اخبار آلتکویناخبار بلاکچین

دلیل کاهش قیمت لونا چیست؟ + تحلیل تکنیکال قیمت LUNA

در حالیکه قیمت بیت کوین، اتریوم و سایر رمز ارزهای بزرگ همچنان در حال نوسانات محدود هستند، افت قیمت محسوس لونا (LUNA) بیش از همه به چشم می‌آید. یکی از دلایل کاهش قیمت LUNA را می‌توان به عملکرد ناپایدار پلتفرم Anchor مرتبط دانست.

مقایسه قیمت صرافی‌های ایرانی

با میهن بلاکچین، بهترین قیمت خرید و فروش ارزهای دیجیتال رو پیدا کن!

مقایسه صرافی

به گزارش میهن بلاکچین و به نقل از یوتودی، پس از ریزش گسترده بازار در هفته گذشته، اکثر رمز ارزها حمایت‌های خود را پیدا کردند و نوسانات محدودی را از سر گرفته‌اند. قیمت بیت کوین پس از آنکه روز چهارشنبه تا ۳۸،۹۱۹ دلار بالا رفت، اندکی کاهش یافته و امروز در محدوده ۳۷٬۷۰۰ دلار در حال نوسان است.

اما لونا (LUNA) رمز ارز بومی شبکه ترا بدترین عملکرد را در بین ۱۰۰ رمز ارز برتر داشته است. این کاهش قیمت به دنبال نگرانی‌ها در مورد Anchor پلتفرم وام‌دهی و وام‌گیری این شبکه به وجود آمده است. هجوم تعداد زیاد سرمایه‌گذارانی که به دنبال کسب سود در این پلتفرم هستند و دارایی خود را در انکر سپرده‌گذاری کرده‌اند به همراه کمبود تعداد وام گیرنده‌ها، موجب شده است نرخ بهره این پلتفرم ناپایدار باشد.

پروتکل Anchor به عنوان یک بازار پول بین وام‌گیرنده‌ها و وام‌دهندگان استیبل‌کوین‌ها عمل می‌کند. وام‌دهندگان می‌توانند استیبل کوین خود را به پلتفرم واریز کنند و به نسبت مبلغ واریزی خود، سود دریافت کنند. وام‌گیرندگان نیز می‌توانند استیبل‌کوین‌ها را با وثیقه‌گذاری دارایی‌های قابل سپرده‌گذاری، قرض کنند. پروتکل انکر نیز با سپرده‌گذاری این وثیقه‌ها درآمد تولید می‌کند. برای کسب اطلاعات بیشتر مقاله «آموزش کسب درآمد با پروتکل Anchor» را مطالعه کنید.

هر زمان که درآمد حاصله از پرداخت بهره وام‌گیرنده‌ها و سپرده‌گذاری وثیقه‌ها، با سودی که باید به وام‌دهنده‌ها تعلق بگیرد متفاوت باشد، این پلتفرم به صندوق رزرو خود رجوع کرده تا سود سپرده‌گذاران را پرداخت کند. در جولای سال گذشته بنیان‌گذار این پلتفرم، ۷۰ میلیون UST را به این صندوق واریز کرده است.

حال در ۶۰ روز گذشته میزان سرمایه واریزی از ۲.۳ میلیارد دلار به ۶.۱ میلیارد دلار افزایش یافته است درحالیکه میزان دارایی وام گرفته شده از ۱.۲ میلیارد دلار به ۱.۵ میلیارد دلار افزایش یافته است. این اختلاف باعث شده است تا حجم این صندوق ۷۰ میلیارد دلاری به سرعت با ۳۵.۷٪ کاهش روبه‌رو شود. اگر بازار خرسی همچنان ادامه داشته باشد، موجودی این صندوق تا چند ماه آینده به اتمام می‌رسد و ترافرم لبز (Terraform Labs) باید یک بار دیگر نقدینگی UST این صندوق را تامین کند یا نرخ سود ۲۰٪ پلتفرم Anchor را بسیار کاهش دهد. این نگرانی‌ها باعث شده است تا فشار فروش لونا (LUNA) افزایش یابد. قیمت لونا اکنون بیش از ۵۰٪ از اوج قیمت خود در ۱۰۳ دلار فاصله گرفته است و اگر سناریوی زیر نیز رخ دهد احتمال کاهش ۵۰٪ دیگر تا قیمت ۲۶ دلار وجود دارد.

[به روزرسانی ۱۴۰۱.۶.۳] مطلبی که مطالعه می‌کنید در تاریخ ۹ بهمن منتشر شده است. جالب است بدانید هشدارهای مطرح شده در این مطلب محقق شد و تا ۳ ماه و نیم بعد در میانه اردیبهشت ۱۴۰۱، مکانیزم آربیتراژ لونا نتوانست در برابر فشار فروش بازار خرسی مقاومت کند و قیمت لونا که زمانی به بالای ۱۰۰ دلار رسیده بود تا کسری از یک سنت کاهش یافت و تقریبا به صفر رسید. چند روز قبل از وقوع این اتفاق تحلیل زیر از میهن بلاکچین در مورد آسیب‌پذیری UST هشدار داد.

برای بازبینی اخبار این رویداد تاریخی که به نابودی ۴۰ میلیارد دلار سرمایه و تحمیل آسیب شدید به فضای کریپتو منجر شد و بررسی علل آن می‌توانید مطالب زیر از میهن بلاکچین را مطالعه کنید.

تحلیل تکنیکال قیمت لونا

نمودار قیمت لونا
نمودار قیمت لونا؛ تایم فریم روزانه

قیمت لونا اکنون با ۴.۲٪ کاهش نسبت به روز گذشته به ۵۲ دلار رسیده است. میانگین متحرک نمایی ۲۰۰ روزه که با رنگ آبی در نمودار فوق نشان داده شده است بیانگر سطح حمایتی است که اکنون در محدوده ۵۰.۰۱۹ دلار قرار دارد و می‌تواند باعث بازیابی قیمت شود.

از طرف دیگر از دست رفتن این حمایت می‌تواند الگو سر و شانه (Head and Shoulder) را شکل دهد و با توجه به تصویر زیر، منجر به سقوط قیمت لونا تا ۲۶ دلار شود.

نمودار قیمت لونا LUNA
نمودار قیمت لونا؛ تایم فریم روزانه

[به‌روزرسانی ۱۴۰۱.۶.۳]

  • دلایل اصلی سقوط لونا چه بود؟

پس از تجربه حیرت انگیز سقوط لونا و بررسی ابعاد مختلف عواملی که به این سقوط ۴۰ میلیارد دلاری ختم شد؛ علت بنیادی سقوط لونا را می‌توان نقص ذاتی مکانیزم Mint & Burn برای حفظ برابری استیبل کوین‌های الگوریتمی با دلار ارزیابی کرد.

اینکه کاهش ارزش UST نسبت به دلار این امکان را فراهم می‌کند که آربیتراژکارها ۱ UST را با ۱ دلار لونا تعویض کنند و لونا را بفروشند و از این طریق کسب سود کنند، برای حفظ برابری UST با دلار کافی نیست. اگر فشار فروش بیش از توان خرید آربیتراژکارها باشد یا به هر دلیل آربیتراژکارها نخواهند از این فرصت کسب سود استفاده کنند، مکانیزم Mint & Burn شکست می‌خورد.

به قول چانپنگ ژائو، مدیر عامل صرافی بایننس، انگیزه کسب سود یک مکانیزم حفظ امنیت نیست. جالب است که پس از سقوط ترا، استیبل کوین شبکه ترون، USDD، با مکانیزمی مشابه عرضه شد. شاید تنها چیزی که آن را از سقوط محفوظ نگه داشته است ارزش بازار ناچیز و کم‌اهمیت بودن آن باشد. وگرنه مکانیزم مورد استفاده همان مکانیزم معیوب استیبل کوین UST است.

منبع
u.todaycointelegraphcointelegraph

نوشته های مشابه

اشتراک
اطلاع از
6 دیدگاه
جدید ترین
قدیمی ترین محبوب ترین
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا