

با ثبات قیمت بیت کوین توجه معامله‌گران به این ۴ آلت کوین جلب شده است + تحلیل تکنیکال

معاملات رنج بیت کوین (BTC) در روزهای گذشته نشان داد این رمزارز در آینده احتمالا با نوسانات قابل‌توجهی مواجه خواهد شد و می‌تواند به رشد آلت کوین‌ها کمک کند. در هر حال، به نظر می‌رسد با توجه به رکود موجود در بازار بیت کوین، معامله‌گران در تلاش هستند توجه خود را به آلت کوین‌هایی جلب کنند که پتانسیل خوبی برای رشد در کوتاه‌مدت دارند. در ادامه، ۴ مورد از این آلت کوین‌ها را بررسی خواهیم کرد.

در این سرزمین همه برنده‌اند!

در تولد تترلند 2 اتریوم هدیه بگیرید!

برو به تترآیلند

به نقل از کوین تلگراف، با وجود اینکه شاخص S&P 500 در چند روز گذشته نزولی بود، بیت کوین در سه روز گذشته در یک رنج محدود معامله شد. این مسئله سیگنال مثبتی محسوب می‌شود، زیرا نشان می‌دهد معامله‌گران بازار کریپتو نترسیده‌اند و قصد ندارند با عجله از بازار خارج شوند.

به نظر می‌رسد عرضه بیت کوین به تدریج به دست‌ سرمایه‌گذاران بلند مدت و قوی افتاده است. تحلیلگری به نام کریپتو کان (CryptoCon) با توجه به داده‌های وب سایت گلس‌نود (Glassnode) اعلام کرد سرمایه‌گذاران کوتاه مدت (STH) کمترین میزان عرضه بیت‌کوین را در بیش از یک دهه گذشته در اختیار دارند. سرمایه‌گذاران کوتاه‌مدت سرمایه‌گذارانی هستند که توکن‌های خود را به مدت ۱۵۵ روز یا کم‌تر نگه داشته‌اند.

عملکرد بازار کریپتو در ۲۴ ساعت گذشته
عملکرد بازار کریپتو در ۲۴ ساعت گذشته – منبع: Coin360

علاوه بر این، به نظر می‌ٰرسد سرمایه‌گذاران نسبت به جهت حرکت بعدی بیت کوین مطمئن نیستند. همین مسئله ممکن است جلوی فعالیت آن‌ها را در کوتاه‌مدت بگیرد و احتمالا باعث کاهش قیمت آلت کوین‌های بزرگ شود. با این حال، کل بازار نزولی نیست و برخی از آلت کوین‌ها سیگنال‌های مثبتی را برای کوتاه‌مدت صادر کرده‌اند.

اما آیا بیت کوین می‌تواند بالاخره از این رکود خارج شده و حرکت صعودی کوتاه‌مدت خود را آغاز کند؟ آیا چنین اتفاقی می‌تواند به رشد قیمت آلت کوین‌ها کمک کند؟ در ادامه، نمودار بیت کوین و ۴ آلت کوین پر پتانسیل را بررسی می‌کنیم که ممکن است به زودی روند صعودی خوبی را آغاز کنند.

تحلیل تکنیکال قیمت بیت کوین

گاوها توانستند قیمت بیت کوین را بالای میانگین متحرک نمایی ۲۰ روزه (خط آبی در نمودار پایین، ۲۶,۵۲۵ دلار) نگه دارند، اما موفق نشده‌اند یک ریکاوری قوی را برای بهبود قیمت ایجاد کنند. این امر نشان‌دهنده کمبود تقاضا در سطوح بالاتر است.

نمودار روزانه قیمت بیت کوین به دلار
نمودار روزانه قیمت بیت کوین به دلار – منبع: TradingView

شاخص قدرت نسبی (RSI) بیت کوین در میانه قرار دارد و در کنار میانگین متحرک نمایی ۲۰ روزه نشان می‌دهد وضعیت خریداران و فروشندگان این رمزارز تفاوت چندانی با هم ندارد. اگر BTC میانگین متحرک نمایی ۲۰ روزه خود را به سمت پایین بشکند، قدرت خرس‌ها افزایش می‌يابد. در این صورت، BTC می‌تواند تا حمایت مهم ۲۴,۸۰۰ دلار کاهش یابد.

از طرف دیگر، اگر بیت کوین رشد کند و به بالای میانگین متحرک ساده ۵۰ روزه خود (خط قرمز در نمودار بالا، ۲۶,۹۴۸ دلار) برسد، نشان می‌دهد خریداران به بازار بازگشته‌اند. در این صورت، BTC ممکن است تا مقاومت بالاسری خود در ۲۸,۱۴۳ دلار رشد کند.

نمودار ۴ ساعته قیمت بیت کوین به دلار
نمودار ۴ ساعته قیمت بیت کوین به دلار – منبع: TradingView

هرچند در تایم فریم ۴ ساعته، بیت کوین زیر میانگین‌های متحرک نمایی ۲۰ دروه‌ای (خط آبی در نمودار بالا، ۲۶,۶۴۰ دلار) و میانگین متحرک ساده ۵۰ دوره‌ایِ (خط قرمز در نمودار بالا، ۲۶,۷۵۹ دلار) قرار دارد، خرس‌ها هنوز نتوانسته‌اند حرکت نزولی قوی را شروع کنند. این امر نشان می‌دهد فشار فروش BTC در سطوح قیمتی پایین‌تر کاهش یافته است. در عین حال، گاوها در تلاش هستند قیمت بیت کوین را به بالای میانگین‌های متحرک برسانند. اگر آن‌ها موفق شوند، BTC می‌تواند ابتدا تا ۲۷,۴۰۰ دلار و سپس تا ۲۸,۱۴۳ دلار رشد کند.

اگر خرس‌ها بخواهند کنترل بازار را در دست بگیرند، باید قیمت BTC را به زیر ۲۶,۲۰۰ دلار برسانند و موقعیتشان را حفظ کنند. در این صورت، بیت کوین ممکن است ابتدا تا ۲۵,۷۵۰ دلار و سپس تا حمایت مهم ۲۴,۸۰۰ دلار کاهش یابد.

قیمت چین لینک در ۲۲ سپتامبر (۳۱ شهریور) در تایم فریم روزانه به بالای روند نزولی (خط خاکستری در نمودار پایین) رسید و نشان داد احتمالا روند این رمزارز در کوتاه‌مدت در حال تغییر است.

نمودار روزانه قیمت چین لینک به دلار
نمودار روزانه قیمت چین لینک به دلار – منبع: TradingView

میانگین متحرک نمایی ۲۰ روزه (خط آبی در نمودار بالا، ۶.۵۵۴ دلار) و میانگین متحرک ساده ۵۰ روزه (خط قرمز در نمودار بالا، ۶.۴۸۹ دلار) یک تقاطع صعودی را کامل کرده‌اند و RSI نیز در ناحیه مثبت قرار دارد. این امر نشان می‌دهد قدرت خریداران چین لینک بیشتر از فروشندگان آن است. اگر قیمت LINK وارد یک روند اصلاحی شود، گاوها احتمالا تلاش می‌کنند چین لینک را در نزدیکی میانگین متحرک نمایی ۲۰ روزه خریداری کنند. اگر چین لینک بعد از برخورد به این سطح بتواند با قدرت رشد کند، نشان می‌دهد احساسات سرمایه‌گذاران از فروش در روند صعودی به خرید در کف تغییر کرده است.

گاوها سپس تلاش خواهند کرد روند صعودی LINK را ادامه داده و آن را ابتدا به ۸ دلار و سپس به ۸.۵۰ برسانند. اگر خرس‌ها بخواهند جلوی این روند صعودی را بگیرند، باید قیمت LINK را به زیر میانگین متحرک نمایی ۲۰ روزه برسانند.

نمودار ۴ ساعته قیمت چین لینک به دلار
نمودار ۴ ساعته قیمت چین لینک به دلار – منبع: TradingView

در تایم فریم ۴ ساعته، شیب میانگین متحرک نمایی ۲۰ دوره‌ای (خط آبی در نمودار بالا، ۶.۹۸۰ دلار) و میانگین متحرک ساده ۵۰ دوره‌ای (خط قرمز در نمودار بالا، ۶.۷۲۱ دلار) صعودی است و RSI نیز در منطقه مثبت قرار دارد. گاوها این رمزارز را در کف میانگین متحرک نمایی ۲۰ دوره‌ای خریداری کرده‌اند و احساسات مثبتی را به نمایش گذاشته‌اند. اگر قیمت LINK به میانگین متحرک نمایی ۲۰ دوره‌ای برخورد و سپس رشد کند، هدف بعدی آن ۷.۶۰ دلار خواهد بود.

برعکس، اگر قیمت چین لینک کاهش یابد و به زیر میانگین متحرک نمایی ۲۰ دوره‌ای برسد، نشان می‌دهد گاوها سودهای خود را برداشت کرده و توکن‌هایشان را فروخته‌اند. در این صورت، قیمت LINK ممکن است دوباره بریک اوت (Breakout) یا ناحیه شکسته شدن خط روند نزولی موجود در نمودار ۴ ساعته آن (روند نزولی خاکستری رنگ) را آزمایش کند. خرس‌ها سپس باید LINK به زیر ۶.۶۰ دلار برسانند تا همچنان کنترل بازار را در دست داشته باشند.

تحلیل تکنیکال قیمت میکر (MKR)

قیمت میکر در ۲۱ سپتامبر (۳۰ شهریور) بعد از برخورد به مقاومت بالاسری ۱,۳۷۰ دلار کاهش یافت و نشان داد خرس‌های آن در تلاش هستند از این سطح دفاع کنند.

نمودار روزانه قیمت میکر به دلار
نمودار روزانه قیمت میکر به دلار – منبع: TradingView

سرمایه‌گذاران MKR برای بررسی کاهش قیمت آن باید به شدت میانگین متحرک نمایی ۲۰ روزه (خط آبی در نمودار بالا، ۱,۲۲۶ دلار) را تحت نظر داشته باشند. اگر قیمت میکر به این سطح برخورد کند و برگردد، نشان می‌دهد همچنان می‌تواند در قیمت‌های پایین‌تر خریداران را به خود جلب کند. گاوها سپس تلاش می‌کنند قیمت MKR را به بالای مقاومت بالاسری آن برسانند. اگر آن‌ها به هدف خود برسند، میکر می‌تواند به سمت قیمت ۱,۷۵۹ دلار حرکت کند.

برعکس، اگر خرس‌ها قیمت MKR را به زیر میانگین متحرک نمایی ۲۰ روزه برسانند، نشان می‌دهند حرکت صعودی آن ضعیف شده است. در این صورت، قیمت میکر ممکن است برای چند روز در محدوده ۹۸۰ دلار تا ۱,۳۷۰ دلار در نوسان باشد.

نمودار ۴ ساعته قیمت میکر به دلار
نمودار ۴ ساعته قیمت میکر به دلار – منبع: TradingView

شیب میانگین متحرک نمایی ۲۰ دوره‌ای (خط آبی در نمودار بالا، ۱,۲۸۶ دلار) و میانگین متحرک ساده ۵۰ دوره‌ای (خط قرمز در نمودار بالا، ۱,۲۸۴ دلار) مسطح شده و RSI نیز درست در زیر نقطه میانی قرار دارد. این شاخص‌ها نشان می‌‌دهند بین عرضه و تقاضای میکر تعادل وجود دارد. اگر خریداران MKR بتوانند قیمت آن را به بالای ۱,۳۰۶ دلار برسانند، این رمزارز می‌تواند تا ۱,۳۷۰ دلار رشد کند.

در عوض، اگر قیمت میکر کاهش یابد و به زیر ۱,۲۶۴ دلار برسد، نشان می‌دهد فشار فروش آن افزایش یافته است. در این صورت، MKR ممکن است تا ۱,۲۲۵ دلار کاهش یابد و اگر به زیر این حمایت برسد، قدرت خرس‌های آن در کوتاه‌مدت بیشتر می‌شود.

تحلیل تکنیکال قیمت آربیتروم (ARB)

قیمت آربیتروم در یک روند نزولی قرار دارد. خرس‌های ARB فعال شده‌ و به سمت میانگین متحرک نمایی ۲۰ روزه (خط آبی در نمودار پایین، ۰.۸۵ دلار) حرکت کرده‌اند، اما یکی از سیگنال‌های مثبت این رمزارز این است که گاوهای آن هنوز از بازار خارج نشده‌اند. این امر نشان می‌دهد آن‌ها در تلاش هستند موقعیتشان را حفظ کرده و پیش‌بینی می‌کنند قیمت آربیتروم رشد می‌کند.

نمودار روزانه قیمت آربیتروم به دلار
نمودار روزانه قیمت آربیتروم به دلار – منبع: TradingView

RSI آربیتروم به بالای ۴۰ رسیده که نشان می‌دهد حرکت آن به تدریج صعودی می‌شود. اگر خریداران آربیتروم قیمت آن را به بالای میانگین متحرک نمایی ۲۰ روزه برسانند، این رمزارز می‌تواند بهبود یابد و وارد یک روند صعودی پایدار شود. در این صورت ARB می‌تواند ابتدا تا میانگین متحرک ساده ۵۰ روزه (خط قرمز در نمودار بالا، ۰.۹۵ دلار) و سپس تا ۱.۰۴ دلار افزایش یابد.

اگر قیمت آربیتروم کاهش یابد، اولین حمایت آن در ۰.۸۰ دلار و دومین حمایت آن در ۰.۷۸ قرار دارد. خرس‌ها باید قیمت ARB را به زیر این سطح برسانند تا قدرت لازم برای آزمایش مجدد حمایت ۰.۷۴ دلار را به دست بیاورند. اگر آربیتروم به زیر این سطح برسد، نشان می‌دهد دوباره روند نزولی خود را از سر گرفته است.

نمودار ۴ ساعته آربیتروم به دلار
نمودار ۴ ساعته آربیتروم به دلار – منبع: TradingView

نمودار ۴ ساعته ARB نشان می‌دهد خرس‌ها در تلاش هستند توکن‌های خود را بفروشند و به خط روند نزولی این رمزارز (خط خاکستری رنگ) وفادار هستند. آن‌ها توانستند قیمت آربیتروم را به زیر میانگین متحرک نمایی ۲۰ دوره‌ای (خط آبی در نمودار بالا، ۰.۸۲۹۱ دلار) و میانگین متحرک ساده ۵۰ دوره‌ای (خط قرمز در نمودار بالا، ۰.۸۳۰۶ دلار) برسانند اما هنوز موفق نشدند قیمت این رمزارز را تا زیر اولین حمایت آن، یعنی ۰.۸۱ دلار کاهش دهند. این امر نشان می‌دهد گاوهای ARB در تلاش هستند یک کف بالاتر (Higher Low) ایجاد کنند.

خریداران آربیتروم دوباره سعی می‌کند قیمت آن را به بالای خط روند نزولی برسانند. اگر آن‌ها موفق شوند، قیمت ARB احتمالا بهبود می‌یابد و با ایجاد یک روند صعودی قوی به سمت سطح روانی مهم ۱ دلار حرکت می‌کنند. در مقابل، اگر قیمت ARB به زیر ۰.۸۱ دلار برسد، ممکن است ابتدا تا ۰.۷۸ دلار و سپس تا ۰.۷۴ دلار کاهش یابد.

تحلیل تکنیکال قیمت تتا نتورک (THETA)

قیمت تتا نتورک در ۲۳ سپتامبر (۱ مهر) به بالای میانگین متحرک نمایی ۲۰ روزه (خط آبی در نمودار پایین، ۰.۶۱ دلار) رسید و نشان داد خریداران عرضه این رمزارز را جذب کرده‌ و در تلاش هستند دوباره به بازار برگردند.

نمودار روزانه تتا نتورک به دلار
نمودار روزانه تتا نتورک به دلار – منبع: TradingView

خرس‌ها قیمت THETA را به میانگین متحرک ساده ۵۰ روزه خط قرمز در نمودار بالا، ۰.۶۴ دلار) رسانده‌اند، اما به نظر می‌رسد گاوها همچنان از میانگین متحرک نمایی ۲۰ روزه دفاع خواهند کرد. اگر قیمت تتا نتورک رشد کند و به بالای میانگین متحرک ساده ۵۰ روزه برسد، احتمالا می‌تواند دوباره تا ۰.۷۰ دلار رشد کند.

معامله‌گران به شدت باید این سطح را تحت نظر داشته باشند زیرا اگر THETA بتواند به بالای آن برسد، ممکن است تا قیمت ۰.۷۶ دلار رشد کند. با این حال، اگر قیمت تتا نتورک کاهش یابد و به زیر میانگین متحرک نمایی ۲۰ روزه سقوط کند، این پیش‌بینی صعودی در کوتاه‌مدت باطل می‌شود. در این صورت، قیمت این رمزارز ممکن است دوباره سطح ۰.۵۷ دلار را آزمایش کند.

نمودار ۴ ساعته قیمت تتا نتوک به دلار
نمودار ۴ ساعته قیمت تتا نتوک به دلار – منبع: TradingView

نمودار ۴ ساعته THETA نشان می‌دهد خرس‌ها از مقاومت سربار ۰.۶۵ دلار محافظت می‌کنند. اگر خریداران تتا نتورک بخواهند حرکت صعودی آن را حفظ کنند، باید قیمت این رمزارز را به بالای ۰.۶۵ دلار برسانند. اگر آن‌ها موفق شوند، THETA احتمالا می‌تواند یک روند صعودی جدید را به سمت ۰.۷۰ دلار آغاز کند.

معامله‌گرانی که می‌خواهد تتا نتورک و احتمال کاهش قیمت آن را بررسی کنند، باید با دقت میانگین متحرک نمایی ۲۰ دوره‌ای (خط آبی در نمودار بالا، ۰.۶۲۱ دلار) این رمزارز را تحت نظر داشته باشند. اگر قیمت THETA به زیر این حمایت برسد، نشان می‌دهد گاوهای آن دیگر قصد خرید ندارند و قصد دارند پوزیشن‌های معاملاتی خود را ببندند. در این صورت، قیمت تتا نتورک ممکن است تا حمایت ۰.۵۸ دلار کاهش یابد.

نوشته های مشابه

اشتراک
اطلاع از
2 دیدگاه
جدید ترین
قدیمی ترین محبوب ترین
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا