تحلیل تکنیکال

تحلیل تکنیکال قیمت بیت کوین و ۹ آلت کوین منتخب بازار؛ ۲۳ دی ۱۴۰۲

کمیسیون بورس و اوراق بهادار آمریکا بالاخره در ۱۰ ژانویه (۲۰ دی) صندوق‌های قابل‌معامله در بورس (ETF) اسپات بیت کوین را تایید کرد و معاملات آن‌ها هم در ۱۱ ژانویه (۲۱ دی) آغاز شد. با توجه به اینکه این اتفاق باعث نشد پامپ یا دامپ شدیدی در بازار کریپتو رخ دهد، بسیار از تحلیلگران اعلام کردند که این رویداد از قبل بر قیمت رمزارزها تاثیر گذاشته بود.

خرید ارز دیجیتال با ۱۰ هزار تومان!

تو صرافی ارز پلاس میتونی فقط با ۱۰ هزار تومان و با کارمزد صفر، همه ارزهای دیجیتال رو معامله کنی!

همین الان شروع کن

به نقل از کوین تلگراف، ارزش کل معاملات ETFهای اسپات بیت کوین در روز اول راه‌اندازی آن‌ها به ۴.۵ میلیارد دلار رسید و نشان داد هرچند قیمت BTC چندان رشد نکرد، معامله‌گران زیادی به آن علاقه‌مند هستند.

عملکرد بازار کریپتو در روز گذشته
عملکرد بازار کریپتو در روز گذشته – منبع: Coin360

قیمت بیت کوین بعد از اصلاح اولیه خود ممکن است در کوتاه‌مدت وارد یک تریدینگ رنج جدیدی شود؛ چرا که معامله‌گران احتمالا منتظر می‌مانند تا سرمایه‌گذاران سازمانی وارد ETFهای اسپات شوند. با وجود این، ETFهای اسپات بیت کوین و هاوینگ آن در آوریل ۲۰۲۴ (فروردین ۱۴۰۳) در بلندمدت باعث کاهش عرضه و افزایش قیمت می‌شود.

حال سوال این جا است که فشار خرید بیت کوین و آلت کوین‌ها در کدام سطوح حمایتی افزایش می‌یابد؟ در مطلب پیش رو نمودار ۱۰ رمزارز برتر بازار کریپتو را تحلیل کرده‌ایم تا جواب این سوال را پیدا کنیم.

تحلیل تکنیکال قیمت بیت کوین

بیت کوین در چند روز گذشته روند بی‌ثباتی داشته است. همان طور که سایه (Wick) کندل‌های آن در ۱۰ و ۱۱ ژانویه (۲۰ و ۲۱ دی) نشان می‌دهد، با کاهش و افزایش قیمت ‌BTC به ترتیب فشار خرید و فروش آن افزایش می‌یابد.

نمودار روزانه BTC
نمودار روزانه BTC – منبع: TradingView

خرس‌ها قیمت بیت کوین را به زیر سطح شکست (Breakout) ۴۴٬۷۰۰ دلار رسانده‌اند که نشان می‌دهد قیمت در سطوح بالاتر ریجکت شده است. گاوها هم احتمالا تلاش خواهند کرد تا در میانگین متحرک ساده ۵۰ روزه (موج قرمز رنگ، ۴۲٬۴۰۴ دلار) حرکت نزولی بیت کوین را متوقف کنند.

اگر قیمت BTC بعد از برخورد به میانگین متحرک ساده ۵۰ روزه رشد کند، گاوها تلاش خواهند کرد تا قیمت آن را به بالای مقاومت سربار ۴۴٬۷۰۰ دلار برگردانند. اگر آن‌ها موفق شوند، قیمت BTC ممکن است ابتدا به ۴۹٬۰۰۰ دلار و سپس به ۵۲٬۰۰۰ دلار برسد.

در مقابل، سقوط بیت کوین به زیر میانگین متحرک ساده ۵۰ روزه می‌تواند فشار فروش آن را تسریع کرده و این رمزارز را ابتدا به ۴۰٬۰۰۰ دلار و سپس به ۳۷٬۹۸۰ دلار برساند.

تحلیل تکنیکال قیمت اتریوم

قیمت اتریوم (ETH) در ۱۰ ژانویه (۲۰ دی) به بالای مقاومت سربار ۲٬۴۰۰ دلار رسید و مرحله بعدی رالی خود را شروع کرد.

نمودار روزانه ETH
نمودار روزانه ETH – منبع: TradingView

اولین هدف صعودی اتریوم محدوده ۲٬۷۰۰ دلار بود که به آن رسید و معامله‌گران کوتاه‌مدت سود خود را برداشت کردند. با این حال، اگر قیمت ETH چندان کاهش نیابد، نشان می‌دهد هر کاهش جزئی آن یک فرصت خرید جدید است. این امر می‌تواند چشم‌انداز صعودی اتریوم تا مقاومت روانی ۳٬۰۰۰ دلار را تقویت کند.

اولین حمایت اتریوم در جهت نزولی در ۲٬۵۶۶ دلار قرار دارد. اگر این حمایت از دست برود، قیمت ETH ممکن است ابتدا به ۲٬۵۰۰ دلار و سپس به سطح شکست ۲٬۴۰۰ دلار برسد. در حال حاضر، قیمت سطح ۲٬۴۰۰ دلار را لمس کرده اما هنوز کندلی زیر آن بسته نشده است. باید دید آیا حمایت ۲٬۵۰۰ دلار حفظ خواهد شد یا خیر.

تحلیل تکنیکال قیمت BNB

اصلاح قیمت BNB در ۸ ژانویه (۱۸ دی) در میانگین متحرک نمایی ۲۰ روزه آن (موج آبی رنگ، ۳۰۰ دلار) متوقف شد. این امر نشان داد احساسات سرمایه‌گذاران BNB همچنان مثبت است و معامله‌گران با کاهش قیمت آن به خرید خود ادامه می‌دهند.

نمودار روزانه BNB
نمودار روزانه BNB – منبع: TradingView

گاوها در ۱۰ ژانویه (۲۰ دی) سعی کردند قیمت BNB را افزایش دهند، اما موفق نشدند. این امر نشان داد سرمایه‌گذاران BNB با افزایش قیمت آن دست به فروش می‌زنند. اگر خرس‌ها بتوانند موقعیت BNB را در زیر میانگین متحرک نمایی ۲۰ روزه حفظ کنند، فشار فروش آن شدیدتر می‌شود. در نتیجه، قیمت BNB ممکن است تا خط گردن الگوی سر و شانه معکوس آن (خط آبی تیره در تصویر بالا) سقوط کند.

در عوض، اگر قیمت BNB بعد از برخورد به میانگین متحرک نمایی ۲۰ روزه رشد کند، نشان می‌دهد گاوها همچنان کنترل بازار را در دست دارند. در این صورت رالی BNB ممکن است تا محدوده ۳۵۰ دلار ادامه داشته باشد. اگر خریداران BNB بر این مقاومت غلبه کنند، قیمت آن می‌تواند تا ۴۰۰ دلار رشد کند.

تحلیل تکنیکال قیمت سولانا

قیمت سولانا (SOL) در چند روز گذشته بین خط روند صعودی و خط روند نزولی موجود در نمودار روزانه آن (خطوط آبی تیره در تصویر پایین) قرار داشت.

نمودار روزانه SOL
نمودار روزانه SOL – منبع: TradingView

میانگین متحرک نمایی ۲۰ روزه سولانا (موج آبی رنگ، ۹۷ دلار) و موقعیت شاخص قدرت نسبی (RSI) آن، برتری مشخصی را به گاوها یا خرس‌ها نمی‌دهد. اگر قیمت SOL به پایین میانگین متحرک نمایی ۲۰ روزه (موج آبی رنگ در نمودار بالا، ۹۷.۴۶ دلار) برسد، این ارز دیجیتال می‌تواند تا خط روند صعودی مذکور سقوط کند. اگر این حمایت هم از دست برود، اصلاح سولانا ممکن است تا ۶۷ دلار ادامه داشته باشد.

برعکس گاوها باید موقعیت SOL را در بالای خط روند نزولی مذکور حفظ کنند تا کنترل بازار را به دست آورند. در این صورت قیمت سولانا ممکن است ابتدا به ۱۱۷ دلار و سپس هم به ۱۲۶ دلار برسد.

تحلیل تکنیکال قیمت ریپل

قیمت ریپل (XRP) در ۱۰ ژانویه (۲۰ دی) به بالای سطح شکست ۰.۵۷ دلار برگشت. این امر نشان داد که با کاهش قیمت XRP خریداران زیادی به آن جذب می‌شوند.

نمودار روزانه XRP
نمودار روزانه XRP – منبع: TradingView

شیب میانگین متحرک ساده ۵۰ روزه (موج قرمز رنگ، ۰.۶۱ دلار) و میانگین متحرک نمایی ۲۰ روزه (موج آبی رنگ، ۰.۵۹ دلار) مسطح شده و RSI درست در نقطه میانی خود قرار دارد. این امر نشان می‌دهد فشار فروش ریپل کاهش یافته است. به طور کلی، گاوها باید موقعیت XRP را در بالای خط روند نزولی موجود در نمودار روزانه آن (خط آبی تیره در تصویر بالا) حفظ کنند تا سیگنال صعودی جدیدی صادر شود. در این صورت XRP ممکن است ابتدا تا ۰.۶۷ دلار و سپس هم تا ۰.۷۴ دلار رشد کند.

اگر خرس‌ها بخواهند جلوی رالی ریپل را بگیرند، باید به سرعت قیمت آن را به زیر حمایت ۰.۵۴ دلار برسانند. اگر موفق شوند، قیمت XRP ممکن است تا ۰.۵۰ دلار و در نهایت تا ۰.۴۶ دلار سقوط کند.

تحلیل تکنیکال قیمت کاردانو

قیمت کاردانو (ADA) در ۱۰ ژانویه (۲۰ دی) به بالای میانگین متحرک ساده ۵۰ روزه (موج قرمز رنگ، ۰.۵۳ دلار) و میانگین متحرک نمایی ۲۰ روه (موج آبی رنگ، ۰.۵۶ دلار) رسید اما گاوها نتوانستند با حفظ رالی آن از مقاومت خط روند نزولی (خط آبی تیره در تصویر پایین) عبور کنند.

نمودار روزانه ADA
نمودار روزانه ADA – منبع: TradingView

خرس‌ها در تلاش هستند تا قیمت کاردانو را به زیر میانگین متحرک نمایی ۲۰ روزه برسانند. در این صورت قیمت ADA ممکن است تا ۰.۴۶ دلار سقوط کند و وارد محدوده معاملاتی شود که بین خط روند نزولی مذکور و سطح ۰.۴۶ دلار قرار دارد. میانگین متحرک نمایی ۲۰ روزه و موقعیت RSI کاردانو هم برتری واضحی را برای گاوها یا خرس‌ها نشان نمی‌دهد.

اگر قیمت کاردانو از میانگین متحرک نمایی ۲۰ روزه و خط روند نزولی خود عبور کند، این پیش‌بینی نقض می‌شود. سپس ممکن است کاردانو مقاومت سربار ۰.۶۸ دلار را مجددا آزمایش کند. اگر این مانع برطرف شود، ADA ممکن است تا ۰.۹۰ دلار افزایش یابد.

تحلیل تکنیکال قیمت آوالانچ

قیمت آوالانچ (AVAX) در ۱۰ ژانویه (۲۰ دی) از میانگین متحرک ساده ۵۰ روزه (موج قرمز رنگ، ۳۴.۸۳ دلار) خود عبور کرد و به بالای خط گردن ۳۸ دلار رسید. این امر نشان داد گاوها در تلاش هستند خرس‌ها را به دام بیاندازند.

نمودار روزانه AVAX
نمودار روزانه AVAX – منبع: TradingView

شیب میانگین متحرک نمایی ۲۰ روزه (موج آبی رنگ، ۳۸.۰۶ دلار) نزولی شده و RSI به نقطه میانی خود رسیده است. این امر نشان می‌دهد بین عرضه و تقاضای AVAX تعادل خوبی ایجاد شده است. بسته شدن کندل روزانه AVAX در پایین میانگین متحرک نمایی ۲۰ روزه می‌تواند قیمت AVAX را به میانگین متحرک ساده ۵۰ روزه و سپس به ۳۱ دلار برساند.

در مقابل، اگر قیمت آوالانچ رشد کند، نشان می‌دهد گاوها در تلاش‌ هستند محدوده ۳۸ دلار را به حمایت تبدیل کنند. در این صورت AVAX ممکن است تا ۴۴ دلار رشد کند اما سپس با دفاع شدید خرس‌ها مواجه می‌شود.

تحلیل تکنیکال قیمت دوج کوین

خریداران دوج کوین (DOGE) قیمت آن را در ۱۱ ژانویه (۲۱ دی) به بالای میانگین متحرک نمایی ۲۰ روزه (موج آبی رنگ، ۰.۰۹ دلار) رساندند، اما نتوانستند به رالی صعودی ادامه دهند. این مسئله نشان می‌دهد خرس‌ها به رالی‌ دوج کوین به عنوان یک فرصت فروش نگاه می‌کنند.

نمودار روزانه DOGE
نمودار روزانه DOGE – منبع: TradingView

اگر قیمت DOGE کاهش یابد، خرس‌ها سعی می‌کنند آن را به حمایت ۰.۰۷ دلار برسانند. آن‌ها در ادامه ممکن است با دفاع خریداران مواجه شوند اما اگر موفق شوند، قیمت دوج کوین می‌تواند به ۰.۰۶ دلار برسد.

به طور کلی، گاوها باید قیمت دوج کوین را به بالای میانگین متحرک نمایی ۲۰ روزه و میانگین متحرک ساده ۵۰ روزه (موج قرمز رنگ، ۰.۰۸ دلار) برسانند و موقعیت آن را در این محدوده حفظ کنند. در این صورت ثابت می‌شود که فاز اصلاحی دوج کوین احتمالا به پایان رسیده است. DOGE سپس ممکن است تا مقاومت سربار ۰.۱۰ دلار تا ۰.۱۱ دلار رشد کند.

تحلیل تکنیکال قیمت پولکادات

قیمت پولکادات (DOT) بعد از برخورد به میانگین متحرک ساده ۵۰ روزه (موج قرمز رنگ، ۷.۰۹ دلار) رشد کرد و در ۱۰ ژانویه (۲۰ دی) از مقاومت سربار ۷.۹۰ دلار عبور کرد.

نمودار روزانه DOT
نمودار روزانه DOT – منبع: TradingView

گاوها سعی کردند در ۱۱ ژانویه (۲۱ دی) به روند صعودی خود ادامه دهند اما سایه بلند کندل پولکادات نشان داد با افزایش قیمت، فشار فروش معامله‌گران هم زیاد می‌شود. خر‌س‌ها در تلاش هستند تا قیمت DOT را به زیر میانگین متحرک نمایی ۲۰ روزه (موج آبی رنگ، ۷.۷۴ دلار) برسانند و اگر موفق شوند، یک الگوی مثلث متقارن در نمودار روزانه پولکادات تشکیل می‌شود.

الگوی مثلث متقارن معمولا یک الگوی ادامه‌دهنده است، اما در بعضی مواقع ممکن است به صورت بازگشتی عمل کند. اگر قیمت پولکادات به زیر خط حمایت آن (خط روند صعودی آبی تیره در تصویر بالا) برسد، حرکت نزولی آن شدیدتر می‌شود اما اگر به بالای الگوی مثلث خود برسد، می‌تواند دوباره سطح ۹.۵۹ دلار را آزمایش کند.

تحلیل تکنیکال قیمت پالیگان

قیمت پالیگان (MATIC) در ۱۰ ژانویه (۲۰ دی) به بالای میانگین متحرک نمایی ۲۰ روزه (موج آبی رنگ، ۰.۸۸ دلار) و میانگین متحرک ساده ۵۰ روزه (موج قرمز رنگ، ۰.۸۵ دلار) آن رسید. بسته شدن کندل پالیگان در بالای این شاخص‌ها هم نشان داد که خرید تهاجمی گاوها ادامه دارد.

نمودار روزانه MATIC
نمودار روزانه MATIC – منبع: TradingView

شیب میانگین متحرک نمایی ۲۰ روزه افزایش یافته و RSI پالیگان هم درست در بالای نقطه میانی خود قرار دارد. این امر نشان‌دهنده یک برتری نسبی برای خریداران است. اگر قیمت پالیگان بعد از برخورد به سطح ۰.۸۹ دلار رشد کند، گاوها سعی خواهند کرد قیمت آن را به ۱ دلار برسانند.

علاوه بر این، اگر کاهش یابد و به زیر میانگین متحرک نمایی ۲۰ روزه خود برسد، نشان می‌دهد تقاضای MATIC در سطوح بالاتر کاهش می‌یابد. در این صورت قیمت پالیگان ممکن است چند روز بین ۰.۷۰ دلار تا ۱ دلار در نوسان باشد.

کوثر ایزک شیریان

تو دانشگاه اقتصاد خوندم و خیلی اتفاقی وارد بخش اخبار کریپتو شدم. اما خیلی طول نکشید که عاشق رویای غیرمتمرکزسازیش شدم. به اقتصاد کلان و تحلیل تکنیکال علاقه زیادی دارم ولی هیچ وقت نمی‌تونم به بازار NFTها بی‌اعتنا باشم. بی‌صبرانه هم منتظرم تا کاربردهای کریپتو تو دنیای واقعی بیشتر بشه.

نوشته های مشابه

اشتراک
اطلاع از
0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا