اخبار آلتکویناخبار عمومی

گزارش عجیب وال استریت ژورنال در مورد پشتوانه USDT؛ آیا تتر در آستانه ورشکستگی است؟

به تازگی مقاله‌ای در وال استریت ژورنال (WSJ) منتشر شده که مدعی است ترازنامه تتر در وضعیتی قرار گرفته که حتی کاهش ۰.۳% ارزش دارایی‌های پشتوانه این شرکت می‌تواند به ورشکستگی تتر منجر شود.

مقایسه قیمت صرافی‌های ایرانی

با میهن بلاکچین، بهترین قیمت خرید و فروش ارزهای دیجیتال رو پیدا کن!

مقایسه صرافی

به گزارش میهن بلاکچین و به نقل از کوین تلگراف، جین ایگلشام (Jean Eaglesham) و ویکی جی هوانگ (Vicky Ge Huang)، دو ژورنالیست نشریه وال استریت ژورنال در گزارشی در رابطه با ماهیت مبهم ذخایر تتر و حسابرسی آن و ورشکستگی احتمالی این شرکت صحبت کردند.

ایگلشام و هوانگ در این گزارش خاطرنشان کردند در صورتی که بدهی‌های تتر از میزان دارایی‌های ترازنامه این شرکت فراتر برود؛ به آشفتگی در بازار منجر خواهد شد:

افت ۰.۳٪ دارایی‌های ترازنامه تتر آن را از لحاظ فنی ورشکسته می‌کند؛ منتقدان معتقدند این اتفاق اعتماد سرمایه‌گذاران را از بین خواهد برد و باعث فروش گسترده USDT خواهد شد.

بدهی تتر در واقع همان توکن‌های USDT صادر شده از طرف شرکت است که در حال حاضر حدود ۶۷ میلیارد توکن در شبکه‌های مختلف است و از آن‌جایی که هر توکن ارزشی برابر ۱ دلار دارد؛ این رقم برابر ۶۷ میلیارد دلار شده است. از آن‌جایی که این توکن‌ها باید در هر لحظه‌ای خاصیت تبدیل شدن به پول فیات را داشته باشند؛ از آن تحت عنوان بدهی تتر نام برده می‌شود.

در زمان نگارش این مقاله و بر اساس داده‌های منتشر شده در وب سایت تتر، این شرکت ۶۷.۷۴ میلیارد دلار دارایی در خزانه خود دارد و میزان بدهی‌های آن به ۶۷.۵۴ میلیارد دلار رسیده است. این یعنی بدهی‌های تتر تنها ۱۹۱ میلیون دلار کمتر از دارایی‌های ترازنامه آن است.

با این حال، پائولو آردوینو، مدیر ارشد اجرایی تتر، اختلاف اندک ترازنامه این شرکت و بدهی‌های آن را کم اهمیت دانسته و انتظار دارد میزان دارایی‌های این شرکت، طی چند ماه آتی به طور قابل توجهی رشد کند.

وی در این رابطه اظهار داشت:

من فکر نمی‌کنم که با ریسک سیستماتیکی در بازار مواجه باشیم.

آردوینو همچنین خاطرنشان کرد این شرکت هیچ مشکلی در بازخرید USDT مشتریان خود نداشته است و طی ریزش اخیر بازار رمزارز موفق شده تا ۷ میلیارد دلار از این توکن را تنها در ۲۴ ساعت بازخرید کند.

تتر در وب سایت خود اعلام کرده که در حال حاضر، ۷۹.۶۲٪ از ذخایر آن با پول نقل، معادل‌های نقدی، سایر سپرده‌های کوتاه‌مدت و اوراق قرضه خرانه‌داری آمریکا و اوراق تجاری پشتیبانی می‌شود. ۸.۳۶٪ دیگر از ذخایر تتر شامل سرمایه‌گذاری‌های در توکن‌های دیجیتالی نامشخص است. ۶.۷۷٪ به وام‌های تضمین‌شده تعلق دارد و ۵.۲۵٪ دیگر آن را اوراق قرضه شرکتی، صندوق‌های سرمایه‌گذاری و فلزات گرانبها تشکیل می‌دهند.

مطابق گزارش پیشین میهن بلاکچین، تتر در حال کاهش پشتوانه‌های اوراق تجاری خود با هدف صفر کردن آن است. این اوراق خاصیت نقدپذیری پایینی را دارند.

با این حال، آردوینو در گفتگوی خود با وال استریت ژورنال، از اظهار نظر در رابطه با سرمایه‌گذاری‌های دیگر تتر (بالغ بر ۵.۶ میلیارد دلار) خودداری کرد.

با توجه به دامیننس تتر بر بازار ارزهای دیجیتال و همچنین مشکلات این شرکت با قانون‌گذاران آمریکایی در رابطه با اظهارات نادرست در مورد پشتوانه USDT، ماهیت ذخایر تتر مدت‌هاست به سوالی کلیدی در جامعه رمزارزها تبدیل شده است.

پس از جریمه ۱۸.۵ میلیون دلاری تتر در فوریه (بهمن) سال ۲۰۲۱، دفتر دادستانی کل نیویورک شرکت تتر را ملزم به انتشار گزارش‌های فصلی در رابطه با ذخایر نقدی و غیرنقدی خود کرد.

مدیرعامل تتر در گفتگوی خود با وال استریت ژورنال همچنین خاطرنشان کرد به زودی، گزارش‌ها در رابطه با ذخایر خود را به منظور ارائه شفافیت بیشتر، به صورت ماهیانه منتشر خواهد کرد.

در اوایل ماه جاری، تتر با شرکت بزرگ حسابداری BDO Italia قراردادی امضا کرد که بر اساس آن، این شرکت به شفافیت بیشتر در رابطه با پشتوانه تتر کمک خواهد کرد. با این حال، هنوز از ترازنامه تتر حسابرسی کاملی وجود ندارد و نیاز است تا انجام شود.

تحلیل نویسنده: گزارش وال استریت ژورنال در این رابطه ممکن است در بخشی از کاربران تتر ایجاد فاد (FUD) کند. اما واقعیت این است که مطابق این گزارش تتر تقریبا به اندازه توکن‌هایی که صادر کرده است پشتوانه برای آن ایجاد کرده است و این امری طبیعی است و نمی‌توان نزدیک بودن به ورشکستگی را از آن نتیجه‌گیری کرد. شفاف نبودن این پشتوانه‌ها و میزان نقدپذیری آن‌ها بحث دیگری است که تتر را تحت فشار قرار داده است که باید در این زمینه شفاف‌سازی از سمت این شرکت صورت پذیرد.

منبع
cointelegraph

نوشته های مشابه

اشتراک
اطلاع از
0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا