اخبار بیت کوینتحلیل تکنیکال

تحلیل تکینکال قیمت بیت کوین در کوتاه مدت؛ ۱۰ بهمن

حرکت قیمت بیت کوین (BTC) در ماه ژانویه به صورت صعودی آغاز شد، اما با یک چرخش سریع و نزولی در ۱۱ ژانویه (۲۱ دی) همراه شد. در این مطلب، ضمن بررسی پیش‌بینی تحلیلگران به تحلیل کوتاه مدت قیمت بیت کوین خواهیم پرداخت.

خرید ارز دیجیتال با ۱۰ هزار تومان!

تو صرافی ارز پلاس میتونی فقط با ۱۰ هزار تومان و با کارمزد صفر، همه ارزهای دیجیتال رو معامله کنی!

همین الان شروع کن

قیمت بیت کوین از زمان رسیدن به بالاترین قیمت سالانه خود یعنی ۴۹٬۰۰۰ دلار در ۱۱ ژانویه، کاهش یافته است. این حرکت نزولی باعث شکست یک کانال صعودی در تایم فریم ۱۲ ساعته شد. پس از آن، بیت کوین حمایت استاتیک ۴۱٬۰۰۰ دلار را که از دسامبر ۲۰۲۳ از آن پشتیبانی کرده بود، شکست و به محدوده ۳۸٬۵۰۰ دلار نزدیک شد. اما از آن زمان، قیمت موفق به بازگشت شده و خود را به منطقه ۴۳٬۰۰۰ دلار رسانده است.

قیمت BTC/USD در تایم فریم ۱۲ ساعته
قیمت BTC/USD در تایم فریم ۱۲ ساعته؛ منبع: تریدینگ ویو

اگر این افزایش ادامه یابد، خط روند کانال صعودی قبلی در منطقه ۴۵٬۰۰۰ دلار به عنوان مقاومت بر سر راه قیمت خواهد بود که حدود ۴٪ بالاتر از قیمت فعلی (۴۳٬۳۶۷ دلار) است.

در ۲۰ ژانویه (۳۰ دی)، کردیبل کریپتو (CredibleCrypto) یکی از تحلیلگران بازار، این حرکت را پیش‌بینی و اشاره کرده بود که قیمت پس از تکمیل آن افزایش خواهد یافت.

نمودار قیمت بیت کوین در تایم فریم ۱ ساعته؛ منبع: پلتفرم X

اکنون این تحلیلگر می‌گوید این فشار خرید احتمالا می‌تواند قیمت را به سقف تریدینگ رنج مشخص شده در نمودار زیر (با خط مشکی) برساند (محدوده ۴۴٬۹۰۰ دلار). اما اگر پولبک داشته باشیم و قیمت به خطوط نقطه‌چین مشخص شده با رنگ قرمز (۴۱٬۷۹۵ دلار) برسد، احتمالا شاهد پولبک عمیق‌تری خواهیم بود و و به منطقه سبز رنگ خواهیم رسید (محدوده ۴۰٬۰۰۰ دلار-۳۹٬۰۰۰ دلار). البته نظر کردیبل کریپتو این است که قیمت از این محدوده پایین‌تر نخواهد رفت.

نمودار قیمت بیت کوین در تایم فریم ۱۵ دقیقه؛ منبع: پلتفرم X

نظریه امواج الیوت یک نزول دیگر را پیش‌بینی می‌کند

دو معامله‌گر دیگر از نظریه امواج الیوت برای پیش‌بینی کف قیمتی بیت کوین استفاده کرده‌اند. اکس فورس گلوبال (XForceGlobal) نموداری را منتشر کرده که در آن قیمت بیت کوین موج W از امواج اصلاحی W-X-Y را تکمیل کرده و حالا یک صعود موقت را آغاز کرده است. در این حالت اگر شمارش امواج صحیح باشد، قیمت می‌تواند تا محدوده ۴۴٬۴۰۰ دلار افزایش یافته و پس از آن طبق نمودار زیر کاهش یابد.

نمودار بیت کوین در تایم فریم ۱ ساعته؛ منبع: پلتفرم X

نمودار تقریبا مشابهی نیز توسط دتریدینگ هاب (TheTradingHubb) ارائه شده است. اگر شمارش امواج صحیح باشد، قیمت BTC تقریبا ۵٪ افزایش می یابد و به سطح مقاومت ۰.۶۱۸-۰.۵ فیبوناچی اصلاحی در ۴۴٬۹۰۰-۴۳٬۶۵۰ دلار می‌رسد.

نمودار بیت کوین در تایم فریم ۴ ساعته؛ منبع: پلتفرم X

طبق نمودار زیر، این صعود، موج B از موج اصلاحی A-B-C را تشکیل خواهد داد. پس از آن، حداقل ۱۲٪ کاهش و احتمالا ۱۹٪ کاهش به سطوح حمایت ۰.۵ (۳۷٬۰۰۰ دلار) یا ۰.۶۱۸ (۳۴٬۲۰۰ دلار) فیبوناچی اصلاحی (خطوط سفید رنگ در نمودار زیر) پیش‌بینی می‌شود.

نمودار قیمت بیت کوین در تایم فریم ۱۲ ساعته
نمودار قیمت بیت کوین در تایم فریم ۱۲ ساعته؛ منبع: تریدینگ ویو

در مقابل و علی‌رغم این پیش‌بینی نزولی، بسته شدن قاطعانه کندل بالاتر از ۴۴٬۹۰۰ دلار، اصلاح را کامل می‌کند. در این صورت، بیت کوین می‌تواند به بالاترین قیمت قبلی خود یعنی ۴۹٬۰۰۰ دلار برسد.

نظر نویسنده:

به نظر می‌رسد پس از صعود اخیر قیمت بیت کوین، شاهد پولبک باشیم. این پولبک می‌تواند به همان محدوده ۴۰٬۰۰۰-۳۹٬۰۰۰ دلار باشد یا اینکه به کف محلی قبلی (۳۸٬۵۰۰ دلار) یا حتی کمی پایین‌تر برسد. با توجه به اینکه موجودی استیبل کوین‌ها در حال افزایش است و تقریبا ۳۰٪ موجودی تتر به صرافی‌ها واریز شده است، از طرفی خروجی بیت کوین و اتریوم نیز از صرافی‌ها افزایش یافته است، هر کاهش قیمتی فرصت خرید به صورت پله‌ای خواهد بود.

از طرفی، از دیدگاه فاندامنتال، دادگاه ژائو مدیر عامل بایننس را در ۲۳ فوریه (۴ اسفند) در پیش رو داریم. نتیجه این دادگاه می‌تواند در عملکرد قیمت بیت کوین موثر باشد و می‌توان انتظار نوسانات شارپی را در آن تاریخ داشت و پس از آن می‌توان منتظر صعود قیمت بود. تا آن زمان احتمالا نوسانات شدیدی نخواهیم داشت. برای صعود لازم است قیمت از منطقه ۴۸٬۰۰۰ دلار عبور کرده و تثبیت شود.

ماهرخ شیرودی

خیلی تصادفی وارد دنیای کریپتو شدم، اما آنچه که باعث شد در این حوزه فعالیت کنم سرعت بالای نوآوری و پیشرفت در صنعت کریپتو و بلاکچین بود. علاقه زیادی به یاد گرفتن دارم. تحلیل تکنیکال و فاندامنتال از زمینه‌های مورد علاقمه و بازی کردن با کلمات و انتقال مفاهیم پیچیده در قالب جملات ساده رو دوست دارم.

نوشته های مشابه

اشتراک
اطلاع از
0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا