تحلیل تکنیکال

تحلیل تکنیکال قیمت بیت کوین، اتریوم، سولانا، DOGE و LINK؛ ۶ آبان ۱۴۰۲

بیت کوین (BTC) پس از رالی قوی این هفته کمی در فاز تثبیت و استراحت قرار گرفته است؛ اما برخی از آلت کوین‌ها ممکن است طی چند روز آینده رشد کنند و روند نزولی‌ خود را به یک روند صعودی تبدیل کنند. در این مطلب، تحلیل تکنیکال قیمت بیت کوین را به همراه چند آلت کوین با پتانسیل بالا بررسی کرده‌ایم.

به نقل از کوین تلگراف، قیمت بیت کوین طی دو روز گذشته در بالای سطح ۳۳,۶۰۰ دلار قرار داشت و نشان داد گاوها برای خروج از بازار عجله‌ای ندارند. به طور کلی، اگر قیمت BTC ریزش شدیدی نداشته باشد، ممکن است ترس از دست دادن یا فوموی (FOMO) جدیدی در بین سرمایه‌گذاران شکل بگیرد و فشار خرید را در بازار کریپتو افزایش دهد.

در این صورت، رمزارزهای مختلف ممکن است وارد ناحیه اشباع خرید شوند. با این حال، این نوع روندهای صعودی به ندرت پایدار هستند؛ چرا که در نهایت نزولی می‌شوند و سطوح شکست قیمت خود را دوباره آزمایش می‌کنند. بنابراین، احتمال سقوط بیت کوین تا ۳۲,۰۰۰ دلار را نمی‌توان رد کرد.

همان طور که پیش از این گزارش دادیم، روند صعودی BTC در چند روز گذشته باعث شده دامیننس آن به ۵۴٪ برسد که بالاترین سطح این شاخص در ۳۰ ماه گذشته محسوب می‌شود. افزایش نرخ تسلط بیت کوین نشان می‌دهد این رمزارز قدرت زیادی دارد که نشانه مثبتی است و بعضی از آلت کوین‌ها هم ممکن است به زودی به آن بپیوندند.

عملکرد بازار کریپتو در ۲۴ ساعت گذشته
عملکرد بازار کریپتو در ۲۴ ساعت گذشته – منبع: Coin360

پیتر برنت (Peter Brandt)، تحلیلگر و معامله‌گر با تجربه بازار کریپتو، با انتشار نمودار زیر در پلتفرم اکس (توییتر سابق) اظهار داشت:

هرکسی که فکر کند آینده بازار را می‌داند، احمق است. بازارهای مالی همیشه معامله‌گران را شگفت‌زده می‌کنند. با این حال من معتقدم:

۱. BTC به کف خود رسیده است.
۲. BTC تا سه‌ماهه سوم ۲۰۲۴ به رکورد تاریخی جدیدی نمی‌رسد.
۳. نوسانات بازار کریپتو در این مدت ادامه دارد.

من تقریبا در ۲ سال گذشته از تحلیل زیر استفاده کرده‌ام.

تحلیل پیتر برنت
تحلیل پیتر برنت- پلتفرم X

حال سوال این جا است که آیا بیت کوین طی چند روز آینده وارد فاز اصلاح می‌شود یا به حرکت صعودی خود ادامه خواهد داد؟ آیا آلت کوین‌های بزرگ بازار کریپتو هم می‌توانند به آن بپیوندند؟ در ادامه با بررسی تحلیل قیمت بیت کوین، اتریوم (ETH)، سولانا (SOL)، دوج کوین (DOGE) و چین لینک (LINK) به این سوالات پاسخ خواهیم داد.

تحلیل تکنیکال قیمت بیت کوین

بیت کوین با مقاومت ۳۵,۰۰۰ دلار روبه‌رو شده است، اما به نظر می‌رسد که گاوها می‌خواهند همچنان به تلاش خود ادامه بدهند. این امر نشان می‌دهد خریداران BTC ممکن است به زودی روند صعودی آن را از سر بگیرند.

نمودار روزانه قیمت بیت کوین به دلار
نمودار روزانه قیمت بیت کوین به دلار – منبع: TradingView

یکی از نکاتی که رشد بیت کوین را تهدید می‌کند، این است که شاخص قدرت نسبی (RSI) آن در ناحیه اشباع خرید باقی بماند. در این صورت ‌BTC ممکن است در کوتاه‌مدت وارد فاز اصلاح یا تثبیت شود. اگر قیمت بیت کوین به زیر ۳۲,۶۷۹ دلار برسد، ممکن است ابتدا ۳۲,۴۰۰۰ دلار و سپس ۳۱,۰۰۰ دلار را دوباره آزمایش کند.

با این حال، نمی‌توانیم با اطمینان بگوییم که شاخص RSI باعث اصلاح بیت کوین می‌شود. گاهی اوقات بعد از اتمام یک روند نزولی و آغاز یک روند صعودی جدید، RSI برای مدت بیشتری در ناحیه اشباع خرید باقی می‌ماند؛ زیرا خریداران باهوش سعی می‌کنند در کف قیمتی هر روز به انباشت خود ادامه بدهند.

در این صورت اگر قیمت BTC رشد کند و به بالای ۳۵,۲۸۰ دلار برسد، مرحله بعدی روند صعودی آن آغاز می‌شود و BTC ممکن است تا سطح ۴۰,۰۰۰ دلار رشد کند.

تحلیل تکنیکال قیمت اتریوم

فتیله (Wick) بلند کندل اتریوم در ۲۶ اکتبر (۴ آبان) نشان داد خرس‌ها به شدت از مقاومت ۱,۸۵۵ دلار محافظت می‌کنند.

نمودار روزانه قیمت اتریوم به دلار
نمودار روزانه قیمت اتریوم به دلار – منبع: TradingView

میانگین متحرک نمایی ۲۰ روزه صعودی (موج آبی رنگ در نمودار بالا، ۱,۶۴۷ دلار) و موقعیت RSI در ناحیه اشباع خرید نشان می‌دهند گاوها کنترل بازار را در اختیار دارند. اگر قیمت ETH بعد از عبور از مقاومت ۱,۷۴۶ دلار بتواند به روند صعودی خود ادامه دهد، گاوها سعی می‌کنند دوباره آن را به بالای ۱,۸۵۵ دلار بر گردانند. در این صورت، قیمت اتریوم ممکن است به سمت مقاومت روانی و مهم ۲,۰۰۰ دلار حرکت کند.

اگر خرس‌ها بخواهند جلوی حرکت صعودی اتریوم را بگیرند، باید به سرعت قیمت آن را به زیر سطح ۱,۷۴۶ دلار برسانند. در این صورت، ETH ممکن است تا میانگین متحرک نمایی ۲۰ روزه سقوط کند. گفتنی است محدوده ۱,۷۴۶ دلار ناحیه بریک اوت محدوده رنج موجود در نمودار روزانه اتریوم است و اهمیت زیادی دارد.

تحلیل تکنیکال قیمت سولانا

قیمت سولانا در چند روز گذشته در نزدیکی هدف الگوی سر و شانه آن، یعنی ۳۲.۸۱ دلار قرار داشت. علاوه بر این، به نظر می‌رسد گاوها هنوز کنار نکشیده‌اند و ممکن است به افزایش قیمت آن ادامه دهند.

نمودار روزانه قیمت سولانا به دلار
نمودار روزانه قیمت سولانا به دلار – منبع: TradingView

RSI سولانا همچنان در ناحیه اشباع خرید قرار دارد و نشان می‌دهد SOL ممکن است زمان بیشتری را در فاز تثبیت سپری کند یا اینکه با یک اصلاح جزئی مواجه شود. اگر قیمت سولانا بالای ۳۰ دلار باقی بماند، احتمال رشد آن تا ۳۸.۷۹ دلار افزایش می‌یابد.

از طرف دیگر، اگر قیمت سولانا به زیر ۳۰ دلار برسد، خرس‌ها تلاش می‌کنند قیمت آن را تا میانگین متحرک نمایی ۲۰ روزه (موج آبی رنگ در نمودار بالا، ۲۷.۲۹ دلار) کاهش دهند. اگر این حمایت از بین برود، خرس‌ها ممکن است دوباره کنترل بازار را در دست بگیرند.

تحلیل تکنیکال قیمت دوج کوین

قیمت دوج کوین در چند روز گذشته به طور چشمگیری بهبود یافته و نشان داده است گاوها شدیدا در حال خرید این ارز دیجیتال هستند.

نمودار روزانه قیمت دوج کوین به دلار
نمودار روزانه قیمت دوج کوین به دلار – منبع: TradingView

قیمت DOGE در ۲۶ اکتبر (۴ آبان) به بالای نزدیک‌ترین مقاومت آن، یعنی ۰.۰۷ دلار رسید؛ اما فیتیله بلند کندل آن روز نشان داد با افزایش قیمت دوج کوین فشار فروش آن هم رشد می‌کند. البته خرس‌ها در ۲۷ اکتبر (۵ آبان) هم تلاش کردند قیمت DOGE را به زیر ۰.۰۷ دلار برسانند. اگر آن‌ها کنترل بازار را در دست بگیرند، DOGE می‌تواند تا میانگین متحرک نمایی ۲۰ روزه (موج آبی رنگ در نمودار بالا، ۰.۰۶ دلار) سقوط کند.

در مقابل اگر قیمت دوج کوین به بالای ۰.۰۷ دلار برسد، نشان‌دهنده احساسات مثبت سرمایه‌گذاران است و معامله‌گران با هر اصلاح جزئی به خرید خود ادامه می‌دهند. در این صورت، قیمت DOGE می‌تواند به ۰.۰۸ دلار برسد.

تحلیل تکنیکال قیمت چین لینک

فشار فروش چین لینک در چند روز گذشته و در نزدیکی سطح ۱۱.۵۰ دلار، افزایش یافته است.

نمودار روزانه قیمت چین لینک به دلار
نمودار روزانه قیمت چین لینک به دلار – منبع: TradingView

یک نکته مثبت این است که گاوها چین لینک را رها نکرده‌اند. این موضوع نشان می‌دهد خریداران عجله‌ای برای برداشت سود خود ندارند؛ زیرا پیش‌بینی می‌کنند روند صعودی LINK ادامه می‌یابد. گاهی اوقات، هنگامی که رمزارزها از یک تثبیت طولانی‌مدت خارج می‌شوند، ممکن است برای مدت طولانی در منطقه اشباع خرید باقی بمانند. این اتفاق ممکن است در بازار LINK هم رخ بدهد.

سطح ۹.۵۰ دلار حمایت مهمی است که باید در صورت کاهش قیمت چین لینک به آن توجه کرد. بعد از این حمایت، میانگین متحرک نمایی ۲۰ روزه (موج آبی رنگ در نموار بالا، ۸.۹۷ دلار) اهمیت زیادی دارد. البته خریداران چین لینک احتمالا با قدرت از این منطقه دفاع خواهند کرد.

نوشته های مشابه

اشتراک
اطلاع از
0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا