تحلیل تکنیکال

تحلیل تکنیکال قیمت بیت کوین و ۹ آلت کوین منتخب بازار؛ ۷ بهمن ۱۴۰۲

قیمت بیت کوین (BTC) در ساعات گذشته بیش از ۴٪ رشد کرده و برای لحظاتی از ۴۲٬۰۰۰ نیز دلار عبور کرده است. حال سوال این جا است که آیا آلت کوین‌ها هم به دنبال آن رشد می‌کنند؟

خرید ارز دیجیتال با ۱۰ هزار تومان!

تو صرافی ارز پلاس میتونی فقط با ۱۰ هزار تومان و با کارمزد صفر، همه ارزهای دیجیتال رو معامله کنی!

همین الان شروع کن

به نقل از کوین تلگراف، قیمت بیت کوین در ۲۲ ژانویه (۲ بهمن) به زیر حمایت ۴۰٬۰۰۰ دلار سقوط کرد اما خرس‌ها نتوانستند سطوح پایین‌تر را حفظ کنند. در روزهای بعد قیمت BTC دوباره به بالای ۴۰٬۰۰۰ دلار رسید، اما برخی از تحلیلگران معتقدند ریزش آن ادامه می‌یابد. کریس برنیسک (Chris Burniske)، یکی از شرکای سرمایه‌گذاری شرکت پلیس‌هولدر (Placeholder)، اعلام کرده بیت‌ کوین احتمالا تا اواسط یا سقف کانال ۲۰٬۰۰۰ دلار کاهش می‌یابد و سپس صعود اصلی خود را شروع خواهد کرد.

یکی از دلایل اصلی سقوط اخیر BTC، فشار فروش زیاد صندوق تراست بیت کوین گری‌اسکلیل (GBTC) بود. با این حال، تحلیلگران بانک جی‌پی مورگان (JPMorgan) در۲۵ ژانویه (۵ بهمن) اعلام کردند بخش زیادی از فشار فروش این صندوق به پایان رسیده است.

عملکرد بازار کریپتو در ۲۴ ساعت گذشته
عملکرد بازار کریپتو در ۲۴ ساعت گذشته – منبع: Coin360

هر بازار صعودی اصلاح خاص خودش را تجربه می‌کند تا سرمایه‌گذاران ضعیف را خارج کرده و به سرمایه‌گذاران قوی اجازه دهد رمزارزهای مورد نظرشان را در سطوح پایین‌تر خریداری کنند. علاوه بر این، معامله‌گران در روندهای اصلاحی منتظر می‌مانند تا حمایت یک رمزارز تثبیت شود و سپس خرید خود را انجام می‌دهند.

حال سوال این جا است که مهم‌ترین حمایت‌های بیت کوین و آلت کوین‌ها در کجا قرار دارد؟ در ادامه، نمودار ۱۰ رمزارز برتر بازار کریپتو را بررسی می‌کنیم تا به جواب این سوال برسیم.

تحلیل تکنیکال قیمت بیت کوین

با کاهش قیمت بیت کوین در ۲۳ ژانویه (۳ بهمن) و سقوط آن به محدوده ۳۷٬۹۸۰ دلار، گاوها دست به خرید زدند و قیمت آن را در ۲۶ ژانویه (۶ بهمن) به میانگین متحرک نمایی ۲۰ روزه (موج آبی رنگ، ۴۱٬۹۰۴ دلار) رساندند.

نمودار روزانه بیت کوین
نمودار روزانه بیت کوین – منبع: TradingView

احتمالا در نزدیکی این میانگین متحرک نبرد سختی بین گاوها و خرس‌های بیت کوین به وجود می‌آید. اگر BTC بتواند به میانگین متحرک ساده ۵۰ روزه (موج قرمز رنگ، ۴۲٬۹۰۴ دلار) برسد، در ادامه تا ۴۴٬۷۰۰ دلار رشد می‌کند. البته گاوها در این سطح ممکن است با دفاع شدید خرس‌ها مواجه شوند.

اگر قیمت بیت کوین از سطوح فعلی یا مقاومت سربار خود کاهش یابد، برای مدتی در محدوده ۴۴٬۷۰۰ تا ۳۷٬۹۸۰ دلار در نوسان خواهد بود. سقوط به زیر ۳۷٬۹۸۰ دلار می‌تواند قیمت BTC را به ۳۴٬۸۰۰ دلار برساند.

تحلیل تکنیکال قیمت اتریوم

دنباله بلند کندل اتریوم (ETH) در ۲۵ ژانویه (۵ بهمن) نشان داد گاوها در تلاش هستند از حمایت ۲٬۱۶۸ دلار محافظت کنند.

نمودار روزانه اتریوم
نمودار روزانه اتریوم – منبع: TradingView

اتریوم احتمالا تلاش می‌کند خود را به خط روند نزولی نمودار روزانه‌ (خط روند آبی تیره در تصویر بالا) برساند. این خط روند احتمالا به عنوان یک مقاومت محکم عمل خواهد کرد. اگر قیمت ETH بعد از رسیدن به مقاومت سربار کاهش یابد، نشان می‌دهد احساسات معامله‌گران همچنان نزولی است و آن‌ها قصد دارند توکن‌هایشان را در روندهای صعودی به فروش برسانند. این امر می‌تواند قیمت اتریوم را به ۲٬۱۰۰ دلار برساند اما گاوها به احتمال زیاد از این سطح دفاع می‌کنند.

در مقابل، اگر ETH به بالای میانگین متحرک ساده ۵۰ روزه (موج قرمز رنگ، ۲٬۳۳۴ دلار) و میانگین متحرک نمایی ۲۰ روزه (موج آبی رنگ، ۲٬۳۶۸ دلار) برسد، اولین سیگنال کاهش فشار فروش را صادر می‌کند. در این صورت، قیمت آن ممکن است به بالای ۲٬۴۰۰ دلار برسد.

تحلیل تکنیکال قیمت BNB

BNB بعد از برخورد به حمایت قوی ۲۸۸ دلار رشد کرد و نشان داد فشار خرید گاوها در این سطح افزایش می‌یابد.

نمودار روزانه BNB
نمودار روزانه BNB – منبع: TradingView

شیب میانگین متحرک نمایی ۲۰ روزه (موج آبی رنگ، ۳۰۴ دلار) BNB نزولی است و شاخص قدرت نسبی (RSI) آن هم در نزدیکی نقطه میانی خود قرار دارد. این امر نشان می‌دهد عرضه و تقاضای BNB به تعادل رسیده است. اگر قیمت BNB به بالای میانگین متحرک نمایی ۲۰ روزه برسد، این ارز دیجیتال می‌تواند تا خط روند نزولی در تایم فریم روزانه (خط روند نزولی آبی تیره در تصویر بالا) رشد کند. این سطح اهمیت زیادی دارد و BNB با عبور از آن می‌تواند خود را به ۳۳۸ دلار برساند.

در عوض، اگر قیمت BNB بعد از برخورد به میانگین متحرک نمایی ۲۰ روزه یا خط روند مذکور کاهش یابد، احتمالا برای چند روز دیگر در الگوی مثلث نزولی خود باقی می‌ماند. سقوط به زیر محدوده ۲۸۸ دلار روند نزولی BNB را تکمیل کرده و آن را به ۲۳۸ دلار می‌رساند.

تحلیل تکنیکال قیمت سولانا

خرس‌ها قیمت سولانا (SOL) را در ۲۲ ژانویه (۲ بهمن) به زیر ناحیه ۶۱.۸٪ فیبوناچی اصلاحی (در روند نزولی رسم‌شده از سقف ۱۲۶ دلار تا کف ۶۳ دلار) رساندند. این ناحیه در سطح ۸۷ دلار قرار دارد اما خرس‌ها نتوانستند از آن استفاده کنند.

نمودار روزانه سولانا
نمودار روزانه سولانا – منبع: TradingView

گاوها قیمت سولانا را به سمت میانگین متحرک نمایی ۲۰ روزه (موج آبی رنگ، ۹۲.۵۹ دلار) و میانگین متحرک ساده ۵۰ روزه (موج قرمز رنگ، ۹۲.۱۰ دلار) کشانده‌اند اما این سطوح احتمالا به عنوان یک مقاومت محکم عمل خواهد کرد. با این حال، اگر گاوها بتوانند قیمت SOL را به بالای خط روند نزولی نمودار روزانه آن (خط روند آبی تیره در تصویر بالا) برسانند، فاز اصلاحی این رمزارز به پایان می‌رسد. در این صورت، قیمت سولانا ممکن است ابتدا تا ۱۰۷ دلار و سپس تا ۱۱۷ دلار رشد کند.

در مقابل، اگر قیمت SOL بعد از برخورد به خط روند نزولی مذکور کاهش یابد، نشان می‌دهد خرس‌ها کنترل بازار را در دست دارند. اگر آن‌ها قیمت سولانا را به زیر ۷۹ دلار برسانند، احتمال کاهش SOL تا محدوده ۶۴ دلار وجود دارد.

تحلیل تکنیکال قیمت ریپل

گاوها در تلاشند تا روند نزولی ریپل (XRP) را در ۰.۵۰ دلار متوقف کنند اما به نظر می‌رسد تقاضای XRP با رشد آن کاهش می‌یابد.

نمودار روزانه ریپل
نمودار روزانه ریپل – منبع: TradingView

شیب میانگین متحرک نمایی ۲۰ روزه (موج آبی رنگ، ۰.۵۵ دلار) و میانگین متحرک ساده ۵۰ روزه (موج قرمز رنگ، ۰.۵۹ دلار) ریپل نزولی شده و RSI آن هم در نزدیکی منطقه اشباع فروش قرار دارد. این امر نشان می‌دهد خرس‌ها همچنان کنترل بازار را در اختیار دارند. اگر قیمت XRP بعد از برخورد به میانگین متحرک نمایی ۲۰ روزه کاهش یابد، خرس‌ها سعی می‌کنند قیمت آن را به زیر ۰.۵۰ دلار برسانند و حمایت ۰.۴۶ را به چالش بکشند.

در عوض، اگر قیمت ریپل به بالای میانگین متحرک نمایی ۲۰ روزه برسد، نشان می‌دهد خرس‌ها کنترل بازار را از دست داده‌اند. در این صورت، قیمت XRP ممکن است به خط روند نزولی در تایم فریم روزانه (خط روند آبی تیره در تصویر بالا) برسد، اما احتمالا در این ناحیه با مقاومت شدید خرس‌ها مواجه می‌شود.

تحلیل تکنیکال قیمت کاردانو

قیمت کاردانو (ADA) در ۲۳ ژانویه (۳ بهمن) به حمایت کانال نزولی آن (کانال سیاه رنگ در تصویر پایین) رسید و گاوها پس از یک تردید کوتاه، در ۲۶ ژانویه (۶ بهمن) تلاش کردند ADA را به میانگین متحرک نمایی ۲۰ روزه (موج آبی رنگ، ۰.۵۱ دلار) برسانند.

نمودار روزانه کاردانو
نمودار روزانه کاردانو – منبع: TradingView

شیب میانگین متحرک نمایی ۲۰ روزه و RSI منفی کاردانو نشان می‌دهد خرس‌ها قدرت بیشتری دارند. آن‌ها تلاش خواهند کرد تا رالی ADA را در میانگین متحرک نمایی ۲۰ روزه متوقف کنند و اگر موفق شوند، کاردانو ممکن است دوباره به حمایت کانال خود برسد. اگر قیمت کاردانو بعد از رسیدن به این سطح کاهش یابد، فشار فروش آن ممکن است تشدید شود و تا حمایت بعدی خود در ۰.۳۵ دلار سقوط کند.

اگر گاوها بخواهند جلوی سقوط ADA را بگیرند، باید قیمت آن را به بالای میانگین متحرک نمایی ۲۰ روزه برسانند. اگر آن‌ها موفق شوند، ADA به احتمال زیاد به سقف کانال می‌رسد اما احتمالا در این جا با مقاومت خرس‌ها مواجه خواهد شد.

تحلیل تکنیکال قیمت آوالانچ

آوالانچ (AVAX) رالی ریلیف (Relief Rally به معنی افزایش کوتاه‌مدت قیمت در بازار نزولی) جدیدی را آغاز کرده و گاوها توانسته‌اند قیمت آن را به بالای مقاومت سربار ۳۱ دلار برساند.

نمودار روزانه آوالانچ
نمودار روزانه آوالانچ – منبع: TradingView

رشد آوالانچ احتمالا در میانگین متحرک نمایی ۲۰ روزه (موج آبی رنگ، ۳۳.۸۱ دلار) با مقاومت خرس‌ها مواجه می‌شود. شیب این میانگین متحرک کاهش یافته و اگر قیمت AVAX در مقایسه با آن به شدت سقوط کند، نشان می‌دهد احساسات معامله‌گران نزولی است و با رشد قیمت آوالانچ فشار فروش آن رشد می‌کند. به طور کلی، قیمت AVAX ممکن است دوباره به ۲۷.۲۴ دلار برسد و اگر این حمایت را هم از دست بدهد، ممکن است تا ۲۴ دلار سقوط کند.

در عوض، اگر گاوها قیمت AVAX را به بالای میانگین متحرک نمایی ۲۰ روزه برسانند، نشان می‌دهند تقاضای برای آن در سطوح پایین‌تر در حال افزایش است. در این صورت، آوالانچ ممکن است به مقاومت سربار ۳۸ دلار برسد.

تحلیل تکنیکال قیمت دوج کوین

فشار فروش دوج کوین (DOGE) در نزدیکی خط روند نزولی آن (خط روند آبی تیره در تصویر زیر) افزایش می‌یابد اما خرس‌ها نتوانستند قیمت آن را به زیر حمایت ۰.۰۷ دلار برسانند.

نمودار روزانه دوج کوین
نمودار روزانه دوج کوین – منبع: TradingView

گاوها احتمالا دوباره سعی می‌کنند با قدرت از سطح ۰.۰۷ دلار دفاع کنند. اگر قیمت دوج کوین بعد از برخورد به حمایت ۰.۰۷ دلار رشد کند، در ادامه می‌تواند خود را به خط روند نزولی مذکور برساند. گاوها باید بر این مقاومت غلبه کنند تا نشان دهند که اصلاح دوج کوین به پایان رسیده است. DOGE سپس می‌تواند خود را به مقاومت ۰.۱۰ الی ۰.۱۱ دلار برساند.

در همین حال، خرس‌ها احتمالا برنامه دیگری خواهند داشت. آن‌ها سعی خواهند کرد قیمت DOGE را به زیر حمایت ۰.۰۷ دلار برسانند و اگر موفق شوند، دوج کوین ممکن است تا سطح ۰.۰۶ دلار سقوط کند.

تحلیل تکنیکال قیمت پولکادوت

در ۲۲ ژانویه (۲ بهمن) کندل روزانه پولکادات (DOT) در زیر خط گردن آن (خط آبی تیره در تصویر پایین) بسته شد و الگوی سر و شانه را تکمیل کرد. خرس‌ها سعی کردند حرکت نزولی جدیدی را شروع کنند اما فشار خرید گاوها در ۲۳ ژانویه (۳ بهمن) افزایش یافت و قیمت آن دوباره به خط گردن این الگو برگشت.

نمودار روزانه پولکادات
نمودار روزانه پولکادات – منبع: TradingView

اگر قیمت پولکادات دوباره به بالای خط گردن مذکور برگردد، نشان می‌دهد فشار خرید گاوها با کاهش قیمت آن رشد می‌کند. میانگین متحرک نمایی ۲۰ روزه پولکادات (موج آبی رنگ، ۷.۰۱۳ دلار) هم احتمالا به عنوان یک مقاومت قوی عمل می‌کند اما اگر گاوها بر آن غلبه کنند، DOT می‌تواند رشد کند و به ۸.۵۰ دلار برسد.

برعکس، اگر قیمت DOT بعد از رسیدن خط گردن یا میانگین متحرک نمایی ۲۰ روزه کاهش یابد، نشان می‌دهد خرس‌ها در سطوح بالاتر فعال می‌شوند. سقوط به زیر ۵.۹۷ دلار هم مرحله بعدی روند نزولی پولکادات را آغاز می‌کند و آن را به ۴.۸۰ دلار می‌رساند.

تحلیل تکنیکال قیمت چین لینک

قیمت چین لینک (LINK) در چند روز گذشته در محدوده ۱۲.۸۵ تا ۱۷.۳۲ دلار تثبیت شده و نشان داده است گاوها و خرس‌ها به نتیجه مشخصی نرسیده‌اند.

نمودار روزانه چین لینک
نمودار روزانه چین لینک – منبع: TradingView

به طور کلی، با اطمینان نمی‌توان جهت شکست چین لینک را پیش‌بینی کرد. در نتیجه، بهتر است قبل از سرمایه‌گذاری در آن منتظر بمانید تا شکست LINK رخ دهد. معامله‌گران حرفه‌ای در چنین شرایطی چین لینک را در حرکت‌های نزولی و در نزدیکی حمایت آن خریداری می‌کنند و با رشد قیمت و نزدیک شدن به مقاومت توکن‌هایشان را می‌فروشند.

قیمت چین لینک ممکن است تا ۱۲.۸۵ دلار سقوط کند اما در این محدوده احتمالا فشار خرید آن افزایش می‌یابد. اگر قیمت چین لینک به بالای میانگین متحرک نمایی ۲۰ روزه (موج آبی رنگ، ۱۴.۷۰ دلار) یا میانگین متحرک ساده ۵۰ روزه (موج قرمز رنگ، ۱۴.۹۱ دلار) برسد، احتمال رشد آن تا ۱۷.۳۲ دلار افزایش می‌یابد. اگر قیمت LINK سقوط کند و به زیر ۱۲.۸۵ دلار برسد، این تحلیل نقض می‌شود. در این صورت، قیمت چین لینک ممکن است به ۱۰.۵۰ دلار برسد.

کوثر ایزک شیریان

تو دانشگاه اقتصاد خوندم و خیلی اتفاقی وارد بخش اخبار کریپتو شدم. اما خیلی طول نکشید که عاشق رویای غیرمتمرکزسازیش شدم. به اقتصاد کلان و تحلیل تکنیکال علاقه زیادی دارم ولی هیچ وقت نمی‌تونم به بازار NFTها بی‌اعتنا باشم. بی‌صبرانه هم منتظرم تا کاربردهای کریپتو تو دنیای واقعی بیشتر بشه.

نوشته های مشابه

اشتراک
اطلاع از
0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا