اخبار بیت کوین

نرخ تسلط بیت کوین به اوج ۳۰ ماهه خود رسید؛ BTC در مسیر ۴۵,۰۰۰ دلار؟

همان طور که پیش از این گزارش دادیم، قیمت بیت کوین (BTC) در هفته گذشته به دلیل انتشار اخبار مربوط به ثبت نماد ETF اسپات شرکت بلک (Blackrock) در وب سایت «DTCC» رشد کرد و با غافلگیر کردن فعالان بازار کریپتو از مرز ۳۵,۰۰۰ دلار فراتر رفت. حال سرمایه‌گذاران زیادی تلاش کرده‌اند روند BTC را از دیدگاه‌های مختلف بررسی کنند که در مطلب پیش رو بعضی از آن‌ها را مرور خواهیم کرد.

در این سرزمین همه برنده‌اند!

در تولد تترلند 2 اتریوم هدیه بگیرید!

برو به تترآیلند

رشد چشمگیر نرخ تسلط بیت کوین

به نقل از کوین تلگراف، نرخ تسلط BTC در بازار کریپتو در حال حاضر به محدوده ۵۴٪ رسیده که بالاترین رکورد آن در ۳۰ ماه گذشته محسوب می‌شود. به عبارت دقیق‌تر روند صعودی این شاخص از ابتدای اکتبر (مهر) و از پایین محدوده ۴۹٪ شروع شد و در کم‌تر از ۱ ماه به اوج خود در دو سال نیم گذشته رسید.

نمودار نرخ تسلط بیت کوین – منبع: TradingView

ماه اکتبر (مهر) همواره یکی از صعودی‌ترین ماه‌های BTC بوده و به همین خاطر تحت عنوان اکتبر صعودی (Uptober) شناخته می‌شود. اکتبر امسال هم از این قاعده مستثنی نبود و بیت کوین توانست با رشدی چشمگیر از پایین ۲۷,۰۰۰ دلار به بالای ۳۵,۰۰۰ دلار برسد.

رشد نرخ تسلط بیت کوین نشان می‌دهد که موقعیت BTC در آستانه هاوینگ بعدی آن در آوریل ۲۰۲۴ (فروردین ۱۴۰۳) تقویت شده اما این مسئله می‌تواند عرصه را برای آلت کوین‌ها تنگ کند. تحلیلگری به نام مایلز دویچه (Miles Deutscher) با انتشار تصویر زیر در پلتفرم اکس (توییتر سابق) اعلام کرد:

اکتبر صعودی عالی بود، اما رشد بیت کوین ممکن است هنوز تمام نشده باشد.

تاریخ نشان داده که بهترین عملکرد بیت کوین در ماه نوامبر (آبان) به دست می‌آید.

توییت مایلز دویچه – منبع: پلتفرم اکس

آیا تقاطع طلایی بیت کوین تایید می‌شود؟

به نقل از کوین دسک، به نظر می‌رسد که BTC برای اولین بار از اوایل ماه فوریه (بهمن ۱۴۰۱) در حال تکمیل یک الگوی تقاطع طلایی (Golden Cross) است. در الگوی تقاطع طلایی میانگین متحرک ساده (SMA) ۵۰ روزه وارد یک مسیر صعودی می‌شود و از میانگین متحرک ساده ۲۰۰ روزه پیشی می‌گیرد. میانگین متحرک ساده ۵۰ روزه بیت کوین هم هنگام نگارش این مطلب صعودی بوده و به محدوده ۲۷,۷۱۴ دلار رسیده است. میانگین متحرک ساده ۲۰۰ روزه این ارز دیجیتال هم در محدوده ۲۸,۱۷۴ دلار قرار دارد.

الگوی تقاطع طلایی نشان می‌دهد که روند کوتاه‌مدت بیت کوین نسبت به روند بلندمدت آن بهتر عمل کرده و می‌تواند به یک روند صعودی تبدیل شود. نقطه مقابل این شاخص، شاخص تقاطع مرگ (Death Cross) است که در آن میانگین متحرک ساده ۵۰ روزه به زیر میانگین متحرک ساده ۲۰۰ روزه می‌رسد.

هرچند که معامله‌گران زیادی از این الگوها استفاده می‌کنند، باید توجه داشته باشیم که بعضی از آن‌ها در گذشته رد شده‌اند. تاکنون ۹ تقاطع طلایی در بیت کوین به وجود آمده که فقط ۶ مورد از آن‌ها تایید شده‌اند. سود ناشی از این ۶ تقاطع طلایی در تصویر زیر نشان داده شده است.

تاثیر شاخص تقاطع طلایی در رشد BTC – منبع: CoinDesk

با این حال تقاطع‌های طلایی بیت کوین در ۱۱ جولای ۲۰۱۴ (۲۰ تیر ۹۳)، ۱۵ جولای ۲۰۱۵ (۲۴ تیر ۹۴) و ۱۹ فوریه ۲۰۲۰ (۳۰ بهمن ۹۸) به خاطر روند نزولی قابل‌توجه و ایجاد تقاطع مرگ باطل شدند.

آیا قیمت بیت کوین به ۴۵,۰۰۰ دلار می‌رسد؟

به نقل از کوین تلگراف، BTC در هفته گذشته به اوج ۱۷ ماهه خود رسید و حالا بسیاری از فعالان بازار کریپتو منتظر اصلاح آن هستند. با این حال، تحلیلگری به اسم کریپتوکان (CryptoCon) باور دارد که بیت کوین می‌تواند به رشد خود ادامه دهد. او با مقایسه چرخه فعلی بیت کوین و چرخه‌های قبلی آن و مدل فیبوناچی نشان داده که قیمت BTC ممکن است افزایش یابد.

چرخه‌های متفاوت بیت کوین – منبع: توییت کریپتوکان

همان طور که در تصویر بالا مشخص شده، طبق گفته‌های کریپتوکان هر چرخه ۵ فاز دارد و BTC در فاز چهارم آن قرار دارد که هدف آن ۳۶,۳۶۸ دلار است. علاوه بر این، او باور دارد که بیت کوین ممکن است در ماه نوامبر (آبان) به این هدف برسد و احتمالا تا ماه آینده می‌تواند به سمت ۴۵,۰۰۰ دلا حرکت کند. با این حال، کریپتو کان تاکید کرده که BTC برای رسیدن به هدف مذکور باید از دو مقاومت مهم عبور کند و هر دوی آن‌ها در محدوده ۳۶,۴۰۰ دلار قرار دارد.

نمودار قیمت BTC – منبع: توییت کریپتوکان

همان طور که در تصویر بالا نشان داده شده، این دو مقاومت سقف کانال ارزش منصفانه (Fair Value) و سقف فاز چهارم است.

تحلیلگر دیگری به اسم رکت کپیتال (Rekt Capital) هم تاکید کرده که رفتار بیت کوین در چرخه فعلی آن شبیه به چرخه‌‌های قبلی نیست. طبق گفته‌های او BTC باید حمایت خود را آزمایش می‌کرد، اما برخلاف مارس ۲۰۲۰ (اسفند ۹۸) مقاومتش را آزمایش کرده است. در آن زمان، BTC به خاطر سقوط بازار کریپتو پس از شیوع ویروش کرونا به کف چرخه خود یعنی کمی بیشتر از ۳,۰۰۰ دلار رسیده بود. با این حال، رکت کپیتال با انتشار نمودار زیر تاکید کرد:

اگر قیمت بیت کوین طی ۱۷۵ روز آینده و تا قبل از هاوینگ آن کاهش یابد، فرصت بزرگی برای سرمایه‌گذاران به وجود می‌آید.

رفتار بیت کوین در چرخه‌های مختلف – منبع: توییت رکت کپیتال

نوشته های مشابه

اشتراک
اطلاع از
0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا