متوسط مقالات

کاربردهای لایتنینگ ؛ شبکه ای برای پرداخت های خصوصی و بین‌المللی!

چند روز پیش به فروشگاه مواد غذایی حیوانات خانگی رفتم و مقداری غذا و یک بیسکویت به شکل مسواک برای سگم خریدم. هزینه را با کارت اعتباری پرداخت کردم و به خانه برگشتم. چند دقیقه بعد هنگامی که داشتم توییتر خود را بررسی می‌کردم، تبلیغی از بیسکویت به شکل مسواک نشان داده شد. به این فکر میکردم که من که به صورت آنلاین خرید نکردم و فقط از کارت اعتباری استفاده کردم. پس چه اتفاقی افتاد؟

تبلیغات به قدری خاص بود که منطقه مکانی حضور من را از تلفن همراهم برداشت کرد، اگرچه گوشی در جیبم بود و مطمئن بودم که نزدیک فروشگاه مواد غذایی حیوانات خانگی هستم. اگر اینطور بود پس تبلیغات غذای گربه یا سگ یا پرنده یا یکی از هزاران آیتم فروشی به من ارائه می‌شد، اما تبلیغات در خصوص بیسکویت شبیه مسواک بود.

احتمالا به این دلیل هدف این تبلیغات قرار گرفتم که یکی از اشخاص ثالث معتبر حاضر در پرداخت من به فروشگاه حیوانات خانگی نه تنها می‌دانست من از آنجا خرید کرده ام، بلکه از نوع دقیق خرید من نیز باخبر بود.

اطلاعات من بدون آنکه از من سوالی پرسیده شود و بدون آنکه فرصتی برای کسب درآمد به من ارائه شود در بازارهای اطلاعات شخصی فروخته شده بود. به لطف تحلیل اطلاعات، در چند دقیقه خرید من وارد سیستم سرمایه داری شده بود.

پرداخت های دیجیتال، حفره های حریم خصوصی

مبانی عملکرد حریم خصوصی در بیت کوین

چه کسی اطلاعات من را فاش کرده بود؟ آیا فروشگاه مواد غذایی حیوانات خانگی مقصر بود؟ شرکت ارائه دهنده کارت های اعتباری؟ بانک؟ با توجه به آنکه خود بانک، به اشتراک گذاری اطلاعات خرید مشتریان با اشخاص ثالث را تایید کرده است، احتمال بسیار زیاد بانک مقصر اصلی است اما برای مشاهده مشکل بزرگ، نیازی به دانستن پاسخ دقیق نداریم. این مشکل نیز چیزی نیست به جز این مورد که پرداخت های دیجیتال، حفره های حریم خصوصی می‌باشند.

به عنوان یکی از حامیان حقوق شهروندی و مدنی، در ذهن خودم به جستجو پرداختند تا راهکاری برای کمک به حل این مشکل پیدا کنم.

این موضوع را می‌دانیم که نظارت مالی با تبلیغات تقریبا بی ضرر غذای حیوانات خانگی از تغییر و تکامل باز نمی‌ایستند. ما دیده ایم که چه اتفاقی در دیکتاتوری هایی نظیر کشور چین افتاده است، به طوری که در این کشور، شهروندان با خرید وسائل کودک، امتیاز اجتماعی دریافت می‌کردند و با خرید سیگار امتیاز از دست می‌دادند، و یا با انتقاد از حزب کمونیست کلا از سیستم پولی حذف می‌شدند.

تراکنش های ما بیش از کلمات معرف ما می باشد. هرچه خرج های روزانه شما بیشتر ردیابی شود، احتمال مواجه با دنیای اورولی (نویسنده کتاب های مزرعه حیوانات و ۱۹۸۴) بیشتر خواهد شد. در این خصوص، مبارزه برای پرداخت های خصوصی یک مبارزه اخلاقی می‌باشد.

حتی در جوامع دموکرات، بحث های مهمی در خصوص نقش بالقوه شرکت هایی نظیر فیسبوک به عنوان ایجاد کننده ارزهای شرکتی مطرح است. بعضی از افراد می‌ترسند که فیسبوک با استفاده از حساب های شبکه اجتماعی خود بر روی واتس اپ یا اینستاگرام، میلیون ها نفر را به سمت پلتفرم پرداختی خود به اسم لیبرا بکشاند تا فعالیت های پرداختی کاربران را جمع آوری کند و آنها را به سمت و سوی رفتاری خاصی هدایت کند، و یا حتی کاربران را به دلیل داشتن عقاید سیاسی خاص،  از این پلتفرم بیرون کند و سرمایه آنها را مسدود کند.

همانطور که در ابتدای کار لیبرا بیان شد، شرکای تجاری لیبرا به ازای حق داشتن یک نود تاییدکننده در شبکه و کمک به پردازش پرداخت ها، ۱۰ میلیون دلار پرداخت خواهند کرد. شاید به این فکر کنید که این همه پول در ازای چه چیزی می‌باشد؟ علاوه بر کسب سود از صدها میلیون یا حتی میلیاردها دلار موجود در ذخیره لیبرا، چیز دیگری که عاید این شرکت ها می‌شود، دسترسی بدون محدودیت به گنجینه ای از اطلاعات تراکنشی فعالیت های کیف پول و خریدهای درون برنامه ای می‌باشد.

این موضوع مشخص است که فرقی نمی‌کند کجا زندگی می‌کنیم، مهم این است که برای متوقف ساختن برادر بزرگ (نیروی سرکوب کننده کتاب ۱۹۸۴) باید شروع به اشتراک گذاری اطلاعات رو به گسترش خود کنیم.

هرچه اطلاعات کمتری از ما بین شرکت ها و دولت ها منتشر و به اشتراک گذاری شود، نظارت، دستکاری و کنترل ما سخت تر خواهد شد.

پول نقد، کمرنگ تر از همیشه!

امروزه در سراسر جهان هنوز می‌توانید وارد فروشگاه شوید و با پول نقد خرید کنید. این امر به شما حریم خصوصی مناسبی ارائه می‌دهد. اما استفاده از پول نقد در جهان در حال کمرنگ و حذف شدن است. تخمین زده شده است که فقط ۸ درصد تراکنش های جهان با اسکناس و پول نقد انجام می‌شود و این درصد در مناطقی نظیر کشور چین یا کشورهای اسکاندیناوی بسیار کمتر است. حتی در شهر ما نیز کافه هایی وجود دارند که به دلایل امنیتی، پول نقد قبول نمی‌کنند. تا سال ۲۰۳۰، تعداد افرادی که می‌توانند از پول نقد در زندگی روزمره خود استفاده کنند به صفر کاهش خواهد یافت.

جامعه ای بدون پول نقد، جامعه ای نظارتی است. فرقی ندارد که جامعه ای به صورت مدل کنترل شده توسط دولت با استفاده از برنامه ویچت یا به صورت مدل کنترل شده توسط شرکت ها نظیر لیبرای فیسبوک باشد، در این جوامع تمام فعالیت های روزمره ردیابی می‌شود. اما اگر آینده بتواند متفاوت باشد چه اتفاقی رخ خواهد داد؟ اگر بتوانیم معادل دیجیتالی پول نقد داشته باشیم،شرایط ذکر شده به کدام سمت پیش خواهد رفت؟

آینده می‌تواند طوری باشد که بتوانیم به روش های کاملا پیشرفته و با حفظ حریم خصوصی به انجام تراکنش با یکدیگر بپردازیم. آینده ای که به طور خلاقانه رشد کنیم در حالی که از نظارت و مهندسی اجتماعی گسترده اجتناب کنیم.

امروزه نقشه راه منطقی و دست یافتنی به این واقعیت ممکن وجود دارد که می‌توانید چیزهای مختلف بخرید، بلیت قطار یا مترو خریداری کنید یا بدون فاش کردن هویت خود در پادکست ها و نشریات سیاسی عضو شوید.

لایتنینگ؛ راه حلی برای حفظ حریم خصوصی!

شبکه لایتنیگ بیت کوین چیست؟

نکته جالب این است که بسیاری از افراد می‌خواهند حریم خصوصی مالی خود را حفظ کنند و موافق هستند که وضعیت نظارتی کنونی دارای تهدیدات خاص خود است. اکثر افراد متوجه نمی‌شوند که پاسخ این مشکل به شکل بیت کوین و لایتنینگ وجود دارد.

بیت کوین زیرلایه پولی مهم و کاربردی را برای شبکه پرداخت خصوصی و جهانی لایتنینگ ارائه می‌دهد.

در این خصوص، بیت کوین به عنوان منبع ارزش و امنیت برای انجام پرداخت های خصوصی عمل می‌کند. بدون خلاقیت ساتوشی ناکاموتو در خصوص پردازش غیرمتمرکز پرداخت ها، دیگر امید زیادی به پرداخت های خصوصی نبود، زیرا تمام واسطه های مالی بیانگر حفره های امنیتی می‌باشند. اما به خاطر داشته باشید بیت کوین در دهه دوم حضور خود می‌باشد و با استفاده از بیت کوین می‌توانید به هرکسی در هر جای جهان ارزش (پول) ارسال کنید. این امر تا زمانی که هر دوی شما به اینترنت و گوشی هوشمند دسترسی داشته باشید بدون وابستگی به اشخاص ثالث امکان پذیر است.

چالش پیش روی بیت کوین این است که رقیب های آن چندین ویژگی دیگر ارائه داده‌اند و امنیت، غیرمتمرکزسازی، سانسور ناپذیری و ایجاد تضمین ها را به سرعت و حریم خصوصی ترجیح داده اند.

اما شبکه لایتنینگ به ما امکان می‌دهد تا از بیت کوین (که تعداد تراکنش های آن در یک ثانیه محدود است و دفترکل مستعار و عمومی می‌باشد) استفاده کنیم و سرعت، حریم خصوصی و حجم تراکنش های روزانه آن را به طور چشمگیری افزایش دهیم.

پرداخت های لایتنینگ به صورت آنی و مسیریابی پیازی می‌باشند، بنابراین ردیابی آنها همانند جریان اطلاعات در شبکه تور (Tor) دشوار است. اگر این شبکه با سرعت فعلی به رشد خود ادامه دهد، برای جلوگیری از انجام تبانی ها به حد کافی غیرمتمرکز می‌ماند و پرداخت های لایتنینگ نیز سانسور ناپذیر حفظ می‌شوند. از آنجایی که تعداد تراکنش ها در ثانیه در شبکه لایتنینگ محدود نیست، با ارتقای فنی بیت کوین، این شبکه نیز می‌تواند به میلیون ها تراکنش در روز دست یابد که برای نیازهای آینده ضروری است. و از آنجایی که لایتنینگ متن باز و بدون نیاز به مجوز است، فارغ از محل زندگی، سن، درامد، جنسیت و قومیت در دسترس تمام افراد می‌باشد. این موضوع یک عامل کلیدی است زیرا آینده را به این صورت تصور می‌کنیم که حریم خصوصی فقط توسط افراد ثروتمند و متخصص قابل دستیابی است.

قطعا موارد نامشخص و نقاط ضعفی نیز در لایتنینگ وجود دارد. برای مثال، شرایطی را در نظر بگیرید که تعامل مستقیم کاربران با شبکه بسیار گران و دشوار باشد. از اینرو، کاربران برای دسترسی داشتن به شبکه به اشخاص ثالث متکی می‌شوند که این امر حریم خصوصی و غیرمتمرکزسازی را به خطر می‌اندازد. هم چنین ممکن است کاربران، کنترل دارایی های خود را پر دردسر و دشوار در نظر بگیرند. این موضوع منجر به همان به خطر افتادن حریم خصوصی و غیرمتمرکزسازی می‌شود. ممکن است کاربران در روزهای اول تبدیل موجودی لایتنینگ خود به ارزهای سنتی را دشوار ببینند و پروژه های خصوصی دیگری وجود دارد که در این زمینه عملکرد بهتری از لایتنینگ داشته باشند. افراد حاضر در عرصه فناوری در حال ایجاد مونرو، زیکش، گرین، بیم، موبایل کوین و پروژه های دیگر برای حفظ ارزش پول نقد در دنیای دیجیتال می‌باشند. از دیدگاه یک فعال حقوق بشر، هرچه نوآوری در عرصه پرداخت های خصوص بیشتر باشد بهتر است.

به هر حال نمی‌توانیم این احتمال را نادیده بگیریم که لایتنینگ می‌تواند به شبکه پرداخت رایج تبدیل شود و شبکه پرداخت جهانی ایجاد کند که برای حفظ حریم خصوصی و حقوق بشر در عصر اطلاعات ضروری است.

در ادامه، به اتفاقاتی که ممکن است در سال های آتی رخ دهد می‌پردازیم.

سال ۲۰۲۰

در سال ۲۰۱۹، از لایتنینگ فقط می‌توان از لباس فروشی ها خرید انجام داد یا از آن برای خرید کارت های هدیه در فروشگاه های مشهور و مشخص استفاده کرد. اما در سال ۲۰۲۰، پلتفرم اسکوئر (Square) قابلیت های لایتنینگ را به برنامه معروف خود به اسم Cash App اضافه می‌کند. این برنامه در حال حاضر دسترسی به بیت کوین را برای ده ها میلیون کاربر خود ارائه می‌دهد. در سال ۲۰۲۰ می‌توانید با استفاده از این برنامه محبوب بر روی گوشی هوشمند خود و با استفاده از لایتنینگ بعد خرید بپردازید. قاعدتا در نگاه اول به نظر می‌رسد که این پرداخت ها با برنامه Cash App و در نتیجه با حساب بانکی و هویت شما در ارتباط است، اما اسکوئر لزوما نمی‌داند که چه چیزی می‌خرید و فروشنده نیز اطلاعاتی درباره شما ندارد. این موضوع را می‌توان یک بهبود بزرگ در نظر گرفت.

سال ۲۰۲۱

شرکت هایی نظیر بلاک استریم، لایتنینگ لبز و ACINQ به تکامل زیرساخت لایتنینگ ادامه می‌دهند و به کاربران ثبات، حریم خصوصی و کاربرد ارائه می‌دهند. هم چنین قابلیت های جدیدی را در برنامه های موبایلی امکان پذیر می‌سازند. فروشندگان بزرگ به پذیرش لایتنینگ از طریق پردازشگرهای پرداختی کیف پول های متن باز روی آورده‌اند. این راهکار به اندازه ای آسان، سریع و ارزان است که نمی‌توان از آن چشم پوشی کرد. بعضی از فروشندگان از پردازشگرهای پرداخت متمرکز دست کشیده اند و به لایتنینگ روی آورده‌اند. دلیل این کار آنها حریم خصوصی کاربران نبوده است که بلکه به دلایل زیر به این مسیر وارد شده اند:

۱- از پرداخت ۲ الی ۳ درصد کارمزد کارت های اعتباری خودداری کنند.

۲- به انجام تراکنش های آنی بپردازند، بدون آنکه چندین ساعت یا روز صبر کنند تا پول وارد حساب بانکی آنها شود.

عدم شفافیت قانونگذاری های مالی نظیر قانون مسافرت و عدم معافیت مالی در خصوص تراکنش ها منجر به کاهش سرعت پذیرش گسترده شده است اما بعضی از شرکت ها، مزایای استفاده از لایتنینگ را متوجه شده‌اند و زمان و منابع خود را صرف آن می‌کنند تا از مراجع قانونی پیشی بگیرند. اقدامات انجام شده در خصوص محافظت از مشتری توسط گروه هایی نظیر کوین سنتر، نشان داده است که چنین قانونگذاری هایی در اکثر تراکنش های لایتنینگ اعمال نمی‌شود.

سال ۲۰۲۲

به دلیل تقاضای بسیار زیاد، شرکت هایی نظیر آمازون و استارباکس بدون آنکه نیازی به دانستن هویت واقعی مشتریان خود داشته باشند، پذیرش مستقیم پرداخت های لایتنینگ را شروع کرده اند. به دلیل مدل امنیت لایتنینگ، کاربران به جای حساب پس انداز از آن به عنوان حساب بررسی استفاده کرده و مقدار پول تقریبا کمی در کیف پول های خود نگهداری می‌کنند. و از آنجایی که پرداخت های لایتنینگ بسیار کوچک هستند، فروشنده ها و پردازشگرهای پرداخت به مشتریان امکان داده اند تا از لایتنینگ در پلتفرم های خود و بدون نیاز به تایید هویت استفاده کنند، در حالی که هم چنان مطابق با قانونگذاری های موجود می‌باشند. کاربران می‌توانند سال ها پرداخت های شخصی همتا به همتا را با فناوری ارائه شده توسط شرکت های نظیر Casa انجام دهند. اما اکنون با پیروزی بزرگ در خصوص حریم خصوصی، شاهد این هستیم که فروشندگان، لایتنینگ را پذیرفته اند. قانونگذاران مشخصا بیان کرده اند که اجرای نود لایتنینگ به مجوز انتقال پول نیاز ندارد، و بدین ترتیب شرکت های بیشتری را به ورود به این عرصه تشویق می‌کنند. ارتباط هویتی هم چنان برای پرداخت های کلان لایتنینگ نیاز است.

سال ۲۰۲۵

میلیون ها جوان آمریکایی در حال استفاده از برنامه های مبتنی بر لایتنینگ می‌باشند. اما فرق استفاده از این شبکه با شبکه های دیگر در این است که لایتنینگ اطلاعات شخصی کاربران را لو نمی‌دهد. پلتفرم های شبکه های اجتماعی آنلاین و تبلیغ کنندگان مدل های خود را تغییر می‌دهند. شناخت این پلتفرم ها از اقدامات دیجیتالی همانند پنج سال گذشته نیست. دیگر ۲۰ ثانیه پس از آنکه از فروشگاه بیرون آمدید یا خرید آنلاین انجام دادید با سیلی از تبلیغات مواجه نمی‌شوید، زیرا شرکت ها نمی‌توانند پرداخت لایتنینگ شما را به بقیه سابقه پرداختی شما ارتباط دهند. پذیرش توسط گیمینگ و ورزش های الکترونیک باعث افزایش بسیار چشمگیر پذیرش لایتنینگ می‌شود. در این سال، شرکت های مالی مهم و بزرگ، خدمات لایتنینگ را ارائه می‌دهند یا در حال آزمایش بر روی این امر می‌باشند.

سال ۲۰۳۰

به دلیل استفاده گسترده و جهانی از پرداخت های لایتنینگ، موانع فنی و قانونی این پلتفرم از بین می‌روند. “شبکه پرداخت آنی، مقیاس پذیر و خارج از زنجیره بیت کوین” که ابتدا در وایت پیپر سال ۲۰۱۶ معرفی شد، مسیر طولانی پیموده است.

در این سال ارسال بیت کوین (بدون ارتباط با هویت شما) به کیف پول متن باز و غیرتصدیانه لایتنینگ امکان پذیز می‌شود و می‌توانید تقریبا هر چیزی را که بخواهید بلافاصله از خرده فروشی ها خریداری کنید. این امر، محافظت از حریم خصوصی را به حداکثر می‌رساند، در حالی که مطابق با قوانین مالی می‌باشد. پرداخت های روزانه هم چنان ناشناس می‌باشند.

دستگیری مجرمان به آسانی یک دهه قبل می‌باشد، زیرا فروشندگان برای تراکنش های لایتنینگ به ارزش بیش از ۲۵۰۰ دلار باید دولت را مطلع کنند و کاربران نیز برای انجام این تراکنش ها باید بخشی از هویت خود را مشخص کنند. پرداخت های بسیار زیاد (شهریه، خرید ملک، خرید خودرو، پرداخت وام و کالاهای گران) معمولا از طریق لایه اصلی بیت کوین یا ارز سنتی انجام می‌شود و هم چنان قابل ردیابی است.

شرکت های شبکه های اجتماعی دنباله روی فیسبوک شده اند و ارزهای دیجیتال خود را عرضه کرده اند. بعضی از این ارزهای دیجیتال با استفاده زیادی مواجه می‌شوند اما هیچ کدام به سرعت و سهولت استفاده لایتنینگ نمی‌رسند. بعضی از بزرگترین شرکت های شبکه های اجتماعی ارزهای دیجیتال پرداختی خود را کنار می‌گذارند و به سمت راهکارهای مبتنی بر لایتنینگ روی می‌آورند.

ماهیت بدون مرز بودن لایتنینگ، انقلاب مالی ای را ایجاد می‌کند که کاربران می‌توانند در سراسر جهان به طور آنی به خرید و فروش کالاهای مختلف بپردازند بدون آنکه نیازی به اثبات هویت خود داشته باشند. موانع قدیمی تبدیل ارزهای دیجیتال و تاخیر و مسدود شدن حساب های بانکی به فراموشی سپرده شده است.

لایتنینگ هنوز از نظر فنی در بسیاری از کشورها نظیر چین غیرقانونی است، اما بازارهای سیاه محبوب هستند و در کشورهای آزاد، لایتنینگ جانشین اسکناس ها و پول ها شده است.

در این دنیای جدید، به فروشندگان فقط آن چیزی که نیاز است را می‌دهیم و تبلیغ کنندگان مجبور به تغییر استراتژی خود شده اند.

صاحب نظران فناوری نظیر یارون لانیر در جایی درباره اینترنت جدیدی صحبت کرده بود که در آن می‌توانستیم با یکدیگر به روش همتا به همتا تعامل داشته باشیم بدون آنکه از ما سوء استفاده یا جاسوسی شود. لایتنینگ ما را یک قدم به تحقق این پیش بینی نزدیک تر کرده است.

هویت غیر متمرکز

از جمله کاربردهای بلاکچین هویت دیجیتال

در اواخر دهه گذشته، صحبت های بسیار زیادی درباره هویت غیرمتمرکز بود، اما این موضوع دیگر مهم نیست. اکنون که خود شما ریزپرداخت های خود و تعامل با دستگاه های کنترل شونده با دستورات صوتی و اینترنت اشیا را کنترل می‌کنید، دیگر یک هویت دیجیتالی متمرکز ندارید. شرکت ها دیگر همانند گذشته شما را نمی‌بینند. نگرش قبلی آنها از شما به صورت اطلاعات آسان و منسجمی بود که در اختیار تبلیغ کنندگان قرار می‌گرفت. فناوری هایی نظیر پلتفرم هویت غیرمتمرکز ION از شرکت مایکروسافت به پیشرفت این روند کمک می‌کند، زیرا کاربران شروع به تولید هویت های مجزا و نامتصل برای انواع مختلف پرداخت های روزمره کرده اند.

قطعا شما هم چنان یک آدرس و شماره تلفن واقعی دارید اما به پرداخت های روزمره شما ارتباط چندانی ندارند. افراد کمی خواهان ارسال مستقیم کالا به آدرس خانه آنها می‌باشند، در عوض ترجیح می‌دهند از صندوق امانات عمومی برای این کار استفاده کنند.

تجهیزات پوشیدنی و دستیارهای صوتی با محبوبیت بی سابقه مواجه اند، اما رمزنگاری دانش صفر به کاربران امکان می‌دهد تا اطلاعات شخصی خود را در تجهیزات خودشان ذخیره کنند و فقط اطلاعاتی که می‌خواهند را با بازار اطلاعات به اشتراک بگذارند. اکثر مردم اطلاعات کمی را به بازار اطلاعات می‌فروشند اما می‌توانند از طریق حساب لایتنینگ کسب و کار راه بیاندازند بدون آنکه تمام اطلاعات شخصی خود را فاش کنند.

لایتنینگ باعث ایجاد انقلابی در گیمینگ و شبکه های اجتماعی شده است. کاربران می‌توانند از این شبکه استفاده کنند تا ریزپرداخت های یکدیگر را انجام دهند بهترین گیمرهای جهان به تدریج سود کسب می‌کنند. کاربران می‌توانند به تفکیک از رسانه ها استفاده کنند و از طریق حساب لایتنینگ، هزینه کمی بپردازند. آژانس های دولتی و اداره های منابع انسانی به تدریج وارد این عرصه می‌شوند و به شما امکان دریافت حقوق و بیمه بیکاری را به صورت اندک و تدریجی را می‌دهد. این امر باعث کاهش نگرانی کارمندان و شهروندان فاقد شغل می‌شود. خریدهای شخصی حتی نسبت به دوران پول نقد نیز آسانتر می‌شود، زیرا پرداخت ها صرفا با یک کلیک یا اسکن انجام می‌شود و فروشندگان نیز سریعا به پول خود می‌رسند. کلاهبرداری و بازگشت هزینه هم چنان مشکل خرده فروشی ها باقی می‌ماند، اما شرکت های بیمه مدل تجاری خود را برای منطبق شدن با سیستم جدید تغییر می‌دهند.

از دیدگاه حقوق بشر نیز می‌توان گفت که بیان اعتراض مقداری آسانتر می‌شود. در کشورهای آزاد که می‌توان از لایتنینگ برای خرید بلیت های حمل و نقل عمومی و سیم کارت استفاده کرد، شهروندان می‌توانند اقدامات و اعتراض خود را طوری ساماندهی کنند که به آسانی مورد جاسوسی واقع نشوند. میزان جرایم همانند دهه های گذشته و دوران تراکنش های پول نقد باقی می‌ماند. علیرغم چیزی که دولت ها بیان می‌کنند، به هیچ وجه با افزایش جرایمی نظیر قاچاق انسان و تروریسم مواجه نمی‌شویم زیرا این فعالیت ها هم چنان غیرقانونی می‌باشند و مجریان قانون به فعالیت خود ادامه می‌دهند.

این نکته که برای دستیابی به امنیت باید از حقوق و حریم خصوصی خود دست بکشید تنها یک دروغ خواهد بود.

زیرساخت های شبکه ای و ماهواره ای که اولین بار توسط شرکت هایی نظیر بلاک استریم و GoTenna عرضه شد، اکنون گسترده شده است و اینترنت غیرمتمرکز شده است و کاربران لایتنینگ گزینه های زیادی برای انتخاب دارند. نوآوری باعث شده است که ماهواره ها به اندازه یک فلش USB تبدیل شوند، در حالی که قدرتمندتر و ارزانتر می‌باشند. دیکتاتوری هم چنان در صدد ضربه زدن به بیت کوین و لایتنینگ می‌باشد اما فروشندگان به کارمزدهای کم و قابلیت ارسال آنی پول در این شبکه عادت کرده اند. اینترنت ماهواره ای و ابزار حریم خصوصی با کاربرد آسان باعث می‌شود که ممنوعیت استفاده دیگر معنایی ندهند.

لایتنینگ یک درمان نیست، بلکه تهدیدی است برای شرایط نظارتی فراگیر و جهانی کنونی، به طوری که شاهد رشد چشمگیر حجم و محبوبیت پرداخت های موبایلی و تعاملات اینترنت اشیا هستیم. زمانی گفته میشد که فناوری به نفع ظالمان است اما آنطور که مشخص است، فناوری غیرمتمرکزسازی به نفع آزادی است. چیزی که به نظر می‌رسید تناقض باشد به واقعیت تبدیل شده است. جهانی با حریم خصوصی و حقوق بشر بیشتر و بهتر در واقع جهانی است که با ارائه پرداخت های سریعتر، حذف واسطه ها و ارتباط افراد بیشتر در سراسر جهان برای تجارت نیز مناسب تر می‌باشد.

منبع
medium

نوشته های مشابه

2 دیدگاه
جدید ترین
قدیمی ترین محبوب ترین
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا