تحلیل تکنیکال

تحلیل تکنیکال بیت کوین، اتریوم، BNB، سولانا و TON؛ ۱۴ شهریور ۱۴۰۲

قیمت بیت کوین در یک ناحیه محدود در نوسان است، اما برخی آلتکوین‌ها نشانه‌هایی از شکست احتمالی را نشان می‌دهند. در این مطلب تحلیل تکنیکال بیت کوین را به همراه اتریوم، BNB، سولانا و TON بررسی خواهیم کرد.

مقایسه قیمت صرافی‌های ایرانی

با میهن بلاکچین، بهترین قیمت خرید و فروش ارزهای دیجیتال رو پیدا کن!

مقایسه صرافی

به نقل از کوین تلگراف، یکی از دلایل اصلی ریزش هفته گذشته قیمت بیت کوین تصمیم کمیسیون بورس و اوراق بهادار آمریکا برای به تعویق انداختن اعلام نتایج درخواست‌های راه‌اندازی ETF اسپات بیت کوین بود. البته علیرغم این تعویق، تحلیلگران بانک جی‌پی مورگان معتقدند کمیسیون بورس در نهایت با این درخواست‌ها موافقت خواهد کرد.

نمای کلی از بازار ارزهای دیجیتال - منبع: Coin360
نمای کلی از بازار ارزهای دیجیتال – منبع: Coin360

پرایس اکشن کوتاه‌مدت بیت کوین همچنان نامطمئن است. با این حال، این مسئله به هیچ وجه دید سرمایه‌گذاران بلندمدت را تغییر نداده است. داده‌های اخیر گلس‌نود نشان می‌دهد میزان موجودی بیت کوین که برای حداقل ۳ سال در کیف پول‌ها بی‌حرکت مانده‌اند به رکورد جدید ۴۰.۵۳۸٪ رسیده است.

آیا بیت کوین در روزهای آتی از این وضعیت راکد خارج می‌شود؟ آلت کوین‌ها چه وضعیتی خواهند داشت؟ در این مطلب تحلیل تکنیکال بیت کوین، اتریوم، BNB، سولانا و تن کوین را بررسی می‌کنیم.

تحلیل تکنیکال بیت کوین

بیت کوین در حال حاضر، در نزدیکی سطح حمایت محدوده ۲۴،۸۰۰ تا ۳۱،۰۰۰ دلار معامله می‌شود. معمولا زمانی که قیمت یک دارایی در یک محدوده مشخص نوسان می‌کند، گاوها (خریداران) در زمان ریزش قیمت و نزدیک به سطوح حمایتی خرید کرده و در نزدیکی مقاومت‌ها دارایی خود را به فروش می‌رسانند.

نمودار بیت کوین تایم فریم ۱ روزه - منبع: TradingView
نمودار بیت کوین تایم فریم ۱ روزه – منبع: TradingView

همانطور که در تحلیل‌های قبلی بررسی کردیم، در حال حاضر سطح ۲۴،۸۰۰ دلار برای خرس‌ها و گاوها اهمیت زیادی دارد. در صورتی که بیت کوین نتواند این حمایت را حفظ کند، احتمالا فشار فروش تشدید شده و قیمت تا حمایت کلیدی ۲۰،۰۰۰ دلار کاهش خواهد یافت. البته در حوالی ۲۴،۰۰۰ دلار حمایت کوچکی وجود دارد اما بعید است بتواند برای طولانی‌مدت جلوی ریزش قیمت را بگیرد.

سناریوی دیگر افزایش قیمت از سطوح فعلی است. در صورتی که قیمت بیت کوین از ۲۶،۸۳۳ دلار عبور کند ممکن است در ادامه به میانگین متحرک ساده ۵۰ روزه در حوالی ۲۸،۲۲۱ دلار برسد. این یعنی ممکن است نوسان قیمت در محدوده ۲۴،۸۰۰ تا ۳۱،۰۰۰ دلار برای مدت طولانی‌تری ادامه داشته باشد.

تحلیل تکنیکال اتریوم

قیمت اتریوم در تاریخ ۱ سپتامبر به زیر حمایت کلیدی ۱٬۶۲۶ دلار سقوط کرد، با این حال، فتیله بلند کندل روزانه نشان می‌دهد تقاضای خرید زیادی در سطوح پایین قیمتی وجود داشته است.

نمودار اتریوم تایم فریم ۱ روزه - منبع: TradingView
نمودار اتریوم تایم فریم ۱ روزه – منبع: TradingView

در حال حاضر، خریداران به دنبال خروج اتریوم از وضعیت فعلی و افزایش قیمت هستند اما فعلا به دلیل کمبود تقاضا در سطوح بالاتر ناتوان بوده‌اند. در حال حاضر، میانگین‌های متحرک شیب نزولی داشته و شاخص قدرت نسبی (RSI) نیز در محدوده منفی قرار دارد که نشان می‌دهد فعلا خرس‌ها بر بازار مسلط هستند.

در صورتی که فروشندگان قیمت را به زیر ۱٬۶۰۰ دلار برسانند، اتریوم ممکن است به کف روزانه ۱۷ آگوست (۲۶ مرداد) یعنی ۱٬۵۵۰ دلار سقوط کند. حفظ این محدوده اهمیت زیادی دارد و در صورت شکسته شدن سطح ۱٬۵۵۰ دلار، راه برای ریزش بیشتر تا ۱٬۳۶۸ دلار باز خواهد شد.

اما در سمت دیگر، اگر قیمت اتریوم از میانگین متحرک نمایی ۲۰ روزه در حوالی ۱٬۶۸۴ دلار بالاتر برود می‌توان به صعود بیشتر امیدوار بود. در این سناریو اتریوم می‌تواند تا مقاومت ۱٬۷۵۰ دلار افزایش یابد.

تحلیل تکنیکال BNB

قیمت BNB در چند روز اخیر پایین‌تر از ۲۲۰ دلار بوده است اما خرس‌ها موفق نشده‌اند از این مزیت برای کاهش بیشتر قیمت استفاده کنند.

نمودار بایننس کوین تایم فریم ۱ روزه - منبع: TradingView
نمودار BNB تایم فریم ۱ روزه – منبع: TradingView

ناتوانی خرس‌ها در کشاندن قیمت به زیر ۲۰۰ دلار ممکن است در نهایت به نفع گاوها یا خریداران باشد. خریداران در ابتدا باید قیمت را از مقاومت ۲۲۰ دلار فراتر ببرند و پس از آن خط مقاومت افقی مشخص شده در نمودار را فتح کنند. در صورت شکسته شدن این دو مقاومت، می‌توان گفت احتمالا روند نزولی BNB به پایان خود رسیده است.

در سمت مقابل، اگر قیمت به زیر ۲۰۰ دلار کاهش یابد، فاز بعدی ریزش BNB شروع خواهد شد که ممکن است این ارز دیجیتال را تا حمایت ۱۸۳ دلار کاهش دهد.

تحلیل تکنیکال سولانا

سولانا در حال حاضر فاز اصلاحی قوی را تجریه می‌کند. خریداران در حال حاضر به دنبال افزایش قیمت سولانا هستند، اما تلاش آنها به احتمال زیاد در حوالی خط روند نزولی با فروش گسترده خرس‌ها مواجه خواهد شد.

نمودار سولانا تایم فریم ۱ روزه - منبع: TradingView
نمودار سولانا تایم فریم ۱ روزه – منبع: TradingView

در صورتی که قیمت از سطوح فعلی یا پس از برخورد با خط روند نزولی کاهش یابد، می‌توان گفت دیدگاه منفی نسبت به سولانا همچنان باقی مانده و معامله‌گران در حال فروش در زمان افزایش قیمت هستند. چنین چیزی ممکن است قیمت را به ۱۸.۳۲ دلار و پس از آن ۱۶ دلار برساند.

در سمت مقابل اما، در صورتی که قیمت سولانا از خط روند نزولی بالاتر برود، پیش‌بینی‌های نزولی در کوتاه‌مدت اعتبار خود را از دست خواهند داد. چنین چیزی می‌تواند قیمت را تا ۲۲.۳۰ دلار افزایش دهد. انتظار می‌رود در این سطح شاهد تقابل گسترده خرس‌ها و گاوها باشیم.

تحلیل تکنیکال Toncoin

رالی صعودی تن کوین در حوالی مقاومت ۲.۰۷ دلاری متوقف شده است، با این حال، هنوز گاوها تسلط بیشتری بر بازار دارند. این یعنی احتمال تداوم روند صعودی همچنان وجود دارد.

نمودار تن کوین تایم فریم ۱ روزه - منبع: TradingView
نمودار تن کوین تایم فریم ۱ روزه – منبع: TradingView

در حال حاضر، شاخص قدرت نسبی در محدوده خرید بیش از حد قرار گرفته که نشان می‌دهد احتمال اصلاح یا تثبیت قیمت در کوتاه‌مدت وجود دارد. در صورت اصلاح قیمت، میانگین متحرک نمایی ۲۰ روزه در حوالی ۱.۶۱ دلار اهمیت زیادی دارد چراکه در صورت شکسته شدن، قیمت تن کوین ممکن است ابتدا تا ۱.۵۳ و سپس تا میانگین متحرک ساده ۵۰ روزه در حوالی ۱.۴۰ دلار کاهش یابد.

در سمت دیگر، برای تداوم روند صعودی، قیمت TON باید از ۲.۰۷ دلار عبور کند. در صورت تحقق این مهم، روند صعودی می‌تواند از سر گرفته شود و قیمت تا محدوده ۲.۴۰ تا ۲.۶۰ صعود کند.

نوشته های مشابه

اشتراک
اطلاع از
0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا